„Darbdaviai nuo šiol darbins tik pagal terminuotas sutartis“, - taip dalis visuomenės ėmė baimintis po to, kai įsigaliojo naujasis Darbo kodeksas. Neva darbdaviams taip garantuota galimybė lengvai atsisakyti darbuotojų paslaugų, o darbuotojai neteks stabilumo. Vis dėlto Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docento advokato Justino Usonio teigimu, tokia nuomonė neturi pagrindo, nes Darbo kodeksu įtvirtinti aiškūs darbuotojų interesus ginantys saugikliai.
Naujasis Darbo kodeksas įtvirtina 8 darbo sutarčių rūšis: terminuotą, neterminuotą, laikinojo darbo, pameistrystės darbo, projektinio darbo, darbo vietos dalijimosi, darbo keliems darbdaviams ir sezoninio darbo sutartis.
Populiariausia sutartis - neterminuota, dažnai sutinkama ir terminuota darbo sutartis - tokia sudaroma tam tikram laikui arba tam tikriems darbams atlikti skirtam laikui.
Žino, kiek laiko dirbs
Pasirašęs terminuotą darbo sutartį darbuotojas aiškiai žino, iki kurios dienos, jei darbas eisis sklandžiai, dirbs. „Pagal terminuotą sutartį dirbantis darbuotojas turi konkrečiai žinoti, kada baigsis jo darbo santykiai bendrovėje, ir gali planuoti savo laiką. Taip pat kurti planus gali ir darbdavys“, - sako J.Usonis.
Be to, specialistas atkreipia dėmesį, kad terminuotą darbo sutartį pasirašę darbuotojai turi tokias pat teises, kaip ir pasirašę neterminuotą - jiems negali būti sudaromos mažiau palankios darbo sąlygos, turi būti sudaromos vienodos galimybės kvalifikacijai kelti.
Akivaizdu, ši sutartis palankesnė darbdaviui. „Tokia sutartis jam leidžia supaprastinti darbuotojo atleidimo procesą: pasibaigus terminui, darbdaviui nebereikia įrodinėti sutarties pasibaigimo pagrįstumo. Bet taip pat akivaizdu, kad laisviau leidžiant sudaryti terminuotas sutartis darbdaviai lengviau priima į darbą ir sukuria daugiau darbo vietų“, - paaiškina J.Usonis.
Todėl neteisinga žvelgti vienpusiškai: „Reikia suprasti ir darbdavį: jei jis mato, kad turi pasiūlyti darbo laikinai, tai ir pasiūlo. O kai darbo pasiūlyti nebegali - nebesiūlo.“ Kitose Europos Sąjungos šalyse terminuotų sutarčių yra sudaroma kur kas daugiau nei Lietuvoje.
Įtvirtino saugiklius
Kad darbdaviai nepiktnaudžiautų terminuotomis sutartimis, naujuoju kodeksu įtvirtinti darbdavį ribojantys saugikliai.
Pagrindinis jų - žmonių, bendrovėje dirbančių pagal terminuotą sutartį, skaičiaus ribojimas. „Kodeksas įtvirtina, kad terminuotų sutarčių nuolatinio pobūdžio darbams negali būti daugiau kaip 20 proc. visų darbdavio sudarytų darbo sutarčių skaičiaus. Vadinasi, priimti visų darbuotojų nuolatinio pobūdžio darbams dirbti pagal terminuotas sutartis darbdavys negali“, - paaiškina J.Usonis.
Be to, paeiliui einančių terminuotų darbo sutarčių, kurios yra sudarytos su tuo pačiu darbuotoju tai pačiai darbo funkcijai atlikti, bendra maksimali trukmė yra 2 metai. Skirtingoms funkcijoms dirbti maksimalus terminas - 5 metai. „Europos Sąjungos direktyva draudžia piktnaudžiauti terminuotomis sutartimis. Taigi valstybės narės turi sukurti sistemą, kuri užkirstų kelią piktnaudžiavimui. Neturėtų būti taip, kad darbuotojas bendrovėje dirba 10 metų, bet pagal terminuotas sutartis“, - sako ekspertas.
J.Usonio teigimu, jei yra laisva darbo vieta, į kurią bus priimama dirbti pagal neterminuotą darbo sutartį, darbdavys turi pasiūlyti užimti šią vietą tokį patį ar panašų darbą dirbančiam ir nustatytus kvalifikacinius reikalavimus atitinkančiam darbuotojui, kuris dirba pagal terminuotą sutartį. Svarbu ir tai, kad darbdavys privalo informuoti darbuotojus, dirbančius pagal terminuotas sutartis, apie laisvas darbo vietas, į kurias bus priimta dirbti pagal neterminuotą sutartį, ir užtikrinti, kad jie turėtų tokias pat galimybes įsidarbinti nuolatiniam darbui kaip kiti.
Be to, naujasis kodeksas įtvirtina kitas garantijas: jei darbo santykiai pagal terminuotą sutartį tęsiasi ilgiau kaip metus, apie sutarties pasibaigimą suėjus terminui darbdavys privalo raštu įspėti darbuotoją ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas, o jei darbo santykiai pagal terminuotą sutartį tęsiasi ilgiau kaip 3 metus - ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų. Ilgiau kaip 2 metus dirbantiems darbuotojams pasibaigus terminuotai sutarčiai išmokama vieno mėnesio jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.
Dabartinio ir naujojo Darbo kodeksų palyginimas bei 10 mitų apie naują Darbo kodeksą - www.socmin.lt
Užs. 203