Vilniaus Lukiškių aikštėje atsiradęs paplūdimys piktina ne tik visuomenę, bet ir institucijas. Seimo valdantieji griežti - pliažas turės būti panaikintas. Parlamente jau teikiami įstatymai, draudžiantys panašius performansus valstybinės reikšmės aikštėje. Smėlio dienos Vilniaus centre suskaičiuotos?
Ketvirtadienį Seime po pateikimo buvo pritarta Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymo projektui.
Projekte numatyta, pagal kokius principus turi būti tvarkoma Lukiškių aikštė: „Lukiškių aikštės naudojimas ir tvarkymas turi atitikti jos memorialinį statusą, užtikrinti rimtį bei deramą pagarbą už Lietuvos nepriklausomybę žuvusių kovotojų atminimui ir nužudytiesiems 1863-1864 m. sukilėliams.“ Teigiama, kad aikštės naudojimas ir tvarkymas rekreacijos tikslu negali nustelbti jos memorialinės funkcijos. Projektiniai sprendimai turėtų apimti ir suderinti šias tris funkcijas.
Nors aikštės statusą apibrėžianti įstatyminė iniciatyva Seimui pateikta dar 2017 m. Seimas jai buvo pritaręs po pateikimo, tačiau prasidėjus teismams dėl memorialo įrengimo konkurso, projektas liko užstrigęs Ramūno Karbauskio vadovaujamame Kultūros komitete. Todėl dabar gimė nauja iniciatyva. Nors teisme vyksta nagrinėjimas dėl memorialo Lukiškių aikštėje konkurso rezultatų, o ne dėl aikštės statuso.
Ketvirtadienį Seime posėdžiavusi Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija aiškinosi, ar Lukiškių aikštėje pliažas įrengtas nepažeidžiant įstatymų.
Paaiškėjo, kad artimiausiomis dienomis Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyrius pateiks reikalavimą pašalinti paplūdimį iš valstybės reprezentacinės aikštės.Taip pat bus siekiama išsiaiškinti, ar pliažas atitinka higienos normas. To bus klausiama Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistų.
Po savaitės vyks kitas komisijos posėdis, kuriame bus pateikiami konkrečių teisės aktų pasiūlymai, kurie užkirstų kelią savivaliavimui istorinės atminties vietose ir numatytų atsakomybę. Komisijos nariai Audronė Jankuvienė ir Povilas Urbšys kėlė klausimą, ką Seimas gali padaryti dabar, nes įstatymų priėmimas - ilgas procesas ir pliažo sezonas per tą laiką pasibaigs. „Įstatymo projektai orientuoti į ateitį. Mūsų uždavinys - išsiaiškinti, kas supančiojo valstybines institucijas“, - sakė P.Urbšys.
Lukiškių aikštė įžeidė ir kalbos sergėtojus. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis piktinasi, kad, minint Birželio 23-iosios sukilimą, Vilniaus meras Remigijus Šimašius už savivaldybės pinigus ir be tarybos pritarimo atidarė paplūdimį sostinės Lukiškių aikštėje ir dar pasityčiojo iš lietuvių kalbos.
„Tą vertinu ne tik kaip pasityčiojimą iš skaudžių Lietuvos istorijos įvykių, kaip atmintinų pagarbos vertų vietų niekinimą, bet ir kaip moralinį nusikaltimą lietuvių kalbai. Aplink teritoriją matomi angliški užrašai demonstratyviai rodo, kad R.Šimašius sąmoningai spjovė į lietuvių kalbą. Ir ne pirmą kartą. Pradėdamas okupaciją priešas visada pirmiausia nusitaikydavo į kalbą. Lietuvių kalba šiandien yra Vilniaus mero taikinys. Kurios kariuomenės eilinis yra R.Šimašius?“ - retoriškai klausia A.Antanaitis.
Valstybinė kalbos inspekcija pranešė, kad sostinės Lukiškių aikštėje iškabinti viešieji užrašai „OPEN BEACH“ ir „Sharks. No swimming“ pažeidžia Valstybinės kalbos įstatymą ir reikalauja ištaisyti įstatymo pažeidimą. Toks inspekcijos vadovo Audriaus Valotkos nurodymas išsiųstas Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriui.
Į valstybinių institucijų rūpestį dėl pliažo šiuo metu atostogaujantis Vilnias meras R.Šimašius, kuris, beje, yra Šaulių sąjungos narys, savo socialinio tinklo anketoje atsakė be užuolankų: „Siūlau nekreipti dėmesio į juos ir toliau švęsti laisvę ir gyvenimą. Ten, kur jums norisi, o ne ten, kur jums nedraudžia.“
Informacija:
„Vakaro žinios“ ne pirmą dieną sulaukia pasipiktinusių skaitytojų laiškų dėl Lukiškių aikštėje esančio pliažo naudojimo ne pagal paskirtį. Gyventojai tikina, jog kas rytą ant pliažo šezlongų, kaip savo lovose, miega benamiai. Pasiteiravome Vilniaus savivaldybės, kaip užtikrinama bendro naudojimo gultų higiena ir kitos rekomendacijos, vis dar aktualios dėl koronaviruso pandemijos. Savivaldybė informavo, kad „kaip ir kituose Vilniaus paplūdimiuose, „Grinda“ kasdien dezinfekuoja persirengimo kabinas, stacionarius gultus. „Telia“ reguliariai valo savo hamakus, tad gyventojų saugumu tikrai rūpinamasi.“