respublika.lt

Eilinius piliečius šiurpina elitas

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 sausio 17 11:45:03, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, dėl gyvsidabrio iš valstybės norintis prisiteisti dešimtis tūkstančių eurų, stulbina kitus nuo šio metalo nukentėjusius žmones, kurie neprašė nė cento. Stasio Žumbio nuotr.

Pasklidus žiniai, kad generalinis prokuroras Evaldas Pašilis prisijungė prie daugybės teisėsaugos atstovų, dirbusių Ukmergės teisme, ir duoda valstybę į teismą, reikalaudamas keliasdešimties tūkstančių eurų kompensacijos, kilo eilinių piliečių pasipiktinimas. Teisėsaugos atstovai pinigų reikalauja už tai, kad kadaise dirbo Ukmergės teismo pastate, kuriame aptiktas įspūdingas kiekis gyvsidabrio. Eiliniai piliečiai pasakoja, kad kadaise taip pat nukentėjo nuo šio nuodingo metalo, tačiau niekas jokių kompensacijų jiems nesiūlo, o jie ir nereikalauja.

 


Gyvsidabrį - rankomis

„Sovietmečiu sostinės Gedimino prospekte veikusioje valstybinėje Katedros vaistinėje dirbau maždaug 6 metus. Dirbau vaistų fasuotoja. Kartą per mėnesį vaistinė užsakydavo gyvsidabrio, kurio forma primindavo plytą - pilkos spalvos, vieno kilogramo svorio. Mums, fasuotojams, tą gyvsidabrį reikėdavo išfasuoti po 50 gramų į buteliukus ir įforminti. Būdavo traukos spinta, nes gyvsidabris garuodavo, tačiau ji dažnai būdavo sugedusi. Befasuojant degdavo rankos, veidas. Darbuotojai pradėjo burbėti, todėl vaistinės vedėja Jadvyga Sakalauskienė, Vaclovo Sakalausko, kuris dirbo Farmacijos valdybos viršininku, žmona, pagaliau atsisakė pardavinėti gyvsidabrį. O pardavinėjamas jis buvo žmonėms, kurie, pavyzdžiui, norėdavo išsinaikinti utėles. Gyvsidabriu tepdavo smilkinius ir tos utėlės išnykdavo“, - kraupią istoriją pasakojo vilnietė, buvusi tremtinė ponia Kristina, paprašiusi neminėti jos pavardės.

Šią istoriją ji išdėstė, išgirdusi, kad generalinis prokuroras E.Pašilis ir keli kiti teisininkai iš valstybės siekia prisiteisti po keliasdešimt tūkstančių eurų.

„Ukmergės teisme gyvsidabris juk buvo paslėptas, jiems nereikėjo sėdėti prie stalo, kur buvo padėtas gyvsidabris, o mes su gyvsidabriu tiesiogiai „bendravome“ ir jį uostėme. Po išėjimo iš vaistinės dariausi tyrimus, tačiau gydytojai neaptiko nieko blogo. Todėl kaip eilinė moteris noriu paprotinti poną Pašilį, kad jis nebandytų pasipelnyti iš valstybės“, - teigė moteris.

Elitinė vaistinė


Ponia Kristina sakė, kad jos pasakojimą gali paliudyti kartu dirbusi Konstancija Andrikienė, dabartinio parlamentaro Rimo Andrikio mama. Su pastarąja „Vakaro žinioms“ susisiekti nepavyko, tačiau pats parlamentaras patvirtino, kad K.Andrikienė prieš 1990-uosius tikrai dirbo minėtoje vaistinėje.

„Mano mama tikrai dirbo ponios Sakalauskienės vadovautoje vaistinėje. Sovietmečiu buvo toks premjeras Vytautas Sakalauskas, tai jo brolio žmona buvo tos vaistinės, prie centrinio pašto, vadovė. Mama niekada nesiskundė, kad darbo sąlygos buvo blogos, nes ta vaistinė buvo iš elitinių. Abejoju, kad liepdavo žarstyti gyvsidabrį be apsaugos, tačiau, kita vertus, prisiminkime, kad apie gyvsidabrio pavojingumą tada mažai žinojome, kai sudaužydavome termometrą, tai gyvsidabrį rankomis rinkdavome. Beje, mano mama yra gyva, galiu specialiai jos pasiklausti, ar tokia istorija buvo“, - pažadėjo R.Andrikis.

Po pokalbio su mama parlamentaras „Vakaro žinioms“ sakė, kad nieko tikro nesužinojo.

„Mama pirmą kartą išgirdo, kad gyvsidabrį vaistinėje pilstydavo ir pardavinėdavo. Sako, kad tai - nesąmonė, tačiau kartu pasakė, kad ji ne visus darbus atlikinėjo“, - teigė R.Andrikis.

Pakenkė sveikatai

Panašią į ponios Kristinos istoriją „Vakaro žinioms“ išdėstė buvęs Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Fakultetinės terapijos katedros vedėjas Vincas Vytautas Jonaitis.

„Kai baigiau aspirantūrą, gavau medicinos mokslų daktaro laipsnį ir pradėjau dirbti fakultete. Gavau kambarį (kažkur apie 1980-uosius), kuriame dvejus metus dirbau mokslinį darbą kartu su kitais penkiais žmonėmis. Su laiku visiems prasidėjo keisti šalutiniai poveikiai - pakilo kraujo spaudimas, pradėjo skaudėti akys, atsirado kitokių skausmų. Man reikėjo akį operuoti, kuria dabar visiškai nebematau, dėl auglio reikėjo pašalinti dalį žarnyno. Ir tada pažįstama valytoja papasakojo, kad dekano žmona šitame kabinete prieš pusantrų metų sudaužė indą su dideliu kiekiu gyvsidabrio. Valdžia valytojai liepė išvalyti ir prigrasino niekam nesakyti, jei nenori prarasti darbo. Visi dirbusieji tame kabinete vėliau susidūrė su rimtomis sveikatos problemomis ir, išskyrus mane, jau nė vieno nebėra gyvųjų tarpe, nes gyvsidabris nebuvo išnaikintas, jis susigėrė į grindis. Kai gyvsidabris pasiskirstęs dideliame plote, tai labai garuoja“, - dėstė V.V.Jonaitis.

Gėdina teisėsaugininkus

Vyras stebisi, kad dabar dėl gyvsidabrio, rasto Ukmergės teisme, žmonės reikalauja dešimčių tūkstančių eurų, nors, pasak jo, tebuvo rastas buteliukas su gyvsidabriu, todėl esą jis tikrai didelio pavojaus negalėjo sukelti.

„Komedija. Įtariu, kad kažkas specialiai paslėpė indą su gyvsidabriu, jog vėliau galėtų reikalauti kompensacijos, nors iš tikro didelio pavojaus jis negalėjo sukelti, iš indo garavimas mažas, o jei dar gera ventiliacija, viskas į lauką išeina. Bet kad ir kaip būtų, reikalauti iš valstybės po keliasdešimt tūkstančių eurų už gyvsidabrį - tai tik noras pasipelnyti“, - įsitikinęs V.V.Jonaitis.

Informacija

Faktą apie E.Pašilio ieškinį „Vakaro žinioms“ patvirtino advokatas Justas Vilys, teisme atstovausiantis ieškovams.

„Iš viso byloje yra 14 ieškovų ir dar 2 nori prisijungti. Generalinis prokuroras yra vienas iš ieškovų. Neturtinės žalos kiekvienam prašoma po 16 tūkst. eurų, nes tokia yra teismų praktika. O dar yra prašymas sumokėti priedus už nenormalias darbo sąlygas. Tų priedų dydis yra individualus, priklauso nuo kiekvieno asmens turėto atlyginimo dydžio, bet siekia ir po kelias dešimtis tūkstančių eurų“, - sakė J.Vilys.

Pernai 31 Ukmergės teisme dirbusiam žmogui Aukščiausiasis Teismas jau priteisė apie 350 tūkst. eurų.

Bylos esmė tokia: 2003 metų pradžioje ir 2012 metų gruodį tuomečiame Ukmergės teismo pastate buvo rasta gyvsidabrio; ieškovų nuomone, valstybė ir atsakingi pareigūnai laiku ir tinkamai neatliko savo pareigų, nesiėmė būtinų veiksmų - teismas nebuvo laiku uždarytas, užterštose patalpose leista toliau dirbti. Ieškovai (Ukmergės teismo teisėjas, teismo tarnautojai, advokatai, prokurorai) prašė iš valstybės jiems priteisti po 225 550 eurų neturtinės žalos atlyginimo, viena advokatė - 50 tūkst. eurų, vienas advokatas - 14 367,96 euro turtinės ir 226 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo.

Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija pripažino pagrįsta apeliacinės instancijos teismo išvadą, kad 2012 m. rastas gyvsidabris teisme buvo likęs nepašalintas nuo 2003 m., taigi gyvsidabris išbuvo teismo pastato konstrukcijose beveik 10 metų.

Kasacinis teismas pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms, kad valstybė nei per savo institucijas, nei kaip pastato savininkė nesielgė pakankamai rūpestingai, nesiėmė pakankamų priemonių, siekdama apsaugoti užterštame objekte dirbančius asmenis nuo pavojaus, ir nesuteikė jiems reikšmingos informacijos apie riziką sveikatai. Taip pat teisėjų kolegija sutiko su apeliacinės instancijos teismo išvadomis, kad kaip neteisėti atsakovės veiksmai vertintina ir pavėluota teisme dirbusių, buvusių asmenų evakuacija, medicininių tyrimų atlikimas.

Teisėjų kolegija nutarė, kad už visą 2003-2012 m. laikotarpį ar didžiąją jo dalį teismo darbuotojams ir tarnautojams priteistina po 16 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo; ieškovams, šiuo laikotarpiu Ukmergėje dirbusiems advokatais, prokurorais, taip pat teismo darbuotojams (tarnautojams), dirbusiems mažiau nei pusę aktualaus laikotarpio, bet dirbusiems 2012 m., - po 8 tūkst. eurų; teismo darbuotojams, nebedirbusiems teisme 2012 m., ir trumpai dirbusiam prokurorui - po 5 tūkst. eurų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s