Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen antradienį pateikė Seimui nutarimo projektą, kuriuo pasiūlė skirti Gediminą Sakalauską Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininku.
Šios kandidatūros svarstymo imsis Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. VTEK pirmininko paskyrimo klausimas Seimo darbotvarkėje atsiras gruodžio 6 d.
Prisistatydamas Seimo nariams G. Sakalauskas išskyrė pagrindinius uždavinius, kuriuos siektų įgyvendinti, jei būtų paskirtas komisijos vadovu.
„Kai į komisiją kreipiasi deklaruojantys žmonės, jie labai dažnai gauna abstrakčius komisijos atsakymus. Šitą praktiką aš noriu pakeisti, kad besikreipiantys gautų labai konkrečius atsakymus. Antra - visos viešojo sektoriaus organizacijos, biudžetinės įstaigos, viešosios įstaigos, valstybės ir savivaldybių įmonės, akcinės bendrovės turi turėti savo vidaus kontrolės sistemas. Interesų derinimo rizikos šiai dienai nėra organizacijų sudėtinė dalis. Norėčiau sukurti praktiką ir kultūrą, kad interesų derinimo rizikos būtų sudėtinė viešojo sektoriaus organizacijų dalis ir tokiu būdu vadovai galėtų valdyti rizikas",- iš Seimo tribūnos sakė kandidatas vadovauti VTEK.
Pasak G. Sakalausko, jei anksčiau įpareigoti asmenys apie save atskleisdavo perteklinius duomenis, privačių interesų deklaracijoje deklaruodavo net tai, kad įsigijo naują šaldytuvą, šiuo metu deklaracijose duomenų yra per mažai. „Tai reiškia, kad nėra subalansuotas skaidrumas. Noriu imtis iniciatyvos ir subalansuoti šią sritį, kad visuomenė įsitikintų atsakingų asmenų priimamų sprendimų objektyvumu ir nešališkumu",- sakė G. Sakalauskas.
Interesų derinimo ir korupcijos prevencijos specialistą Gediminą Sakalauską Seimas paskyrė VTEK nariu pernai birželio mėnesį.
Nuo 2021 m. liepos vidurio jis kuruoja viešųjų ir privačių interesų derinimo pažeidimų prevenciją (švietimą, mokymus ir kt.), atitikties pareigūnų tinklo formavimą.
Viešojo administravimo bei ekonomikos studijas Mykolo Romerio universitete baigęs G. Sakalauskas, dirbdamas įvairiose institucijose, prisidėjo formuojant nulinės tolerancijos korupcijai politiką, kuriant ir diegiant įvairias viešajam sektoriui skirtas antikorupcines priemones, įgyvendinant viešųjų ir privačių interesų derinimo bei lobistinės veiklos priežiūrą. Jis yra trejus metus vadovavęs VTEK sekretoriatui.
VTEK yra Seimo įsteigta ir jam atskaitinga kolegiali institucija, kurios paskirtis - užtikrinti, kad valdžios įstaigos ir jose dirbantys asmenys etiškai tarnautų žmonėms.
VTEK sudaro penki nariai, skiriami penkerių metų kadencijai.