respublika.lt

Grynieji ribojami, bankai - nevaldomi

2022 lapkričio 10 12:30:04
Vidmantas MISEVIČIUS

Reikalų su Lietuvoje veikiančiais skandinavų bankais turintys žmonės nuolat susiduria su įvairiomis problemomis. Deja, nepaisant viešai išsakomų ir, dažniausiai, pagrįstų priekaištų, situacija šioje srityje negerėja. Neskuba bankai reaguoti ir į kontroliuojančių institucijų rekomendacijas. Tuo praktiškai dar kartą įsitikino Jurbarko verslininkas Gintaris Stoškus.

×
nuotr. 2 nuotr.
Bankomatui „prarijus“ pinigus, juos atgauti pavyks ne iš karto. Redakcijos archyvo nuotr.

 

Vadovavimasis įstatymais ar savivaliavimas?

Su redakcija bendravęs, sąskaitą AB „Swedbank" turintis, jurbarkietis atviravo, kad vienu metu susidūrė su dviem problemomis.

„Valdžia nusprendė, kad nuo lapkričio 1 d. bus ribojami atsiskaitymai grynaisiais pinigais. Reaguodamas į tai, iš anksto raštu kreipiausi į banką ir paprašiau padidinti į įmonės sąskaitą leidžiamų per mėnesį nešti grynųjų pinigų sumą. Aš ne pirmi metai verčiuosi mažmenine prekyba, todėl puikiai žinau, kad didžiąją pajamų dalį joje sudaro iš pirkėjų gaunami grynieji pinigai. Kadangi su tiekėjais nuo lapkričio galima atsiskaityti tik bankiniais pavedimais, būtina, kad sąskaitoje būtų reikiamas pinigų kiekis. Argumentuodamas tuo ir kreipiausi į banką, bet gavau iš jų neigiamą atsakymą", - pasakojo G.Stoškus.

Ypač vyrą nustebino banko išsakyti argumentai.

„Gavau tokį atsakymą: įvertinę Jūsų prašymą bei pateiktą bankui informaciją, susijusią su jumis, jūsų veikla ir t.t. bankas nedidins įnešti leistinos standartinės grynųjų pinigų sumos, - toliau pasakojo verslininkas. - Ir visas šitas absurdas tariamai vykdomas remiantis teisės aktais reglamentuojančiais pinigų plovimą ir terorizmą. Jei mano įmonės tiekėjai kažkaip su tuo susiję, tai kodėl jie dar vykdo veiklą Lietuvos valstybėje? Ar bankas žino kažką daugiau už specialiąsias Lietuvos tarnybas? Jeigu taip, tai kodėl nepasidalina šia informacija su jomis? Visgi man tai labiau panašu į tyčinį smulkiojo verslo žlugdymą, tad, manau, jog netrukus skundų dėl tokios banko pozicijos sulauksime ir daugiau."

Netrukus „Swedbank" savo klientą „pradžiugino" dar kartą.

„Prieš kelias dienas pabandžiau įnešti į sąskaitą grynuosius pinigus. Kaip paprastai, sudėjau juos į bankomatą. Pastarasis labai ilgai skaičiavo, o tuomet ekrane pasirodė užrašas, kad kupiūros neatpažįstamos. Bankomato stalčiukas prasivėrė, tačiau jame tebuvo ketvirtadalis įnešti planuotos sumos. Likę pinigai „išgaravo" - nei man juos grąžino, nei jie buvo įnešti į sąskaitą", - toliau pasakojo G.Stoškus.

Asociatyvi Eltos nuotr.

Vyras iš karto paskambino į banką, tačiau darbuotoja nieko doro pasakyti nesugebėjo ir pasiūlė laukti inkasatorių. Pastariesiems patikrinus bankomatą ir nustačius, kad jurbarkietis sako tiesą, pinigai jam esą bus grąžinti. Tiesa, kada tai tiksliai bus padaryta, banko darbuotoja pasakyti negalėjo.

„Bankas turi kalnus pinigų, o man svarbus kiekvienas centas. Bankomatui „prarijus" pinigus nebespėjau atsiskaityti su tiekėju. Vieną kartą išeitį gal ir galima rasti, tačiau jeigu panašūs dalykai kartosis, mano įmonė sulauks tiekėjų sankcijų. Nors gal šito ir siekiama? - garsiai svarstė verslininkas. - Be to, mano nuomone, taip kuriamas neigiamas precedentas, kai bankas, vadovaudamasis tik jam vienam žinoma tvarka ar teisindamasis bankomatų gedimais, siekia pasisavinti klientų pinigus. Bent jau aš minėtą situaciją matau taip."

Padėtis bus stebima

Kadangi su panašiomis problemomis galėjo susidurti ir daugiau asmenų bei įmonių, situaciją buvo paprašyta pakomentuoti Lietuvos banko ir AB „Swedbank".

Eltos nuotr.

Lietuvos banko atstovai, atsižvelgę į atsiskaitymų grynaisiais ribojimą, paragino šalyje veikiančius komercinius bankus įvertinti pokyčius ir vartotojų poreikius. „Stebėsime padėtį ir, jeigu matysime sistemines ar nesprendžiamas problemas, imsimės priemonių, - patikino jie. - Kodėl konkrečiu atveju šiai vienai įmonei nebuvo padidintas limitas, reikėtų nagrinėti atskirai. Nepavykus pasididinti reikiamo limito arba kilus kitiems nesklandumams, klientai pirmiausia turėtų kreiptis raštu į finansų įstaigą. Jeigu problemos išspręsti nepavyksta, kitas žingsnis - kreiptis į Lietuvos banką."

Komentuodami antrą problemą LB atstovai akcentavo, kad bankomatui „suvalgius" pinigus, visų pirma reikia kreiptis į patį banką.

„Asmuo privalo pranešti apie įvykį oficialiai, pateikiant įvykio detales. Jeigu bankas ar kitas mokėjimo paslaugų teikėjas atsisako grąžinti pinigus (tokiu atveju jis turi pateikti klientui raštišką argumentuotą atsakymą), klientas gali kreiptis į Lietuvos banką dėl ginčo su finansinių paslaugų teikėjo ir mes šį ginčą nagrinėjame. Mes išklausome abi puses, įvertiname visas aplinkybes ir tada priimame sprendimą, - nurodė jie. - Teoriškai į bankomatą įdėtos kupiūros neturėtų pasimesti, nes įvairių techninių sprendimų pagalba informacinėse sistemose yra fiksuojama bankomate vykstančių procesų visuma. Taip pat vykdomos bankomatų inkasacijos, kurių metu patikrinamas faktinis jame esančių kupiūrų skaičius, jis palyginamas su bankomato sistemose fiksuotu įneštų ir išimtų kupiūrų santykiu."

Banko „Swedbank" atstovai, apeliuodami į klientų duomenų apsaugą, savo poziciją dėl G.Stoškaus išsakytų priekaištų pateikti atsisakė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
230
F
  • SKULPTŪRA: Lapkričio 27 dieną, artėjant 65-osioms brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metinėms, Merkinėje buvo atidengta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „Vanagas su vanagėliu“ ir atidarytas Lietuvos partizanų vado vardu pavadintas skverelis.
  • TVARKA: VRM keičia užsieniečių įsileidimo tvarką, siekdama, kad į šalį neatvyktų Lietuvai priešiškų užsienio valstybių piliečiai, galintys kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai - tikimasi, kad tai padės apsisaugoti nuo savo biografijos detales slepiančių rusų.
  • TEISĖJA: Po dešimties metų teisėjos darbą paliekanti Vilniaus miesto apylinkės teismo apylinkės teismo teisėja Ramunė Makelienė sako „labai pavargusi ir perdegusi“ nuo įtempto darbo ir jo krūvio - ji papildė sąrašą teisėjų, paliekančių ir kritikuojančių teismų sistemą dėl sunkių darbo sąlygų.
  • LĖŠOS: Išnaudoję šiems metams komandiruotėms skirtas lėšas parlamentarai į jas vyks kitų metų sąskaita - Seimo kanceliarijos duomenimis, iki lapkričio 8-osios komandiruotėms išleisti 458 tūkst. 898 eurai.
  • ORIGINALAS: Istorinėje Prezidentūroje Kaune sekmadienį baigiamas eksponuoti iš Vokietijos atvežtas Vasario 16-osios Akto originalas.
  • AKCIJOS: Vakarų sankcijų suvaržytos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ trąšas iki šių metų vasario Klaipėdos uoste krovusio Birių krovinių terminalo (BKT) didžiausias akcininkas Igoris Udovickis neatskleidžia, ar iš „Belaruskalij“ įsigijo 30 proc. jo valdomų BKT akcijų ir taip tapo vieninteliu įmonės savininku.
  • EGLUTĖS: Parduotuvėse, įskaitant ir elektronines, jau porą savaičių vyksta aktyvi prekyba dirbtinėmis kalėdinėmis eglutėmis - nors šį sezoną eglutės šiek tiek pabrango, jų pardavimai ne tik nemažėja, bet ir auga.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 0 C

-3 +1 C

 

-2 0 C

-2 +1 C

-1 +1 C

 

-2 +1 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s