respublika.lt

Galimybių paso boikotas vis didesnis (Prasideda verslo akcija „Čia galimybių turi visi") (321)

2021 gegužės 30 13:00:00
Justina GAFUROVA

Galimybių pasas Lietuvoje veikia dar tik kelias dienas, bet jis jau bandytas apskųsti Konstituciniam Teismui. Be to, vis daugiau gyventojų ir verslininkų atsisako naudoti Galimybių pasą ir taip prisidėti prie žmonių skirstymo į lygius ir lygesnius. Be to, Galimybių pasas verčia atsisakyti tam tikrų savo laisvių ir gali būti, kad jų atsisakę, daugiau nesusigrąžinsime niekada.

×
nuotr. 1 nuotr.
Vis daugiau gyventojų ir verslų skelbia atsisakantys Galimybių paso. Eltos asociatyvi nuotr.

 

Dar nė nepradėjus veikti Galimybių pasui, kai kurie visuomenei žinomi žmonės paskelbė, kad šiuo pasu nesinaudos, nes jis diskriminuoja kitus. Atsisakyti Galimybių paso ryžtasi vis daugiau žmonių, netgi politikų. O verslininkai vienas po kito skelbia, kad savo klientų skirstyti neketina, todėl švelnesnėmis veikimo sąlygomis nesinaudos. Šiuo metu jau yra sukurtas internetinis žemėlapis, kuriame kasdien pildosi verslo, atsisakančio Galimybių paso, sąrašas. Jau netgi sukurtas logotipas „Čia galimybes turi visi", kurį verslininkai gali atsispausdinti ir užklijuoti ant savo įmonės durų, kad klientai žinotų, jog čia laukiami visi žmonės ir jie neskirstomi į geresnius ar blogesnius.

Vienas po kito Galimybių pasui „ne" sako ne tik maitinimo įstaigos, bet ir sporto klubai, kino teatrai bei kultūros įstaigos. „Mieli žiūrovai, informuojame, kad norint apsilankyti visuose šio sezono Juozo Miltinio dramos teatro renginiuose Galimybių paso ar atskiro testavimosi nereikės! Žiūrovų patogumui teatre galios senoji tvarka, tai reiškia, jog nuo birželio 1 d. į spektaklius priimsime ne daugiau 250 lankytojų, užpildant pusę salės vietų", - neseniai pranešė Juozo Miltinio dramos teatras.

„Mieli lankytojai, 2021-ųjų sezoną skelbiame atidarytu! Taip pat norime informuoti, kad net įsigaliojus naujiems karantino pakeitimams, visi „Titaniko" svečiai turės vienodas galimybes. Kol kas vidaus neatveriame net ir turintiems Galimybių pasą. Jaukioje terasoje tikrai tilpsime visi, norintys pasimėgauti gardžiais užkandžiais, gėrimais ir vieni kitų draugija", - skelbia Šventojoje populiarus pramogų klubas „Titanikas".

„Kadangi visi puikiai žinote, kad mūsų sporto klubas yra ne komercinis, kolektyvas jau daug metų dalyvauja varžybose bei federacijos veikloje, mes mylime šitą sportą, šitą darbą, tad ir į klientus žiūrime kitaip - kaip į draugus. Mes su Jumis nuo 2003 m. ir Jūs mums visi vienodi, neskirstysime Jūsų į gerus ir blogus, tad „Fitness Factory Gym" atsisako Galimybių paso", - skelbia sporto klubas Garliavoje.


Interviu su advokatu Justu Sakavičiumi:

- Ar Galimybių pasas tikrai suteikia žmonėms daugiau galimybių?

- Mano požiūriu, tai nėra Galimybių pasas, jis tik taip pavadintas. Beje, kitose 

šalyse jis vadinamas kiek tiksliau - „vakcinacijos pasu". Lietuvoje sugalvotas kitoks pavadinimas, matyt, tam, kad žmonėms atrodytų patraukliau.

Tačiau šis pasas tik iš vienos pusės suteikia papildomų galimybių, nes kartu jis nustato labai griežtas pareigas. Kai yra numatyti aiškūs įsipareigojimai, nelabai išeina kalbėti apie galimybes. Tad reikia matyti ne tik vieną, bet ir kitą medalio pusę. Deja, numatomos pareigos yra labai griežtos ir jos susijusios su žmogaus laisvių ir demokratinių teisių apribojimu.

Tai prievarta, tik ji subtiliai užmaskuota ir nėra akivaizdi. Demokratinėje šalyje žmogus turi teisę į privatų gyvenimą ir tai apima teisę į sveikatos duomenų privatumą. Dabar matome, kad vienaip ar kitaip naudojant Galimybių pasą, duomenys apie sveikatą yra renkami. Nors Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas nurodo, kad „paciento privatus gyvenimas yra neliečiamas, o informacija apie paciento gyvenimo faktus gali būti renkama asmens duomenų tvarkymą reguliuojančių teisės aktų nustatyta tvarka tik tuo atveju, jeigu tai yra būtina ligai diagnozuoti, gydyti ar pacientui slaugyti." Bet dabar su Galimybių pasu yra renkama informacija, nors tai daroma ne tam, kad žmogus būtų gydomas ar slaugomas. Manau, pažeidžiamas privataus gyvenimo neliečiamumas.

- Ar tai nėra dalies visuomenės diskriminacija? Net ir labai norėdami, skiepytis gali ne visi.

- Galima kalbėti apie diskriminaciją. O nuo diskriminacijos žmones saugo Konstitucija. Mes girdime, kad negalima diskriminuoti žmonių dėl rasės, įsitikinimų, bet, manau, kad negalima diskriminuoti ir dėl sveikatos būklės. Ne kartą matėme privalomų skiepų iniciatyvas, kurios nepavyko. Dabar vėl bandoma prie to prieiti, tik ne per botago, o per meduolio, principą. Tam ir reikalingas Galimybių pasas. Pasiskiepysi - gausi kažką mainais.

Be to, tarsi bandant apeiti tą diskriminavimą, įvesta sąlyga testuotis, norint gauti Galimybių pasą. Bet testavimasis taip pat yra intervencinė procedūra, tad šitai taip pat yra tam tikra prievarta. Seimo įteisintas priverstinis testavimas jau apskųstas Konstituciniam Teismui. Radikalių žingsnių niekas nežengia iš karto. Pirmiausia visuomenė pratinama prie mažesnių blogybių. Priverstinis testavimas - tai tik dirvos purenimas.

- Vis daugiau žmonių ir verslininkų skelbia, kad nenaudos Galimybių paso. Visuomenė priešinsis?

- Neabejoju, kad matysime didelį visuomenės pasipriešinimą. Žmonės kovos už savo teises. Jie mato, kad Galimybių pasas gali būti tik jaukas ir veda link to, jog galiausiai gyventojai priprastų, kad jiems diktuojamos sąlygos, kurias įvykdžius galima laisviau gyventi. Žmonės pratinami pamiršti apie tam tikras nereikšmingas teises, bet kas apsaugos mus nuo to, kad ateityje tai nebus išplėsta?

Ar nesulauksime, kad nevakcinuoti žmonės nebus įleidžiami į parduotuves, jiems nebus leidžiama sugrįžti į darbus, mokytis ugdymo įstaigose? Nors mes net nežinome, kaip vakcinos atsilieps žmonių sveikatai po dešimties ar dvidešimties metų. Atrodo, kad dalyvaujame masiniame biomedicininiame tyrime. Nors įprastai biomedicininiuose tyrimuose kviečiami dalyvauti savanoriai ir yra griežta tvarka, kad negalima jų niekaip skatinti, nes taip būtų paveikiama jų laisva valia.

Beje, ne visi žino įdomų faktą, kad Galimybių paso veikimo schema įtraukta į Vyriausybės nutarimą dėl karantino paskelbimo šalyje. Atrodo, kad karantinas pratęstas tik dėl to, kad atsirado Galimybių pasas ir jis galėtų veikti.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (321)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SLALOMAS: nemažai dalyvių bei stebėtojų sutraukė Kauno rajone automobilių slalomo varžybos, kurias karantinas iš 2020 metų tradicinių velykinio ir kalėdinio turnyrų nustūmė net į šių metų vasarą.
  • MIGRANTAI: Ignalinos rajone pasieniečiai sulaikė dar dvi neteisėtų migrantų grupes, o Švenčionių rajone – vieną (iš viso sulaikyti 58 užsieniečiai, iš kurių, pirminiais duomenimis, 54 gali būti Irako piliečiai, 4 – Šri Lankos.
  • KOPLYČIOS: Vilniaus arkikatedroje atvertos 70 metų buvusios uždarytos koplyčios, kuriose Katedros lankytojai galės melstis, apžiūrėti restauruotą Šv. Vladislovo koplyčios kupolą bei sugrąžintą XVIII a. zakristijos spintą, kuri pastaruosius 30 metų buvo eksponuota Lietuvos Taikomosios dailės muziejuje.
  • SPORTAS: Lenkijos Elbingo mieste vykusiose Pasaulio sportinių šokių federacijos (WDSF) Europos standartinių šokių taurės varžybose naujaisiais Europos taurės šeimininkais tapo pasaulio, Europos ir daugkartiniai Lietuvos standartinių šokių čempionai Evaldas ir Ieva Sodeikos.

  • NELAIMĖ: šeštadienio vėlų vakarą Plungės rajone iš sodybos tvenkinio narai ištraukė 17-mečio kūną.
  • KULTŪRA: penktadienio vakarą Giacomo Puccini operos „Vilisės“ koncertiniu atlikimu (Lietuvoje – pirmą kartą) prasidės 26-asis tarptautinis Pažaislio muzikos festivalis - vieną iš solinių vaidmenų operoje atliks šio festivalio naujasis meno vadovas, daugelyje pasaulio scenų publikos simpatijas pelnęs tenoras Edgaras Montvidas.
  • RADINYS: Indijos policija ketvirtadienį pranešė pradėjusi tyrimą, kai medinėje dėžėje, plūduriuojančioje Gangos upėje, surado gyvą ir sveiką naujagimį - dėžės vidus buvo išklotas raudonu audiniu, jame buvo paveikslėliai su indų dievų atvaizdais, taip pat horoskopas, nurodantis mergaitės gimimo datą, laiką ir vardą Ganga – tai vienos iš indų dievybių vardas, kuriuo vadinama ir upė.
  • AFRIKOJE: Botsvanoje rastas trečias didžiausias pasaulio deimantas - kiaušinio dydžio brangakmenis yra 1 098 karatų „retas ir ypatingas“, teigė „Debswana“ įmonės vadovė Lynette Armstrong.
  • PINIGAI: nuo liepos mėnesio vieniši šalpos pensijų gavėjai ir mažų pensijų priemokų gavėjai galės kreiptis į „Sodrą“ dėl vienišo asmens išmokos.

  • APKLAUSA: remiantis naujausia „Deposit Solutions“ apklausa, europiečiai koronaviruso pandemijos metu ėmė mažiau leisti pinigų ir labiau taupyti.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar ketinate švęsti Jonines?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur slepiatės nuo tropinių karščių, užklupusių Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+21 +28 C

+19 +26 C

 

+18 +25 C

+27 +34 C

+20 +33 C

 

+22 +26 C

0-4 m/s

0-8 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos