respublika.lt

Didžiausia mokytojos dovana - Sausio 13-osios „Respublika“ (0)

2014 vasario 01 11:15:17
Jaunius POCIUS, „Respublikos“ žurnalistas

Pagėgiškės pedagogės Bernardos Ežerskienės dėka Pagėgių savivaldybės biblioteka praturtėjo unikaliu spaudinių rinkiniu. Buvusi lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja padovanojo bibliotekai 22 metus saugotus laikraščius, kuriuose atspindėti svarbiausi 1990-1991 metų įvykiai. „Brangiausias laikraštis man - „Respublika“, išėjęs Sausio 13-ąją, iš karto po kruvinųjų nakties įvykių“, - tvirtina buvusi pedagogė.

×
nuotr. 1 nuotr.
PRADŽIA. Sausio 13-osios pamoką Bernarda Ežerskienė daug metų pradėdavo nuo „Respublikos“. Sonatos Vitkutės nuotr.


B.Ežerskienė apie 1991-ųjų sausio 13-ąją gali papasakoti ne iš televizijos laidų. Ji buvo šių įvykių stebėtoja ir dalyvė. Moteris sako, kad jai pasisekė, jog tomis lemtingomis dienomis buvo sostinėje ir matė žmonių pakilimą, vienybę ir drąsą. Apie tai, prisipažįsta, gali pasakoti taip, tarsi viskas būtų nutikę vakar.

Nors tuo metu ji studijavo Vilniaus pedagoginiame institute, tautos veržimąsi į laisvę stebėjo ne naivios studenčiukės akimis. 1991-aisiais B.Ežerskienė, jau turėdama dvidešimties metų darbo mokykloje stažą, buvo bebaigianti studijas neakivaizdiniu būdu. Tais metais žiemos sesija sutapo su itin skaudžiais Lietuvai įvykiais.

B.Ežerskienė prisipažįsta niekad šeimoje nebuvusi auklėta patriotiškai. Nors Magadano tremtį išgyvenęs tėvas buvo gana šviesus žmogus, nuolat klausydavo „Amerikos balso“, politinės temos namie nebūdavo liečiamos. „Su mama jie gal ir pasikalbėdavo atvirai, o mane turbūt norėjo apsaugoti“, - dabar svarsto ponia Bernarda neslėpdama, kad akys jai ėmė vertis prasidėjus Sąjūdžiui.

Todėl iš provincijos atsidūrusi sostinėje, kur kunkuliavo politikos katilas, pedagogė pasijuto tarsi kitame pasaulyje. O 1991-ųjų sausį, sako, daugiau laiko praleisdavo prie Parlamento rūmų nei bendrabutyje ruošdamasi egzaminams.

„Egzaminą kaip nors išlaikysiu, tačiau tokios gyvos istorijos gal nebepamatysiu“, - panašios mintys ją vijo į Nepriklausomybės aikštę.

Tragiškąsias Lietuvai dienas B.Ežerskienė prisimena šitaip: „Prie Parlamento pilna žmonių, juk važiavo iš visos Lietuvos. Visų aplinkinių namų stogai nusėsti. Aikštėje groja, dainuoja liaudies dainas, sukasi rateliai. Lyg ir įdomu, lyg nieko baisaus. Bet sausio 12-osios vakaras jau buvo neramus. Visur buvo skelbiama, kad šiąnakt puls Televizijos bokštą. Mes su drauge iš bendrabučio išėjome, buvo beveik naktis, autobusai nekursavo. Mėginome nueiti pėsčiomis prie bokšto, bet nespėjome. Sutikome nuo ten atvažiuojančią tankų koloną. Tie kareiviai šaukia rusiškai nuo šarvuočių: „Ten nieko nėra, galite eiti namo!“ Taip mus suklaidino. Važiavo begalė lengvųjų mašinų, mus viena paėmė ir nuvežė prie Parlamento. Ten su drauge pasimetėme. Aš išbuvau per visą naktį iki kitos dienos vidurdienio. O prie Televizijos bokšto naktį žuvo žmonės“.

Tądien ji į bendrabutį parsinešė „Respubliką“. Šis numeris kolekcijoje jai itin brangus, nes buvo vienintelis Lietuvos dienraštis, išėjęs sausio 13-ąją ir aprašęs 14 Televizijos bokšto gynėjų gyvybių pasiglemžusią naktį. „Puikiai prisimenu tai, kad „Respublika“ buvo dalijama nemokamai“, - sakė B.Ežerskienė.

1990-1991 metais įvykiams genant vienam kitą, pedagogė kas rytą bėgdavo prie spaudos kiosko. Žmonės laikraščių laukdavo ilgiausiose eilėse. Po egzaminų sesijos grįždama namo spaudinius veždavosi kaip didelį turtą.

Vėliau, dirbant Stoniškių pagrindinėje mokykloje, jai nereikdavo specialiai ieškoti medžiagos, kai būdavo minima Sausio 13-oji. Viskas buvo po ranka, tebebuvo gyva atmintyje.

„Aš atsinešdavau laikraščius į mokyklą, išdėliodavau klasėje. Mokiniai su įdomumu vartydavo ir stebėdavosi, kad tokie baisūs dalykai vyko Lietuvoje“, - mokytojos tvirtinimu, jokie žodžiai negalėdavo atstoti autentiškų spaudinių vartymo.

Kaupdama savo kolekciją B.Ežerskienė norėjo, kad ir kiti galėtų įsivaizduoti laisvės kainą. Ją sukrėtė žuvusiųjų laidotuvės ir jiems parodytas tautos dėmesys. Tai įkvėpė mokytoją sukurti muzikinę poetinę kompoziciją, kuri šiemet skambėjo Šilutėje, minint Sausio 13-ąją.

Prisimenant tuos įvykius B.Ežerskienei skaudu girdėti, kad nukentėjusieji Televizijos bokšto gynėjai pamirštami. Kodėl taip atsitiko, mokytoja atsako trumpai: jeigu esantys valdžioje mažiau galvotų apie save, ne tik nukentėjusiaisiais būtų pasirūpinta, bet ir visiems gyvenimas būtų geresnis. Todėl, svarsto ji, dabar, kaip 1991-ųjų sausį, žmonės tikriausiai neitų ginti Seimo. Ir čia pat suabejoja: „Arba eitų tikėdami, kad viltis miršta paskutinė“.

Nuo praėjusio rugsėjo apsisprendusi nebedirbti, mokytoja suprato, kad kelerių metų laikraščių, iš kurių nuosekliai galima sudėlioti išsamų kovos už Lietuvos Nepriklausomybę vaizdą, ji nebepanaudos. O ir vietos, persikėlus iš trijų kambarių buto į vieno, mažoka. Tad pasiūlė rinkinį Pagėgių bibliotekai.

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sonata Vitkutė džiaugiasi dovana, nes tokios koncentruotos medžiagos biblioteka neturėjo. Įrištus ir pagal datas sudėliotus laikraščius vartant galima susidaryti visą įvykių vaizdą.

„Dovana vertinga, autentiška, leidžianti prisiliesti prie gyvosios tautos istorijos. Žinote, jaunajai kartai tokie dalykai gali būti sunkiai suvokiami iš vadovėlių, o čia yra viskas, kaip buvo iš tiesų, kaip jautėsi tie žmonės, realiai leidžia susipažinti, kaip vyko Lietuvos valstybės atsikūrimas“, - S.Vitkutė pastebi, kad dabar eksponuojama B.Ežerskienės spaudinių kolekcija įdomi ir suaugusiems.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar kitąmet reikėtų didinti minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +17 C

+10 +18 C

 

+7 +15 C

+19 +25 C

+19 +26 C

 

+11 +13 C

0-8 m/s

0-7 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos