respublika.lt

Didžiajam Plasidui Domingui - 80!nuotraukos (2)

2021 sausio 24 15:49:42
Milda KUNSKAITĖ

1941 m. sausio 21-ąją gimė vienas garsiausių dabarties tenorų Plasidas Domingas (Placido Domingo), vadinamas „operos karaliumi". Per savo ilgesnę kaip pusė šimtmečio karjerą P.Domingas išėjo į operos sceną apie 4 tūkstančius kartų ir atliko per 150 pagrindinių vaidmenų, įrašė daugiau kaip 100 spektaklių.

×
nuotr. 2 nuotr.
Trys tenorai: Plasidas Domingas, Chosė Kareras ir Lučianas Pavarotis. Vikipedijos nuotr.

Talentingas įpėdinis

„Operos karalius" gimė 1941 m. Madride dainininkų šeimoje. Jo tėvai buvo žinomi sarsuelos žanro (taip Ispanijoje vadinasi muzikinė komedija su šokiais ir šnekamaisiais dialogais) atlikėjai. 1949 m. persikėlę gyventi į Meksiką, jie įkūrė savo trupę. Sūnui tuomet buvo 8-eri. Garsusis tenoras nuo ankstyvos vaikystės pateko į muzikos pasaulį, bet, kaip visi ispanai berniukai, turėjo kitokių svajonių - tapti vartininku arba toreadoru. „Aš aistringai mėgau futbolą ir beveik kasdien dalyvaudavau dvejose rungtynėse, - prisimena P.Domingas.

- Kai man buvo 14 metų, su bičiuliu nuėjau į nedidelę treniruočių areną - išmėginti jėgas koridoje. Buliukas, su kuriuo turėjau susikauti, buvo ne didesnis už suaugusį dogą, bet kai jis nusivijo mane ir parvertė ant žemės, aš nutariau tapti vartininku". Tačiau vietoj futbolo P.Domingas mokėsi diriguoti ir skambinti fortepijonu, o paskui susižavėjo dainavimu.

Kaip dainininkas P.Domingas debiutavo būdamas 16 metų savo tėvų trupėje, o į operos sceną įžengė vos 19-os, tiesa, kaip baritonas - atliko Borsos partiją „Rigolete". P.Domingui buvo vos 20, kai jis debiutavo pagrindiniame vaidmenyje - tai buvo Alfredas „Traviatoje" Monterėjaus teatro scenoje.

1961 m. P.Domingas debiutavo JAV, o vėlesnę karjerą ir muzikines pergales sunku tiksliai ir aprašyti.

Šeimyniškas Otelas

Sunkiausias itališko repertuaro vaidmuo, Otelas, yra geriausias jo sceninis darbas. Tačiau pagal charakterį „operos karalius" visai neprimena savo ekspresyvių romantinių herojų. Jis yra geraširdis ir santūrus, niekada nepraranda blaivaus proto ir tikrovės suvokimo. Nepaisydamas didžiulės šlovės ir gausybės gerbėjų, dainininkas lieka ištikimas savo šeimai.

Pirmą kartą P.Domingas vedė vos 16-os. Jis įsimylėjo jauną meksikietę pianistę Aną Mariją Gerą (Anna Maria Guerra), kuri buvo 2 metais vyresnė. Tada jaunuoliui atrodė, kad jo aistra ir yra ta meilė, kuri truks visą gyvenimą. Bet taip neįvyko. Po metų gimė vaikas ir įvyko skyrybos. Antrąjį kartą Plasidas vedė, kai jam buvo 21-eri. Su Marta Ornelas jį taip pat suvedė muzika: jie susipažino studijuodami Meksiko konservatorijoje. P.Domingas Martos rankos ir širdies siekė atkakliai, net jai po langais dainuodavo serenadas. Galop viena perspektyviausių Meksikos nacionalinės operos vokalisčių pasidavė. Bet, tarsi numatydama stulbinamą vyro karjerą, Marta pasirinko pasitraukti į šešėlį ir rūpintis šeima. Porai gimė du sūnūs. Pats didysis tenoras yra ne kartą sakęs: jei ne Marta, pasaulis niekada nebūtų išgirdęs Plasido Domingo. Žmona nuolatos padėdavo jam repetuoti, taisė klaidas, būtent jai padedant P.Domingas išlavino savo unikalią atlikimo techniką.

Klastingas suvedžiotojas?

Jiedu iki šiol yra drauge. Ji yra puiki žmona - supranta visą nepaprastai užimto vyro gyvenimo sudėtingumą ir niekada jam nepavydi šlovės. Per visą P.Domingo karjerą nekilo nė vieno skandalo, susijusio su jo vardu, su Marta jie nugyveno kartu daugiau kaip pusę amžiaus. Bet 2019 m. vasarą devynios moterys anonimiškai apkaltino garsųjį operos atlikėją seksualiniu priekabiavimu. Daugelis P.Domingo kolegų su nuostaba priėmė žinią apie operos scenos legendos „klastingumą". Kolegos pasakoja, kad prie P.Domingo grimo kambario visada susirenka minios pradedančiųjų dainininkių, kurios trokšta garsiojo maestro „ypatingo dėmesio". O jis niekada neleisdavo sau peržengti ribų. Jei maestro ir buvo užmezgęs kokius nors romanus, tai, jų nuomone, jau tikrai ne per prievartą. Dažnai jaunų dainininkių „apgulties" liudininke būdavo Marta Ornelas, su išmintinga šypsena stebėdavusi „teatro cirką".

Nors jokių įrodymų nė viena moteris nepateikė, Amerikos teatrai nutraukė bendradarbiavimą su juo. Pats P.Domingas visa tai pakomentavo tik kartą: jis niekada nieko nėra vertęs užmegzti santykių ir niekada nenorėjo ką nors įžeisti arba priversti pasijusti nepatogiai. P.Domingas pabrėžė, kad su juo dirbantys žmonės žino - jis ne toks, kuris gali tyčia kenkti, įskaudinti arba įstumti į nepatogią padėtį. Bet dainininkas pripažino, kad dabartinės elgesio taisyklės ir standartai skiriasi nuo ankstesnių.

Į operos olimpą

P.Domingas, pakviestas Izraelio nacionalinės operos, kartu su Marta išvyko į Tel Avivą, kur sėkmingai dirbo keletą metų, paskui jo laukė Niujorkas ir „Metropolitan Opera", pagrindinis Amerikos teatras. Debiutui jame Plasidas ruošėsi labai kruopščiai. Kai kartą po repeticijos jis grįžo namo, jam paskambino teatro administratorius ir pranešė, kad po dviejų valandų jis turi išeiti į sceną kitoje operoje - pakeisti patį Franką Korelį (Franco Corelli) ir dainuoti su Renata Tebaldi! Nors publika ėjo klausytis F.Korelio, o ne mažai žinomo tenoro, apie jo sėkmę galima spręsti iš tolesnės dainininko ir teatro santykių istorijos: Plasidas jo sezoną yra pradėjęs 21 kartą, viršydamas paties E.Karuzo rekordą. Siūlymai pylėsi kaip iš gausybės rago: Vienos opera, San Francisko opera, „Covent Garden"... 1969 m. debiutuojantis dainininkas dainavo „La Scala" sezono atidarymo spektaklyje! Tai yra, darė tai, ko siekia visi pasaulio operos dainininkai, nes gruodžio 7-ąją „La Scala" spektakliuose dalyvauja tik pirmojo ryškumo žvaigždės. Nors P.Domingas jau turėjo pasirodymų garsiose scenose patirties, „La Scala" scenoje ir jį apėmė vidinis drebulys - šis teatras matė visus didžiausius kelių šimtmečių vokalistus. Tačiau ir čia jo laukė pelnyta sėkmė - per ateinančius 50 metų garsiojoje scenoje jis dainavo apie 140 kartų. 8-ojo dešimtmečio viduryje nebuvo nė vieno didelio operos teatro arba rimto festivalio, kurio afišose šalia kitų garsiausių to meto dainininkų nemirgėtų P.Domingo pavardė.

Branda

Kai dainininko karjera peržengė trečiojo dešimtmečio ribą, jis palaipsniui pradėjo atsisakinėti vaidmenų, kuriais pelnė didžiausią šlovę - „Kavaradosis", „Chozė", „Alfredas" tapo istorija. P.Domingas suprato, kad su ankstesniu entuziazmu, aistra ir kokybe jų nebesudainuos. Tačiau metams bėgant „tamsėjančiam" balsui atsivėrė turtingos R.Vagnerio herojų galimybės: į tenoro repertuarą ilgam įėjo Lohengrinas, Zygmundas ir Parsifalis. R.Vagnerio mylėtojų šventovė, Bairoito festivalis, paprastai teikiantis pirmenybę vokiečių solistams, ne kartą kvietė didįjį ispaną dainuoti ir diriguoti.

1990 m. per pasaulio futbolo čempionato finalą įvyko P.Domingo, L.Pavaročio ir Ch.Karero pasirodymas. Koncertas, kurį transliavo televizija visame pasaulyje (ir buvo išleistas diskas) taip išpopuliarėjo, kad „Trijų tenorų" pasirodymas buvo kartojamas dar trejuose pasaulio čempionatuose ir kaip atskiras koncertinis turas. Nuo 1972 metų maestro nuolatos pasirodo ir kaip dirigentas. Daugybė dainininko albumų tapo auksiniais ir platininiais, bei pelnė 11 „Grammy" - prestižiškiausią muzikinį apdovanojimą pasaulyje, kurį garsūs atlikėjai svajoja gauti bent kartą.

2003 m. P.Domingas iškart tapo dviejų Amerikos teatrų generaliniu direktoriumi - Vašingtono nacionalinės operos ir Los Andželo operos. Nuo 2009 metų P.Domingas pradėjo įsisavinti baritono repertuarą. Jo „baritoninis" debiutas įvyko Berlyno operoje, kur atliko Simono Bokanegros partiją to paties pavadinimo Dž.Verdžio operoje. Ir vėl, kaip karjeros pradžioje, maestro keletą metų dainavo ir tenoro, ir baritono partijas.

Operos ilgaaamžis

2002 m. P.Domingas viešai įvardijo, kiek metų dar dainuos scenoje: „Man 61 metai, ir mano karjera operoje tęsis dar 4-5 metus, nes opera yra labai reikli". Bet praėjo 19 metų, o „operos karalius" vis dar scenoje! Tik kartą tenoras buvo priverstas nutraukti pasirodymą. Tai buvo 2001 m. pabaigoje, kai jis Milano teatre „La Scala" atliko Otelo vaidmenį to paties pavadinimo Dž.Verdžio operoje. Artistas pasijuto blogai, kai staigiai nukrito kraujospūdis, ir dėl to dingo balsas. Arijos vidury P.Domingas staiga nutilo ir itališkai ištarė: „Atleiskite, negaliu tęsti" ir išėjo. Po 30 minučių, per kurias nė vienas žmogus neišėjo iš salės, tenoras grįžo ir atliko savo vaidmenį iki pabaigos, pelnydamas gausybę ovacijų.

Nepaisant garbingo amžiaus, P.Domingas yra puikios formos. „Aš dainavimui jaučiu tokią pačią aistrą kaip ir karjeros pradžioje. Man pasisekė, kad aš užaugau teatre ir mačiau, kaip mano tėvai pasirodydavo penkis kartus per savaitę. Jie parodė man pavyzdį, ko reikia vengti, ką ir kaip daryti, kad vokaline prasme nesusidėvėtum", - pasakojo žurnalistams P.Domingas. Jis teigia: „Kai ilsiuosi - rūdiju".

Įdomūs faktai ir citatos:

- P.Domingas yra įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip dainininkas, sukėlęs ilgiausius aplodismentus. 1991 m. po „Otelo" spektaklio Vienoje ovacijos truko 80 minučių. Be to, jis daugiausia kartų išėjo nusilenkti - 101.

- P.Domingas - futbolo klubo „Real Madrid", „Formulės 1" ir didžiojo teniso aistruolis.

- Plasidas yra meksikietiškų restoranų „Pampano" Niujorke, Meksike ir Akapulke savininkas.

- Solistas turi būstus Madride ir Niujorke, bet namais laiko sodybą Akapulke, kur gali kaip reikiant pailsėti.

- Per 1985 metų žemės drebėjimą Meksike žuvo artimi dainininko giminaičiai. P.Domingas asmeniškai dalyvavo gelbėjimo operacijoje, o paskui surengė keletą labdaros koncertų ir gautus pinigus skyrė nukentėjusiems. Atsidėkodami Meksiko gyventojai 2007 m. pastatė maestro skulptūrą, išlydytą iš stichijos sugriautų namų raktų.

- Apie sceną: „Scena - mano narkotikas, ar galėsiu kada nors jos atsisakyti?"

- Apie operos žanro ateitį: „Kol egizstuoja nors lašas romantikos, dėl operos ateities pergyventi neverta".

- Apie mylimą operą: „Labiausiai mėgstu tą operą, kurią dainuoju šiandien".

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (2)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • DIDYSIS ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS 2021: paaukota 28 034,30 EUR.

 • PAVOGĖ: Programišiai iš vienos didžiausių Japonijos aviacijos kompanijų – bendrovės „All Nippon Airways“ (ANA) – pavogė beveik milijono klientų duomenis.
 • APTIKO NARKOTIKŲ: Nigerio pareigūnai aptiko ir konfiskavo 30,4 mln. eurų vertės 17 tonų hašišo (kanapių dervos).

 • GIMSTAMUMAS: gydytojų teigimu, daugiavaisio nėštumo tikimybė pastaraisiais dešimtmečiais tik didėja.
 • NELAIMĖ MIŠKE: Penktadienio rytą Akmenės rajone, miške, pjaunamas medis virsdamas mirtinai sužalojo vyrą.
 • SANKCIJOS: Joe Bidenas pratęsė sankcijas Iranui, Vašingtono įvestas 1995 metais, mat, anot Baltųjų rūmų, Irano veiksmai ir politika tebekelia grėsmę JAV nacionaliniam saugumui ir ekonomikai.
 • SUSITIKIMAS: popiežius Pranciškus, atvykęs į Iraką su istoriniu vizitu, šeštadienį susitiko su didžiuoju ajatola Ali Sistani, kuris yra vienas iš šiitų religinių lyderių.
 • SPROGIMAS SOMALYJE: mažiausiai 20 žmonių žuvo per sprogimą, kuris penktadienį nugriaudėjo Somalio sostinėje Mogadiše.
 • GYNĖ SPRENDIMĄ: Italija penktadienį gynė sprendimą blokuoti „AstraZeneca" vakcinų eksportą į Australiją, sakydama, kad tokie veiksmai, nukreipti prieš pandemijos mažiau paveiktas šalis, yra teisėti, Italijai susiduriant su „nepriimtinu" vakcinų siuntų vėlavimu.
 • DARBO VIETOS: JAV ekonomika vasarį sukūrė 379 tūkst. darbo vietų, o nedarbo lygis sumažėjo iki 6,2 proc., rodo penktadienį paskelbti Darbo departamento duomenys, kurie yra geresni nei tikėtasi.
 • EKONOMIKA SUSITRAUKĖ: Austrijos ekonomika 2020 m. patyrė smarkiausią susitraukimą nuo 1945-ųjų dėl koronaviruso pandemijai suvaldyti įvestų apribojimų, rodo penktadienį paskelbti šalies Statistikos departamento duomenys.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar, Jūsų nuomone, judėjimo ribojimai dar turi būti taikomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar esate susipažinę su informacija apie Stambulo konvenciją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
2. Lietuvos banko puota maro metu
3. Policiją V.Landsbergiui iškvietusiam kauniečiui gresia kalėjimas
4. Tautos parašus rinkęs R.Grinevičius: Valdantieji jau pralaimėjo (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
5. LGBT propagandistai jau puola kunigus
6. Visuomenininkas Valdas VIŽINIS: Valstybė privatizuota. Laimė, jie dar nenusavino Tėvynės
7. Gintaras Furmanavičius: Į JO EKSCELENCIJOS SVEIKATĄ!
8. Karantino žala didesnė už naudą
9. Misija Seime - ginti idėją
10. Kompensacijos už vakcinas bus?
11. Nusikaltimas prieš Lietuvos žmones
12. Sugriuvęs gyvenimas Druskininkuose
13. Apklausos vaikams be tėvų žinios
14. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
15. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
16. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
17. Valdžios „durnumą“ apmokės mūsų vaikai
18. Šešėlinės Vyriausybės premjeras R.Karbauskis: Prakeiksmas valdančiuosius užgrius labai greitai
19. Taikos balandėliai nusipelnė premijų
20. Advokatas Jonas Ivoška: Mūsų Seimas renkamas neteisėta
21. V.Rakutis smerkiamas už istorinę tiesą
22. Reikalavimas valdžiai - nustoti gąsdinti
23. Kodėl slepiasi Ingrida Šimonytė? (Su Vito TOMKAUS trigrašiu)
24. Sudie, svajonių Amerika
25. Vėjo jėgainės: Kur nuskęs milijonai?
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-4  -7 C

  0  -2 C

 

 -2 -4 C

+2 +3 C

 0 +2 C

 

   0  -2 C  

0-3 m/s

  2-8 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos