respublika.lt

G.Nausėda: naujausi EK pasiūlymai dėl energijos kainų sumažinimo netenkina

2022 lapkričio 24 14:10:00
Lukas Juozapaitis, Elta

Europos Komisijai (EK) pasiūlius naujas priemones dujų kainų augimui Europos Sąjungoje (ES) apriboti, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad jos nėra tinkamos siekiant apsaugoti Bendrijos šalių vartotojus nuo energijos kainų šuolių, nes pasinaudoti jomis būtų „nepaprastai sudėtinga“.

×
nuotr. 1 nuotr.
Prezidentas Gitanas Nausėda. Eltos nuotr.

 

„Galiu pasakyti trumpai – kol kas sprendimas, kuris buvo pasiūlytas, netenkina, nes jis nepadėtų apsisaugoti net ir nuo praeityje buvusio piko (rugpjūtį, kuomet dujų kaina TTF biržoje viršijo 300 Eur/MWh – ELTA) atžvilgiu. Sąlygos nustatytos tokios, kad jomis pasinaudoti yra nepaprastai sudėtinga“, – ketvirtadienį prezidentūroje žurnalistams teigė G. Nausėda.

„Vis dar laukiu ir tikiuosi, kad pasiūlymai bus patobulinti ir taps priimtinesni ne tik Lietuvai, bet ir visoms ES narėms“, – pabrėžė jis.

Šalies vadovas teigė, kad po spalį vykusios Europos Vadovų Tarybos (EVT), kuomet ES šalių lyderiai pasiuntė politinį signalą tiek EK, tiek už energetiką atsakingiems ministrams priimti sprendimus dėl viršutinės dujų kainų ribos taikymo, trumpalaikių dujų sandorių (SPOT) kaina rinkoje krito, o antradienį EK paskelbus apie naujas priemones – kilo.

Pasak G. Nausėdos, tai yra ženklas, kad būtina surasti efektyvesnių būdų kainoms suvaldyti.

„Ko gero, geriausias indikatorius būtų tas, kad po EVT dujų kaina rinkoje SPOT kaina sumažėjo ir tai buvo rinkos priimta pozityviai. Tuo metu naujausius pasiūlymus, kurie buvo pateikti prie stalo, į juos rinka sureagavo ne taip optimistiškai, kaip į EVT sprendimą“, – kalbėjo G. Nausėda.

„Man tai signalas, kad reikia ieškoti efektyvesnių būdų padėti šalims narėms išgyventi šią tikrai labai sudėtingą ateinančią žiemą. Labai tikiuosi, kad ES energetikos ministrų susitikimas leis pajudėti į priekį ir įgyvendinti tuos sprendimus, kuriuos politiškai aptarėme EVT“, – tęsė prezidentas.

ELTA primena, kad antradienį EK pasiūlė ES energijos kainas gyventojams ir verslui sušvelninti, nustatant viršutinę dujų kainų ribą Nyderlandų TTF prekybos taške ties 275 Eur/MWh. Apribojimas būtų taikomas, jei tokia kaina TTF biržoje išsilaikytų dvi savaites bei 10 dienų iš eilės būtų 58 eurais didesnė nei palyginamoji suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) kaina.

Naujausi Komisijos pasiūlymai ketvirtadienį aptarinėjami Briuselyje, neeilinėje ES Transporto, telekomunikacijų ir energetikos taryboje, kurioje Lietuvai atstovauja energetikos ministras Dainius Kreivys.

Prieš susitikimą išplatintame Energetikos ministerijos pranešime jis teigė, kad pats faktas, jog Komisija pateikė pasiūlymą, yra „pozityvus“, prognozavo „sudėtingą“ ministrų darbą taryboje, „siekiant, kad jis būtų ekonomiškai efektyvesnis“ – kad siūlomos kainų lubos būtų užfiksuotos „pakankamai žemame lygyje“.

Po paskutinio ES ministrų susitikimo prieš mėnesį D. Kreivys sakė, kad Bendrijos šalys dar nebuvo sutarusios, kokius dujų kainų apribojimus taikyti visos ES lygiu. Dar rugsėjį Lietuva ir kitos 14 valstybių laišku EK išreiškė norą įvesti kainų lubas visoms didmeniniais sandoriais perkamoms dujoms. Kiek mažesnė dalis šalių palaiko tokius apribojimus elektros gamybai naudojamoms dujoms.

Tuo metu EVT vyko spalio 21 d. Kaip po jos kalbėjo G. Nausėda, ES šalių lyderiams pavyko sutarti, kad Bendrijoje būtina įvesti dujų kainų lubas, ką prezidentas pavadino „Lietuvos ir visos Europos pergale“.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F
  • SKULPTŪRA: Lapkričio 27 dieną, artėjant 65-osioms brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metinėms, Merkinėje buvo atidengta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „Vanagas su vanagėliu“ ir atidarytas Lietuvos partizanų vado vardu pavadintas skverelis.
  • TVARKA: VRM keičia užsieniečių įsileidimo tvarką, siekdama, kad į šalį neatvyktų Lietuvai priešiškų užsienio valstybių piliečiai, galintys kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai - tikimasi, kad tai padės apsisaugoti nuo savo biografijos detales slepiančių rusų.
  • TEISĖJA: Po dešimties metų teisėjos darbą paliekanti Vilniaus miesto apylinkės teismo apylinkės teismo teisėja Ramunė Makelienė sako „labai pavargusi ir perdegusi“ nuo įtempto darbo ir jo krūvio - ji papildė sąrašą teisėjų, paliekančių ir kritikuojančių teismų sistemą dėl sunkių darbo sąlygų.
  • LĖŠOS: Išnaudoję šiems metams komandiruotėms skirtas lėšas parlamentarai į jas vyks kitų metų sąskaita - Seimo kanceliarijos duomenimis, iki lapkričio 8-osios komandiruotėms išleisti 458 tūkst. 898 eurai.
  • ORIGINALAS: Istorinėje Prezidentūroje Kaune sekmadienį baigiamas eksponuoti iš Vokietijos atvežtas Vasario 16-osios Akto originalas.
  • AKCIJOS: Vakarų sankcijų suvaržytos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ trąšas iki šių metų vasario Klaipėdos uoste krovusio Birių krovinių terminalo (BKT) didžiausias akcininkas Igoris Udovickis neatskleidžia, ar iš „Belaruskalij“ įsigijo 30 proc. jo valdomų BKT akcijų ir taip tapo vieninteliu įmonės savininku.
  • EGLUTĖS: Parduotuvėse, įskaitant ir elektronines, jau porą savaičių vyksta aktyvi prekyba dirbtinėmis kalėdinėmis eglutėmis - nors šį sezoną eglutės šiek tiek pabrango, jų pardavimai ne tik nemažėja, bet ir auga.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 0 C

-3 +1 C

 

-2 0 C

-2 +1 C

-1 +1 C

 

-2 +1 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s