respublika.lt

Istorinės atminties komisijai vadovaujantis G.Jaunius apsimelavo

2022 spalio 06 13:15:46
Vidmantas Misevičius

„Vakaro žinios" jau rašė apie tai, kad Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Istorinės atminties komisija, kuriai vadovauja mero Remigijaus Šimašiaus bendrapartietis Gediminas Jaunius, neleido pagerbti aktoriaus Regimanto Adomaičio atminimo. Tuomet idėjos iniciatoriams buvo atsakyta, kad įamžinti nusipelniusio asmens atminimą, vadovaujantis galiojančia tvarka, bus galima tik po 10-ies metų. Spalio 5 dieną paaiškėjo, kad komisija melavo...

×
nuotr. 1 nuotr.
Gyventojams įamžinti Regimanto Adomaičio atminimą savivaldybė draudė savaip interpretuodama nebegaliojantį dokumentą. Eltos nuotr.

 

Apie tai trečiadienio vakarą savo paskyroje socialiniame tinkle paskelbė vienas iš R.Adomaičio atminimo įamžinimo iniciatorių - visuomenininkas Vilius Kavaliauskas:

„Vilniaus taryba: p. G.Jauniaus komisija melavo. Kas nuo 15 val. stebėjo Vilniaus tarybos posėdį, pamatė kaip tvarkomi reikalai Vilniuje. G.Jauniaus komisija, uždrausdama R.Adomaičio atminimo lentą, melavo. Ji rėmėsi dokumentu, kurio nėra. Tvarką, pagal kurią už miesto pinigus nestatomi paminklai anksčiau negu 5 metai po pažymimojo mirties, yra panaikinęs teismas. Tokios tvarkos tiesiog nėra. Bet net jos buvimas negalėjo turėti įtakos mūsų sprendimui. Nes kaip pripažino Taryba, komisija neturėjo teisės uždrausti miestiečių iniciatyvos, kadangi lenta kabinama ant privataus namo ir už žmonių pinigus. Tik niekas Taryboje nepaklausė: kodėl miesto kultūros reikalai patikėti visiškam beraščiui, negalinčiam be klaidų parašyti ir poros žodžių. Šią problemą spręs jau artėjantys rinkimai.

Taryba neuždraudė pagarbos didžiajam aktoriui, bet ir neatsiprašė už neteisėtą sprendimą. Mes su kaimynais (ne be Jūsų [internautų] išreikštos paramos) jau buvome nutarę - koks bebūtų Tarybos sprendimas, Regimantą Adomaitį būtume pagerbę. Dėkui Jums už įkvėptą drąsą."

Bendraudamas su „Vakaro žiniomis" V.Kavaliauskas neslėpė, kad stebėdamas minėtą Tarybos posėdį buvo lengvai šokiruotas.

„Atėjus mūsų iškelto klausimo eilei R.Šimašius pabandė jį „numuilinti". Tam pasipriešino Demokratų frakcijos ,,Vardan Lietuvos", Darbo bei Laisvės ir teisingumo frakcijos atstovai. Jie pareikalavo pateikti žinomų asmenų įamžinimo tvarką reglamentuojančius dokumentus. Tuomet paaiškėjo, kad tokių dokumentų nėra, - pasakojo visuomenininkas. - R.Šimašius dar mėgino „sukti uodegą", teigdamas, kad esą miesto pinigais kažką įamžinti galima tik praėjus 5 metams po mirties. Visgi galiausiai ir jis pripažino, kad tą tvarką teismas seniai yra panaikinęs, o šiuo metu nieko panašaus nėra. Be to, ji niekaip negalėtų galioti mūsų atveju, nes kalba eina apie ne apie miesto, o apie gyventojų pinigus. Tą patvirtino ir pats meras, atsakydamas į G.Jauniaus pažadą parengti atitinkamą dokumentą, nes esą apribojimai vis tiek turi būti."

Nepaisant pasiektos aiškios pergalės, V.Kavaliauskas neslėpė nusivylimo, kad aukštas pareigas sostinėje vis dar užima tokie, kaip G.Jaunius.

„Jeigu miestas neturi taisyklių arba jas kuria visiškas beraštis, kaip galima reikalauti, kad jų būtų laikomasi? Ir kodėl mums kabinti atminimo lentą buvo uždrausta miesto vardu, jeigu šis klausimas iš esmės net nebuvo svarstomas? - klausimą po klausimo žėrė visuomenininkas. - Be to, kai buvo pagauti meluojant, komisijos nariai nei atsiprašė, nei paneigė savo ankstesnius teiginius, nei anuliavo aktoriaus atminimą draudžiantį įamžinti raštą. Tai akivaizdžiai parodo, su kuo turime reikalų, todėl, jeigu ateityje dar kils panašių klausimų, manau, su dabartiniais valdančiaisiais jų net nederinsime, nes tame nėra prasmės. O R.Adomaičio atminimą mes tikrai įamžinsime. Rimantas Dichavičius patvirtino, kad turi parengęs kelis projektus. Ukrainiečių menininkai pasirengę padėti, „Metalo forma", tad atminimo lenta tikrai bus. Taip sakant, laukite tęsinio...."

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
748
F
  • SKUNDAI: Lietuvos Aukščiausiasis Teismas antradienį atmetė buvusios teisėjos ir Seimo narės Neringos Venckienės bei jos advokato skundus byloje, kurioje ji nuteista dėl pasipriešinimo pareigūnams, antstolio nurodymo nevykdymo ir smūgių sudavimo.
  • SIUNTOS: Siuntų į užsienį terminams ilgėjant, Lietuvos paštas primena, jog liko vos keletas dienų šventinėms siuntoms išsiųsti į Vakarų Europos šalis: skaičiuojama, kad į Jungtinę Karalystę, Norvegiją, Airiją, Nyderlandus ar Vokietiją siuntos keliauja nuo 6 iki 13 kalendorinių dienų.
  • DOVANOS: Šalies gyventojų kalėdinių dovanų biudžetas šįmet žada siekti vidutiniškai 106 eurus, rodo apklausa: vienai dovanai gyventojai yra pasirengę išleisti vidutiniškai 25 eurus arba 7 proc. mažiau nei prieš metus.
  • NAMAS: Vilniaus apygardos teismas antradienį paliko galioti žemesnės instancijos teismo sprendimą, jog žinomas atlikėjas Egidijus Dragūnas neturi nugriauti Pavilnių regioniniame parke sostinėje pastatyto namo.
  • BAUSMĖ: Į mokyklą Kėdainiuose su kirviu lapkritį atėjusiam vyrui teismas antradienį skyrė subendrintą beveik pusantrų metų laisvės atėmimo bausmę.
  • PAMINKLAS: Antakalnio kapinėse Vilniuje antradienį pradedamas ardyti paminklas sovietų kariams - jį sudaro penkios stelos, bus nukeliamas stengiantis paminklui nepakenkti, o užbaigti darbus planuojama per keletą savaičių.
  • VAISTAI: Pacientams vaistinėse pasigendant kai kurių vaistų, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, jog daugiau nei pusė trūkstamų viešai įvardijamų medikamentų yra sandėliuose.
  • NAFTA: Pirmadienį įsigaliojus Europos Sąjungos prieš pusmetį paskelbtoms sankcijoms rusiškos naftos ir jos produktų importui, „Lietuvos geležinkeliai“ teigia, kad Rusija šiemet jau išnaudojo apie 60 proc. metinės tranzito per Lietuvą į Kaliningradą ir atgal kvotos.
  • TURTAS: Vilniuje viešinti JAV Valstybės departamento specialioji pasiuntinė Holokausto klausimais Ellen Germain pasveikino Lietuvos Vyriausybės projektą kompensuoti žydams už prarastą privatų turtą, pranešė Lietuvos užsienio reikalų ministerija.
  • AUTOBUSAI: Susisiekimo ministerija Klaipėdos savivaldybei papildomai skyrė 4,08 mln. eurų Europos Sąjungos fondų lėšų šešiems elektriniams autobusams įsigyti.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui įteikti 2022 m. Laisvės premiją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +1 C

-3 +3 C

 

-9 -1 C

-1 +4 C

-5 +1 C

 

-3 0 C

0-6 m/s

0-10 m/s

 

0-5 m/s