respublika.lt

Iš jaunesnių nei 16 m. vaikų jau reikalaujama Galimybių paso

(152)
2021 lapkričio 26 10:12:29
Justina GAFUROVA

Iš jaunesnių nei 16 m. vaikų jau reikalaujama Galimybių paso Reikalavimas pateikti Galimybių pasą vaikams nuo 12 m. įsigalios nuo gruodžio 28 d. Tačiau su šio dokumento reikalavimu kai kurie vaikai susiduria jau dabar. Pavyzdžiui, Lietuvos plaukimo federacija nusprendė savo plaukikams taikyti griežtesnes sąlygas nei numatyta teisės aktuose, net griežtai liepia skiepytis. Nors Lietuvoje privaloma vakcinacija nėra patvirtinta.


Dar neseniai, ramindamas tėvus, nepritariančius Galimybių paso reikalavimui nuo 12 m., sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, jog šio dokumento bus prašoma tik pramogų vietose. Esą mokykloje ir popamokinėje veikloje šio reikalavimo nebus. Tačiau realybė kitokia. Štai Lietuvos plaukimo federacija jau kuris laikas neleidžia dalyvauti plaukimo varžybose vaikams, kurie neturi Galimybių paso. Ir nesvarbu, kad tokių reikalavimų nenumato net teisės aktai.

×
nuotr. 5 nuotr.
Lietuvos gyventojai jau surengė ne vieną mitingą ar protesto akciją, kurioje pasisakoma prieš Galimybių pasą ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Stasio Žumbio nuotr.

Apie tokią situaciją „Vakaro žinioms" pranešė vilnietė Reda (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi - aut. past.). Moteris pasakoja nemaloniai nustebusi, kai sužinojo, kad jos 14 m. sūnus negalės dalyvauti Lietuvos federacijos plaukimo varžybose, jeigu neturės Galimybių paso.

Susigalvojo savo tvarką

„Mano sūnus yra persirgęs besimptome koronaviruso forma, apie tai sužinojome iš antikūnų testo. Turint šį testą, jam išduotas Galimybių pasas. Pati kreipiausi į federaciją su klausimu, ar sūnus galės dalyvauti varžybose turėdamas antikūnų testą, gavau atsakymą, kad šis testas netinka. Bet turint antikūnų, nėra rekomenduojama skiepytis. Tik kai patikslinau, kad sūnus turi Galimybių pasą, nes turi antikūnų, gavau patvirtinimą, kad tokiu atveju varžybose galės dalyvauti. Tačiau ką reikės daryti, kai antikūnų nebeliks? Versti vaiką skiepytis?

Be to, varžybose dalyvauti gali ir persirgę plaukikai bei treneriai, tačiau tik tuo atveju, jeigu sirgo prieš tris mėnesius arba mažiau. Tai reiškia, kad, praėjus šiam laikotarpiui ir norint dalyvauti varžybose, jau reikėtų skiepytis. Kodėl netaikomas 7 m. terminas, kuris nurodytas Vyriausybės priimtame nutarime?" - stebisi Reda.

Moteris svarsto, kad be galimybės dalyvauti Lietuvos plaukimo federacijos varžybose gali likti patys gabiausi plaukikai. „Tai aktualu daugybei aukšto meistriškumo sportininkų, kurie profesionaliai sportuoja. Mano sūnus plaukimą lanko nuo antros klasės ir šiuo metu yra vertinamas kaip perspektyvus plaukikas. Tačiau jo galimybės tobulėti ir pasiekti aukščiausių rezultatų ribojamos. Juk tai nėra paprastas užklasinės veiklos būrelis, tai yra šių naujų žmonių karjera ir ateitis. Jaučiamas spaudimas, kurio neatlaikęs ne vienas nepilnametis plaukikas jau pasiskiepijo, kad galėtų dalyvauti varžybose.

Aš nesu antivakserė, žinau, šia tema kalbėti dabar yra labai pavojinga. Visuomenė tiek susipriešinusi, kad pykstasi net giminaičiai šeimoje. Bet man nesuprantama, kodėl verčiami skiepytis sveiki, sportuojantys vaikai", - sako Reda.

Griežčiau nei reikia

Pasidomėjus sužinojome, kad iš tiesų Lietuvos plaukimo federacijos skelbiamoje informacijoje nurodoma, jog nuo lapkričio 4 dienos įsigalioja tvarka, kad visi su federacijos renginiais susiję asmenys privalo varžybų, stovyklų ir kitų renginių metu turėti galiojantį Galimybių pasą ar kitą jam atitinkantį dokumentą.

Tarp Galimybių pasą atitinkančių dokumentų nurodomas ES skaitmeninis COVID pažymėjimas, išrašas apie neigiamą PGR arba greitąjį antigeno testą, išrašas apie vakcinaciją. Įdomu, kad sąlygose nenurodyti atvejai, kai plaukikas turi antikūnų testą. O net ir persirgusiems, kaip minėjo Reda, taikomos griežtesnės sąlygos nei numatyta teisės aktuose. Vyriausybės nutarime nurodyta, kad kontaktinės paslaugos negali būti ribojamos asmenims, kuriems PGR testu buvo patvirtintas koronavirusas ir nuo tos dienos praėjo ne daugiau kaip 210 dienų. Tai yra septyni mėnesiai. Tačiau federacija nusprendė leisti dalyvauti renginiuose, jei ligą patvirtinantis testas atliktas ne seniau nei prieš 3 mėn.

Federacija taip pat nurodė, kad išimtis bus taikoma sportininkams, kuriems šeimos gydytojas nerekomenduoja vakcinuotis dėl sveikatos būklės arba persirgimo COVID-19 per paskutinius 3 mėnesius. Jiems bus būtina pateikti gydytojo išrašą.

Liepia vakcinuotis

Beje, nors Lietuvoje priverstinės vakcinacijos nėra, kai kuriems plaukikams federacija nurodė skiepytis. „Vykdomasis komitetas taip pat nutarė, kad visiems olimpinės rinktinės nariams, kurie pilnai vakcinuoti praėjusių metų pavasarį, bus privaloma pasiskiepyti sustiprinančia (trečiąja) vakcinos nuo
COVID-19 doze", - skelbiama federacijos svetainėje.

Vyriausybės nutarime nurodoma, kad Galimybių pasas išduodamas visiems vaikams iki 16 m. „Vakaro žinioms" Lietuvos plaukimo federacijos paklausus, ar tai reiškia, kad visi plaukikai iki 16 m. gali dalyvauti visuose plaukimo renginiuose, tiesaus atsakymo nebuvo. Pasiteiravus, kodėl nuspręsta taikyti griežtesnes taisykles, nei numato teisės aktai, federacija bandė sakyti, kad į plaukikų amžių nelabai kas kreipia dėmesį. „Nustatyti reikalavimai taikomi aukšto meistriškumo sportininkams, kuriuos Lietuvos plaukimo federacija apibrėžia ne pagal amžių, o meistriškumo lygį, todėl Vykdomojo komiteto priimtos COVID-19 prevencinės priemonės gali būti taikomos ir jaunesniems nei 16 metų sportininkams.

Vykstant į plaukimo varžybas užsienyje, privalomus reikalavimus nustato dalyvius priimančioji šalis", - nurodė federacijos atstovas Deividas Skavičius.

Kiek plaukikų neatlaikė spaudimo, nesako

Beje, kitą savaitę Švedijoje vyks čempionatas, kuriame dalyvaus ir Lietuvos plaukikų komanda, čia bus ir suaugę, ir jaunių plaukikai. Pasiteiravome, kiek iš nepilnamečių tam, kad galėtų vykti į varžybas, pasiskiepijo, tačiau plaukimo federacijos atstovas D.Skavičius neatsakė į šį klausimą.

Tai, kad Lietuvos plaukimo federacija savo viduje gali nustatyti griežtesnius reikalavimus nei tuos, kurie numatyti Vyriausybės priimtame nutarime, patvirtino ir Sveikatos apsaugos ministerija. Tačiau liko neaišku, kodėl tais atvejais, kai numatytų ribojimų nesilaiko verslas, jis gauna baudas, o kai reikalavimus savavališkai kažkas nusprendžia sugriežtinti, jokios atsakomybės nenumatyta.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (152)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SUMAŽĖJIMAS: Išmaniųjų telefonų pardavimų pasaulyje augimas 2021-ųjų paskutinį ketvirtį per metus sumažėjo iki 1%, rodo rinkos tyrimų kompanijos „Canalys“ duomenys.
  • SKIRTUMAS: 2021-aisiais šalies verslui suteikta 82% daugiau paskolų nei 2020 m. ir 30% daugiau nei 2019 m.
  • PIKETAS: Koncerno „Achemos grupė“ valdomos didžiausios Klaipėdos uosto krovos kompanijos („Klasco“) profesinė sąjunga planuoja surengti valandos trukmės piketą dėl mažiau nei tikėtasi padidintų darbuotojų atlyginimų.
  • REKORDAI: Sparčiausiai Europos Sąjungoje augančios pieno supirkimo kainos Lietuvoje toliau gerina visų laikų rekordus – vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina stambiesiems ūkiams mūsų šalyje praėjusį gruodį gerokai viršijo Bendrijos vidurkį ir pasiekė 466,62 eurus už toną.
  • TRŪKUMAS: Keliems valdančiosios koalicijos atstovams nebalsavus „už“, Seime pristigo balsų priimti Vyriausybės siūlytą įstatymą dėl privalomo medikų ir socialinių darbuotojų skiepijimo, kuris turėjo įsigalioti nuo vasario vidurio.
  • ATNAUJINIMAS: Praėjusią savaitę planuotas E. sveikatos sistemos atnaujinimas, kuris leis užtikrinti automatizuotą ir kokybišką duomenų apsikeitimą tarp E. sveikatos sistemos ir kitų su sveikatos apsauga susijusių informacinių sistemų, bus atliekamas penktadienio, sausio 21-osios, vakare, praneša Registrų centras ir ragina gyventojus bei sveikatos priežiūros specialistus iš anksto susiplanuoti darbus.
  • REITINGAI: Naujausios tyrimų bendrovės „Gallup“ atliktos apklausos duomenys rodo, kad pritarimo J. Bideno darbui reitingas šiuo metu siekia tik 40 proc., palyginti su 57 proc. jo kadencijos pradžioje.
  • TAUPYMAS: Lietuvos vartotojų optimizmas mažėja: tarptautinės bendrovės „NielsenIQ“ tyrimo duomenimis, daugėja žmonių, ieškančių būdų taupyti kasdienėms reikmėms.
  • SVARSTYMAS: Seimas ketvirtadienį skubos tvarka ketina apsispręsti dėl Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisų, numatančių medikams ir socialiniams darbuotojams taikyti privalomą skiepijimą nuo COVID-19 ligos.
  • SPRENDIMAS: Šveicarija trečiadienį nusprendė atsisakyti atvykstančių į šalį paskiepytų ar pasveikusių žmonių testavimo dėl COVID-19 ir šį sprendimą palankiai vertina šalies turizmo pramonė.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar džiaugiatės, jog Seime nepriimtas privalomas skiepijimas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate Sausio 13-osios minėjimą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 +3 C

-2 +2 C

 

-5 0 C

-2 0 C

-2 +1 C

 

-4 -2 C

0-12 m/s

0-13 m/s

 

0-6 m/s

       
X