respublika.lt

Didžiausias kyšis Lietuvoje – įsikūrimui Tenerifėje

Publikuota: 2023 rugsėjo 20 18:31:00, Vytas VARUNGIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Pas tuometinį Kauno savivaldybės administracijos direktorių Vilių Šiliauską per kratas rasta maždaug 250 tūkst. eurų. Eltos, STT nuotr.

Buvęs Kauno savivaldybės administracijos direktorius Vilius Šiliauskas teisme mušasi į krūtinę dėl kyšininkavimo. Jis tikina, kad pinigų iš statybų įmonės vadovo reikalavo, nes sužinojęs apie artėjantį karą Ukrainoje nusprendė su šeima įsikurti Kanarų saloje. Buvo gautas didžiausias Lietuvoje fiksuotas kyšis.

 

Laukia mažesnė bausmė

Kauno apygardos teismui antradienį pradėjus nagrinėti skandalingos galimos korupcijos bylą paaiškėjo, kad procesas bus trumpas. Kaltinimai dėl kyšininkavimo pateikti pernai Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų netekusiam 45 metų V.Šiliauskui. Jis visiškai pripažino savo kaltę, todėl teismas nusprendė taikyti sutrumpintą įrodymų tyrimą. Tokiu atveju bausmė kaltinamajam mažinama trečdaliu.

Kaip rašė „Vakaro žinios", ikiteisminio tyrimo duomenimis, V.Šiliauskas galimai nuo 2021 m. pradžios iki 2022 m. kovo savo naudai pats tiesiogiai reikalavo ir priėmė iš vienos didžiausių šalyje statybų bendrovės „Autokausta" vadovo Juozo Kriaučiūno kyšius, kurių bendra suma - 260 tūkst. eurų. Manoma, kad pinigai duoti už palankumą ateityje ir teisėtą veikimą vykdant įgaliojimus - t. y. organizuoti savivaldybės administracijos darbą, administruoti savivaldybės asignavimus, kitus piniginius išteklius ir turtą, priimant sprendimus, susijusius su Kauno savivaldybės ir minimos bendrovės sutarčių vykdymu ir jų administravimu.

Išsigando karo Ukrainoje?

Teismo atstovė Milda Kryžė „Vakaro žinioms" tvirtino, kad V.Šiliauskas posėdyje prisipažino dėl visų kyšių ėmimo ir nuoširdžiai gailisi. Kaltinamasis pateikė intriguojantį paaiškinimą: pinigus ėmė tam, kad jo šeima galėtų įsikurti Ispanijos Tenerifės saloje, o tokį sprendimą priėmė, nes sužinojo apie galimą Rusijos įsiveržimą į Ukrainą. Būstui įsigyti prireikė apie 300 tūkst. eurų. Galima priminti, kad invazija į Ukrainą prasidėjo 2022 m. vasario 24 d.

Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Valentinas Alekna „Vakaro žinioms" pastebėjo, kad bet kuris kaltinamojo aiškinimas vertinamas kritiškai: „Jo teisė aiškinti. Nustatant kaltę ar skiriant bausmę šio galimo kyšininkavimo kontekste nėra reikšminga tai, ką siekė įsigyti ir pan."
Pagal įstatymą V.Šiliauskui gresia nuo 2 iki 8 metų laisvės atėmimo bausmė. Kito posėdžio, numatyto spalio 23 d., metu bus sakomos baigiamosios kalbos.

Įmetė į pašto dėžutę

Byloje nurodomi aštuoni nusikalstamos veikos epizodai. Kaip skelbiama, V.Šiliauskas iš bendrovės vadovo gaudavo po 10-30 tūkst. eurų kyšius. Bylos duomenimis, galų gale buvo užsiprašyta 200 tūkst. eurų. Vis tik šalia valdininko namų esančioje pašto dėžutėje pernai kovo 8-osios vakare buvo palikta tik 140 tūkst. eurų. Prokuroras Tomas Staniulis pastebėjo: „Tai šiuo metu Lietuvoje pati didžiausia suma kaip kyšio dalykas."

Tuomet pareigūnai nurodė, kad kovo 9-osios naktį įtariamųjų korupcija namuose ir darbo vietose atliktos apie 16 valandų trukusios kratos. Jų metu rastos šimtatūkstantinės grynųjų pinigų sumos. Pas V.Šiliauską - maždaug 250 tūkst. eurų. Pinigai slėpti ir stiklainiuose. J.Kriaučiūnui priklausančiose patalpose tyrėjai rado apie 400 tūkst. eurų.

Kaip skelbta, V.Šiliauskas su šeima kovo 10 d. ryte turėjo išskristi į Tenerifę, o bilietai - tik į vieną pusę.

Pastebėjo laimėtojus

V.Šiliauskas praeitą kadenciją iš pradžių dirbo administracijos direktoriaus pavaduotoju, o 2018 m. tapo direktoriumi. 2019 m. jam ir toliau buvo patikėtos šios pareigos. Šiuo metu vyras dirba privačioje įmonėje vadybininku.

Įtarimų dėl papirkimo sulaukęs J.Kriaučiūnas šių metų gegužę buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės remiantis Baudžiamojo kodekso nuostata. Jo vadovaujamos bendrovės daugybės stambių darbų Kaune kraitelėje - muziejaus „Mokslo sala" statyba (užsakymo vertė - 24,3 mln. eurų), S.Dariaus ir S.Girėno stadiono rekonstrukcija (32 mln. eurų), Pėsčiųjų tilto per Nemuną (5,2 mln. eurų), Ledo arenos (13,6 mln.) statybos darbai ir kiti svarbūs objektai.

Pernai lapkritį Specialiųjų tyrimų tarnyba paskelbė, kad Kauno savivaldybės infrastruktūros viešuosius pirkimus dažnai laimi tos pačios trys bendrovės. Tarp jų - ir „Autokausta".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
22
F

Dienos klausimas

Ką turėtų daryti Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-6 -3 C

-10 -4 C

-8 -4 C

-7 -3 C

-9 -4 C

-5 -3 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s