respublika.lt

Gydytojų trūksta tiek poliklinikose, tiek ligoninėje (68)

2021 rugpjūčio 28 20:00:00
Jūratė RAUDUVIENĖ

Šiaulių gydymo įstaigose trūksta gydytojų. Poliklinikose išėjus šeimos gydytojui, nelabai yra kam perrašyti jo pacientų, nes kitų kolegų ir taip dideli darbo krūviai. Didžiulę įtampą dėl specialistų trūkumo jaučia ir Šiaulių ligoninė, kuri viliasi miesto valdžios pagalbos.

×
nuotr. 1 nuotr.
Šiaulių centro poliklinika neinformavo pacientės, kad jos šeimos gydytoja išėjo iš darbo. Artūro Staponkaus nuotr.Poliklinika neinformavo, kad pacientai liko be šeimos gydytojo

„Šiaulių krašto" redakcijai laišką parašiusi šiaulietė (vardas, pavardė redakcijai žinomi) spėja, kad mieste ne vienas šiaulietis gali nežinoti, kad nebeturi šeimos gydytojo. Su tokia situacija susidūrusi Šiaulių centro poliklinikos pacientė priekaištauja, kad poliklinika nepasivargino apie tai pranešti.

„Mano net 4 šeimos nariai buvo prisiregistravę pas šeimos gydytoją A.P., kuri dirbo minėtoje poliklinikoje. Puiki, dėmesinga savo pacientams gydytoja. Esant rimtam reikalui, pakonsultuodavo telefonu, taip išvengiant vizito į gydymo įstaigą ir bereikalingo personalo apkrovimo. Šių metų birželio antroje pusėje kreipiausi į poliklinikos registratūrą norėdama užregistruoti nepilnametį sūnų profilaktiniam patikrinimui. Man pasakė, kad gydytoja atostogauja iki liepos 9 dienos ir kol kas pas ją neregistruoja. Po liepos 9 dienos vėl kreipiausi į registratūrą tuo pačiu klausimu. Man buvo atsakyta, kad gydytoja atostogauja iki liepos 31 dienos. Kiek nustebau, bet, pamaniau, maža kas žmogui nutiko. Kai rugpjūčio pirmomis dienomis vėl užėjau į polikliniką norėdama užsiregistruoti, man atžagariai buvo atsakyta, kad gydytojos ilgai nebus, ir užregistravo sūnų rugpjūčio mėnesio pabaigai. Nieko blogo neįtardama, pagalvojau, gal susirgo. Visi mes žmonės. Ir tik po kelių dienų prasitarusi apie šią problemą kolegei, sužinojau, kad gydytoja šioje įstaigoje nebedirba. Tikrai buvau šokiruota. Bet ne todėl, kad gerbiama A.P. išėjo, tikiuosi, kur jai geriau, o todėl, kad niekas apie pasikeitimus neinformavo", - redakcijai rašė šiaulietė.

Užėjus į polikliniką moteris bandė išsiaiškinti, ką dabar pacientams daryti. Registratorės pasiteiravus, kodėl anksčiau apie gydytojos išėjimą poliklinika neinformavo, sužinojo, kad jos ir neprivalo nieko informuoti. Paklausus, pas kokį gydytoją šeimos nariai prirašyti, sužinojo, kad pas jokį. Moteriai buvo paduotas lapas su gydytojų, iš kurių turėtų pasirinkti, pavardėmis.

„Ir dar pridūrė: „Pusė jų atostogauja, o pas kitus nebėra vietų iki rugsėjo pabaigos." Beje, kone pusė pavardžių sąraše jau buvo išbrauktos (suprask, kad naujų pacientų nebepriima). (...) Išėjau ieškoti savo buvusios gydytojos. Radau. Ir jau gavau atsakymą iš klinikos, kad mielai mus visus priims", - pasakojo istoriją moteris, nusistebėjusi, kad XXI amžiuje, pažangios skaitmenizacijos laikais, nerandama galimybės brūkštelėti pacientams žinutę apie išėjusią gydytoją, jau nekalbant apie atsiprašymą už sukeltus nepatogumus.

Gydytojų darbo krūviai nebepakeliami

Šią istoriją paprašėme pakomentuoti Šiaulių centro poliklinikos atstovų. Direktoriaus pavaduotoja valdymui Danutė Šimkutė paaiškino, kad nusiskundime paminėta gydytoja atostogavo nuo birželio 14 iki liepos 9 dienos. Atostogų metu ši šeimos gydytoja parašė prašymą nutraukti darbo sutartį paskutinę kasmetinių atostogų dieną dėl asmeninių priežasčių. Jos raštu pareikšta valia buvo įvykdyta.

„Pažymime, kad registratūra yra informuota apie gydytojų nebuvimą darbe (turint laikinojo nedarbingumo pažymėjimą, suteikus kasmetines atostogas ir panašiai). Apie nebuvimą darbe taip pat yra skelbiama mūsų internetinėje svetainėje", - rašė redakcijai.

Pavaduotoja informavo, kad pagal galiojančią tvarką jau daugelį metų, kai pacientams pasiūloma persirašyti pas kitą gydytoją, apie tai jie informuojami pirmojo vizito į gydymo įstaigą metu.

Atsiprašiusi už suklaidintus ir registratorės netinkamai informuotus pacientus, D.Šimkutė atkreipė dėmesį, kad pastaruoju metu susidarė nepavydėtina situacija, nes visame regione ėmė trūkti šeimos gydytojų.

Jie pradėjo migruoti iš vienos gydymo įstaigos į kitą arba išeina į pensiją. Pavaduotoja apgailestavo, kad šiuo metu nelabai turi kam perrašyti pacientų, nes daugelio dirbančių gydytojų darbo krūviai jau nepakeliami, todėl dažnai ir pacientams tenka rinktis tą gydymo įstaigą, į kurią įsidarbino jų šeimos gydytojas.

Gydytojų trūkumas - ne vienos poliklinikos problema

Šiaulių centro poliklinikos direktorius Mindaugas Maželis aiškina, kad ne vien ši įstaiga susiduria su gydytojų trūkumu - tai yra visos valstybės problema, kuri ypač paaštrėjo pastaraisiais metais.

„Beveik 50 medicinos studentų negavo rezidentūros studijų. Čia ir valstybinis planavimas ne iki galo sustyguotas. Iš tiesų, tai liūdna. Žmonės mokosi 6 metus, nebeduoda rezidentūros ir turi ieškoti studijų užsienio valstybėse", - stebisi M.Maželis.

Šiandien poliklinika įdarbintų dar 2-3 šeimos gydytojus. Poliklinikoje dirba pensinio amžiaus gydytojų ir nežinia, kada jie panorės išeiti.

Nepaisant to, poliklinika kviečiasi padirbėti ir pensinio amžiaus gydytojus. Čia pradėjo dirbti anksčiau ligoninėje dirbusi žymi vaikų gydytoja Liuda Bekerienė.

„Gydytoja paėmė 700 vaikų, atlikusių nuo išėjusių šeimos gydytojų. Ji taip pat konsultuoja kitus šeimos gydytojus dėl vaikų sveikatos. Džiaugiamės, kai kažkas ateina, ne tik išeina", - komentavo įstaigos vadovas.

Pernai dirbti į polikliniką atėjo dvi jaunos šeimos gydytojos. Šįmet - kelios odontologės.

Centro poliklinikoje yra prisirašę apie 46 tūkst. šiauliečių, jie išsidalino po 1200-1400 pacientų pas vieną gydytoją. Tiesa, viena gydytoja aptarnauja apie 2000 pacientų.

M.Maželis tikino, jog stengiamasi, kad pacientas pas šeimos gydytoją pakliūtų per savaitę, tačiau vasaros laikotarpiu truputį ilgesnės eilės, nes dalis medikų atostogauja. Neseniai įsteigė praktikuojančio slaugytojo etatą, kad pakonsultuotų pacientą ir jam padėtų. Dažnai žmogui reikia tik vaistų vartojimo pratęsimo, tai gydytojo konsultacija nelabai ir būtina. Toks slaugytojas turi teisę išrašyti paciento vartotus vaistus, slaugos priemones.

„Akmenės rajono savivaldybė naujam gydytojui siūlo 60 tūkst. eurų įsikūrimui. Pas mus - trejus metus iš eilės po 5 tūkst. Nelabai vilioja. Savivaldybės dėl gydytojų pritraukimo lenktyniauja. Pas mus žinybiniai butai nevilioja. Medikams geriau nuomotis butą su baldais, arčiau poliklinikos. Tokia rinka, bet ko nepasiūlysi", - sakė
M.Maželis.

Katastrofiškai trūksta anesteziologų

Su specialistų trūkumu susiduria ir kitos miesto gydymo įstaigos. Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorė Česlova Špūrienė pripažino, kad ligoninėje įtempta situacija susiklostė dėl anesteziologų-reanimatologų stygiaus. Trūksta 10 šių specialistų.

Tik šįmet ligoninei pradėjusi vadovauti Č.Špūrienė tikino, kad šių specialistų ligoninei trūksta jau ne vienerius metus, nors čia yra šių specialistų rezidentūros bazė.

„Turime rezidentų, bet vis tiek mums jų trūksta. Esame padavę 60 rezidentūros paraiškų. Ir ne tik anesteziologams", - sakė gydymo įstaigos vadovė.

Šiaulių ligoninė yra regioninio klasterio centras, gydant tokias sunkias ligas, kaip insultai, infarktai. Ar anesteziologų trūkumas nepaveiks klasterių veikos? Č.Špūrienė patikina, kad ne, nes ši pagalba yra prioritetinė.

Be anesteziologų, ligoninei trūksta ir kitų specializacijų gydytojų, ypač skubiosios pagalbos, psichiatrų, taip pat vaikų chirurgų, vaikų traumatologų, o po vieną kitą - beveik visų specializacijų.

Gydytojų trūkumo problematiką ligoninės vadovė aptarė ir su Šiaulių miesto meru Artūru Visocku, tačiau konkrečių veiksmų dar nesulaukė. Labiausiai reikia finansinės pagalbos, motyvuojant medikus atvykti dirbti į Šiaulius. Anot Č.Špūrienės, Šiauliai - nutolęs regionas nuo Vilniaus ir Kauno, tai gydytojų nevilioja.

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (68)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PATIKRINIMAS: Italijos policijos specialieji tyrėjai per daugybę patikrinimų pagavo apie 280 neskiepytų sveikatos sektoriaus darbuotojų.
  • ELIMINAVIMAS: JAV rinkos reguliavimo institucijos ketvirtadienį paskelbė taisyklę, leisiančią joms iš Volstryto biržų pašalinti užsienio įmones, jei jos nepateiks auditorių reikalaujamos informacijos.
  • PAMIŠIMAS: Dalis rinkų yra stipriai pervertintos, o esama aplinka yra „netgi labiau pamišusi“ nei per „dot.com“ bumą praėjusio tūkstantmečio pabaigoje, įsitikinęs Charlie Mungeris, „Berkshire Hathaway“ vicepirmininkas.
  • BOIKOTAS: Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja patvirtino vadinamąsias olimpines paliaubas dėl Pekino žiemos žaidynių, tačiau penktadienį Australijos žiniasklaida pranešė, kad ši šalis ir dar 19 valstybių atsisako pasirašyti susitarimą, nes svarsto diplomatinį boikotą.
  • PADIDĖJO: Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos užsakymu tyrimų bendrovės „Spinter“ šį rudenį atlikta šalies gyventojų apklausa rodo, kad per pandemiją lietuvių fizinis aktyvumas nesumažėjo, o padidėjo.
  • INTERNETAS: JAV astronautikos bendrovės „SpaceX“, priklausančios verslininkui, „Tesla“ įkūrėjui Elonui Muskui, palydovinio interneto paslauga „Starlink“ įjungta Lietuvoje.
  • BIUDŽETAS: JAV Kongresas priėmė pereinamojo laikotarpio biudžetą ir taip užkirto kelią gresiančiam federalinių institucijų darbo paralyžiui.
  • SPRĘS: Vyriausybė penktadienį posėdyje apsispręs, ar teikti Seimui nutarimą dėl nepaprastosios padėties pratęsimo mėnesiui pasienyje su Baltarusija.
  • STATYBOS: Vilniaus Santaros slėnyje, šalia jau veikiančių Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų, penktadienį bus įkasta simbolinė kapsulė ir oficialiai pradedamos VU Medicinos fakulteto Mokslo centro statybos.
  • SIUNTOS: Lietuvos paštas informuoja apie fiksuojamus vis ilgesnius siuntų pristatymo į užsienį terminus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar šventiniu laikotarpiu ketinate keliauti į užsienio šalis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Visuomenėje nuolat sklinda kalbos apie „purškiančius” lėktuvus. Kaip manote, ar tai tiesa?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 0 C

-9 -2 C

 

-15 -4 C

-5 0 C

-10 -3 C

 

-14 -8 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s