Trečiadienį Seimo Antikorupcijos komisijos ir Aplinkos apsaugos komiteto nariai apsilankė Gulbinų kvartale, kur birželio pradžioje nebuvo įleisti žurnalistai, norėję teisėtai pasiekti Gulbinų ežero krantą. Į teritoriją atvykusius Seimo narius pasitiko valstybinės žemės sklypo nuomininkas, įmonės „Gulbinų turizmas“ vadovas Sigitas Kubilius. Jis parlamentarams aprodė naujai nudažytų penketą vartelių, įrengtų teritoriją juosiančioje tvoroje.
„Kad nekiltų problemų, įrengti papildomi vartai. Jūs matėte – tvarkingi, naujai dažyti varteliai“, – žurnalistams, kartu su Seimo nariais susirinkusiems Gulbinų kvartale, sakė S. Kubilus.
Antikorupcijos komisijos pirmininkas Algirdas Stončaitis žurnalistams sakė, kad neįsivaizduoja, kaip nuomotojai užtikrins gyventojų priėjimą tiek prie valstybinių miškų, tiek prie Gulbinų ežero pakrantės. Jis atkreipė dėmesį, kad prie kvartalo teritorijos nėra jokios schemos, kuri leistų žmonėms suprasti, jog į teritoriją galima patekti tik pro įrengtus vartelius.
„Jie turi įvykdyti rekreacinį interesą. Sunkiai tai įsivaizduoju. Daugeliu atveju arba kils konfliktai, arba visur sakys „labai atsiprašom, bet čia ne piliečiams, čia tik tai mums“ ir mes turime didelę problemą“, – teigė A. Stončaitis.
„Ar sunku šiandieną čia pastatyti stenduką, kainuojantį iki 100 eurų, kad žmogus susiorientuotų, kad ten yra penkeri vartai, kur mano teisė yra užeiti į valstybinę žemę? Nėra tokio paprasto dalyko“, – stebėjosi parlamentaras.
Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė viliasi, kad teismuose bus išspręstos dabartinės su kvartalu susijusios problemos. Ji sveikino Nacionalinę žemės tarnybą, kuri jau kreipėsi į valstybinio sklypo nuomininkus dėl sutarties perrašymo, kad būtų perpus sumažintas nuomojamasis plotas.
„Man atrodo, kad teismuose bus atsakyta, kaip spręsti problemas. Bet aš manau, kad NŽT jau padariusi gerus žingsnius būtent dėl to, kad kreipėsi į nuomotojus dėl sutarties perrašymo ir susimažinti tą plotą bene perpus, kad būtų suformuotos tik reikiamos teritorijos statiniams eksploatuoti“, – sakė A. Gedvilienė.
„Tokiu atveju ta tvora būtų visai nereikalinga, mano galva, ir reikėtų ieškoti būdų ją iš viso nuardyti“, – pridūrė ji.
Aptartas ir kitas sprendimas
Seimo narė taip pat pristatė kitą problemos sprendimą, aptartą Antikorupcijos komisijos ir Aplinkos apsaugos komiteto išvažiuojamajame posėdyje. Anot A. Gedvilienės, savivaldybė kartu su NŽT galėtų įrengti servitutinius kelius, kad gyventojai galėtų saugiai pasiekti ežero pakrantę.
„Kitas variantas, kurį mes šiandien išgirdome ir, man atrodo, tai galėtų būti laikinas sprendimas – savivaldybės ir NŽT susitarimas padaryti servitutinius kelius, kad žmonės, atvykę čia, norėdami patekti prie ežero, galėtų tai padaryti tiesiogiai, o ne bandant eiti pagal tvorą ir ieškant ten toli priėjimo prie ežero“, – sakė politikė.
„Girdime, kad savivaldybė nori įrengti viešąją erdvę, viešąjį pliažą. Tai turbūt verta padaryti ir tiesioginius praėjimus, kad iš tikrųjų ši valstybinė žemė, kad ir išnuomota, vis dėlto būtų atvira visuomenei“, – pažymėjo A. Gedvilienė.
ELTA primena, kad 2021 metais Seimo Antikorupcijos komisija atliko tyrimą ir konstatavo, kad, dokumentuose atvaizduojant Gulbinų kvartalo teritoriją, joje esantis miškas neteisėtai pažymėtas kaip ne miško žemė. Šia situacija susidomėjus Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT), dokumentuose teritorijai miško statusas buvo sugrąžintas.
Miškų įstatymas ir aplinkos ministro patvirtintos Lankymosi miške taisyklės numato, kad visuomenė laisvai ir nevaržomai gali patekti tiek į privatų, tiek į valstybinį mišką.