respublika.lt

Išgirdę, kad reiks utilizuoti gyvulius, alytiškiai išsigando dėl savo sveikatos

(0)
Publikuota: 2019 gruodžio 06 07:00:09, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Politikai kalba apie gaisro Alytuje padarinius verslui, gyvuliams, tačiau apie žmonių sveikatą nedaugžodžiaujama. EPA-Eltos nuotr.

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis sako, kad užterštoje Alytaus zonoje esantys gyvuliai, naudojami žemės ūkyje, greičiausiai bus utilizuoti. Apskritai politikai kalba tik apie gaisro Alytuje padarinius verslui, gyvuliams, tačiau kažkaip linkę nutylėti, kad galėjo būti rimtai pakenkta ir žmonių sveikata. O toks pavojus, anot chemikų, realus.

 

„Didelėje dalyje teritorijos užterštumas sumažėjo. Išlieka problema dėl likusios teritorijos ir kur dioksino kiekiai yra padidėję ir išlikę dideli. Kitą savaitę Alytaus rajono savivaldybė kvies Ekstremalių situacijų komisijos posėdį. Ministerija ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba siūlys, ką daryti su tais gyvuliais, kurie turi dioksinais užterštą kiekį ir pieno, ir, galimai, mėsos“, - Vyriausybės valandoje Seime vakar sakė A.Palionis.

Anot žemės ūkio ministro, ūkininkų nuostoliai bus kompensuoti.

„Kadangi veterinarijos specialistai sako, kad dioksinai išsisklaidyti gyvuliuose gali per 4-5 metus... Vienas tyrimas kainuoja daugiau nei 600 eurų, švarus gyvulys kainuoja nuo 700 iki 1,5 tūkst. eurų ir esmė yra ta, kad jie yra melžiami, pienas utilizuojamas. Ir ūkininkui, ir valstybei tai kainuoja, tai linkstama prie sprendimo, kad gyvuliai būtų utilizuojami. Ūkininkams iki gegužės vidurio bus kompensuojamos pajamos už priduotą pieną“, - teigė ministras.

Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas „Vakaro žinias“ informavo, kad savivaldybei gaisro pasekmėms likviduoti Vyriausybė skyrė beveik 60 tūkst. eurų. Didžiausia dalis - ūkininkams, nes gautos 98 paraiškos ir jų vis daugėja.

„Tačiau nuostolių patyrė ne tik ūkininkai. Patyrė, pavyzdžiui, degalinės, kavinės, kurios nedirbo dėl gaisro“, - dėstė meras.

Pasak politiko, nors viešai labiau kalbama apie gaisro poveikį ūkiui ir aplinkai, gyventojai įsibaiminę ir dėl gaisro padarinių savo sveikatai. Savivaldybė sulaukė kelių dešimčių skambučių asmenų, kurie norėtų, jog būtų patikrinta jų sveikata. Visi besikreipusieji registruojami.

„Bus vykdoma atranka, nes dėl patikros yra tam tikros metodikos. Su sveikatos apsaugos ministru sutarėme, kad tų žmonių sveikata bus tikrinama“, - sakė meras.

O alytiškiai bei Alytaus rajono gyventojai dėl savo sveikatos būgštauja ne be reikalo, mat per gaisrą išsiskyrę toksinai pavojingi ne tik gyvuliams.

„Paprastas užterštumas ore ilgai neišsilaiko. Net orą užteršus dujomis po kurio laiko jau galima vaikščioti be dujokaukių, nes jos išsisklaido. Tačiau toksinai žemės paviršiuje išsilaiko labai ilgai, ne vienerius metus. Aišku, priklauso nuo to, kokie tie toksinai. Pavyzdžiui, chloro vandeniliai saulėje suskyla.

Reikia tiksliai žinoti toksinų sudėtį. Tačiau iš pateikiamos informacijos nelabai aišku, kas Alytuje degė. Girdėjau, kad degė buvusio fabriko paliktos atliekos: tirpikliai, dažai, klijai.

Jei būtų tik padangos, nebūtų baisu. Nes padangos - tai kaučiukas, siera kaip stabilizatorius, anglis ir metalo kordas. Nėra kaip susidaryti chloro junginiams, nes padangoje nėra chloro atomo. Kijeve, kai padangos degė „juodai“, nuo dūmų niekas net nenusinuodijo. O Alytuje, deja, nežinome, kas degė“, - „Vakaro žinioms“ sakė chemijos mokslų daktaras Vidmantas Kapočius.

Pasak jo, degant padangoms susidaro monoksidas, suodžiai, kurie patenka į plaučius.

„Bjaurus daiktas, bet ne mirtinas. O degant visokiems skiedikliams ar klijams toksinai ant žemės, žolės ilgai išsilaiko. Aišku, žmogus žolės nevalgo. Todėl tiesioginio poveikio praėjus tam tikram laikui sveikatai nėra. Poveikis gali būti tik per užterštus gruntinius vandenis, pieną, tačiau pieno patikra vykdoma. Tačiau kas kvėpavo dūmais gaisro metu, to sveikatai poveikis gali būti. Bet tik medikai, o ne chemikai, gali pasakyti, koks tas poveikis gali būti. Tų toksinų tikrai galėjo prisikvėpuoti.

Nuodingos medžiagos yra dviejų rūšių. Vienos organizme kaupiasi, kitos pasišalina. Kadaise buvo tokia medžiaga DDT arba dustas. Jis mažomis dozėmis nekenksmingas, net pingvinai to dusto turėjo. Tačiau jis organizmuose kaupėsi ir ilgainiui išsivystydavo neigiamas poveikis, todėl medžiaga uždrausta, nors labai efektyviai naikindavo utėles ir panašiai.

Gyvsidabris irgi kaupiasi, jo iš organizmo nepašalinsi, asbestas kaupiasi plaučiuose ir užkemša kavernas, kurios įsisavina deguonį. Toksinus perdirbinėja kepenys, todėl organizme ilgainiui nesikaupia. Reikia gauti tam tikrą dozę, tada galimas ūmus apsinuodijimas. Lėtinis apsinuodijimas toksinams nelabai būdingas. Tačiau, kaip minėjau, reikia tiksliai žinoti, kas Alytuje degė ir kokios medžiagos išsiskyrė“, - aiškino chemikas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s