respublika.lt

Į ūkininko laukus įsisuko gervės (11)

2021 birželio 20 12:24:00
Jurgita NAGLIENĖ

Nieko nebestebina žiniasklaidoje šmėžuojantys pranešimai apie vilkų išpjautus gyvulius ar šernų išraustas bulves. Bet kad ūkininkas skųstųsi pilkųjų gervių pridarytomis eibėmis, girdėti dar neteko. O būtent tokią istoriją ir papasakojo į „Žemaičio" redakciją paskambinęs ūkininkas Justinas Valančius. Paaiškėjo, kad kitų rajonų ūkininkams „džiaugtis" gervių puotomis teko jau ne kartą, o Plungės rajone toks atvejis - bene pirmasis.

×
nuotr. 2 nuotr.
2019 m. pilkoji gervė išbraukta iš Raudonosios knygos. Redakcijos archyvo nuotr.

 

„Ką daryti - nebeperlipam per gandrus ir gerves", - telefone nuaidėjo nusišypsoti privertę Platelių seniūnijoje, Šateikių Rūdaičiuose, ūkininkaujančio J.Valančiaus žodžiai.

Ir pirma, ką išvydome jo kvietimu nuvykę į šį kaimą, buvo Valančių sodybos kiemą ir namo stogą nutūpę gal 5 gandrai. Iškart tapo aišku, kad vyro susirūpinimas - ne iš piršto laužtas. Bet ne apie gandrus tądien susitikome pasikalbėti, o apie kitą, daugelio įsitikinimu - retą ir saugomą, todėl į Raudonąją knygą įtrauktą paukštį - pilkąją gervę.

O iš tikrųjų šie sparnuočiai iš minėtosios knygos buvo išbraukti 2019-aisiais. Priežastis - smarkiai išaugusi jų populiacija.

Negelbsti nė kaliausės

Rūdaitiškis ūkininkas J.Valančius vieną rytą savo kukurūzų lauką rado nutūptą pulko gervių. Vyrui jau iš tolo tapo aišku, kad šie paukščiai susirinko ne kraštovaizdžiu pasigėrėti, bet pasimėgauti tik ką sudygusiais kukurūzais.

„Va, matote, - išrauta, sėklytė nugnybta. Visas tas kampas tuščias jau. Ir ten nieko nebelikę. Išsirikiuoja eilėm ir varo į priekį", - tąkart pamatytą vaizdą „piešė" ūkininkas.

Mums lankantis jo kukurūzų lauke šių niokotojų nebuvo matyti, tačiau jų padaryta žala buvo kaip ant delno: visas laukas - lyg lazdom suvarpytas, kukurūzų daigai išvartyti. J.Valančius pasakojo vieno ministerijos klerko patarimu lauko pakraščiuose pastatęs kaliauses, tačiau iš jų naudos - kaip iš ožio pieno.

Vyras bandė jas ir traktoriumi baidyti, sykį net į orą šautuvu iššovė, bet triukšmo pabaidyti paukščiai tik apsuka kelis ratus ir vėl grįžta atgal. Jei ne į tą patį lauką, tai į kitą, vėlgi - to paties J.Valančiaus.

Nulesė apie 2 hektarus

Rūdaitiškis kukurūzais užsėjo 23 hektarus žemės. Suskaičiavo, kad gervės jau nuniokojo apie du. Nuostolis - apie 2 tūkst. eurų. Bet jų puotai dar galo nematyti. Mums važiuojant per J.Valančiaus valdas išvydome dar kelis plotelius, visai šviežiai išvarpytus pilkaskvernių.

Apmaudžiausia rūdaitiškiui, kad niekas į jo bėdą rimtai nežiūri. Vyras sakė skambinęs tiek Žemės ūkio, tiek Aplinkos ministerijoms, tačiau ne tik kad pagalbos, bet ir deramo dėmesio nesulaukė.

„Vienas iš ministerijos sako, atseit, jei gervės man dabar užkliuvo, tai kitąmet gal ir žmonių pasirodys per daug - ir juos sumanysiu šaudyt. Aš nieko nebaigęs, gal nesuprantu tų, kurie baigę, bet ar toks pokalbis turi būt?"

Vyras sako galiausiai išgirdęs siūlymą saugoti savo laukus. Tik kaip tai padaryti - negi samdysi žmogų prie kukurūzų budėti? „Pats čia sėdėt irgi neturiu nei laiko, nei sveikatos. Dirbam iki išnaktų ir viliamės rudenį matyti darbo rezultatą, o ne atiduoti kažkam sulest. Vakar grįžau 2 val. nakties, šįryt 5 val. - vėl ant kojų. Mes nenorim jokių išmaldų ar kompensacijų. Vienintelis noras - kad už padarytą darbą gautume atlygį."

J.Valančiaus nuomone, tikras absurdas, kad valstybė saugo tuos gyvius, nuo kurių žmonės jau nebežino, kaip gintis. Esą bėdos su gervėm būna ne tik pavasarį, bet ir rudenį, kai šios susiburia dar didesniais pulkais - po kelis šimtus vienoj vietoj - ir ima „kulti" javus.

Paklaustas, ką ketina daryti su išlestu lauku, ūkininkas garsiai svarstė, kad gal dar spės jį užsėti kokiu mišiniu. Mat dabar laukuose ganosi, o per žiemą tvartuose pašarų lauks beveik 300 galvijų - reikės juos kažkaip išmaitinti. Visa laimė, kad šienapjūtė šiemet kaip niekad sėkminga.

Toks atvejis - pirmasis

Ūkininkas dėl pagalbos pirmiausia kreipėsi į Plungės rajono savivaldybės Žemės ūkio skyrių. Šio sudaryta komisija apsilankė Šateikių Rūdaičiuose, apžiūrėjo gervių nulestą lauką, tačiau vilties, jog kompensuos nuostolius, ūkininkui nesuteikė.

Ir „Žemaičio" kalbinta skyriaus vedėja Airida Montvydienė sakė, kad kompensacijos numatytos tik medžiojamų gyvūnų - vilkų bei šernų - padarytai žalai atlyginti. O gervės yra saugotinos, apie jų medžioklę negali būti nė kalbos, tad ir žalos atlyginti nėra kaip.

Žemės ūkio ministerijos komentaras

Paukščių daroma žala nėra atlyginama. Migruojantys paukščiai - gervės, gulbės, žąsys - yra išbraukti iš Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašo, todėl nėra teisinio pagrindo žalai kompensuoti. Įvairiuose susitikimuose aptarinėjant laukinių paukščių padarytos žalos kompensavimo klausimą, Žemės ūkio ministerija siūlė Aplinkos ministerijai inicijuoti Medžioklės įstatymo 18 straipsnio „Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos atlyginimas" pataisas, papildant „Migruojančių paukščių padarytos žalos atlyginimas".

2020 m. pavasarį ir rudenį Seime svarstant Laukinės gyvūnijos įstatymo pakeitimo įstatymo (nauja redakcija) projektą, buvo pateikti kelių Seimo narių pasiūlymai dėl laukinių paukščių žalos atlyginimo iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos, tačiau 2020 m. rugsėjo 24 d. Seime priimant minėtą Laukinės gyvūnijos įstatymą pasiūlymams nepritarta.

Be to, Seime yra registruoti buvusio Seimo nario Andriejaus Stančiko pateikti Laukinės gyvūnijos medžioklės ir Aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatymų pakeitimo projektai, kuriuose nustatoma valstybei pareiga atlyginti gervių, žąsų ir gulbių padarytą žalą žemės ūkio pasėliams. Jeigu Seimas pritars pateiktiems įstatymų pakeitimams ir priims šiuos įstatymus, laukinių žąsų, gervių ir gulbių padaryta žala žemės ūkio pasėliams bus atlyginama iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (11)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
  • SUKČIAI: „Swedbank“ duomenimis, per vieną dieną banko klientų konsultacijų centras gauna iki 400 gyventojų skambučių ir pranešimų apie sukčių bandymus išvilioti asmeninius interneto bankininkystės, mokėjimo kortelių duomenis ir reikalavimus patvirtinti mokėjimus, kurių gyventojai patys neinicijavo.
  • MEDŽIAI: valstybinių miškų urėdijos miškininkai per šią savaitę apžiūrėjo miškus ir įvertino savaitgalį didelio vėjo bei lietaus padarytą žalą – iš viso buvo išversta ir išlaužyta beveik 10 000 kubinių metrų medžių daugiau nei 100 hektarų plote.
  • BIOGRAFIJA: nevyriausybinės asociacijos Mažosios Lietuvos reikalų tarybos ir Lietuvos valstybės istorijos archyvo iniciatyva susibūrė neformali Martyno Mažvydo biografijos tyrimo iniciatyvinė grupė, siekianti aktualizuoti ir suteikti impulsą naujiems M. Mažvydo biografijos tyrimams.
  • VERTINS: Europos vaistų agentūra antradienį pranešė pradėjusi Prancūzijos farmacijos bendrovės „Sanofi“ sukurtos vakcinos nuo COVID-19 peržiūrą, po kurios ji gali būti patvirtinta naudoti Europos Sąjungoje.
  • PAVYKO: Rusija antradienį paskelbė sėkmingai išbandžiusi naują S-500 oro gynybos raketinę sistemą, ji pataikė į dideliu greičiu skriejantį balistinį taikinį - S-500 sistema, kurios maksimalus veikimo nuotolis – 600 km, yra pati pažangiausia raketų gynybos sistema pasaulyje, gebanti atremti atakas į kosmosą.
  • KEIČIASI: kartu su pradinio, pagrindinio bei vidurinio ugdymo pokyčiais prasideda ir priešmokyklinio ugdymo programos atnaujinimas - nacionalinėje švietimo agentūroje darbą pradėjo 14 ekspertų, kurie parengs atnaujintą programą.

  • ATSIVERIA: pirmą kartą po devynių mėnesių pertraukos Eifelio bokštas Paryžiuje penktadienį vėl laukia lankytojų - Prancūzijos sostinės simbolis buvo uždarytas dėl koronaviruso pandemijos.
  • SIAUTĖJA: Rytų Rusijoje plečiasi dideli miškų gaisrai - Sibiro Jakutijos regione trečiadienį ugniagesiai kovojo su liepsnomis daugiau kaip 600 000 hektarų plote, pranešė miškų apsaugos tarnyba.
  • REKORDAS: Pietų Prancūzijoje esantis kino teatras „l’Eden“, kur buvo rodomi pirmieji brolių Lumiere`ų filmai, oficialiai pripažintas seniausiu pasaulyje veikiančiu kino teatru ir įrašytas į Gineso rekordų knygą - jis buvo atidarytas prieš 132 metus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar stebėsite Tokijo Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar stebėsite Tokijo vasaros Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +19 C

+12 +22 C

 

+17 +23 C

+22 +28 C

+26 +31 C

 

+27 +29 C

0-4 m/s

0-4 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos