respublika.lt

"Esu situacijos įkaitas": kariuomenės vadas nutraukia buto nuomos sutartį su sūnumi

Publikuota: 2023 spalio 03 13:20:42, Augustė Lyberytė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Valdermaras Rupšys. ELTA / Julius Kalinskas

Kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys sako, kad nesijaučia padaręs kokią nors moralinę žalą dėl to, kad už gaunamus butpinigius nuomojo butą iš savo sūnaus. Todėl jis nesutinka, kad supainiojo viešuosius ir privačius interesus. Visgi, po viešojoje erdvėje kilusio rezonanso generolas nutarė nutraukti šią nuomos sutartį.

 

„Tai buvo daroma teisėtai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, kurie apibrėžia šią socialinę garantiją. Morališkai ir etiškai aš nuomojausi iš atskiro ūkio subjekto ir jis su manimi negyvena, yra nuo manęs nepriklausomas. (...) Nesijaučiu padaręs kažkokią moralinę žalą. Bet nepaisant viso šito, dėl kilusio šumulio ir taip toliau, šiandien sutartį nusprendžiau nutraukti“, – antradienį surengtoje nuotolinėje spaudos konferencijoje žurnalistams sakė V. Rupšys.

„Toliau liksiu pas jį gyventi ir negausiu nuompinigių. Taip klausimas išsisprendžia“, – nurodė jis.

Kariuomenės vadas pakartojo jau anksčiau išsakytą poziciją, kad iš sūnaus nuomojo būstą žemesnėmis nei rinkos kainomis – antraip, pasak jo, naudojantis tik butpinigiais, nuomoti būstą sostinėje būtų itin sunku.

„Manau, kad šitas pavyzdys turėtų inspiruoti mūsų politikus, kurie peržiūrės socialines garantijas kariams. Nes gaunant 400 arba 500 eurų išsinuomoti tinkamą būstą tokiam mieste kaip Vilnius, yra praktiškai neįmanoma. Todėl, šitas variantas, kad (butas – ELTA) buvo nuomojamas iš sūnaus, leido darbo dienomis išgyventi arti padorumo ribų“, – kalbėjo V. Rupšys.

„Aš paprasčiausiai sakyčiau esu šitos situacijos įkaitas dėl to, kad neturime būsto ir neturėjus niekada nekilnojamojo turto Vilniuje esu priverstas kaip kariuomenės vadas ieškoti būdų, kaip gyventi. Aišku, galiu stotyje, galiu gatvėje po palapine“, – ironizavo jis.

Nemato priežasties trauktis iš pareigų

Kilus skandalui, dalis politikų sukritikavo V. Rupšį, tačiau nurodė, kad sprendimus dėl kariuomenės vado likimo poste turėtų priimti jį skiriantis prezidentas Gitanas Nausėda. Tuo metu Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis paragino V. Rupšį trauktis iš posto.

Pats generolas nemato priežasties trauktis iš Lietuvos kariuomenės vado pareigų.

„Nesu politikas, (...) kad aš galėčiau trauktis. Aš turiu tiesioginis viršininkus. Aiškiai numatyta paskyrimo ir kitos procedūros, kurios susijusius su kariuomenės vado pozicija“, – sakė V. Rupšys.

„Jeigu tai nėra, kaip aš vertinu, joks pažeidimas, tada aš nematau net priežasties (trauktis – ELTA). Tokiu atveju turbūt reikėtų atstatydinti visą mano kariuomenę arba visą Lietuvos kariuomenę“, – akcentavo kariuomenės vadas.

Padarė klaidą

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad V.Rupšys padarė klaidą, kai už gaunamus butpinigius nuomojo butą iš savo sūnaus. Šalies vadovo teigimu, V.Rupšys turi šią klaidą ištaisyti ir grįžti prie svarbių gynybos klausimų.

„Prezidentas kariuomenės vado sprendimą už butpinigius nuomotis butą iš savo sūnaus vertina kaip padarytą klaidą. Kariuomenės vadas klaidą pripažino ir turi ją ištaisyti. Iš karto po to kariuomenės vadas turėtų grįžti prie svarbių gynybos klausimų: Lietuvos kariuomenės plėtros, jos modernizacijos, NATO regioninių gynybos planų įgyvendinimo, pasirengimo priimti daugiatūkstantines sąjungininkų pajėgas“, – teigiama Eltai prezidento komunikacijos grupės perduotame komentare.

Klausimą bandoma politizuoti

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas akcentuoja, kad už gaunamus butpinigius iš savo sūnaus butą nuomojęs V.Rupšys padarė atitinkamas išvadas ir viešai atsiprašė. Pasak ministro, toliau šį klausimą eskaluojantys politikai bando situacija politizuoti.

„Šioje istorijoje, mano požiūriu, yra du pliusai. Pirmiausia, kariuomenės vadas pats supažindino su privačių interesų deklaracija, parodė registruotą nuomos sutartį. Antra, pats atsiprašė dėl netinkamo komentavimo“, – antradienį žurnalistams teigė A. Anušauskas

„Karių, karininkų darbas įtemptas, kartais to šalto tono pritrūksta, bet aš vertinu pirmiausiai atsiprašymą“, – taip pat akcentuoja jis.

Ministras taip pat neslėpė manąs, kad šį klausimą kai kurie politikai bando politizuoti ir išnaudoti savo reitingų kėlimui.

„Kariai nėra politikai. Dėl to politikai, kurie mėgina šią situaciją politizuoti... Aš manau, kad jie tuo naudojasi dėl savo reitingų ir kitų rinkiminių dalykų“, – akcentavo jis.

Lietuvos kariuomenės vadas V. Rupšys iš savo sūnaus Vilniuje nuomojasi butą ir tam gauna 445 eurų vadinamuosius butpinigius.

Jis butą Vilniuje nuomojasi iš sūnaus Dovydo, kaip nurodoma jo privačių interesų deklaracijoje – nuo 2021 m. liepos. Kariuomenės vado, kaip ir kitų profesinės karo tarnybos karių, deklaracija nėra vieša.

Žurnalistams V. Rupšys argumentavo, jog nuomojasi butą iš sūnaus, nes Vilniuje gyvena tik darbo dienomis, laikydamasis Lietuvos įstatymų. Vėliau portalui pateiktame kariuomenės atsakyme teigiama, jog V. Rupšys turi teisę nuomotis iš sūnaus, nes Vilniuje ir aplinkiniuose rajonuose nevaldo nekilnojamojo turto.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
31
F

Dienos klausimas

Ką turėtų daryti Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-6 -3 C

-10 -4 C

-8 -4 C

-7 -3 C

-9 -4 C

-5 -3 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s