respublika.lt

Juozo Grušo sode pakvipo susidorojimu

(0)
Publikuota: 2021 gegužės 07 18:30:59, Danutė Šepetytė
×
nuotr. 1 nuotr.
Nijolė Majerienė. Nijolės Majerienės asmeninio albumo nuotr.

Klausimas: jeigu iš darbo galima atleisti už inkilų kėlimą per karantiną, tai kodėl už tai nepasodinus į kalėjimą? Gal kiti dar labiau juoktųsi? Gal dar labiau drebėtų?

 

 

 

Vis dėlto Kaune nutikusi istorija, kai Juozo Grušo memorialinio muziejaus vedėja Nijolė Majerienė buvo atleista iš darbo už tai, kad vieną gražią pavasario dieną su talkininkais kėlė inkilus varnėnams, nei prajuokino kultūros bendruomenę, nei padaugino pagarbos įsakymą pasirašiusiai Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorei Deimantei Cibulskienei.

Daugelį tiesiog šokiravo ši žinia. Jie baisėjosi, kad taip pasielgta su daugybę metų muziejui atsidavusiu žmogumi, kuris, galima sakyti, kūrė muziejų nuo pirmųjų jo gyvavimo dienų ir buvo charakterizuojamas tik geru žodžiu.

Sprendimas nustebino ir režisierių Gytį Padegimą, kuris sakė N.Majerienę vertinantis kaip specialistę, kurios renginiuose teko lankytis ir dalyvauti: jie buvo profesionaliai parengti, liudijantys naujų, įdomių muziejinės veiklos formų ieškojimus. Gerbiantis ją kaip kultūros žmogų, kurio veikla peraugusi muziejaus sienas ir buvusi prasminga Kauno viešosios kultūros kontekste.

Priminsime, kad J.Grušo namai-muziejus yra vienas iš Maironio muziejaus padalinių. 2019 metais, vykstant muziejų vadovų „valymui", D.Cibulskienė pakeitė lig tol Maironio lietuvių literatūros muziejui vadovavusią rašytoją Aldoną Ruseckaitę, kuri 2016-aisiais jaunesnei kolegei, besidarbavusiai muziejuje nuo 2004-ųjų, beje, ir pasiūliusi pavaduotojos pareigas.

D.Cibulskienė žurnalistei paaiškino, kad J.Grušo muziejaus vedėja atleista už šiurkštų darbo drausmės pažeidimą. Už jį, paprotino, gali būti taikoma ir baudžiamoji atsakomybė. Direktorė tęsė, kad kovo 29-ąją, karantino metu, jos neatsiklausus, nesuderinus buvo organizuota inkilų kėlimo šventė, kurioje dalyvavo 17 žmonių.

„Aš priėmiau sprendimą ne iš karto, - kalbėjo D.Cibulskienė, - bet buvo sudaryta komisija ir iš trijų narių du pripažino, kad buvo įvykdytas šiurkštus darbo drausmės pažeidimas. Pažeisti ir ministro, ir mano įsakymai, ir darbo drausmės taisyklės".

Paklausta, ar Kultūros ministerija palaimino šį jos sprendimą, direktorė atsakė: „Taip, taip, aš pasikonsultavau." Kultūros ministerijos atsakyme redakcijai parašyta: „Visus sprendimus dėl muziejaus darbuotojų atleidimo iš darbo priima muziejaus vadovybė. Nei Kultūros ministerija, nei kultūros ministras šių sprendimų niekaip paveikti negali."

J.Grušo anūko žmona, architektūros istorikė Jolita Kančienė neslėpė jaudulio: „N.Majerienė - labai nuoširdus, pareigingas žmogus, ir ta žinia, kad ji atleista, man sukėlė šoką. Kokį nusižengimą reikia padaryti, kad iš pareigų būtum atleidžiamas vienu ypu? Jei buvo pažeidimas, juk yra jį atitinkančių nuobaudų: perspėjimai, papeikimai, baudos, o ne atleidimas iš darbo.

Tame name gyvenau 20 metų ir Nijolę pažįstu nuo pirmųjų
J.Grušo muziejaus kūrimosi dienų, ji tiesiog tapo mūsų šeimos nariu. Mačiau, kiek širdies Nijolė įdėjo per tris dešimtis metų. O dabar, gražiausius gyvenimo metus paaukojusi muziejui, šmaukšt - ir į gatvę..."

Galbūt kraštutinė bausmė prasižengusiai muziejaus vedėjai tėra tik pretekstas, galbūt taip ruošiama vieta „savam" žmogui? Maironio muziejaus vadovė D.Cibul-skienė sako, kad komentuojama iš šalies, nežinant visos situacijos. Darbo drausmės pažeidimas nėra vienintelė atleidimo priežastis, prisideda ir veiklos vertinimai: pernai N.Majerienės veikla buvo įvertinta patenkinamai. „Mano toks darbas - priimti sprendimus, kurie man atrodo teisingiausi. Aš labai kreipiu dėmesį į darbuotojų nuomonę, stengiuosi ir motyvuoti, ir kiekvieną išklausyti. Jeigu darbuotoja pripažintų klydusi, aš būčiau supratusi, mes būtume galvoję, ką daryti, bet buvo atvirkštinė reakcija", - kalbėjo ji.

Muziejaus profsąjungos pirmininkė Jūratė Ivanauskienė yra kitos nuomonės:

„Vildamiesi dialogo su direktore, mes įsteigėme profesinę sajungą, tačiau profesinio dialogo mums taip ir nepavyko pasiekti, tebesame ignoruojami. Jau dveji metai, kai mes muziejuje patiriame tik mobingą ir psichologinį spaudimą. Kai vyko metinis veiklos vertinimas, profesinė sąjunga nebuvo pakviesta, nors Nijolė yra profsąjungos narė. Paskui direktorei pasakiau, kad nesutinku su tokiu įvertinimu, jis yra neteisingas, nes Nijolė buvo ilgai sirgusi, galų gale, karantino metu ne visas veiklas buvo galima vykdyti. Ir pasirašiau tik Nijolės prašoma (jai viliantis, kad bent taip paliks ją ramybėje ir leis dirbti), dėl ko dabar tikrai gailiuosi. Nijolė yra viena geriausių mūsų darbuotojų. Šiemet pirmą ketvirtį jos muziejus buvo lankomas gausiausiai."

Iš pirmų lūpų - Nijolės Majerienės pasakojimas:

„Niekada nebūčiau pasakojusi šios istorijos, nes ji meta šešėlį ant mylimos įstaigos. Kalbėti paskatino neįtikėtinas bičiulių palaikymas socialiniuose tinkluose ir asmeniškai išreikšta moralinė parama.

Balandžio 29 d., nuvykusi pas direktorę D.Cibulskienę, sužinojau, kad Kultūros ministerijos Atminties institucijų grupės patarėjos, Maironio lietuvių literatūros muziejaus kuratorės Vaivos Lankelienės ir Teisės skyriaus pritarimu muziejaus vadovės sprendimu esu atleidžiama iš darbo už šiurkštų darbo drausmės pažeidimą. Buvau supažindinta, kad dėl per karantiną J.Grušo sode (11 arų) vykusio renginio - inkilų kabinimo akcijos (su kaukėmis, su nuotoliais) turiu išeiti iš darbo nuo gegužės 1-osios. Tas inkilų kėlimo renginys pavadintas didžia „provokacija". Simboliškas sutapimas: gegužės 21-ąją sukanka 35-eri metai nuo lietuvių literatūros klasiko mirties. Tą patį metų laiką, gegužę, kai jau skleidžiasi vaismedžių žiedai, numirė ir mano profesinė karjera.

Nusižengiau, kad nesuderinau. Tikrai tikėjausi už „saviveiklą" nuobaudos - griežto papeikimo, įspėjimo, bet kad taip skubiai išmestų... Išeinant dar išgirdau „savo teises": jei išdrįsiu kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją ar į teismą su ketinimu užginčyti darbdavės sprendimą, bus išaiškinti visi akcijos dalyviai ir teks sumokėti didžiules baudas už karantino sąlygų nepaisymą. Jeigu būtų gyvi mano tremtiniai Tėveliai, gal jie tokį gąsdinimą suprastų, o man demokratinėje Lietuvoje - sunkiau...

Šių metų sausį, kai buvo vertinami darbuotojų pasiekimai, supratau, kad vyksta specialus kabinėjimasis prie mano veiklos - 2020 m. veikla buvo įvertinta tik patenkinamai. Kai bandžiau paaiškinti, direktorė nukirto, kad jos vertinimas yra galutinis. Dėl psichologinės sveikatos nebesiginčijau, pasirašiau po tokiu vertinimu ir dirbau toliau. Nes kur aš tą teisybę galėjau rasti.

Kai direktore dirbo A.Ruseckaitė, mes buvome įpratę viską žinoti ir aptarti, kartu spręsdavome visas problemas. Kai 2019 m. pavasarį jos vietą užėmė buvusi direktorės pavaduotoja D.Cibulskienė, priėmėme ją šiltai ir pagarbiai, su viltimi, kad tęs A.Ruseckaitės darbus, kad įgyvendins daug savų idėjų, kad vertins brandžią muziejinę patirtį. Deja, po kelių mėnesių supratau, kad to nebus, direktorė posėdžių nerengia, viskas lyg įslaptinta, niekas nieko nežino, - D.Cibulskienė nusprendžia viena, nepriima jokių pasiūlymų, o ką kalbėti apie kritiką.

Prasidėjo įvairūs keisti draudimai, buvo pasakyta, kad J.Grušo muziejuje veiklą reikia siaurinti, kad nebebus galima organizuoti rašytojų knygų pristatymų, literatūrinių-muzikinių kompozicijų, susitikimų su rašytojais, poezijos ir muzikos vakarų, etnografinių vaikų ir moksleivių kolektyvų pasirodymų, net valstybinių švenčių. Tik siaurai - kas tiesiogiai susiję su Grušu - be jokio literatūrinio ar kultūrinio konteksto, nors mūsų lankytojai noriai lankėsi visuose renginiuose.

Kai su būreliu kolegų 2020 m. sausį nusprendėme įstoti į Lietuvos kultūros darbuotojų profesinę sąjungą, ji išreiškė nuogąstavimą, kad toks darbuotojų poelgis jai - „dūris peiliu į nugarą", tačiau ji nesitaikstys su šia „grupele" ir „neatsuks kito skruosto". Neatsuko. Tačiau išgirdau, kad netrukus vyksianti muziejaus restruktūrizacija gali smarkiai pakeisti mano ir kitų J.Grušo padalinio darbuotojų darbinę situaciją, todėl geriau iš profsąjungos išstoti, tuomet ji mus paliksianti ramybėje. Labai sunerimau, bet nusprendžiau pasitraukti tik iš komiteto narių - gal pavojų bus mažiau. Tačiau direktorės gąsdinimai, savotiškas mobingas, nuolatinis jos žvilgsnis per didinamąjį stiklą mane paveikė: patirtas pažeminimas ir sunkūs išgyvenimai kainavo beveik mėnesį ligoninėje ir medicinos psichologo konsultacijas iki šiol.

J.Grušo muziejuje prabėgo daugybė metų: dirbu nuo 1991 m., šį muziejų man teko ir kurti, pasitelkiant Lietuvos kultūros ministerijos ir bendradarbiaujančių Nyderlandų fondų Centrinei ir Rytų Europai lėšas. Niekada nepamiršiu garbiosios aktorės Rūtos Staliliūnaitės sveikinimo žodžio, atidarant J.Grušo memorialinį muziejų 2001-aisiais: „Gyvuokite!" Taigi, gyvuokite."

Direktorės gąsdinimai, savotiškas mobingas, nuolatinis jos žvilgsnis per didinamąjį stiklą mane paveikė.

Komentuoja rašytoja, buvusi Maironio muziejaus direktorė
Aldona Ruseckaitė:

Šiandien man skambina ir rašo visi: ir Gytis Padegimas, ir Nacionalinio Kauno dramos teatro vadovas Egidijus Stancikas, ir aktorė Olita Dautartaitė, - visi susirūpinę, visi mielai dalyvaudavę N.Majerienės renginiuose.

Aš su N.Majeriene dirbau 30 metų ir niekada neturėjau dėl jos problemų. Žinojau, kad visada viskas bus padaryta gerai, stropiai, atsakingai; šiai moteriai iš savo darbo metų neturiu jokio priekaišto. Kita vertus, jeigu ne Nijolė, vargu ar apskritai būtų įkurtas tas muziejus.

Kai liko J.Grušo namas, Vyriausybė neskyrė pinigų, paskui skyrė, bet nedaug. Nijolė, tuo metu vadovavusi Kauno silpnaregių ir aklųjų sąjungai, susirado per skandinavus kažkokį fondą, užpildė dokumentus ir tas fondas skyrė muziejui pusę lėšų su sąlyga, kad dešimt metų tame namelyje rasis silpnaregių edukacinis kambarys (jis iš tikrųjų buvo). Nijolė yra be galo veikli moteris ir ją myli visa J.Grušo giminė, ji jiems kaip giminaitė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s