Seimas dar gegužę nusprendė, kad buitiniai vartotojai turės pasirinkti elektros tiekėją ir su juo sudaryti sutartį. To nepadariusiems šios rūšies energija brangs ketvirtadaliu. Privatūs tiekėjai tuo naudojasi ir jau vilioja potencialius klientus. Tačiau informacijos, ką pasirinkti, iki kada, kaip, viešojoje erdvėje beveik nėra.
Svarbiausia žinia yra ta, kad gyventojai, nespėję, nesugebėję laiku pasirinkti tiekėjo ar pražiopsoję, už paslaugas atsiskaitys ESO pagal įstatyme nustatytą kainą, kurią sudarys elektros biržos „Nord Pool" kaina, pridedant 25 proc. priedą. Kitaip tariant, kaina didės ketvirtadaliu.
Iki kada būtina pasirinkti, nenorint mokėti daugiau? Seimas nutarė, kad elektros rinkos liberalizavimas vyks trimis etapais. Pirmuoju etapu - nuo 2021 m. sausio 1 d. - elektros tiekėją teks pasirinkti daugiausiai elektros suvartojantiems vartotojams, t.y. tiems, kurie per metus suvartoja daugiau nei 5 tūkst. kilovatvalandžių (kWh), išskyrus pažeidžiamus vartotojus ir sodų, garažų, daugiabučių namų, bendrabučių administratorius, bendrijas, perkančias elektros energiją bendrijų narių bendroms reikmėms. Antruoju etapu - nuo 2022 m. sausio 1 d. - rinksis tie, kurie per metus sunaudoja per 1000 kWh, trečiuoju etapu - nuo 2023 m. sausio 1 d. - tie, kurie per metus suvartoja mažiau kaip 1 000 kWh. Tokių vartotojų yra daugiausiai - apie 52 proc., arba 870 tūkst.
Visuomeninis elektros energijos tiekimas jiems pasibaigs paskutiniu etapu, nepriklausomai nuo elektros suvartojamo kiekio. Nepriklausomai nuo siūlomų etapų, vartotojai galės savo nuožiūra ir anksčiau pasirinkti nepriklausomą tiekėją.
Projektą priėmimo stadijoje parlamentarams pristatęs Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys užtikrino, kad dėl konkurencijos, kaip ir telekomunikacijos srityje, elektros tiekimas vartotojams esą pigs.
V.Poderys neslepia: lazdos principas pasirinktas, nes neabejojama, kad be jo žmonės nesirinks kitų variantų.
„Jau dabar ir buitiniai vartotojai gali rinktis privatų tiekėją. Bet nesirenka dėl inercijos, papročių, baimės, nors yra ir pigesnių planų, nei siūlomi visuomeninio tiekėjo. Aišku, dabar žmonėms sunku, nes nėra jokios informacijos, tačiau likus savaitei iki rinkos liberalizavimo prasidės aktyvi informacinė kampanija, kad viskas aišku bus net bobutei", - pažadėjo V.Poderys.
Pasak jo, bus galima rinktis netgi valandinę elektros kainą - pagal svyravimus biržoje. Arba bus galima rinktis fiksuotą kainą ir tada neskaudės galvos dėl to, kokia kaina yra biržoje. Tokiems bus momentų, kai mokės brangiau nei birža, bet bus momentų, kai mokės mažiau.
Į daugiabutį elektra teka vienu laidu. Kaip bus atskiriama, kuri elektra yra tiekiama ESO, o kuri - bent vieno ar net kelių skirtingų privačių tiekėjų, kuriuos pasirinks namo gyventojai?
„Jei aš jums pervedu pinigus į sąskaitą, išsigrynindamas pinigus juk nebūtinai gausite tuos pačius banknotus, kuriuos aš įnešiau į sąskaitą. Pinigus jūs ištrauksite iš bendro pinigų baseino. Taip bus ir su elektra. Tai nebus ta pati elektra, kuri išėjo iš tam tikros elektrinės.
Suvedant balansą, elektrikai ir tiekėjai žinos, kiek elektros įdėjo į bendrą balansą, kiek kam priklauso pinigų. Fiziškai elektros atskyrimo, aišku, nebus. Privatus tiekėjas, pavyzdžiui, „Perlas energija", nepradės gaminti elektros. Jis - tik prekybininkas, tarpininkas, perkantis elektrą rinkoje ir parduodantis vartotojui.
Pavyzdžiui, ir aš galėčiau įkurti įmonę „Virgilijus energija", pirkti elektrą ir ją perparduoti", - paaiškino V.Poderys. Beje, „Perlas energija" labai aktyviai per prekybos taškų kasininkes siūlo savo paslaugas. Kasininkės mielai siūlo pasirašyti sutartis, nes nuo kiekvienos joms atitenka po kelis eurus.
Pasak parlamentaro, jei, pasirašius tiekimo sutartį su privačiu tiekėju, dėl laidų nutrūkimo dingtų elektra, pretenzijas reikėtų reikšti skirstytojui ESO, kuris tuos laidus toliau prižiūrės. Mokėdami už elektrą jūs tik dalį pinigų mokėsite tiekėjui, dalis kainos už laidų priežiūrą atiteks ESO.
Paklaustas, kaip pasirinkti tiekėją ir neapsirikti, seimūnas aiškaus recepto nepasiūlė.
„Reikia lyginti, kokias kainas siūlo vieni ir kokias kiti. Ir reikia labai žiūrėti, ar sutartis yra tokia, kuri jus „užrakins", ar tokia, iš kurios galėsi išeiti.
Tačiau bendras sutarčių principas - kad tiekėją galėsi keisti. Sutartyje kaina numatoma tik pusmečiui, jei po pusmečio kaina keisis jūsų nenaudai, galėsite keisti tiekėją. Tik, kaip sakiau, jei „neužsirakinsite" sutartyje", - sakė V.Poderys. Tiesa, norint nutraukti sutartį tiekėją reikės apie tai informuoti prieš tris savaites.
Pats parlamentaras sakė, kad labai didelio kainų skirtumo nebus, nes tiekimas sudaro labai mažą elektros kainos dalį. Jis pats dar neapsisprendė, ką rinksis.
„Rinksiuosi, kai iki pasirinkimo termino pabaigos bus likusios dvi savaitės", - pareiškė
V.Poderys.