respublika.lt

Ką daryti su narkotikais? Gal jau nebekovoti...

(0)
Publikuota: 2011 birželio 01 08:08:55, Solveiga POTAPOVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×

Kova su vieninteliu legaliu narkotiku - metadonu Lietuvoje tęsiasi nuo pat 2000-ųjų, bet vis pralaimima. Šiandien Seimas vėl bandys steigti laikinąją metadono komisiją, mat nuolatinė - Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos - komisija neįstengia kontroliuoti metadono upių.

Metadonas - ne tik ligoniams

“Siūlome, jog naująją komisiją sudarytų 12 narių, kad galėtume labai rimtai tirti su metadonu susijusias problemas”, - dabartinės už narkotikus “atsakingos” komisijos bejėgiškumą pripažino jos pirmininkė Vincė Vaidevutė Margevičienė.

Tuo tarpu tas vaizdas, kuris atsiskleidė tyrimą atlikusiai Valstybinei medicininio audito inspekcijai, verčia susiimti už galvos. Gydymo įstaigose nesilaikoma metadono saugojimo ir kontrolės mechanizmo. Ne visose įstaigose žiūrima, kad šis preparatas būtų geriamas stebint specialistui. Ligai pasiekus remisiją, tai yra pagerėjimą, kai kur aplaidžiai pacientui metadonas išduodamas ir ilgesniam laikui.

“Mes neatliekame nei ikiteisminio tyrimo, nei persekiojimo, tačiau galima tikimybė, kad metadonas ne visada suvartojamas ligonių, nes galbūt patenka kur kitur. Bet tai teigiu tik kaip prielaidą”, - vertino inspekcijos direktorė Ramunė Navickienė.

Kad nebūtų pažeistos pacientų teisės, medicinos auditoriai rekomenduoja svarstyti galimybę gydyti narkomanus naujais rinkoje atsirandančiais preparatais. Jų manymu, būtų tikslinga patvirtinti programos įkainį vienam žmogui. Kol finansuojamas pats preparatas, ilgalaikis dalyvavimas programoje tampa našta gydymo įstaigoms.

Reikia ką nors daryti. Bet ką?


Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos nariui Kazimierui Uokai atrodo, kad metadono kontrolė apskritai neegzistuoja.

“Anksčiau iš valstybės lėšų kasmet buvo perkama 9-11 tonų metadono. Pernai išdalyta jau 13 tonų metadono tirpalo. Kilo noras sužinoti, kas nuo jo pasveiksta. Nei juos Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijai rodo, nei mes juos matome. Kadangi nežinome, ar gydytieji mirę, ar pasveiko, ar dirba, galima įtarti, kad dengiantis gydomais asmenimis metadono išplinta per juodąją rinką”, - darė prielaidą K.Uoka. Jo manymu, įsteigus laikinąją komisiją, bent jau aiškumo būtų daugiau.

Tuo tarpu jo kolega seimūnas Gediminas Navaitis nedega entuziazmu dėl naujojo darinio.

“Seimas gana dažnai bando steigti komisijas. Jų veiklos rezultatai kartais būna sėkmingi, kartais - ne. Bet veikia Narkomanijos air alkoholizmo prevencijos komisija. Jei pradėsime kurti papildomas komisijas, mes parodysime, kad ši komisija nelabai sugeba sėkmingai veikti ir naudotis parlamentinės kontrolės instrumentais. Manyčiau, būtent esama komisija turėtų daugiau ir išsamiau ištirti metadono vartojimą”, - teigė G.Navaitis.

Algimantas DUMBRAVA, Seimo narys:

Kvaišalai palikti be priežiūros

Metadono šalininkų ir priešininkų ginčas jau tampa senas kaip pasaulis. Dirbdamas Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijoje matau, kad metadono programoje yra daug netvarkos. Skiriamo metadono kiekiai - didžiuliai, pakuotės irgi kelia nuostabą. Perkamas tonomis, dozuojamas litrais. Susidarau nuomonę, kad nėra nei normalios metadono apskaitos, nei skyrimo. Ypač daug nerimo kelia metadono išdavimo tvarka.

Ko gero, Lietuva pasirinko patį pigiausią kelią kovoti su narkotikais - būtent metadonu. Bet kaip girdžiu ir iš specialistų, metadonas yra labai geras pakaitalas kitiems narkotikams. Praktikai iš gydymo įstaigų tvirtina, kad metadonas naudojamas ne tik pakaitinei narkotikų terapijai, bet ir skausmui malšinti. Tiesa, patikimos informacijos, ar yra tokia praktika, mes ir neturim.

Neaišku, ar visas metadonas tenka tiems žmonėms, kurie yra rizikos grupėje, kurie turi priklausomybės problemų. Abejoju, kiek jiems tai padeda. O gal dar labiau veda į depresiją, krizę? Juolab teko skaityti, kad ilgalaikis metadono vartojimas turi atvirkštinį poveikį ir žmogų dar labiau įtraukia į narkotikus. Tad metadono skyrimo teisėtumas turi būti ištirtas labai kruopščiai, objektyviai.

Kadangi nežinome, ar gydytieji mirę, ar pasveiko,
galima įtarti, kad dengiantis gydomais asmenimis metadono išplinta per juodąją rinką

Faktai

◗ Narkomanai narkotine medžiaga metadonu Lietuvoje gydomi nuo 1995-ųjų.

◗ Dar 2000-aisiais Vyriausybė ir Seimas pradėti raginti uždrausti programą, kurioje numatytas toks gydymas. Šiam tikslui įgyvendinti net buvo įkurta visuomeninė organizacija “Tėvai prieš narkotikus”.

◗ Šį balandį 59 parlamentarai pasirašė po rezoliucijos, kuria, be kita ko, raginama uždrausti narkomanų gydymą metadonu, projekto tekstu.

 

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar griaudžiant naudojatės elektros prietaisais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +19 C

+14 +19 C

+15 +20 C

+18 +23 C

+18 +23 C

+20 +25 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s