respublika.lt

Kaip A. Tapinas žmoniją gelbėjo (107)

2021 liepos 20 21:50:00
Olava STRIKULIENĖ

Pasaulis nuo 2019-ųjų rudens kovoja su COVID-19 pandemija ir dėl jos kilusia, bet jau atslūgstančia panika. Tokie visuotiniai sukrėtimai „pagimdo" ir savo herojus, gelbėtojus. Tikrus arba susikurtus, arba asmeniškai susireikšminusius. Lietuvoje - taip pat. Čia turėjome gelbėtoją Andrių Tapiną. Bet bepigu vaizduoti gelbėtoją, kai pleškini ne savo, bet labdarių suaukotus pinigus.

×
nuotr. 8 nuotr.
Andrius Tapinas iš visuomenės panikos užsidirbo žmonijos vienatinio gelbėtojo aureolę. Liudos Mackevičienės koliažas

 

2020 m. kovo 15-oji. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, Lietuvoje nuo pandemijos pradžios tebuvo užregistruoti 9 „kovidinės" infekcijos atvejai. Ir štai tada, kai šalies gydymo įstaigos iš viso turėjo tik 9 „baisiosios" ligos pacientus, viešojoje įstaigoje „Laisvės TV" kovo 18 d. startavo naujas projektas „Laikykitės, Medikai". A.Tapinas pasišovė aprūpinti pandemijos nesitikėjusią šalies sveikatos apsaugos sistemą medicininėmis apsaugos bei gydymo nuo COVID-19 priemonėmis. Operatyviau ir greičiau nei valstybės klerkai. Gal norėjo įrodyti, kokia Sauliaus Skvernelio Vyriausybė yra nevykusi?

Misija - pasitaškymas ne savo pinigais

Tad prieš išsigandusios visuomenės akis TV ekranuose ėmė šmėkščioti ne tik tuometinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, bet ir iš „Laisvės TV" ekrano byloti A.Tapinas. Pakvietė žmones aukoti. Ir aukojo. Piniginėmis lėšomis suaukojo 2 410 540 Eur. Dar prisidėjo žaliavomis, paslaugomis. Siuvo veido kaukes, gamino veido skydus, skirstė, vežė į ligonines labdarą ir t.t. Tad visa paramos piniginė išraiška siekė 2 610 654 Eur. Vien 110 juridinių sponsorių, registruotų Lietuvoje, paaukojo nuo 1000 iki 200 000 Eur.

Už tuos pinigus buvo operatyviai perkamos apsaugos priemonės ir pristatomos į „karščiausius" COVID-19 taškus. Kokia herojiška retorika. Nes tų „karščiausių" taškų viso labo tebuvo - devyni. Iš jų - keli jau pasveikę. Tačiau negi uždrausi herojams hiperbolizuoti... Juolab kai suaukoti pinigai - ne tavo.

Tad praėjus tik 6 dienoms nuo projekto „Laikykitės, Medikai" starto, „Laisvės TV" iš UAB „Ledo broliai", registruotos Kauno rajone, nupirko 1200 respiratorių. Už kiekvieną sumokėjo po 7,40 Eur. Priskaičiavus 21 proc. PVM, iš viso sumokėjo 10 744,80 Eur. Tad pinigai, kuriuos paaukojo filantropo Mariaus Jakulio Jasono fondas, buvo išleisti tiems itin pabrangusiems respiratoriams. Pirktiems iš Kauno rajono verslininko.

Didmenine ledų prekyba besiverčiančios bendrovės „Ledo broliai" ir vaikų žaidimų kambarius įrengiančios įmonės „Basa blusa" vadovas Vidmantas Balaišis šį atvejį prisiminė:

„Jo, buvo. Vežėme respiratorius iš Ukrainos. Buvo labai didelė jų paklausa. Kai atsiveždavome, per dvi valandas išparduodavome. Kontaktų labai daug atsirado. Prekiavome respiratoriais, nes per pandemiją mūsų ankstesnė veikla sustojo. Reikėjo kažką daryti."

Gal būtų buvę pigiau paprašyti ukrainiečių kolegų, kad paštu atsiųstų? Bet dabar ne tokie karžygiai, kad girdytų savo arklį Juodojoje jūroje. Dabar karžygiai save rodo.

Respiratorių prekinis ženklas sąskaitoje-faktūroje su „Ledo broliais" nenurodytas, bet „Laisvės TV", kaip nurodo savo ataskaitoje, pirkdavo tik dviejų rūšių respiratorius - FFP3 ir FFP2. Dabartinė jų kaina vaistinėse - 1,60-1,79 Eur. Tačiau tada per didelės kainos nerūpėjo. Rūpėjo Lietuvos žmoniją gelbėti. Nes pinigai plaukte plaukė. Pvz., Lietuvoje žinoma verslininkė iš pajūrio jau antrą projekto dieną paaukojo 12 000 Eur. Jau trečią projekto starto dieną nupirkta 800 litrų dezinfekcinio skysčio rankoms ir paviršiams už 9 825 Eur. Vos ne už visą verslininkės auką. Už dezinfekcinio skysčio litrą mokėta apie 12,20 Eur. Kaip specializuotoje alkoholio parduotuvėje.

Jau penktą projekto „Laikykitės, Medikai" veiklos dieną „Laisvės TV" pranešė: „Nuspręsta Lietuvoje pirkti 5000 FFP3 ir 8000 FFP2. Tam skyrėme apie 100 100 Eur. Tad vienas respiratorius turėjo kainuoti apie 7,60 Eur.

Aštuntąją projekto dieną įsigyta 10 000 FFP3 respiratorių už 54 000 Eur ir 1300 FFP2 respiratorių už 12 535 Eur. Tad vieno respiratoriaus kaina - 5,40-9,64 Eur. Iš visuomenės panikos pinigų verslininkai užsidirbo pinigų, o A.Tapinas - žmonijos vienatinio gelbėtojo aureolę. Nors tuo metu nuo pandemijos pradžios Lietuvoje koronavirusu buvo užsikrėtę tik 394 asmenys. Tiek žmonijos tilptų į vieną daugiabutį.

Negalima paneigti, kad A.Tapinas tikrai „užkūrė" didžiulį medicinos įstaigų aprūpinimo, medikų palaikymo ir savęs tolesnio populiarinimo mechanizmą. „Pašėrė" geradarių pinigais vietinius prekiautojus respiratoriais. O patys geradariai, aukoję į nurodytą banko sąskaitą, skambučiu 1880 aukoję po 2 Eur, taip pat siuntę pinigus per „Paypal", „TransferGo", dažnai net nepanoro būti įvardinti. Tarp dosniausių aukotojų - ir Šarūnas Jasikevičius, ir Viktoras Uspaskich - pirmasis šalies politikas, atsiliepęs į A.Tapino raginimą, ir Maltos ordinas bei labdaros fondas „Rūpestinga širdelė". Paaukota ir nemokamų respiratorių FFP2 18 650 vienetų. Dar 10 vienetų FFP3.

Misija - švietėjiška

Galiausiai išaušo diena, kai atpigusiais respiratoriais bei dezinfekciniais skysčiais Lietuvoje jau prekiavo visi prekybos centrai, vaistinės. Tapo neįdomu. Nors kasdien šalyje buvo fiksuojama apie tūkstantį naujų užsikrėtimų COVID-19, nebuvo ko gelbėti. Bet sąskaitoje dar liko suaukotų pinigų. Nutarta juos išleisti visuomenės švietimui. Nuo 2020 m. lapkričio „Laisvės TV" terminuotomis darbo sutartimis įdarbino keturis medikus ir vieną biochemikę. Kad per karantiną šviestų visuomenę. Šis informacinis projektas kainavo 5 645 Eur. Ar padidino Lietuvos žmonijos norą skiepytis - nežinia. Pasaulyje vakcinacijos mastais tikrai nepirmaujame.

Projektas „Laikykitės, Medikai" baigė savo veiklą šių metų gegužės 19 d. Kokia išvada? Bepigu būti gelbėtoju, kai tave finansiškai gelbėja ne asmeninis verslumas, asmeninė rizika, bet gausūs labdariai. Tiek fiziniai, tiek juridiniai. Netgi norintys likti anonimais.

Sprendžiant iš aiškinamojo rašto, „Laisvės TV" per 2020 m. iš savo ūkinės-komercinės veiklos uždirbo tik 561 142 Eur. O štai Valstybinė mokesčių inspekcija pervedė 221 565 Eur nuo 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio. Dar 12 591 Eur sudarė fizinių ir juridinių asmenų parama. 2 470 822 Eur skirti finansuoti ir dotuoti „Laisvės TV" projektus. Tarp jų - ir projektą „Laikykitės, Medikai".

Šiuo metu Lietuvoje prasidėjo nelegalių migrantų krizė. Per kiaurą sieną kasdien jų atvyksta daugiau, nei per parą užsikrečiame „kovidu". Bet socialiniuose tinkluose žmonijos gelbėtojo A.Tapino nesigirdi. Domisi futbolu. Pozuoja laive prie Nidos. O galėtų pradėti projektą „Be pasienio tvoros nenurimsime". Bet turbūt neapsisprendžia, kaip elgtis. Palaikyti Briuselio oficialiąją, pabėgėliams bei žmogaus teisėms gailingą ir verksmingą politiką. Ar solidarizuotis su provincija. Su „neprogresyvia". Su ta, kuri pritaria Šeimos gynimo maršui ir nesidžiaugia migrantais. Herojiškasis gelbėtojas dar tyrinėja, iš kur vėjas pučia.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (107)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PADARINIAI: pietinėje Belgijos dalyje – prancūzakalbėje Valonijoje – prasidėjo šiukšlių krizė - po smarkių potvynių, kilusių liepos 14-16 dienomis, regione perpildyti visi sąvartynai, ir statybinių šiukšlių kalnai ėmė dygti nenaudojamoje automobilių magistralėje A601.

  • KOVA: antradienį Graikijos ugniagesiai kovoja su dideliu miško gaisru šiauriniame Atėnų priemiestyje, jo dūmai juntami šalies sostinėje - ugnis šėlsta Dioniso municipaliteto miško masyve, netoli Galinio kaimelio, rajone tarp Stamatos ir Rodopolio gyvenviečių.
  • STIPRUS: pirmadienį Indonezijoje, prie Sulavesio salos pakrantės, įvyko 6,2 balo žemės drebėjimas, pranešė JAV geologijos tarnyba, tačiau perspėjimų dėl cunamio grėsmės nebuvo.
  • KOSMOSE: šeštadienio vakarą virš pietinės Norvegijos naktinį dangų nušvietė didelis meteoritas, sukėlęs bangą pranešimų net iš Švedijos apie pastebėtą dangaus kūną, pranešė vietos žiniasklaida.
  • SIAUTĖJA: miškų gaisras, kilęs už maždaug 100 km į vakarus nuo Barselonos, sunaikino 1 100 hektarų miško ir dirbamos žemės, sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Katalonijos miškų komisija.
  • GĄSDINO: Filipinus šeštadienį supurtė stiprus žemės drebėjimas, pranešė JAV Geologijos tarnyba (USGS), tačiau jis įvyko giliai po žeme, todėl vietos pareigūnai teigė nesitikintys daug žalos.

  • SKĘSTA: potvyniams apėmus dalį Vidurio Kinijos teritorijos, penktadienį, pasitelkiant savadarbius tiltus, buvo evakuojami kaimų gyventojai - tai daroma dėl šalies rytinės pakrantės link artėjančio taifūno, kuris gali sukelti dar didesnius potvynius.
  • TRANSPORTAS: Europoje antrą šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padvigubėjo naujų elektra varomų transporto priemonių pardavimai, penktadienį nurodė Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA).
  • ATIDARYMAS: Grikapalyje penktadienį buvo atidaryta didžiausia pagal pagamintos vienoje vietoje elektros kiekį nutolusi saulės elektrinė Lietuvoje, kurios galingumas yra 3,35 MW - platforma nuo jau egzistuojančių skiriasi tuo, kad „SoliTek“ modernių technologijų dėka vartotojams užtikrinama 35-40 proc. efektyvesnė elektros generacija ir dvigubai mažesnė kaina už elektros energiją.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia kaliniams, priklausomiems nuo narkotikų, vietoj pagalbos dalinti švirkštus ir adatas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +22 C

+16 +22 C

 

+15 +21 C

+21 +29 C

+19 +28 C

 

+18 +20 C

0-9 m/s

0-10 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos