Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad atsakingos institucijos, reaguodamos į Europoje plintantį koronavirusą, su visuomenės informavimu susitvarko gana neblogai. Visgi prezidentas pripažįsta, kad jo netenkina galimai virusu užsikrėtusių asmenų patikra, todėl, pasak šalies vadovo, nusprendus skelbti ekstremalią padėtį reikėtų pereiti prie griežtesnės kontrolės režimo.
„Aš manau, kad reaguojame truputį per vėlai, ypač atsižvelgiant į tai, kas įvyko Italijoje. Informacinę politiką, arba žmonių informavimą, ką reikia daryti ir ko negalima daryti, vertinu neblogai. Manau, kad informacinė sistema sutvarkyta gana gerai“, – kalbėjo G. Nausėda.
Visgi šalies vadovas akcentuoja, kad ne visai tenkina galimai užsikrėtusių asmenų patikra.
„Kas galbūt ne visiškai tenkina, o galbūt reikėtų ir dar griežčiau pasakyti, kaip mes įgyvendiname šitą galimai užsikrėtusių žmonių patikrą. Deja, kaip rodo labai konkretūs pavyzdžiai, žmonių atsiliepimai – kartais mes tik žodžiais deklaruojame, kad kažką tikriname, bet realiai žmonės praeina be jokios patikros, o paskui apsisukę žiūri, kur čia jie turėjo būti patikrinti“, – teigė prezidentas.
„Puikiai suvokiame, kad vien tik oro uostose tikrinimas yra tik pusės problemos sprendimas, nes kiti žmonės gali patekti nusileidę Rygos ar kituose oro uostuose ir patekdami į Lietuvą sausumos keliais“, – pridūrė šalies vadovas.
G. Nausėda taip pat pabrėžia, kad priėmus sprendimą dėl ekstremalios padėties skelbimo reikėtų pereiti prie griežtesnės kontrolės režimo ir pradėti tikrinti asmenis, į Lietuvą patenkančius sausumos keliais.
„Matyt, kad priėmus sprendimą dėl ekstremalios padėties skelbimo tektų pereiti prie griežtesnio kontrolės režimo, kuris visas tas rekomendacijas paverstų imperatyviomis ir leistų, jeigu iškils poreikis, imti geriau kontroliuoti mūsų kelius ir mūsų sienas“, – kalbėjo G. Nausėda.
Visgi šalies vadovas paragino visuomenę susilaikyti nuo panikos skleidimo, tačiau pripažįsta, kad susidariusi padėtis yra rimta.
„Kol kas aš nematau, kad mes turėtume labai pulti į paniką ir labai prašyčiau susilaikyti žmones nuo tam tikro panikos skleidimo, klaidingos informacijos, išpūstų burbulų skleidimo, ypač socialiniuose tinkluose. Tačiau privalome konstatuoti, kad padėtis yra rimta ir privalome būti pasiruošę visoms priemonėms, jeigu reikalaus padėties pokyčiai“, – sakė G. Nausėda.
Koronavuruso epidemijai kilus Šiaurės Italijoje, apie sukėlėją praneša vis daugiau Europos šalių. Apie Covid-19 atvejus antradienį skelbė Austrija, Kroatija, žemyninė Ispanija ir Šveicarija. Virusas gresia išplisti ir Persijos įlankose regione.