Nuo šių metų gegužės 1-osios visi šalies greitosios medicinos pagalbos darbuotojai, vykdami į iškvietimą, privalės pildyti naujos formos greitosios medicinos pagalbos kvietimo kortelę. Medikai piktinasi, kad statistinių duomenų rinkimas nesusijęs su pagalbos teikimu ligoniui, atima jų brangų laiką ir reikalauja papildomų lėšų. Sveikatos apsaugos ministerija atkerta, kad šitaip medikai skatinami dirbti atsakingiau.
Daugiau nei 20 metų Ukmergės greitosios medicinos pagalbos (GMP) stotyje išdirbusi Jolanta Kiburienė „Respublikai“ sakė su kolegėmis negalėjusios atsistebėti, kad kortelėje reikės žymėti daugybę nežinia kam reikalingų dalykų, pavyzdžiui, ar GMP automobilis važiavo su įjungtais švyturėliais.
Medikės manymu, naujos formos kortelei užpildyti reikės gerokai daugiau laiko nei ankstesnei. Nors senojoje formoje teko daugiau rašyti ranka, o dabar reikės tik užtušuoti langelius reikiamoje grafoje, tų „langelių“ nesuskaičiuojamai daug.
„Reikalaujama pažymėti, pavyzdžiui, deguonies kiekį paciento kraujyje, bet mūsų automobilyje net tokio prietaiso nėra, - stebėjosi J.Kiburienė. - Gal pirmiau reikėtų įranga aprūpinti, o paskui jau reikalauti?“
Jos teigimu, bepigu Kaune ar Vilniuje statistinius duomenis per iškvietimą rinkti, nes ten važiuoja brigada iš 2-3 žmonių - vienas kuris gali ir su tušinuku pasidarbuoti. O rajone pas pacientą vyksta vienas medikas su vairuotoju.
„Kai teikiu pagalbą nukentėjusiesiems per eismo įvykį, kruvinomis pirštinėmis, tai ką - palikti pacientą, mesti pirštines, žiūrėti į laikrodį ir žymėti, kada tiksliai aš jam kažkokią tabletę daviau? - klausia J.Kiburienė. - Vis tiek bus pildoma „iš akies“, tai kokia tada to papildomo darbo prasmė?“
Lietuvos medicinos darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Algirdas Radvila teigė, kad Kauno ir Alytaus GMP stočių medikai naujos formos, tada dar bandomąsias korteles, pildė jau nuo praėjusių metų gegužės.
„Iš pradžių ir jie buvo nepatenkinti, bet paskui įgudo ir jau nebesiskundžia, - sakė jis. - Bet problema kita - kiek tai kainuoja. Prieš patvirtinant naują kortelę niekas neskaičiavo ekonominių sąnaudų“.
Senos formos kortelė kainavo 5 centus, dabar naudojamas kalkinis popierius, kad ligoninėje liktų kopija, tad kortelė kainuoja nuo 21 iki 52 centų. Vien Kauno GMP stoties medikai per metus vyksta maždaug į 85 tūkst. iškvietimų, Vilniaus - apie 100 tūkst.
„Suskaičiavus, kiek ligonių teikiamos paslaugos, dar kažkiek tų kortelių sugadinama, susidaro gana įspūdingas sąnaudų augimas. O pinigai tie patys. Pinigų greitajai pagalbai niekas neprideda, tik mažina“, - apgailestavo A.Radvila.
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Arūnas Anužis, kuruojantis GMP paslaugų teikimą, „Respublikai“ sakė, kad forma buvo atnaujinta siekiant įdiegti kompiuterinį kortelės variantą.
„Natūralu, kad yra nepasitenkinimo, nes tokia kortelė įpareigoja GMP personalą dirbti kokybiškiau, didina atsakomybę: kortelėje, kuri ne ranka rašyta, nieko paskui negalima taisyti, prirašyti. Jos elektroninis variantas keliauja į ligonių kasas, kurios bet kada gali patikrinti paslaugos teikimą“, - aiškino A.Anužis.
Pasak jo, nors GMP stotys reikalingą įrangą, formas perka savo lėšomis, įdiegusios naują kortelę gali tikėtis papildomo finansavimo.
„Už gerus darbo rezultatus GMP stotims bus mokama papildomai. O tie geri rezultatai bus, kai stebėseną vykdantys ligonių kasų specialistai, atsidarę elektroninį kortelės variantą, nustatys, kad pagalba teikta teisingai, operatyviai ir kokybiškai“, - sakė A.Anužis.
Paklaustas, kodėl reikalaujama atsakymų apie tyrimus, kuriems atlikti GMP neturi reikiamos įrangos, jis pareiškė, kad dėl to pažangos stabdyti nesirengiama.
„GMP automobilių aprūpinimas įranga šalyje tikrai skiriasi, bet mes ketiname viską peržiūrėti, ir verčiau pasirūpinsime, kad ta įranga automobilyje atsirastų“, - žadėjo A.Anužis.
Parengta pagal dienraštį „Respublika“