Valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų vadovo nurodymu savivaldybės turi nuspręsti, kaip dėl COVID-19 bus testuojami į mokyklas grįžtantys moksleiviai. Labiausiai yra įbauginti Panevėžio pedagogai, mat miesto administracija mokyklų vadovams leido pasirinkti tvarką ir netgi leido įpareigoti testavimu užsiimti klasių vadovus.
„Kažkas kažką ne iki galo suprato. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėse bus paviršių testavimas. Jokios auklėtojos to nedarys, tam yra specialistai. O mokyklose bus greitieji testai, mokyklos vadovybė pati spręs, kaip tai bus daroma. Veikiausiai bus kalbama su klasės auklėtojais, kad jie prižiūrėtų. Vaikai tuos testus darys patys, nes jie - nesudėtingi, nereikės giliai į nosį kišti pagalių, tik į nosies paviršių, ne taip, kaip PGR testai. Gal pirmus kartus ir reikės parodyti, kaip tai padaryti. Iš tėvų pretenzijų negalės būti dėl kokių nors nosies pažeidimų, nes dėl vaikų iki 16 m. testavimo privalės būti gautas tėvų sutikimas. Jei sutikimo nebus, niekas nieko ir nedarys, nesitestavę irgi galės mokytis kontaktiniu būdu", - „Vakaro žinias" tikino Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.
„Ką reiškia mokyklos direktoriai spręs? Jiems savivaldybės administracija jau nuleido nurodymus. Klasės vadovas turės į klasę įleisti po vieną moksleivį, nes, vadovaujantis duomenų apsauga, reikia, kad kiti nesužinotų, jog kažkas konkrečiai yra užsikrėtęs.
Tėvai sunerimę, nes niekas nepasako, kas testuos, mokytojai sunerimę, nes, jei kažkas atsitiks su vaiku, tėvai mokytojams galės pareikšti pretenzijas. Be to, kai imami mėginiai PGR testui, specialistai kone skafandrais būna apsirengę. O kaip bus apsaugoti pedagogai? Reikalaujama saugaus atstumo, bet ėminio juk per atstumą nepaimsi. Ir kur po to mėginius saugos?" - daug klausimų kyla eksparlamentarui, Panevėžio miesto tarybos nariui Povilui Urbšiui, į kurį ir kreipėsi išsigandę miesto pedagogai.
Panevėžio administracijos direktoriaus pavaduotojas ir ekstremaliųjų situacijų operacijų centro koordinatorius Kazimieras Armonavičius paaiškino, kad pagal valstybės lygio operacijų vadovo įsakymą administracijų direktoriai yra įpareigoti visose ugdymo įstaigose nuo pradinio iki profesinio lavinimo rinktis vieną iš trijų testavimo būdų: paviršių tyrimą, kaupinių metodą arba savikontrolės - greitąjį testavimą.
„Mūsų administracijos direktorius jau pasirašė įsakymą, kad ikimokyklinėse ugdymo įstaigose bus paviršių tyrimas, kitose įstaigose - greitųjų antigenų testai. Pats žodis „savikontrolė" pasako, kad jie patys testuosis prižiūrimi paskirto įstaigos darbuotojo. Mokyklos direktorius nuspręs, kas prižiūrės, kaip atliekami greitieji testai. Tai nebūtinai turės būti medicinos darbuotojas. Jei vaistinėse pardavinėjami testai ir žmonės patys juos pasidaro, sugebės ir mokyklos darbuotojai padaryti", - pareiškė K.Armonavičius.
Bet ir jis P.Urbšio neįtikino.
„Be abejo, pandemijos metu turi būti užtikrintas kuo didesnis saugumas, kad užkratas neišplistų. Tačiau negalima pedagogų versti tapti sveikatos paslaugų teikėjais. Net ir vertimas apmokyti moksleivius patiems testuotis jau būtų papildoma funkcija. O paskui tėvai gali įžvelgti, kad po procedūrų vaikas patyrė šalutinių poveikių. Kas atsakys? Mokyklos ir mokytojai stumiami į eilinę avantiūrą", - piktinosi
P.Urbšys.
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas „Vakaro žinioms" sakė, kad kol kas pedagogai pernelyg nesiskundžia, bet tik todėl, jog naujovės jų dar nepasiekė.
„Prasidės mokslo metai, tada mokytojai sužinos, kas naujo jų laukia, dabar dar nežino. Akivaizdu, kad funkcijos, susijusios su testavimu, nėra pedagogų funkcijos. Ir valdžia sako, kad tai - medicinos darbuotojų funkcijos. Tik bėda, kad tų medicinos darbuotojų mokyklose nebelikę, todėl ir kraunama ant mokytojų. Akivaizdu, kad mokytojams už papildomas funkcijas ir už pavojingas sąlygas turi būti mokami priedai, apie tai Vyriausybei ne kartą rašėme, bet nesulaukėme reakcijos", - akcentavo A.Navickas.
Komentuoja Švietimo ekspertė, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto vicepirmininkė Vilija TARGAMADZĖ:
Testavimas mokyklose turi būti, kad virusas neišplistų, testavimo metodą turi pasirinkti mokyklos. Tačiau be jokios abejonės tai nėra pedagogų funkcija. Tam yra visuomenės sveikatos biurai, įsteigti visose savivaldybėse. Savivaldybės turėtų korektiškai spręsti šį klausimą, papildomai sveikatos biurų funkcijos neužmetant mokytojams, kuriems ir taip jau užmesta daug papildomų funkcijų.
Žinau keletą mokyklų, nusprendusių testavimo funkcijas užkrauti mokytojams. Ten savivaldybės kažkodėl nusprendė nesiųsti specialistų ir pasirinko lengvesnį kelią. Pedagogai jau ir taip yra įtampoje, nes neaišku, koks bus saugumas, kaip po ilgos pertraukos kontaktiniu būdu reikės vesti pamokas, ar nebus židinių, ar nereikės vėl grįžti į nuotolinį mokymą arba pusiau nuotolinį. Pasikartosiu: testavimas reikalingas, tačiau savivaldybės jį turi organizuoti korektiškai.