Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovai vakar žurnalistams pristatė planuojamą greitosios medicinos pagalbos (GMP) pertvarką. Ją įvykdžius vietoj 49 GMP paslaugas teikiančių juridinių asmenų liktų viena VšĮ. Pagrindinis tikslas - kad užmiestyje greitoji pagalba žmogų pasiektų ne vėliau nei per 25 minutes, mieste - ne vėliau nei per 15 minučių.
„Šiandien GMP yra organizuojama beveik 50-ies juridinių asmenų ir tai yra negerai. Pagal Konstitucinio Teismo 2013 m. išaiškinimą, žmogaus gyvybės gelbėjimas yra valstybės funkcija, todėl ir rengiamas centralizavimas", - pristatymą pradėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Anot jo, dabar GMP turi kelias problemas. Pavyzdžiui, netolygiai pasiskirstęs GMP tenkantis krūvis skirtingose savivaldybėse - kai kur iki 10 kartų.
„Kada GMP darbas organizuojamas atskirose savivaldybėse, mes turime daugybę problemų, kai yra savivaldybių ribos. Atsiranda neaiškumų ar kai kurių nesusipratimų dėl pacientų aptarnavimo. Turime apie 140 tūkst. gyventojų, kurie yra vadinamojoje aklojoje zonoje, kur labai sunkiai GMP tinklas juos pasiekia", - teigė A.Dulkys.
Pasak jo, vienas pagrindinių tikslų - kad visoje Lietuvoje GMP darbas būtų vieningas ir visi pacientai gautų vienodos kokybės ir vienodo protokolo paslaugas, nepriklausomai nuo to, kur jie gyvena.
„Ir tada, atitinkamai, darbas yra organizuojamas ir skiriama tiek brigadų, kiek reikia, tiek automobilių, kiek reikia. Dispečerinės yra tose vietose, kur reikia. Budėjimo postai yra tose vietose, kur reikia, o ne ten, kur yra savivaldybių ar kažkokios kitos ribos", - vardijo ministras.
SAM planuoja investuoti apie 40 mln. eurų į naujus automobilius (nupirkti 225 naujus - maždaug tiek, kiek šiuo metu yra naudojama), į naują įrangą. Virš 1 mln. eurų ketinama investuoti į patalpų, infrastruktūros atnaujinimą, virš 1 mln. eurų - į darbuotojų kompetencijas, apie 10 mln. eurų - į išmaniosios GMP IT sistemas.
„Užduotis yra viena: mieste - 15 minučių, už miesto - 25 minutės", - apie GMP atvykimo laiką pas pacientą sakė A.Dulkys.
Sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė paaiškino, kokiu būdu ketinama sutrumpinti vykimo pas pacientą laiką.
„Mes padidinsime GMP brigadų skaičių, maždaug 10-čia, stipriai padidinsime vietų skaičių, kur stovi brigados, kad išvažiavimas ir atvažiavimas būtų per patį trumpiausią laiką - per 15 ir 25 minutes. Tas yra labai svarbu pasiekiamumui", - sakė viceministrė, pridurdama, kad brigados budės ne tik prie gydymo įstaigų - tam gali būti pasitelkti vaikų darželių, mokyklų pastatai, kad komandos būtų išsidėsčiusios kuo plačiau. Budėjimo vietų skaičių visoje Lietuvoje ketinama padidinti nuo 94 iki 123.
Be to, sujungus skirtingus GMP teikėjus į vieną organizaciją esą mažės administravimo ir valdymo išlaidos, todėl daugiau lėšų bus galima skirti GMP brigadoms, šiuolaikiškai įrangai ir infrastruktūrai. Brigadų darbuotojams bus suvienodintas darbo užmokestis ir galimybės kelti kvalifikaciją.
Bendra GMP tarnyba bus pavaldi SAM ir turės penkis regioninius padalinius: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.