Šiemet pristatytos idėjos įvesti visuotinį NT mokestį, finansų ministrė Gintarė Skaistė teigia neatsisakanti. Tiesa, nors Seimui jis turėjo būti pateiktas šioje sesijoje, kol kas vis dar ieškoma bendrų sprendimų tarp koalicijos partnerių. Tačiau ministrė tikina, kad mokestis tikrai bus įvestas.
Pristatydama visuotinį NT mokestį, finansų ministrė G.Skaistė dar šiemet sakė, kad tai būtų puiki galimybė suteikti savivaldybėms daugiau savarankiškumo. Pasak ministrės, kartu su nauju mokesčiu būtų galima priimti pakeitimus padidinti savivaldybių skolinimosi limitus. O praskolinti savivaldybių niekas nenori. Todėl visuotinis NT mokestis, kurį mokėtų visi gyventojai, būtų naujas savivaldybių pajamų šaltinis.
Iki šiol buvo planuojama, kad mokestis įsiteisėtų nuo 2025 m. kovo 1 d. „Siūlome, jog Lietuvoje, kaip ir daugumoje Europos šalių, būtų mokestis nuo gyventojo turimo nekilnojamojo turto, todėl savivalda turėtų naują tvarų pajamų šaltinį ir galėtų daugiau lėšų skirti gyventojų aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti", - anksčiau sakė ministrė.
Tačiau dabar aiškėja, kad Savivaldybių finansinio savarankiškumo paketas jau pateiktas Seimui ir jame nėra planuoto visuotinio NT mokesčio. „Vakaro žinios" kreipėsi į Finansų ministerija su klausimu, ar tai reiškia, kad naujo mokesčio atsisakoma? Ministerija patikino, kad planai įvesti papildomą mokestį visiems NT savininkams, nesikeičia.
„Finansų ministrė pažymėjo, jog kalbantis su koalicijos partneriais išgrynintas požiūris, jog nekilnojamo turto mokestis yra dalis mokestinio paketo ir turėtų būti diskutuojamas kartu su kitais mokestiniais pasiūlymais. Todėl minimas projektas atskirtas nuo Savivaldybių finansinio savarankiškumo paketo, kuris jau pateiktas Seimui, ir bus pristatomas su mokestiniu paketu. Turto apmokestinimo plėtra yra vienas iš mūsų įsipareigojimų numatytų „Naujos kartos Lietuva" plane, suderintame su Europos Komisija, todėl projekto neatsisakoma", - nurodė ministerija.
Pasiteiravus, kada planuojamas paketas pasieks Seimą, ministerijos atstovai nurodė, kad pirmiausia tam reikės rasti politinį susitarimą: „Mokestinių pasiūlymų paketas pateiktas koalicijos partneriams svarstymui. Kai bus rastas politinis sutarimas, galima bus prie diskusijų grįžti ir Seime."
„Vakaro žinios" primena, kad planuojamą NT mokestį kritikavo ne tik Lietuvos bankas, bet ir kai kurie ekspertai, paskaičiavę, kad po pakeitimų turtingiausi savininkai už savo turtą mokės mažiau nei dabar.
Naujam mokesčiui priešinosi ir visuomenė. Buvo paskelbta peticija prieš planuojamą naują mokestį, kurią pasirašė per 20 tūkst. gyventojų.
„Mes, žemiau pasirašiusieji Lietuvos piliečiai, kategoriškai nepritariame Finansų ministerijos planams apmokestinti visą fizinių asmenų valdomą nekilnojamąjį turtą, nepriklausomai nuo jo vertės ir kiekio. Reikalaujame, kad šių planų būtų atsisakyta, o Vyriausybė pagaliau imtųsi ryžtingų veiksmų prekių ir paslaugų kainų pažabojimui", - rašoma Vyriausybei skirtame peticijos tekste.