respublika.lt

Dvasininkų vertybės pykdo politikus

(0)
Publikuota: 2021 rugsėjo 19 21:57:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 2 nuotr.
Kauno arkivyskupo Kęstučio Kėvalo paskelbta Šiluvos deklaracija supykdė Seimo narį Andrių Navicką. Eltos nuotr.

Politinės diskusijos dėl partnerysčių ar šeimos sąvokų taip įsisiūbavo, kad liberalieji politikai jau nebesikuklina kritikuoti net dvasininkų. Štai Kauno metropolito arkivyskupo Kęstučio Kėvalo paskelbta deklaracija, primenanti Konstitucijoje įtvirtintas sąvokas, sukėlė kai kurių politikų pyktį.

 

Šiluvos deklaracija viešai buvo paskelbta rugsėjo 12 d. švenčiant Šeimų dieną ir prisimenant, jog šiuos metus popiežius Pranciškus paskelbė Šeimos-Amoris laetitia bei Šv.Juozapo metais. Deklaracija skelbia, kad laisvoje demokratinėje valstybėje būtina gerbti pamatinius asmens ir visuomenės gėrius.

Specialiai deklaracijai buvo sukurta interneto svetainė siluvosdeklaracija.lt, kur ją perskaityti gali kiekvienas žmogus. Šalia galima pasirašyti ir parodyti pritarimą deklaracijai, taip tampant šio teksto bendraautoriumi. Šiuo metu yra surinkta 4780 parašų.

Deklaracijoje rašoma, kad žmonijos patirtis rodo, jog vien tik įstatymų nepakanka geresnei visuomenei sukurti, jeigu jos nariai nepuoselėja dorybių ir vidinių moralinių nuostatų: „Žmogiškosios dorybės - protingumas, teisingumas, susivaldymas ir tvirtumas, - sustiprintos Kūrėjo įkvėptomis tikėjimo, vilties ir meilės dovanomis, yra tikrįsios asmens laisvės pagrindas. Iš tiesų laisva, demokratinė visuomenė įmanoma tik tada, kai jos nariai laikosi tvirtų dorovės principų. Valdžios įsakymai negali sukurti ar pakeisti moralinių nuostatų, kurios kyla iš sąžinės, Kūrėjo įdiegtos žmogaus širdyje."

Deklaracijos rengėjai primena, kad valdžia, nepažeisdama pamatinių piliečių laisvių, gali ir privalo remti tuos doroviškai motyvuotus savo piliečių pasirinkimus, kurie yra būtini bendrajam gėriui išsaugoti, visuomenės išlikimui ir klestėjimui užtikrinti.

Kviečia prisiminti Bažnyčios mokymą

„Mūsų Tauta skaudžiai patyrė, ką reiškia tapti socialinių eksperimentų lauku, kai nepaisoma prigimtinio žmogaus orumo ir paminamos svarbiausios žmogaus teisės. Galbūt ir dėl to būtent čia, Lietuvoje, pasigirdo Dangaus kvietimas gerbti Kūrėjo valią. Tikime, kad šis balsas Šiluvoje nuskambėjo ne tik mūsų Tautai, bet ir visai Europai.

Laisvoje demokratinėje valstybėje būtina gerbti pamatinius asmens ir visuomenės gėrius: žmogaus gyvybę, nuo prasidėjimo momento iki natūralios mirties; vyro ir moters prigimtinį skirtingumą bei lygiavertiškumą; šeimą, kylančią iš vyro ir moters santuokos, kraujo ir giminystės ryšių; tėvų teisę pagal savo dorovinius principus auklėti vaikus; sąžinės, religijos ir žodžio laisvę, kuri saugo visuomenę nuo totalitarizmo pagundų", - rašoma deklaracijoje.

Jos rengėjai skelbia, kad tik išsaugodami šiuos prigimtinius gėrius galime išlikti ir klestėti: „Nepateisinama juos ignoruoti, teisiškai apibrėžiant asmenį, jo lytį, laisves, teises bei šeimą. Žmogaus prigimtis, šeima ir asmens laisvė yra ankstesnės už valstybę. Valstybės įstatymai turėtų atitikti tiesą apie žmogaus prigimtį. Šią tiesą jie turi saugoti, o ne keisti. Šiluvos žinioje atpažįstame kvietimą gerbti žmogaus autorių - Dievą. Tačiau Kūrėjo nustatyta tvarka yra ne tik tikėjimo tiesa. Šią tvarką gali atpažinti kiekvienas žmogus. Todėl visi turime pareigą saugoti prigimtines žmogaus teises, puoselėti dorovę ir bendrąjį gėrį dėl asmens laimės, visuomenės laisvės ir Tautos ateities!"

Suskubo kritikuoti

Regis, kad deklaracijoje dar kartą primenamos svarbiausios vertybės, kurias gina ir Konstitucija. Tačiau daliai politikų toks priminimas kelia pyktį. Buvęs krikščioniško portalo redaktorius, o dabar Seimo narys, konservatorius Andrius Navickas savo socialinio tinklo anketoje sukritikavo dvasininkus. „Galima spėti, jog Lietuvos hierarchai taip sureagavo į gausius klausimus, kodėl Lietuvos Bažnyčia neperima popiežiaus Pranciškaus evangelizacinės dvasios. Jei neklystu, tai pirmasis tokio pobūdžio Lietuvos vyskupų paskelbtas dokumentas, kuris savo forma, regis, net pretenduoja atsidurti šalia Tikėjimo išpažinimo. Tiesa, pats dokumentas turi stiprų nacionalinės politikos prieskonį, tačiau kuris Lietuvos katalikas gali nejausti pagarbos, girdėdamas žodžius: „Šiluva", „tikėjimas", „prigimtinis įstatymas", „šeima", „dorovinė tvarka", - rašė Seimo narys.

O štai kita Seimo narė, Rima Baškienė, regis, puikiai suprato, kad dvasininkai tik priminė žmonėms tai, kas rašoma mūsų Konstitucijoje. „Arkivyskupas kvietė nepamiršti mūsų Tautos laimėjimo - priimtos Konstitucijos ir jos 38 str., skelbiančio, kad „Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas. Valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę. Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu. Sutuoktinių teisės šeimoje lygios. Tėvų teisė ir pareiga - auklėti savo vaikus dorais žmonėmis ir ištikimais piliečiais...." - savo įspūdžiais iš atlaidų Šiluvoje pasidalino R.Baškienė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s