respublika.lt

Į nešvarius pirkimus įsivėlė A. Bilotaitės patarėjas (96)

2021 birželio 22 17:00:14
Darius ČIUŽAUSKAS

Renginių organizavimo ir aptarnavimo bendrovei „ProDJ" vadovaujančiam Kretingos rajono savivaldybės tarybos nariui Dovydui Bajorui, priešingai nei be darbo likusiems jo kolegoms, nereikėjo sukti galvos, kaip išgyventi karantiną. Konservatorius ne tik priklauso tarybos valdančiajai daugumai, bet ir pirmininkauja jos Ekonomikos komitetui, kuris turi didžiausią įtaką skirstant rajono biudžeto lėšas savivaldybės įstaigoms. Tad nenuostabu, kad iš vienos jų solidi sumelė, galimai pažeidžiant įstatymus, atiteko ir vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės patarėjo įmonei.

×
nuotr. 2 nuotr.
Dovydas Bajoras ir Agnė Bilotaitė. Dovydo Bajoro „Facebook“ profilio nuotr, Stasio Žumbio nuotr.

 

Suskubo išlaidauti

Praėjusių metų pabaigoje Kretingos rajono kultūros centras susizgribo, kad, nepaisant karantininių sunkumų, savo sąskaitoje turi sutaupęs kelias dešimtis tūkstančių eurų. Nespėjus išleisti iki paskutinės metų dienos, šiuos pinigus tektų grąžinti į rajono savivaldybės biudžetą. Centro vadovai nusprendė tokios klaidos nedaryti.

Greitai sumota, kad centrui praverstų nauja garso aparatūra. Tad lapkričio-gruodžio mėnesiais pradėtas vykdyti jos įsigijimo planas. Suplanuotas vienas pirkimas, kuris įtrauktas į centro 2020-ųjų metų pirkimų planą. Aparatūrai nutarta nepagailėti 20 541 euro. Viskas daryta oficialiai. Ketinamas įsigyti įrangos komplektas detaliai aprašytas Kretingos rajono merui pateiktame prašyme bei jo prieduose dėl lėšų perskirstymo.

Tačiau tuo oficialumai ir baigėsi. Prasidėjo įdomiausia garso aparatūros pirkimo dalis, kuri neprasprūdo pro Kretingos rajono savivaldybės Antikorupcijos komisijos akis. Pastaroji surinko medžiagą ir nustatė, kad be jokio teisėto pagrindo inicijuotas ne vienas, o trys atskiri pirkimai (už 9998 Eur., 8831 Eur. ir 1713 Eur.). Taip įsigytos prekės, kurios pasižymi komplekto savybėmis ir kaip visuma yra būtinos patogiai bei visavertei eksploatacijai.

Nustatyta, kad trys pirkimai vykdyti siekiant skubos tvarka įsigyti aparatūrą dalimis iki metų pabaigos, nelaukiant tarybos sprendimo dėl lėšų perskirstymo. O svarbiausias tikslas greičiausiai buvo apeiti Viešųjų pirkimų įstatyme numatytas procedūras. Suskaidžius pirkimą, galimas pirkėjas rastas neskelbiamos apklausos būdu, galimai įsigyjant prekes iš pasirinkto konkretaus tiekėjo.

Patys patarė, patys ir pardavė

Siekdamas pasirengti pirkimui, Kultūros centras kreipėsi pagalbos į bendrovę „ProDJ" dėl jo vertės nustatymo. Pagal parengtą techninę specifikaciją ši pateikė savo komercinį pasiūlymą, kurio pagrindu ir vadovautasi vykdant pirkimą.

Kaip viskas vyko toliau, galima nesunkiai nuspėti. Dalyvauti pirkimuose pakviestos trys bendrovės. Tarp jų ir pati „ProDJ". Pastarosios pateiktas pasiūlymas „netikėtai" sutapo su Kultūros centro prašyme pateikta informacija. Tad ar verta stebėtis, kad tokį pranašumą prieš konkurentus turėjusi „ProDJ" ir nuskynė visus laurus - garso aparatūra įsigyta iš šios įmonės.

Kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Vita Urbienė Antikorupcijos komisijai patvirtino, kad pirkimo techninė specifikacija tiksliai atitiko vieno gamintojo aparatūros techninę specifikaciją. Jau buvęs centro darbuotojas ją informavo, jog šio gamintojo produkcija Lietuvoje prekiauja tik „ProDJ". Į tai ne tik nekreipta dėmesio. Būtent bendrovės komercinis pasiūlymas, kaip reikiamos sumos pagrindimas, su prašymu perskirstyti lėšas buvo pateiktas Kretingos rajono merui ir tarybai. Ir tai padaryta jau po to, kai kiti du pirkimo dalyviai buvo pateikę savo pasiūlymus. „ProDJ" neskubėjo ir tai padarė tik po kelių savaičių.

„ProDJ" buvo pakviestas dalyvauti visuose trijuose išskaidytuose pirkimuose. Konkurentai sulaukė pasiūlymo dalyvauti tik viename ar dviejuose.

Daug abejonių dėl pirkimų skaidrumo bei juos vykdžiusių asmenų sąžiningumo Antikorupcijos komisijai sukėlė į jos posėdžius pakviestų kultūros centro atstovų blaškymasis bei pozicijos keitimas. Paprašyti parodyti neva per metus gaunamus daugybės tiekėjų elektroninius laiškus su pasiūlymais, jie staiga „prisiminė", jog juos gaudavo telefonu.

Kultūros centro direktoriaus pavaduotoja ūkio reikalams Irena Šimkuvienė negalėjo paaiškinti, kodėl pirkime pasiūlyta dalyvauti nieko bendra su garso įranga neturinčiai bendrovei, kuri parduoda kompiuterinę įrangą.

Paaiškinti nesiteikė

O juk į visus įtarimų keliančius klausimus atsakymą galima rasti išsamiau susipažinus su „ProDJ". Šios bendrovės direktorius yra Kretingos rajono savivaldybės narys, valdančiosios daugumos atstovas ir didžiausią įtaką skirstant rajono biudžeto lėšas savivaldybės įstaigoms turinčio jos Ekonomikos komiteto pirmininkas, konservatorius ir vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės patarėjas D.Bajoras. Kultūros centras apie tai puikiausiai žinojo.

Tad, kaip sakė konservatorių patriarchas, kas galėtų paneigti... Matyt, ir pats 36 metų Kretingos politikas suprato, kad taip verslaujant gali „užsidegti kepurė". D.Bajoras suskubo perduoti įgaliojimą atstovauti „ProDJ" interesus bendrovės projektų vadovui. Tačiau pavėlavo. Tai padarė keliomis dienomis vėliau, nei buvo pateiktas pirmasis įmonės pasiūlymas dalyvauti minėtame konkurse.

Be to, D.Bajoras dalyvavo Ekonomikos komiteto posėdyje ir nenusišalino svarstant lėšų skyrimą Kultūros centro ilgalaikio turto įsigijimui. Galimai žinodamas, kad jo valdoma „ProDJ" laimėjo pirkimą, jis dalyvavo ir Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdyje, nenusišalino ir balsavo „už" priimant sprendimą dėl minėto Kultūros centro lėšų perskirstymo.

Kreipsis į STT

Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vilius Adomaitis pasiūlė surinktą medžiagą perduoti nagrinėti Viešųjų pirkimų tarnybai, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijai bei Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT). Tačiau šis pasiūlymas palaikymo nesulaukė. Dalis komisijos narių pareiškė, kad apksritai neverta nešti šiukšlių iš savo kiemo. Neva kalbama ne apie tokias jau dideles sumas. Surinktą medžiagą nuspręsta perduoti tik Kretingos rajono savivaldybės tarybos Etikos komisijai ir savivaldybės administracijos Centralizuoto vidaus audito skyriui.

„Mano subjektyvia nuomone, viską spręsti turi ne galimai pažeidimus padariusio politiko bendrapartiečiai, bet nepriklausomos institucijos. Todėl manau, kad šia medžiaga turėtų susidomėti ir teisėsauga. Neatmetama galimybė apie išankstinį susitarimą ir fiktyvios apklausos inicijavimą suinteresuotų asmenų iniciatyva, nurodant perkančiajai organizacijai, kokius tiekėjus apklausti", - teigė V.Adomaitis.

Antikorupcijos komisijos pirmininkas išsakė savo nuomonę ir oficialiai informavo, kad visa surinkta medžiaga bus perduota STT.

Kaltina kerštu

Pats Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys D.Bajoras vakar „Vakaro žinioms" sakė, kad visi Antikorupcijos komisijos įtarimai yra laužti iš piršto. Neva visa tai daroma siekiant pridengti dėl buvusios savivaldybės administracijos vadovės veiksmų padarytą milijoninę žalą, statant Kretingoje sporto kompleksą.

„Vos tik tarybos posėdyje uždaviau tris, su sporto komplekso statybų rangovu susijusius labai paprastus klausimus, į kuriuos taip ir nesulaukiau atsakymo, tą patį vakarą Antikorupcijos komisija pradėjo rinkti medžiagą prieš mane.

Įdomu, kokią padariau žalą rajono biudžetui ir viešajam interesui? Jokios.

Apie Kultūros centrui parduotą aparatūrą sužinojau tik pamatęs dar neapmokėtą sąskaitą ir paklausęs savo darbuotojos. Mane konkurentai net kaltino kainų dempingavimu ir klausė, kodėl taip pigiai pardaviau. Aš tik norėjau padaryti gera Kretingos rajonui. Visa tai yra dūmų uždanga, kuria norima paslėpti kur kas didesnes negeroves", - sakė D.Bajoras.

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (96)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar migrantai nelegalai dar ilgai plūs į Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+15 +19 C

+12 +18 C

 

+11 +17 C

+17 +20 C

+18 +21 C

 

+18 +21 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-2 m/s

       

Nuorodos