Nuo vasaros Seime nelikus maitinimo paslaugas teikiančios įmonės, parlamentarai vargsta: vieni pietus užsisako su pristatymu, kiti atsineša iš namų lašinių. Niekam nenorint teikti maitinimo paslaugų Seimui, į pagalbą skuba Šiauliuose veikianti „Gustuko picerija" - kavinė, kuri karantino metu boikotavo Galimybių pasą. Jos savininkas Mantas Zemeckas išskirtiniame interviu „Vakaro žinioms" sakė, kad Seimo narių alkanų nepaliks ir netgi žada tiesiogines transliacijas, kad žmonės patys matytų, ką valgo ir kiek geria Tautos išrinktieji.
Seimo kanceliarija jau kurį laiką neranda, kas sutiktų teikti Seimui maitinimo paslaugas. Vasaros pabaigoje baigėsi sutartis su anksčiau kavinę čia valdžiusia įmone „Taurakalnis", tad seimūnai liko be maitintojo. Neseniai Seimo kanceliarija pranešė, kad norėdama privilioti privatų verslą, už nuomą prašys tik simbolinio - 1 euro mokesčio.
O trečiadienį buvo imtasi ir dar įdomesnio sprendimo. Po „sauso" dešimtmečio, Seimo valdyba nusprendė parlamento rūmų maitinimo vietose leisti suteikti galimybę prekiauti alkoholiniais gėrimais, kurių stiprumas neviršija 15 proc. Tokį siūlymą Seimo valdybai pateikė kancleris Modestas Gelbūda.
Panašu, kad Seimo pagalbos šauksmas buvo išgirstas. Valdžios pandemijos valdymo priemones kritikavusi kavinė Šiauliuose „Gustuko picerija" - pasiruošusi teikti maitinimo paslaugas ir skelbia dalyvausianti konkurse.
„Tie, kurie teigėte, kad mes viską darome tik dėl to, kad patektume į Seimą, buvote visiškai teisūs. Suprasdami, kokioje sunkioje ir nepavydėtinoje situacijoje atsidūrė Tautos išrinktieji, nusprendėme nelikti abejingais, todėl nedvejodami priėmėme sprendimą pateikti Seimo kanceliarijai pasiūlymą viešojo maitinimo paslaugų pirkimo konkurse, kurio pasiūlymų pateikimo termino pabaiga yra rugsėjo 30 d. Kiek mums žinoma, esame vieninteliai konkurso kandidatai, tad labai panašu, kad mūsų picerija ateina į Vilnių ir įsikurs adresu Gedimino pr. 53, LR Seimas. Kas galėjo patikėti, kad Gustukas taps valdžios maitintoju?", - socialiniame tinkle „Facebook" paskelbė picerija.
Kavinė jau planuoja specialų meniu parlamentui: „Suprantame, jog mūsų verslo siūloma tradicinė virtuvė gali neįtikti inovatyviems ir progresyviems sostinės gyventojams. Todėl nusprendėme, kad privalome pasitempti, tad planuojami šie mūsų valgiaraščio pasikeitimai: vietoj tradicinių „durniukų", siūlysime „anūkėlius"; vietoj ešerio filė su ryžiais - vėgėlės suktuką iš dešinės (patiekiama su bulvių koše) arba iš kairės (patiekiama su bulvių skiltelėmis); vietoj mūsų populiariausio deserto - Gustuko ledų - Seimo nariams patieksime varškės desertą „Apkalta"; vietoj obuolių kompoto siūlysime paskanauti pagal atnaujintą receptūrą paruošto kisieliaus „Sustiprinančioji"."
- Kaip kilo mintis dalyvauti konkurse?, - „Vakaro žinios" paklausė „Gustuko picerijos" vadovo, verslininko Manto ZEMECKO.
- Mes esame šeimos verslai ir savo šalies patriotai. Kasdien per televiziją matydami, kaip vargsta Seimo nariai be kavinės, dirba nevalgę, suvargę, negalėjome likti nuošalyje.
Be to, esame tikintys žmonės. Tikėjimas moko atsukti kitą skruostą, jeigu tave kažkas muša. Tad nors mus valdžia ir muša, mes atsukome kitą skruostą ir pasirūpinsime jų sveikata, sotumu. Esame pasiruošę juos gelbėti, gal kada ir jie mums pagelbės.
- Būtumėte pajėgūs įgyvendinti visus konkurso kriterijus?
- Esame viską paskaičiavę ir apgalvoję. Žinoma, jog ten yra daug kriterijų, todėl tikrai nereikia stebėtis, kad verslui tai nėra viliojantis pasiūlymas. Visgi, tai nėra paprasta vieta, o ir darbo valandos neįprastos. Tačiau galvoju, kad rudenį ir žiemą gali vykti nemažai mitingų prie Seimo, gal ir mitinguotojai galėtų užsukti pavalgyti...
Nuolat girdėdavome klientų raginimus atidaryti kavinę Vilniuje. Gali būti, kad jų noras išsipildys, o už tai jie galės padėkoti valdžiai.
- Manote, kad taip ir liksite vieninteliai konkurso dalyviai?
- Nemanau. Priešingai - aš spėju, kad trečiadienio Seimo valdybos sprendimas dėl alkoholio, kai konkurso laikas jau į pabaigą, buvo ne atsitiktinis. Nors konkurso kriterijų yra labai daug ir jie labai sudėtingi, spėčiau, kad gali būti, jog kažkam šio konkurso laimėjimas jau yra pažadėtas. Matyt, kažkam jau buvo paruošta vieta, su sąlyga, kad būtų leista prekiauti ir alkoholiu.
- Jeigu alkoholio prekyba yra vienas tų svertų, dėl kurių verslas susiviliotų teikti paslaugas, kiek tuomet to alkoholio planuojama parduoti Seime?
- Matyt, tai reiškia, kad paklausa labai didelė. Nors Seimas tikrai nėra vieta alkoholiui.
Mes galvojame, kad galėtume būti ne tik paslaugų tiekėjas, bet ir tam tikras tiltas tarp Seimo ir visuomenės. Galėtume rengti tiesiogines transliacijas, kaip kad vyksta iš Seimo posėdžių salės. Žmonės patys matytų, kas ką valgo ir kiek ko geria. Man atrodo, kad šiandien parlamentas yra labai nutolęs nuo paprastų žmonių. Norėtume seimūnus šiek tiek priartinti prie gyventojų. Manau, rastume būdų, kaip kasdien priminti, kad politikai yra Tautos išrinktieji, o mes esame jų darbdaviai.
Bandysime taikyti tiesiai į širdį. O gal reikėtų sakyti - skrandį. Manau, kad bendrą kalbą galima rasti su kiekvienu žmogumi.
- Dalinį meniu jau pristatėte. O kokios būtų kainos?
- Kai ateina privatus verslas, nereikia tikėtis pavalgyti pigiau, nei mieste. Kainos bus tikrai didelės. Žinoma, suprantame, kad seimūnai iš savo algų vos išgyvena, tad ieškosime kažkokių sprendimų. Gal kokių akcijų padarysime.
- Šiandien maitinimo įstaigos skundžiasi, kad neišsiverčia...
- Žinau, jog šią savaitę vyko mitingas prie Vyriausybės dėl planuojamo PVM lengvatos atšaukimo maitinimo įstaigoms. Mes ten nevažiavome ir buvome prieš šį mitingą. Puikiai prisimename, kai karantino metu maitinimo įstaigos vis dar turėdamos galimybę priimti visus, nusprendė priimti tik tuos, kurie „su galimybėmis". Kai kurie verslai net ir lauko terasas uždarė žmonėms su kitu pasirinkimu. Po dviejų metų ėjimo su sistema ir tyčiojimosi iš žmonių, tie patys paklusnūs verslai dabar jau šaukia, kad valdžia bloga.
O kodėl nebuvo daromi mitingai prieš Galimybių paso taikymą maitinimo įstaigose? Tuo metu visi didžiavosi tokia politika ir mielai rūšiavo žmones. Tie, kurie neturėjo Galimybių paso, negalėjo pavalgyti kavinėje, pernakvoti viešbutyje, žiemą šiltos arbatos atsigerti. O dabar tie patys verslai kviečia žmones juos palaikyti. Manau, kad žmonės nepamiršo, o ypač dabar, kai išgyventi sunkiau su kiekviena diena. Pavalgyti šilto maisto kavinėje jau tapo prabanga. Jeigu taip yra, tai kažkas negerai su mūsų valstybe.
Manau, kad žmonės tų verslų nepalaikys, kol nebus jų atsiprašyta ir pripažinta, kad buvo padaryta klaidų.
- Dėl to, kad iš klientų neprašėte Galimybių paso, pririnkote 10 tūkst. eurų baudų, kurias skundėte teismuose. Tiesa, kad ketinate pasiekti ir Konstitucinį teismą?
- Taip, šie procesai šiuo metu vyksta. Tai daug laiko reikalaujantys darbai.
Pūsti į alkotesterį konservatoriai nenorėtų
Nuskambėjus žiniai, kad į Seimą grįžta alkoholis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narys Arvydas Nekrošius pasiūlė idėją tikrinti politikų blaivumą prieš kiekvieną plenarinį posėdį. Tam tuojau pat pasipriešino valdantieji.
Reaguodamas į „valstiečio" iniciatyvą, konservatorius Linas Slušnys sakė, kad nei Seimo statutas, nei konstitucinės Seimo nario teisės nenumato galimybės tikrinti parlamentaro blaivumą ir skelbti tokią informaciją viešai. „Nelabai kas nors gali šitą žingsnį daryti. Tad siūlydamas tokį veiksmą, A.Nekrošius tiesiog atlieka komedijinį veiksmą - bando sukurti kažkokį dalyką, kuris yra visiškai neįgyvendinamas pagal jokius teisės aktus", - radijui sakė L.Slušnys.
Paklaustas, ar būtų įmanoma patikrinti parlamentarų blaivumą, jeigu šie savanoriškai sutiktų būti patikrinti, politikas toliau ironizavo. „Įmanomas, jeigu mes savanoriškai visi pasirašom ir draugiškai visi vienodai pučiam į alkotesterį - tai tada dar įrengsim stacionarų alkotesterį, kad pro duris įeina tik jeigu neturi promilių", - kalbėjo jis.
Tuo metu parlamento vadovybės sprendimą pasveikinęs liberalas Andrius Bagdonas sutinka, kad įtarimų dėl kai kurių Seimo narių blaivumo yra kilę. Tą pastebėjo ir kita „valstiečių" narė Ligita Girskienė, savo feisbuke rašiusi, kad „šiandien bent kelis Seimo narius galėčiau išvardinti, kurie nepereitų mano kolegos A.Nekrošiaus pasiūlytos kontrolės".
„Man atrodo, kad dalis tiesos Girskienės pasakyme tikrai yra. Reikėtų didinti kontrolę ir galbūt atsakomybę tų Seimo narių, dėl kurių kyla parlamentarei įtarimas", - samprotavo A.Bagdonas. Tačiau jis pabrėžė, kad visoms maitinimo įstaigoms, kur jos beveiktų - Seime ar už jo ribų - turėtų būti taikomi vienodi standartai.
Jis pabrėžė, kad 2008 metais priimtas draudimas tebuvo parodomasis veiksmas, mat Seime ir toliau buvo galima rasti alkoholinių gėrimų - netgi parlamento vadovybės kabinetuose. „Tuo pat metu pas tuometinį Seimo pirmininką, anot tuo metu dirbusių parlamentarų, buvo galima išvysti ir degtinės butelį, ir kitų gėrimų. Tai man atrodo, kad būkim patys sąžiningi prieš save", - ragino jis.
O praėjusiose Seimo kadencijoje alkoholio kontrolę griežtinęs „valstietis" Aurelijus Veryga sako nesuprantąs, kodėl Seimo valdyba anuliavo ankstesnės parlamento vadovybės nutarimą. Jis nerimavo, kad parlamentas rodo prastą pavyzdį visuomenei. „Darbo vietoj yra negeriama. Seime yra buvę gėdingų tikrai atvejų, kurie Seimui garbės nedarė. Manau, kad morališkai mes elgiamės labai neteisingai, prašydami iš visuomenės būti atsakingais, darbo metu nebūti apsvaigusiais, patys priimdami tokius sprendimus, kurie rodo visiškai priešingą pavyzdį", - akcentavo buvęs Sveikatos apsaugos ministras.