respublika.lt

Jautrios reformos planuojamos už akių

Publikuota: 2023 balandžio 16 17:20:13, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Konservatorės Monikos Navickienės vadovaujamoje Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje globos įstaigų pertvarkos organizuojamos pačioms įstaigoms už akių. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Marijampolės globos įstaigų vadovai nustebo pamatę, kad Socialinės apsaugos ir darbo (SADM) ministerijoje vyksta posėdis dėl Marijampolės regiono globos įstaigų apjungimo. Reforma planuojama įstaigoms už akių, nesitariant ir nediskutuojant apie rezultatus ir kaip tai paveiks globos įstaigų gyventojus.

 

Apie tai, kad Marijampolėje gali būti planuojamas globos įstaigų jungimas, kalbos sklandė ne vieną kartą. Tačiau įstaigų vadovai tikina, kad ministerija, kurios pavaldume ir dirba įstaigos, visuomet ramindavo, kad tai tėra „pletkai". O dabar atrodo, kad tie „pletkai" visgi yra tiesa.

Prieš kelias dienas SADM viceministrės Vilmos Augienės darbotvarkėje atsirado štai toks įrašas: „dalyvauja pasitarime dėl Marijampolės regiono globos įstaigų apjungimo klausimų." Tai ne juokais išgąsdino šiame regione veikiančias globos įstaigas, kurios apie jungimus nebuvo girdėjusios. O dar daugiau baimės pasėjo tai, kad į pasitarimą jos net nepakviestos.

Darbotvarkę greitai pataisė

„Nieko nežinome, tik matome klausimą darbotvarkėje. Panašu, kad vyksta kalbos apie visų regiono įstaigų apjungimą. Nors mes sėkmingai dalyvaujame pertvarkoje ir taip: teikiame apsaugoto būsto paslaugas, būtino gyvenimo namų, laikino atokvėpio paslaugas. Paslaugų spektras labai platus. Bet net nežinome, ko tikėtis ir kas planuojama. Mūsų niekas neinformavo apie tokius klausimus, kurie aptariami ministerijoje", - „Vakaro žinioms" sakė Kalvarijos socialinės globos namų direktorė Nomeda Zavickaitė, kuri ir pastebėjo minėtą įrašą viceministrės darbotvarkėje. Tiesa, po kelių valandų darbotvarkėje šis pasitarimas buvo pataisytas: „Viceministrė dalyvauja pasitarime dėl globos paslaugų."

Direktorė N.Zavickaitė buvo girdėjusi įvairių kalbų apie planuojamus pokyčius, tačiau apie įstaigų apjungimą - ne: „Apie tai nieko anksčiau negirdėjau. Šis klausimas man buvo didelė staigmena. Bet kažkodėl nuojauta sako, kad planuojama visus globos namus prijungti prie Marijampolės specialiųjų globos namų, kurie yra mažiausi regione. Kaip tik šiuo metu šios įstaigos direktorė yra paskirta vadovauti dar vienai įstaigai - Didvyžių globos namams, kuriuose po skandalo buvo nušalintas direktorius.

Tai tik nuojauta, bet matome, kad nedaug gyventojų turintys Marijampolės specialiųjų globos namams ir įvairius finansuojamus projektus įgyvendina. Jiems statomas ir naujas korpusas iš valstybės lėšų su tikslu pradėti teikti specializuotos globos ir slaugos paslaugas. Kaip suprantu, apjungiamų įstaigų gyventojai galėtų būti siunčiami ten."

„Vakaro žinios" primena, kad Didvyžių globos namus neseniai sukrėtė maisto vagystės skandalas, kai po nuolatinių skundų, atlikus patikrinimą, globos įstaigoje buvo rasta daugiau nei 320 kilogramų įvairiausių maisto produktų, kurie nepasiekdavo globos namų gyventojų. Po skandalo direktorius buvo atleistas, o įstaigai vadovauti kažkodėl paskirtas ne kažkas kitas iš administracijos, o visai kitos įstaigos - Marijampolės specialiųjų globos namų - direktorė Viduta Bačkierienė.

Kalvarijos socialinės globos namų vadovė N.Zavickaitė baiminasi, kad išsipildžius spėliotam scenarijui, nukentės globos įstaigų gyventojai: „Jeigu iš tiesų planuojamas toks jungimas, man sunku būtų tai paaiškinti logiškai. Mūsų įstaigoje paslaugas gauna proto ir psichinę negalią turintys asmenys - tai sudėtingi klientai. Stacionare gyvena 87 asmenys, grupiniuose namuose - 17, dar apie 15 asmenų gauna paslaugas apsaugotame būste.

Specialiuosiuose globos namuose daugiausiai gyvena senyvo amžiaus žmonės ir kunigai. Darbo specifika labai skiriasi, neįsivaizduoju, kaip gali būti organizuojamas kokybiškas paslaugų teikimas. Bijau, kad nukentės žmonės, kuriems reikia profesionalios ir specializuotos pagalbos.

Aš nesu prieš pertvarkas, bet norėtųsi matyti jų tikslingumą. Kaip galima iškelti aktualius klausimus, įvertinti iššūkius, jeigu įstaigų vadovai net nekviečiami dalyvauti rengiant planus. O gal planuojama visai uždarinėti įstaigas, nežinau."

Apie jungimą išgirdo iš darbuotojų

Apie planuojamą jungimą nieko nežino ir kita regione veikiančios Suvalkijos globos namų direktorė Marytė Slavinskienė. Tačiau ji neslepia, kad tokių kalbų buvo. „Pirmą kartą tai išgirdau iš savo darbuotojo, kuris paklausė, kas tai per planai. Supratau, kad daug ko nežinau ir netgi nežinau, ką atsakyti į tokį svarbų klausimą. Labai nustebau ir pasijutau pažeminta. Aš tikrai esu už racionalias ir reikalingas pertvarkas, tačiau mane labai skaudina, kai nevyksta joks dialogas, susitikimai, analizės", - sakė direktorė.

Virš 30 metų įstaigoje dirbanti vadovė, kalbėdama su žurnalistais, nesulaikė ašarų: „Atrodo, atidaviau viską, ir staiga išgirsti tokią žinią... Buvo visokių situacijų, buvo sunkių laikotarpių, bet darai viską, kas įmanoma, išspaudi save kaip citriną. Viską kartu su bendruomene padarėm ir dabar mus pasiekia tokios žinios... Net nežinau, ką pasakyti. Aš, kaip vadovė, turėčiau žinoti apie planus jungti mano vadovaujamą įstaigą. Tai elementarus žmogiškumas. O dabar aš net nežinau, nei kas daroma, nei kodėl, nežinau ir ką savo darbuotojams pasakyti. Jaučiuosi kvailio vietoje. Į situaciją jautriai reaguoja ne tik personalas, bet ir gyventojai, kurie yra su negalia, jiems tokia nežinomybė nėra gerai."

M.Slavinskienė prisimena, kad ministerijos atstovai tikino, kad tai tik nepagrįstos kalbos. Dabar vadovė sako mananti, kad jos įstaiga bus jungiama su kitos kolegės jau minėtais Marijampolės specialiaisiais globos namais. Kokia tokio sprendimo argumentacija, M.Slavisnkienė nežino.

„Mums tai kaip perkūnas iš giedro dangaus. Tiek metų kūrėme šią įstaigą ir kultūrą joje... Aš labai bijau, kad ateityje tai nebūtų sugriauta. Aš nieko neslepiu, kiekvieną kviečiu atvažiuoti ir pamatyti, kaip mes dirbame ir kaip jaučiasi čia gyvenantys žmonės, darbuotojai. Galite tik įsivaizduoti, kaip jaučiamės, kai mūsų nekviečia į diskusijas, mūsų niekas nieko neklausia, bet apie mūsų įstaiga sprendžia ir ją vertina mums už akių. Sunku net kalbėti", - sakė Suvalkijos globos namų direktorė. Jos vadovaujamoje įstaigoje paslaugas gauna 170 asmenų, taip pat įstaiga teikia paslaugas grupinio gyvenimo namuose.

Apjungimo visai nebijo

„Vakaro žinios" susisiekė su ne vieną kartą minėtų Marijampolės specialiųjų globos namų vadove V.Bačkieriene.

Tuo metu ji kaip tik buvo pasitarime su ministerija. Pasiteiravus, kokiu klausimu vyksta pasitarimas, vadovė tik nurodė, kad tai darbiniai reikalai. Į klausimą, ar girdėjo kalbas apie globos įstaigų jungimą regione, V.Bačkieriene sureagavo neemocionaliai, o kad jungimas planuojamas įstaigoms už akių, nesureikšmino: „Šiuo metu vykdau Didvyžių globos namų direktorės funkcijas, o šiandien mes kalbėjome kitais darbiniais klausimais. Ministerija yra mūsų steigėjas ir jie vykdo savo funkcijas. Kai bus sudėlioti klausimai, greičiausiai, bus pristatymas. Pokyčiai galbūt ką ir gąsdina, bet mūsų visuomenė gyvena pokyčių laikotarpiu."

Paklausta, kaip, jos nuomone, būtų racionaliausiai jungti įstaigas, direktorė pateikė savo matymą, kuriam nebūtina jungti mažesnes įstaigas prie didesnių: „O kodėl jungti ne prie mažesnės? Matysime, kai bus priimtas sprendimas. Visoje Europoje yra klasteriai ir manau, kad tuo keliu einama ir mūsų šalyje. Mažinamos administracijos ir administraciniai kaštai, kur yra galimybė sumažinti finansines sąnaudas. Manau, tokie tikslai ir yra aptariami. Aš baimių neturiu."

Ministerija komentuoti nenori

Dėl planų jungti globos įstaigas Marijampolės regione kreipėmės į SADM. Klausėme, kas iš įstaigų dalyvavo pasitarime, kokie yra jungimo planai. Ministerija trumpai atsakė, kad nuolat vyksta darbinio pobūdžio susitikimai, kuriuose svarstomi įvairūs ministerijos pavaldume esančių globos įstaigų einamieji klausimai.

SADM tikino, kad posėdyje buvo aptartas klausimas dėl Didvyžių globos namų. „Vienoje Marijampoles regiono globos įstaigų dėl darbo pažeidimų neseniai atleistas vadovas. Natūralu, kad ieškoma sprendimų, kas bus toliau - aptariami galimi sprendimai ir išeitys. Vienas svarbiausių ministerijos tikslų - kad taip reikalingos socialinės paslaugos būtų teikiamos laiku ir kokybiškai", - nurodė ministerija.

Paprašėme patikslinti, ar tikrai naujo vadovo paieškas planuojama spręsti jungiant įstaigas. Ir ar tikrai tai reikalinga, kai vadovas jau yra paskirtas.

Pasiteiravome, ar svarstoma jungimo schema, pagal kurią prie mažiausios įstaigos - Specialiųjų Marijampolės globos namų - būtų jungiami Didvyžių socialinės globos namai, Suvalkijos ir Kalvarijos socialinės globos namai.

Tačiau į šiuos klausimus SADM konkrečių atsakymų nepateikė ir nutraukė bendravimą su žurnalistais.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
32
F

Dienos klausimas

Ar palaikote sprendimą drausti kailinių žvėrelių fermas Lietuvoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kam labiausiai reikia kelti atlyginimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +16 C

+7 +13 C

 

+7 +12 C

+14 +19 C

+15 +19 C

 

+18 +20 C

0-6 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s