respublika.lt

Demokratijos egzaminas: protesto mitingas prieš valdžią virto riaušėmis

(152)
2021 rugpjūčio 15 21:50:00
Irena BABKAUSKIENĖ

Rugpjūčio 10-ąją Seimo nariams susirinkus į neeilinę sesiją spręsti migrantų krizės problemų, prie Seimo rūmų buvo surengta daugiatūkstantinė protesto akcija, kuri, pasibaigus sankcionuotam mitingui, virto riaušėmis. Susirinkti žmones iš visos Lietuvos privertė pasipiktinimas valdžios ketinimais įvedant Galimybių pasą apriboti nepasiskiepijusiųjų nuo koronaviruso teises, taip pat valdančiųjų arogancija ir nenoras kalbėtis su savais piliečiais.

×
nuotr. 13 nuotr.
Mitingas prie Seimo. Stasio Žumbio nuotr.

 

Protesto akcijos rengėjai buvo nusiteikę ryžtingai: prie scenos, šalia Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, stovėjo stilizuotos kartuvės „Lietuvos išdavikams" ir simbolinė spygliuotos vielos tvora, nukabinėta Dovydo žvaigždėmis, kita holokausto atributika. Pasak mitingo organizatorių, protesto akcijoje dalyvavo apie 10 tūkstančių žmonių, nors oficialioji statistika skelbė 5 tūkst. dalyvių skaičių.

Kaip viskas vyko

9-12 val. Dar iki mitingo pradžios, kuri buvo numatyta 9 val., aikštė prie Seimo jau buvo beveik pilna. Į Seimą einantys parlamentarai buvo pasitinkami švilpimu ir garsiniais signalais. Pagrindinė mitingo organizatorė, mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė, paskelbusi akcijos pradžią, paprašė susirinkusiųjų laikytis drausmės, o Seimo valdantiesiems pažėrė kritikos ir išvadino juos „liberalfašistine šaika".

Pirmieji ant scenos kalbėjo „valstiečiai" Dainius Kepenis ir Valius Ąžuolas, dabartinius Vyriausybės veiksmus palyginę su Antrojo pasaulinio karo metu vykdytu genocidu. Minia skandavo „Vyriausybę lauk". Po to kalbėjo „darbietis" Aidas Gedvilas, visuomenininkė Nida Vasiliauskaitė, juvelyrė Jurga Lago, profesorius Eduardas Vaitkus. Europarlamentaras, Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskich pareiškė, kad mitingai turi tęstis tol, kol bus atšaukti diskriminaciniai sprendimai, nes niekas negali pasodinti visuomenės „ant adatų" per prievartą.

Netrukus mitingo dalyviai paleido dūminius ir garsinius signalus, minia švilpė, skandavo „Seimą lauk".

12-14 val. Protestuotojai sugiedojo Lietuvos himną. Seimas vėl buvo atakuojamas dūmais ir garsiniais signalais. Susirinkusieji reikalavo, kad pasirodytų valdančiųjų atstovai, buvo kviečiami Landsbergis (nežinia kuris), premjerė I.Šimonytė, taip pat Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen, bet jie nepasirodė.

14-17 val. Po saviveiklininkų programos ant pakylos vėl kilo organizatoriai, kalbėjo Seimo narys Valdemaras Valkiūnas. A.G.Astrauskaitei pareiškus, jog „Lukiškių kalėjimą vėl reikia atidaryti - ten vieta paruošta dabartinei Vyriausybei", mitingas pamažu įgavo naujas formas. Apie 16 val. prasidėjo Seimo apgultis - protestuotojai peržengė nustatytą 75 m ribą ir apsupo Seimą. Išeinantys parlamentarai pasitikti šūksniais „Seimą lauk", „Gėda". Seimas vėl skendo dūmuose.

Apie 16.30 val. paskelbus, mitingo pabaigą, protestuotojai ir toliau liko būriuotis, o vėliau susikibę rankomis apjuosė Seimą ir pranešė parlamentarams, jog protestas nesibaigė. Įėjimus į parlamentą saugojo policija, didžiausia žmonių minia susirinko prie įvažiavimo į Seimo teritoriją iš Antano Tumėno gatvės pusės.

17-19 val. Protestuotojai nesiskirstė, užblokavo visus išėjimus iš parlamento rūmų ir Seimo narių automobilių stovėjimo aikštelę, tad išvažiuoti iš vidinio kiemo buvo nebeįmanoma. Su minia bandė kalbėtis konservatorius Laurynas Kasčiūnas, tačiau jam išvažiuoti nebuvo leista. Buvo užblokuotas ir jogurtu apipiltas konservatoriaus Sergejaus Jovaišos automobilis. Nei jam, nei savo automobilyje užsibarikadavusiam konservatoriui Andriui Navickui nepavyko išvažiuoti, todėl abiem teko grįžti į Seimą.

19-20 val. Keletas parlamentarų - Vaida Giraitytė, Beata Petkevič, Petras Gražulis, Simonas Gentvilas, Mindaugas Puidokas, Vytautas Juozapaitis - bendravo su mitinguotojais. Sustiprinusi pajėgas prie trečiųjų Seimo rūmų, policija įspėjo žmones trauktis nuo Seimo vidinės aikštelės. Tuo metu prezidentas G.Nausėda socialinio tinklo paskyroje prašė mitinguotojų leisti išeiti Seimo nariams iš parlamento sakydamas, jog „demokratija nėra anarchija".

20-23 val. Prie Seimo rūmų atvyko policijos pastiprinimas - specialiosios pajėgos ORKA, prieš mitinguotojus panaudotos specialiosios priemonės: ašarinės dujos, vanduo. Girdėjosi šūviai.

Buvo sulaikytos žinomos visuomenininkės Nendrė Černiauskienė, Seimo nario V.Valkiūno padėjėja, bei Lietuvos šeimų sąjūdžio tarybos narė Adelina Sabaliauskaitė. Protestuotojai, atsiklaupę prieš policijos pareigūnus, giedojo Lietuvos himną, skambėjo Eurikos Masytės daina „Laisvė".

23-24 val. Į susirinkusiuosius, ragindamas nekonfrontuoti, kreipėsi prezidentas Rolandas Paksas, tačiau įtampa buvo pasiekusi kulminaciją. Prasidėjo riaušės - į policijos pareigūnus ir jų automobilius skriejo akmenys, policijos pajėgos naudojo specialiąsias priemones.

00:02 val. Žmonės toliau stovėjo iškėlę rankas, dainavo patriotines dainas. Apie 01.35 val. pareigūnai, panaudodami garsinius sprogmenis ir ašarines dujas, ėmė vaikyti žmones nuo Seimo prieigų. Į tai atsakyta buteliais ir akmenimis, į policininkų gretas buvo mestas sprogmuo.

02.10 val. Riaušių policijos pajėgos protesto akcijos dalyvius išvaikė. Seimo prieigos buvo aptvertos „Stop" juostomis.

***

Rytą paskelbta, kad per riaušes sulaikyti 26 žmonės, kuriems pradėti ikiteisminiai tyrimai. Per riaušes nukentėjo 8 mitinguotojai, 12 policijos pareigūnų ir 6 viešojo saugumo tarnybos pareigūnai. Trys pareigūnai paguldyti į ligoninę: vienas kontūzytas sprogimo, antram sprogstamasis paketas sužalojo kojas, trečiam kojos sulaužytos akmenimis.

Komentarai

Neramumus prie Seimo pakurstė valdančiųjų arogancija ir nesiskaitymas su žmonėmis

Politologas Bernaras IVANOVAS:

Kalbėjau apie tai dar nuo praėjusių metų, kai valdžioje buvo Aurelijus Veryga ir Saulius Skvernelis. Sakiau, kad visi drastiški apribojimai prives prie valdžios ir visuomenės kaktomušos. Sakiau, kad nereikia žmonių vadinti marginalais, violetiniais, tamsybininkais, nes tokie epitetai dar greičiau radikalizuoja žmones. Kitas dalykas - išsigimusi opozicija, kuri galėtų kanalizuoti nepatenkintos visuomenės lūkesčius. Kaip sako politologijos klasikai, tokia opozicijos vieta negali būti tuščia. Realios opozicijos vieta negali būti ištrinta, nes tada valstybė krypsta į autoritarizmą, o jos paraštėse vyksta radikalizacija iš abiejų pusių - tiek iš valdžios, tiek iš visuomenės. Problema ta, kad rugpjūčio 10-osios įvykiai prie Seimo - tik pradžia, toli gražu ne apogėjus. Opozicija paversta valdžios satrapu, tarnu. Jos reakcijos - nulinės. Jei kas nors iš opozicijos ką nors kritiško pasako, kiti atsiriboja, kad tai tik asmeninė nuomonė. Jei opozicijos lyderiai bus tik kabutėse, kaip S.Skvernelis ar Vilija Blinkevičiūtė, tai visuomenės radikalizacija tik didės. Prie radikalizacijos prisidėjo ir karantinas. Visuomenės emocinė būsena labai bloga ir toms emocijoms reikalingas išsiveržimas. Pūlinys tik pradeda augti, o rudenį dėl finansinės krizės dar išaugs, nes valdžia jau nori mažinti žmonių algas didindama mokesčius. Kažkas kalba apie gerovės valstybę, o prieita prie skurdo. Vakarų Europos šalyse, jei gauni tik 1000 eurų, niekas nemoka jokių mokesčių, nes tai yra skurdo riba. Airijoje pensininkas, jei gauna tik 700 eurų, gauna maisto talonų. Pas mus valdžia giriasi, kad su savo BVP pralenkėme Portugaliją, o kad žmonės ten 4-6 kartus didesnes algas gauna, tyli. Čia ne dėl vakcinacijos, ne dėl Galimybių paso žmonės prie Seimo susirinko. Juos atvarė skurdas. Jie čia susirinko dėl socialinės neteisybės. Tam tikri simptomai rodo, kad prieiname liepto galą, todėl labai nesinorėtų visiems šokti nuo liepto žemyn. Iš esmės jau prisižaista. Valdžia labai infantiliai ir vaikiškai elgiasi. Jei ieškote vidinių priešų, tai ieškokite, kas sabotavo sienos su Baltarusija statybą. Gera istorija su rentgenu, sugedusiu pasienyje, regis, 2014 metais ir iki šiol nepataisytu. Turbūt specialiai netaisoma, kad įvažiuotų kontrabanda, nes kaip taip gali būti, kad valdžia jam neranda pinigų. Lietuvoje gausu ir vidinių, ir išorinių valdžios sukeltų problemų. Yra banga, kuri radikalizuojasi. Ir summa summarum mes laukiame labai pavojingo rudens.

Vilniaus universiteto profesorius, buvęs užsienio reikalų ministras Povilas GYLYS:

Pirmiausia Tautoje kaupėsi nepasitenkinimas tuo valdymo būdu, kurį demonstruoja valdžia. Visas procesas ilgas, aš manau, kad jau 30 metų einame į blogąją pusę. Susikaupė daug bėdų ir Tauta tiesiog nusprendė pasakyti savo žodį, nes tai ji yra suverenas. Pagal Konstituciją ji yra aukščiausia valdžia. Viskas mitinge vyko normaliai. Net vakare, kai žiūrėjau transliaciją internetu, bendras vaizdas buvo taikus, išskyrus akmenis. Duodu daug procentų, jog tai darė provokatoriai, kad pateisintų jėgos panaudojimo prieš susirinkusiuosius legitimumą, teisėtumą. Nors vis tiek manau, kad nelabai pateisino. Ar veiksmai Vilniuje buvo koordinuojami su nelegalių migrantų tos pačios nakties riaušėmis Rūdninkų poligone? Nematyčiau čia jokių sąmokslo teorijų. Be abejo, tie žmonės Rūdninkuose žinojo, kas vyksta Vilniuje, ir galėjo pasinaudoti situacija. Nes žinojo, kad daugiau policijos bus Vilniuje. Bet tai nereiškia, kad abi pusės organizuotai koordinavo savo veiksmus, kad kažkas iš Vilniaus Nepriklausomybės aikštės derino veiksmus su Bagdadu ar kokia kita sostine. Labai norėčiau panaudoti žodį „demonizavimas". Norima demonizuoti renginį, nors jis buvo taikus. Dėl kai kurių detalių - skonio klausimas. Bet šiuo atveju turime būti tolerantiški. Neelegantiškai valdo ši valdžia, o Tauta tada irgi elgiasi ne visai elegantiškai. Pastaroji nori atsikovoti savo galias.

Filosofas, publicistas Vytautas RUBAVIČIUS:

Aš šiaip jau sveikinu natūralias tiesioginės demokratijos apraiškas, nors ne visada jos vyksta taip, kaip nori tų apraiškų vadai ir organizatoriai. Bet tokia yra masinių susirinkimų logika. Žmonėse susikaupę daug pykčio, nevilties, o politinis elitas ir didžioji dalis žiniasklaidos šį žmonių pyktį skatina įvairiomis paniekos apraiškomis. Čia pirmas dalykas. Antras dalykas - neaiškumas ir baimės apraiškos visoje visuomenėje. Prieš metus buvome labai karingi ir karinė retorika buvo mūsų užsienio politikos rodiklis. Atrodėme sau labai pažangūs. Žiniasklaidoje staiga ėmė mirgėti žodis „karas". Karinis konfliktas jau gana realus. Tai irgi rodo baimės padidėjimą, kad mūsų politikų veiksmai sukels rimtus didžiųjų valstybių atsakus. Vėlgi tai visuomenei sukelia baimę, neaiškumą, kada visa tai turi mums kristi ant galvos. Mokslininkai, tyrinėjantys minios psichologiją, žino, kad galų gale baimė perauga į įtūžį ir dalis jos pakyla demokratiškai reikalauti savo teisių. Visada bus labiau įtūžusių žmonių. Nekalbant apie tai, kad yra sąmoningų provokatorių, turinčių savo tikslus. Pavyzdžiui, kad būtų padidintas jų institucijų finansavimas. Feisbuke jau pilna nuotraukų, kuriose jauni žmonės su klaidingai parašytais plakatais. Nesunku tuos žmones išaiškinti, bet nelabai girdėjau, kad jie būtų viešinami. Visuomenėje susikaupė baimė ir pyktis, todėl valdžiai reikėtų labai gerai pagalvoti, kai kalbama apie naujus „apynasrius". Valdžios nekompetentingumas irgi žeidžia. Yra daug valdančiųjų kaltės, kad nevaldo savo retorikos, yra nekompetentingi, o jų pareiškimai apie kitas valstybes kelia grėsmę mūsų valstybės saugumui.

Kalbino Olava STRIKULIENĖ

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (152)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • MIRTYS: Kanados policija apsnigtame lauke netoli JAV sienos rado keturių migrantų, įskaitant kūdikį, kūnus.
  • ATIDARYMAS: Įgyvendinant dalį strategijos tapti pirmaujančiu maisto papildų gamintoju Baltijos šalyse, Latvijos farmacijos bendrovė „Silvanols“ atidaro atstovybę Kaune.
  • BITININKAI: Šalies bitininkai vėl gali kreiptis paramos.
  • MIGRANTAI: Lietuvoje viešinti Ylva Johansson, vidaus reikalų eurokomisarė, sako, kad migrantų išstūmimai neturi vietos Europos Sąjungos teisinėje sistemoje.
  • DARBAI: Pasibaigusios Seimo sesijos darbai: 412 teisės aktų.
  • PERĖMIMAS: Penktadienį Šakių rajono savivaldybės taryba nutarė pasiūlyti Kauno miesto savivaldybei perimti Šakių rajono savivaldybei nuosavybės teise priklausančią greitosios medicinos pagalbos (GMP) stotį.
  • ĮTAMPA: Lietuvos oro uostų valdybos atstovo teigimu, oro bendrovės prognozuoja, kad finansiniai oro uostų srautai atsistatys tik 2025–2026 metais, ir situacija oro uostuose išlieka įtempta.
  • MIRTIS: JAV dainininkas ir aktorius Meat Loaf, kuris gimė kaip Marvinas Lee Aday, garsėjantis savo albumu „Bat Out of Hell“, mirė, jam buvo 74 metai, pranešta penktadienį.
  • SMUKIMAS: Kritpovaliutos pajudėjo žemyn kartu su akcijų rinka – bitkoinas paniro po 40.000 USD riba, o visos kriptovaliutų rinkos kapitalizacija smuko 7,42%.
  • POVEIKIS: Žaliojo kurso tikslų įgyvendinimas reikšmingai paveiktų ES žemdirbių pajamas – jos sumenktų net 12 mlrd. eurų. Ir tai, skaičiuojant tik dešimčiai analizuotų produktų.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip vertinate Seimo rudens sesijos darbą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje tvoros pusėje stovintys asmenys Jūsų nuomone labiau pažemino Sausio 13-osios aukas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-12 +1 C

-2 +4 C

 

-6 -1 C

-4 +4 C

0 +3 C

 

-4 +1 C

0-6 m/s

0-5 m/s

 

0-7 m/s