respublika.lt

Irakas lietuvių akimis: “Ten ramiau ir saugiau nei Vilniuje” (0)

2010 rugpjūčio 08 12:05:57
Jekaterina KLYČMURADOVA

Kelionė po Artimuosius Rytus vilnietį Vytą Statulevičių privertė kitaip pažvelgti į Turkiją ir Iraką bei pakeisti stereotipus apie šias šalis. Tikėjęsis pamatyti karo nualintą šalį, keliautojas Šiaurės Irake išvydo klestintį kraštą, kuriame gyventi yra saugiau, nei Lietuvoje. O turistų rojumi vadinamoje Turkijoje keliautojui teko asmeniškai susitikti su teroristais ir atsidurti karo veiksmų epicentre.

×
nuotr. 5 nuotr.
Iki dantų ginkluoti kariai vietos gyventojams tapo kasdienybe


“Stereotipai yra klastingas dalykas, - pasakojimą pradėjo 52 m. keliautojas. - Kalbėdami apie Iraką žmonės iš karto galvoja apie karą, sprogdinimus, terorizmą. Gaila, kad šis stereotipas taikomas visai šaliai, nors Šiaurės Irakas, dar vadinamas Irako Kurdistanu, yra puiki, nuostabi šalis, kur visiškai ramu, o vietos gyventojai kurdai - draugiška, ori tauta”.

Klaidinga išankstinė nuostata

Beveik mėnesį trukusią kone 5000 kilometrų kelionę po Kurdistaną Vytas su žmona Laima pradėjo Gruzijoje. Iš jos per Turkijos teritoriją patraukė į Iraką. Jau Turkijos ir Irako pasienyje lietuviams teko suprasti, kad jų įsivaizdavimai apie Iraką yra klaidingi.

Vietoj apgriuvusių, kulkų suvarpytų pastatų jie išvydo naujus miestus su išpuoselėtais parkais ir puikiai išvystyta infrastruktūra. Niekas nevažinėjo aprūdijusiais aplamdytais automobiliais, o vairavo tik naujutėlius visureigius. Nes į Irako Kurdistaną draudžiama įvežti senesnius nei dvejų metų senumo automobilius. Tad V.Statulevičiaus 10 metų senumo džipas kėlė vietiniams nuostabą.

Ramiau nei Lietuvoje...

“Irako Kurdistanas yra autonominis regionas, iš kurio Sadamo Huseino (Saddam Hussein) režimas buvo pašalintas dar prieš 20 metų. Tad dabar tai yra visiškai ramus klestintis kraštas, kur jau daugiau kaip 15 metų nebuvo nė vieno rimtesnio incidento. Čia nėra jokių karinių bazių. Todėl čia atvažiuoja ilsėtis turtingi arabų šeichai, Amerikos ir NATO sąjungininkių kariai praleidžia čia atostogas. Be ginklų”, - “Respublikai” pasakojo V.Statulevičius.

Pasak pono Vyto, keliaujant po Irako Kurdistaną nei jam, nei jo žmonai nė karto nekilo mintis apie galimą pavojų. “Naktį visiškai nebaisu išeiti į gatvę. Man net Vilniuje ar Palangoje yra baisiau nei ten”, - šyptelėjo pašnekovas.

...bet pavojingiau nei Bagdade

Tačiau Šiaurės Irake Statulevičiams vis dėlto teko prisiminti, kad Irakas ne veltui vadinamas terorizmo lopšiu. “Irako Kurdistane yra du miestai - Kirkukas ir Mosulas, laikomi vienais pavojingiausių pasaulio miestų, netgi pavojingesniais už Bagdadą. Keliaudami iš Irako Kurdistano į Turkijos Kurdistaną Kirkuką mes aplenkėme, bet prie Mosulo, laikomo pagrindine “Al Qaeda” baze Irake, teko išgyventi tikrai ekstremalių akimirkų”, - prisiminė ponas Vytas.

Prie įvažiavimo į Mosulą keliautojus pasitiko įtvirtintas amerikiečių blokpostas. Su karine technika, kulkosvaidžiais, ginkluotais kariais. Keliautojas paaiškino, kad Mosule gyvena trečdalis turkų, trečdalis kurdų, trečdalis arabų, kurie visi kovoja tarpusavyje už teritoriją. O kiekvienas užklydęs žmogus jiems nėra priešas, bet grobis. Įkaitas, už kurį galima pareikalauti išpirkos. Užsienietis, pasak V.Statulevičiaus, Mosule galėtų ramiai gyventi apie 10 minučių. Paskui bus pagrobtas “Al Qaedos”. Ir nors čia veikia įvairios europiečių organizacijos, jos gyvena pagal vietos taisykles - jų atstovai gatvėmis vaikšto tik su ginkluota palyda ir važinėja šarvuotais automobiliais.

Per plauką nuo pagrobimo

“Taigi didelis blokpostas. Viena kelio juosta palikta kariškiams važiuoti, dvi - civiliams. Su specialiomis lėtėjimo juostomis, kuriose reikia laviruoti tarp didžiulių ant kelio pastatytų blokų. Gretimoje mašinoje sėdėjęs balta tunika apsirengęs arabas pasmalsavo, kur mes važiuojame. Išgirdęs atsakymą, kad traukiame į Zahą prie Irako ir Turkijos sienos, išpūtė akis, padarė taip (Vytas nedviprasmišku gestu delno briauna perbraukia sau per kaklą nuo ausies iki ausies - aut. past.) ir liepė suktis atgal.

Laimė, su mumis susilygino kitas automobilis, kurį vairavo kurdas. Jis iš karto parodė krikščionišką kryželį sau ant kaklo. Išklausinėjo, kur važiuojame ir pasakė palydėsiąs mus į Zahą. Jis paaiškino kariškiams mūsų situaciją, tie susisiekė su visais postais, pro kuriuos mums vėliau teks pravažiuoti. Supratau jį kalbant apie baltą džipą, apie turistus. Lyg ir girdėjau žodį “idiotai”, - pasakojo Vytas, kuriam kariškiai vis dėlto leido pervažiuoti per Mosulą. Su sąlyga, kad lietuviai niekur nesustos. Nors, pasak pašnekovo, net minties tokios nebuvo.

Pyksta ant NATO karių

Tik važiuodami pro šį miestą lietuviai pamatė tikrąjį Iraką. Suknežintus automobilius. Apgriuvusius namus. Žmones, kurie jaučia nuolatinę baimę ir įtampą, mat jiems tenka ilgai stovėti prie kiekvieno blokposto, kurių šioje teritorijoje yra daugiau nei daug, ir jie niekada nežino, kada gretimoje mašinoje susisprogdins savižudis maištininkas. Ar prasidės susišaudymas ir nežinia, nuo kieno kulkos tu mirsi.

“Šiaurės Irake NATO kariai yra besąlygiškai dievinami, o Mosulo ir Kirkuko apylinkėse gyvenantys irakiečiai ant jų pyksta. Dėl to kad NATO sąjungininkai nesugeba užmušti tos “Al Qaeda” širšės ir apsaugoti taikių gyventojų. Iš tiesų “Al Qaeda” Irake remia koks vienas procentas gyventojų, bet to užtenka, kad vos ne kasdien vyktų teroro aktai, savižudžių išpuoliai ir t.t. Dėl to irakiečiai pyksta ant Amerikos ir NATO sąjungininkų, nes šie negali suvaldyti situacijos”, - tikino Vytas.

Turkija - visai ne rojus

“Paradoksas. Turkiją mes įsivaizduojame kaip turistų rojų, svarstome jos stojimo į ES galimybes, bet ta didžiulė Turkijos Kurdistano teritorija, per kurią važiavome, savo subombarduotais kaimais man labiausiai priminė pokario Lietuvą”, - pabrėžė keliautojas. Pasak jo, visą šį regioną kontroliuoja Kurdistano darbininkų partija (KDP) - teroristinėms organizacijoms priskiriama grupuotė. “Turkų kurdai kovoja su turkų kariais. Šie išsigandę, įsitempę. Turkijos Kurdistane apstu KDP stovyklų. Čia gyvenantys turkai sėdi tik įsikūrusiose tvirtovėse ant kalnų viršūnių. Jie nedrįsta važiuoti keliais, tad į savo stovyklas skraido tik sraigtasparniais. Įgulos, gyvenamieji namai aptverti aukščiausiomis sienomis, ant jų stovi kulkosvaidžiai”, - baisėjosi V.Statulevičius.

Jau grįžęs į Lietuvą keliautojas suskaičiavo, kad per tas kelias dienas, kol jis su žmona važiavo per turkų Kurdistaną, per kasdienius susirėmimus ir užpuolimus tose vietose žuvo apie 50 turkų karių.

Lobių ieškotojai

Vilnietis iki šiol su siaubu prisimena, kaip vieną naktį ginkluoti KDP vyrukai užsuko į nakčiai pastatytą lietuvių palapinę. Paprastai keliautojai nakvodavo miestelių viešbučiuose, tačiau tąkart, sugaišę per daug laiko turkų kariuomenės blokpostuose, Vytas su Laima nespėjo iki sutemų pasiekti nakvynei numatytos vietos.

Vytas prisipažino, kad statyti palapinę niekieno zonoje ant kalno šlaito buvo didelė klaida, mat kalno papėdėje stovėjo viena sukilėlių bazė, o ant kalno viršūnės - dar viena. Tad lietuviai keliautojai visiems buvo matomi kaip ant delno.

“Naktį mane pažadino žmona ir sušnabždėjo, kad kažkas ateina. Nespėjau net išsigąsti, kai į palapinę įlindo 6 ginkluoti vyrai. KDP nariais prisistatę vyrai laužyta anglų kalba pradėjo klausinėti mūsų apie... lobius. Vienas vis kartojo žodį “lobis”, kitas rodė į žiedą su akute. Niekaip nesupratau, ko jie iš mūsų nori. Galop vienas atėjūnų kažkam paskambino ir perdavė man ragelį. Angliškai kalbėjęs žmogus paaiškino, kad mano svečiai laiko mus su žmona lobių ieškotojais ir siūlo pagalbą ieškant aukso ir deimantų. Rastus lobius jie siūlė pasidalyti perpus. Ilgokai teko aiškinti, kad mes tik keliautojai”, - dabar jau šypsodamasis prisimena Vytas.

Lietuviškos trispalvės magija

O tada, pasak keliautojo, kovotojams išeinant atsitiko fantastiškas dalykas. Norėdami įsitikinti, kad lietuviai tikrai nėra lobių ieškotojai, sukilėliai apžiūrėjo keliautojų džipą. Ir pamatė ant jo plevėsuojančią nedidelę Lietuvos vėliavėlę. “Negalėjau patikėti savo akimis, kai atėjūnai puolė ją bučiuoti. Paklausiau vado, kodėl jie taip elgiasi, ir šis man paaiškino, kad Turkijos sukilėlių kurdų partijos vėliava yra tokių pačių spalvų, kaip mūsų Trispalvė. Tik tada supratau, kodėl mums važiuojant Turkijos Kurdistanu vietos kurdai taip audringai reaguodavo - šūkčiodavo mums, mojuodavo rankomis”, - stebėjosi pašnekovas.

Geografija

Kurdistanas - regionas Artimuosiuose Rytuoje, Turkijos, Irano, Irako ir Sirijos teritorijose, apgyvendintas daugiausia kurdų. Manoma, kad visas regionas užima maždaug Prancūzijos dydžio teritoriją ir jame gyvena apie 40 mln. kurdų. Kurdai yra viena didžiausių tautų, neturinčių savo valstybės.

Informacija

Kurdistano darbininkų partija, taip pat žinoma kaip KADEK arba Kongra-Gel - nacionalistinė ir separatistinė organizacija, kurios pagrindinis tikslas yra sukurti komunistine ideologija besiremiančią valstybę kurdų gyvenamose teritorijose.

Turkijos ir KDP kovose nuo 1984 m. žuvo daugiau nei 37 tūkst. žmonių. Partijos veiksmai daugiausia vykdomi Turkijoje ir prieš Turkijos objektus kitose šalyse.

Dėl taikomų kovos metodų KDP įtraukta į JAV, ES, NATO teroristinių organizacijų sąrašus.

Parengta pagal "Respublikos" priedą "Julius/Brigita"

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SUTARTIS: Vyriausybės įgaliota socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė bei keturios profesinių sąjungų organizacijos pasirašė Nacionalinę kolektyvinę sutartį 2022 metams.
  • FINIŠAS: Lietuvos-Lenkijos dujotiekio projektas pasiekė finišo tiesiąją. Atlikus vieną svarbiausių paskutinių darbų – pasienyje suvirinus auksinę GIPL dujotiekio siūlę – sujungtos abiejų valstybių dujų perdavimo sistemos.
  • NEKETINA: K. Navickas (žemės ūkio ministras): neketinu atsistatydinti ir atsisakyti žaliojo kurso.
  • TAISYKLĖS: JAV Federalinis rezervų bankas (FED) paskelbė naujas griežtas taisykles, draudžiančias centrinio banko vadovams prekiauti konkrečiomis akcijomis ir obligacijomis, taip pat apribojo kitas investicines veiklas.
  • NUŠOVĖ: JAV aktorius Alecas Baldwinas iš rekvizitinio pistoleto kino filmavimo aikštelėje Naujojoje Meksikoje nušovė operatorę ir sužeidė režisierių, ketvirtadienį pranešė JAV teisėsaugos pareigūnai.
  • SRAUTAI: Mažesnės, iki 1.500 kv. metrų parduotuvės ir turgavietės, aptarnaujančios pirkėjus be galimybių paso, nuo penktadienio privalo reguliuoti jų srautus ir užtikrinti bent 30 kv. metrų prekybos plotą vienam žmogui.
  • GINČAS: Lenkija yra „pasirengusi dialogui“ ginče su Briuseliu dėl ES teisės viršenybės, tačiau atmeta „šantažą“, ketvirtadienį pareiškė ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis, atvykęs į ES aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame dominuoja šis klausimas.
  • SIŪLYMAS: Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Lukas Savickas siūlo Darbo kodekse nustatyti, kad ne tik viešojo sektoriaus, bet visiems darbuotojams, kurie grįžta į darbą nepasibaigus atostogoms vaikui prižiūrėti, būtų nustatoma sutrumpinta 32 valandų per savaitės darbo laiko norma, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį.
  • FACEBOOK: „Facebook“ ketvirtadienį pranešė, kad pasiekė susitarimą su kai kuriais Prancūzijos laikraščiais dėl mokėjimo už naujienų turinį, kuriuo dalijasi jo vartotojai.
  • INICIATYVA: Vokietija kartu su kitomis keturiomis valstybėmis narėmis (Suomija, Nyderlandai, Portugalija ir Slovėnija) ėmėsi iniciatyvos sukurti Europos Sąjungos greitojo reagavimo pajėgas.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar gavote SMS žinutę, raginančią skiepytis nuo COVID-19?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Prezidentas G. Nausėda vetuos įstatymą dėl testavimo apmokėjimo iš darbuotojų kišenės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1 +9 C

+1 +9 C

 

+5 +10 C

+4 +9 C

+5 +11 C

 

+8 +12 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-10 m/s