respublika.lt

Internetinių sukčių išmonė tobulėja (4)

2020 spalio 24 06:58:31
Dalia BYČIENĖ

Išeities iš nusibodusio ir vienišo gyvenimo kiekvienas ieško savaip. Kai vieni pažinčių svetainėse, socialiniuose tinkluose ieško ilgalaikių santykių, kiti ieško priemonių ieškančius apgauti. Nuo internetinių kazanovų dažniausiai nukenčia moterys. Policija teigia, kad sukčiavimo internetu pobūdis keičiasi, sunkėja, bet vis dar pasikliaujančių išradingų alfonsų pažadais atsiranda. Tikslų skaičių, kiek moterų kreipiasi į policiją dėl tokio pobūdžio nusikaltimų, nėra. Šie duomenys sukrenta į bendrą sukčiavimo statistiką.

×
nuotr. 3 nuotr.
Internetiniai kazanovos apgavo jau ne vieną lietuvę. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Nei vyro, nei aukso

Romantikos ieškančių moterų pasitikėjimas sukčių apžavais neturi ribų, o jų praradimai matuojami tūkstančiais eurų. Prieš keliolika metų plačiai nuskambėjo vienos suvalkietės praradimai. Vaikus užauginusi vienišė internete susipažino su neva misijoje karštame pasaulio taške tarnaujančiu amerikiečiu. Vyras prisistatė taip pat esąs vienišas, per nelaimingą įvykį praradęs žmoną ir dukterį. Jis teigė norintis baigti tarnybą ir pradėti naują gyvenimą. Prisipažino, kad internetinė bičiulė iš Lietuvos jį apžavėjo ir nori kurti gyvenimą jos gimtinėje. Jo turtų pakaksią abiem. Laiškus tariamam karininkui moteris rašė naudodamasi google vertėju, bet tikėjo, kad pastangos atsipirks. Galiausiai internetinis bičiulis parašė atsistatydinęs iš tarnybos. Vietoj atlyginimo gavo aukso luitą. Šį turtą per pažįstamą diplomatą išsiuntęs jai. Po kelių dienų moteris gavo laišką, kad lagaminas su auksu užstrigo Afrikoje, jį reikia išpirkti, bet to jis negali padaryti. Paprašė draugės pervesti išpirką į nurodytą sąskaitą, atlyginsiąs su kaupu. Kliuvinių vis atsirasdavo, o moteris vis mokėjo. Teko imti net paskolą. Neva keliavo pas ją ne tik siuntinys su aukso luitu, bet ir pats mylimasis. Kai vyras parašė įstrigęs Londone ir neturi pinigų susimokėti už viešbutį, moteriai atsivėrė akys. Pasisakė vaikams, kreipėsi į policiją. Tyrimą vykdę policijos pareigūnai nukentėjusiai moteriai pažadų nežarstė. Tokį sukčiavimo būdą paprastai naudoja nusikaltėliai iš Afrikos valstybių. Susekt, o tuo labiau pagauti juos tikimybė nedidelė.

Įsipainioja ir vyrai

Internetinių kazanovų apgauta buvo ne viena lietuvė. Sukčių modelis panašus. Užsienietis susižavi, keliauja pas mylimąją su dideliais turtais, bet pakeliui krepšys su pinigais ar brangenybėmis vis kažkur įstringa, jį reikia išpirkti. Sukčiai neva negalintys svečiose šalyse pasiekti savo sąskaitų, todėl paskolinti pinigų prašo nusižiūrėtą auką. Policijos duomenimis, daugiausia nuo sukčių nukenčia moterys, tačiau yra duomenų, kad nuo žavių „kariškių" moterų praradimų patiria ir vyrai. Dažniausiai jie tai nutyli.

Policijos duomenimis, romantinio pobūdžio sukčiavimų yra sumažėję, tačiau patiklių kasmet vis randasi dešimtimis. Užsienyje veikiančius alfonsus susekti sunkiau, Lietuvoje ši galimybė padidėja perpus. Tiesa, tyrimas užtrunka. Vilniaus apskrities policija pastaruoju metu 36-erių moters skundą, kuriame ji nurodė, kad nuo šių metų birželio 27 d. iki rugpjūčio mėnesio pabaigos nepažįstamas vyras, su kuriuo susipažino internetu, iš jos apgaulės būdu išviliojo beveik 20 tūkstančių eurų. Tyrimas tebevyksta.

Pinkles spendžia vis jaunesnėms

Kauno apygardos prokuratūros komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Simona Snitkaitė-Kareivienė taip pat sutinka, kad sukčiavimų, siekiant apgauti pažinčių portaluose ir socialiniuose tinkluose užkalbintas moteris yra labai sumažėję. „Pasitaiko, kad asmenys būna pažįstami, bet yra ir tokių, kurie vienas kito nebuvo matę. Nukentėjusiųjų amžius - 30-45 metai. Sukčiai dažniausiai būna prisidengę kito asmens duomenimis. Sunku atsekti, iš kur tie asmenys, kur pinigai nuėjo. Didesnės pinigų sumos nukeliauja į užsienietiškas sąskaitas, naudoja ir lietuviškas sąskaitas, jei pinigai mažesni", - sakė Kauno prokuratūros atstovė.

Šiuo metu Kauno prokuratūroje vyksta 3 ikiteisminiai tyrimai, kai nukentėjusios - patiklios moterys. Du jų Alytaus apylinkės prokuratūroje. Vienas pradėtas gegužę, kitas - kovą. Dėl kokių sumų vyksta tyrimai, informacija nesidalinama.

Sukčiai sutūpė internete

Vilniaus apskrities VPK kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 2-ojo skyriaus viršininkas Olegas Bikbajevas pripažįsta, kad romantinis sukčiavimo būdas yra tiek pat populiarus, kaip dažniausiai zonoje kurpiami: „alio, mama, papuoliau į bėdą". Abiejų sričių sukčiai dažniausiai mulkina vyresnio amžiaus moteris. Anot pareigūno, apskritai sukčiavimų spektras labai įvairus ir platus. Elektroninėje erdvėje dabar 70 tūkst. eurų esą vienas iš mažiausių nuostolių. Vyrauja draudiminiai sukčiavimai, krovinių vagystės, prekių, siuntų pasisavinimas. Pasak O.Bikbajevo, elektroninis sukčiavimas yra kriminalistikos ateitis. „Nusikaltimai yra sunkūs, juos ištirti užtrunka, per mažai tyrėjų, per menkos jų techninės galimybės", - sakė kriminalinės policijos pareigūnas.

Situaciją komentuoja psichologė-psichoterapeutė Rosita KATAUSKIENĖ:

Vis dar tenka išgirsti, kad ne vienai moteriai pažintis internetinėje svetainėje ne tik neatnešė išsvajotos laimės, bet dargi ji liko tuščiomis kišenėmis ir didelėse skolose. Internetinės pažinties pradžioje nereikėtų prarasti budrumo, nes šioje erdvėje knibžda sukčių. O jie yra puikūs manipuliatoriai. Paprastai tariamiems romantiškiems ar draugiškiems santykiams jie taikosi į vienišas, patiklesnes, artimų ryšių savo gyvenime stokojančias moteris. Tokie vyrai apsimestinai suteikia tai, ko joms labiausiai trūksta. Apipila švelniais žodžiais, suokia, esą jos išsvajotosios, prisipažįsta meilėje, žada vesti. Daug pasakoja apie save, žinoma, melą, visais įmanomais būdais bando įgyti pasitikėjimą ir užmegzti artimą ryšį. Po tokio įvertinimo tam tikra kategorija moterų apsąla ir sunkiai beišgali įžvelgti realybę.

Vyrai, kuriems reikia aukos turi labai aiškiai veikiančią schemą, o tokiai schemai reikia lengvai pažeidžiamų ir patiklių moterų. Dažniausiai tai moterys, kurių tėvai buvo emociškai šalti, turėjo įvairių priklausomybių (įskaitant ir darboholizmą), net psichikos sutrikimų, nesugebėjo vaiko mylėti, skirti jam dėmesio, įvertinti jį kaip asmenybę. Tai gali būti moterys, užaugusios nepilnoje šeimoje arba jei vienas ar abu tėvai smurtavo, perdėtai kontroliavo. Tokios moterys ypatingai stokoja meilės, globos, įvertinimo. Jų pasitikėjimas savimi prastas. Bijo likti vienos, bijo visuomenės spaudimo, įtiki, kad ne visi norės su jomis būti, draugauti. Todėl jos greitai susigundo draugyste, kuriai vos užsimezgus apipilamos dėmesiu, susižavi galimybe turėti gražius santykius visą gyvenimą. Labai dažnai tokioms moterims susiformuoja įsitikinimas „aš vertinga, mylima tik su tam tikromis sąlygomis". Vadinasi, tam, kad būčiau priimta, vertinama, turiu pasistengti labiau, kažką daugiau padaryti. Todėl jas kur kas lengviau įtikinti paskolinti ar duoti pinigų. Jos pasijunta galinčios tapti gelbėtojomis, randa įvairių pateisinimų, ginančių keistą ar akivaizdžiai netinkamą partnerio elgesį. Gali būti, kad tai jos matė tėvų namuose, tarkime, nuolat pasiaukojančią ir laukiančią mamą.

Kita dalis moterų turi savybę būti auka, todėl nuolat patenka į toksiškus santykius. O iliuzija, kad sutiko gyvenimo vyrą, draugą - tik „rožinių akinių" pasekmė. Vėlgi moterys galėjo tai atsinešti iš vaikystės. Gaila, bet taip nutinka, kad dažnai mes nesąmoningai pasirenkame tokius partnerius ir įsitraukiame į tokius santykius, kurie atkartoja vaikystėje patirtus jausmus. Partneriai gali būti visiškai nepanašūs į mūsų tėvus, tačiau santykiuose su jais susikuriame tuos pačius jausmus, kuriuos išgyvenome prigimtinėje šeimoje.

Svarbu nepamiršti, kad santykiai ir prasideda nuo „rožinių akinių" etapo. Kuomet mes susižavime kitu žmogumi, įsimylime, mūsų organizme prasideda hormonų ir cheminių junginių pokyčiai, gaminasi daugiau adrenalino ir dopamino, mažinančių racionalų mąstymą. Pradedame matyti pasaulį ryškiau. Tas pats galioja ir virtualiose pažintyse. Apžavėtos moterys ima pastebėti tik teigiamas internetinio draugo savybes, tariamą jo tobulumą. Todėl pažinties pradžioje nereikėtų priiminėti lemtingų ar svarbių sprendimų (pervesti pinigų, neva gelbstint patekus į bėdą, atskleisti asmeninius duomenis). Apsvaigimas praeina ir tuomet pamatome, kad likome prie suskilusios geldos.

Ieškant pažinčių internetinėse svetainėse, svarbu atkreipti dėmesį, kad partneriai, kurie per trumpą laiką prisiekia meilėje, ketina nedelsiant pradėti rimtus santykius, žada keliones, dovanas, suokia, kad tokios artimos draugės nėra turėję, - jau signalas įjungti budrumą. Visa tai daroma siekiant pelnyti pasitikėjimą, sukurti iliuziją, kad idealiai vienas kitam tinkate. O moterims ima atrodyti, kad jos sutiko tobulą gyvenimo draugą.

Kitas dalykas - nuotrauka. Jei susižavėjote itin įstabiu vyriškiu, nepamirškite, kad pirmas įspūdis gali būti apgaulingas. Paprašykite daugiau nuotraukų, tiesioginių vaizdo pokalbių. Jei asmuo, su kuriuo bendraujama, gyvena ne užsienyje, o Lietuvoje, reikėtų suklusti, jei jis vengia susitikimų, išsisukinėja arba susitinkate tik tuomet, kai jam patogu. Tai ženklas, ar tikrai žmogus nori rimtos, artimos draugystės.

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, kas yra Izraelio ir Palestinos konflikto kaltininkai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate šeštadienį vykusį Didįjį šeimos gynimo maršą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Vitas TOMKUS: Ką mums svarbiau pasodinti - bulves ar vagis?
7. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Tikrą kultūrą keičia testavimosi kultūra
8. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie Dideles širdis
9. Jolanta BLAŽYTĖ: Lietuva bunda
10. Bažnyčia stos mūru už šeimą
11. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
12. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
13. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
14. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
15. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
16. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+9 +15 C

+6 +12 C

 

+8 +13 C

+10 +17 C

+9 +18 C

 

+11 +15 C

0-6 m/s

0-5 m/s

 

0-8 m/s

       

Nuorodos