respublika.lt

Dėl valdžios nesąmonių lietuvė vos neįstrigo Egipto oro uoste (5)

2021 kovo 17 12:23:37
Vidmantas Misevičius

Šaršalą tarp keliautojų sukėlę Vyriausybės reikalavimai neįleisti į transporto priemonę be neigiamo PGR testo grįžtančių į Lietuvą piliečių vadinami antikonstituciniais. Tiesa, Vyriausybės atstovai sako, kad reikalavimai teisėti, atitinka Konstituciją ir nėra pertekliniai. O kad dėl jų jau kenčia tautiečiai užsienyje - valdžiai nerūpi.

×
nuotr. 1 nuotr.
Lietuviai dabar gali keliauti į Egiptą, tačiau turi atidžiai pasidomėti naujausiais mūsų Vyriausybės sukurptais reikalavimais. EPA-Eltos nuotr.

 

Patys pasimetę savo painiavoje

Priminsime, kad kovo 10 d. kelionių organizatorius ir vežėjas privalo užtikrinti, kad be neigiamų PGR testų Lietuvos Respublikos piliečiai nebūtų įleidžiami į transporto priemonę.

Į „Vakaro žinių" redakciją kreipėsi Asta (tikras vardas žinomas - aut. past.) ir atvirai papasakojo, su kokiais absurdais susidūrė per pastaruosius porą mėnesių.

„2021 sausį sirgau su visais „kovidiniais" požymiais - temperatūra, kaulų laužymu ir „vyšnia ant torto" - skonio ir kvapo praradimu. PGR testo nesidariau, nes nemačiau nei prasmės, nei naudos pasveikimui. Pagal rekomendacijas išbuvau saviizoliacijoje 14 dienų nuo ligos pradžios.

Po 4 savaičių, vasario pradžioje, pridaviau kraują antikūnų tyrimui. Kai paaiškėjo, kad jų turiu, paprašiau šeimos gydytojo, kad tyrimo rezultatus įrašytų į e-sveikatos sistemą", - ligos istoriją papasakojo moteris.

Netrukus ji turėjo išvažiuoti į Lenkiją, tad nusprendė pasitikslinti, ar grįžusi turi teisę į išimtis dėl tyrimų ir izoliacijos. Pastarosios gali būti taikomos asmenims, turintiems sveikatos priežiūros įstaigos dokumentą, įrodantį, jog asmuo persirgo koronavirusu, kai diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu. Jeigu liga buvo diagnozuota Lietuvoje ir duomenys pateikti e-sveikatos paslaugų informacinėje sistemoje, grįžtant į Lietuvą savo transportu, gydymo įstaigos pažymos nereikia. Pastaroji išimtis taikoma ir tuomet, kai kelionės tikslas nebūtinai susijęs su darbo funkcijų vykdymu.

„Tuomet paaiškėjo, kad formaliai neturiu, neformaliai - turiu. Ir viskas tik todėl, kad sirgdama nepasidariau PGR testo. Paskambinau į NVSC, darbuotojas pasakė, kad „turit testuotis ir izoliuotis". Skambinau į SAM, jie nurodė, kad „ten painiai parašyta, bet nei testuotis, nei izoliuotis neturite". Kad būtų ramiau, pasidariau šių pokalbių garso įrašą ir išvažiavau, - toliau „nuotykiais" dalijosi moteris. - Grįžus iš Lenkijos užpildžiau anketą, kad man taikomos išimtys. Tai suveikė, nes daugiau manęs niekas neieškojo."

Nesulaukusi atsakingų institucijų dėmesio, Asta nusprendė, kad jos atveju keliauti toliau galima ir išskrido į Egiptą. Tačiau ši kelionė vos nesibaigė liūdnai.

„Kovo pradžioje, grįždama iš Egipto į Lietuvą, prieš patenkant į lėktuvą pateikiau gydytojos pažymą, kad sirgau 2021 sausį, ir antikūnų tyrimą. Deja, man buvo pasakyta, kad negaliu registruotis skrydžiui, nes pažymoje nebuvo informacijos apie tai, kad liga buvo nustatyta remiantis PGR tyrimu. Tai, kad organizme yra antikūnų, niekam nerūpėjo. Jau galvojau, kad teks pasilikti Egipte, ir tik paskutinę minutę, po ginčų ir barnių, man buvo leista grįžti į gimtinę, nors tai yra mano konstitucinė teisė", - priminė Asta.

Kadangi minėta situacija ją sukrėtė, grįžusi moteris pateikė užklausas atsakingoms institucijoms. Kaip ir buvo galima tikėtis, buvo sulaukta formalaus susirašinėjimo, todėl naują užklausą SAM pateikė „Vakaro žinios".

Grįžti galima. Kaip - neaišku

Iš ministerijos gautame atsakyme buvo nurodyta, kad daug aistrų sukėlęs reikalavimas yra įtvirtintas Vyriausybės nutarimu ir atitinka šalies teisinį reguliavimą bei neprieštarauja Konstitucijai.

„Neigiamo tyrimo atsakymo neturintys asmenys į šalį bus įleidžiami. Vis dėlto, atsižvelgiant į priežastis, dėl kurių asmuo neturi reikalaujamo tyrimo atsakymo, bus sprendžiama dėl administracinės teisenos taikymo", - buvo teigiama gautame atsakyme.

Deja, kam ji bus taikoma - pilietį į tėvynę parvežusiam kelionių organizatoriui, pačiam asmeniui ar visiems iš eilės, SAM nepatikslino. Nepatikslinta buvo ir tai, kokia transporto priemone toks asmuo gali grįžti, jei vežėjams nurodyta žmogaus be tyrimo nepriimti.

Komentuojant, kodėl buvo pasirinkta būtent tokia praktika, buvo akcentuota, jog „situacija darosi dar grėsmingesnė dėl nustatytų viruso mutacijų, kurioms būdingas greitesnis plitimas, todėl ES valstybės yra nusprendusios, kad šalys gali taikyti griežtesnes priemones".

„Visiems keliautojams taikomi tam tikri testavimo ir/ar izoliacijos reikalavimai: neigiamo testo, atlikto iki kelionės arba iš karto atvykus, reikalavimas ir/arba izoliacijos reikalavimas. Neigiamo testo, atlikto 24-72 val. iki atvykimo į šalį, reikalauja Austrija, Airija, Graikija, Ispanija, Italija, Nyderlandai, Norvegija, Latvija, Prancūzija, Rumunija, Jungtinė Karalystė. Austrija, Belgija, Airija, Nyderlandai, Latvija taiko ir testo, ir izoliacijos reikalavimus, kitos šalys taiko tik vieną iš priemonių," - teigė SAM atstovai.

O štai SAM nepaminėta kaimyninė Lenkija žmonių neapkrauna tokiais reikalavimais. Šios šalies SAM teigimu, testą, jeigu jis būtinas, atvykusieji gali pasidaryti vietoje arba rinktis 14 dienų saviizoliaciją. Todėl lietuviai mielai renkasi keliauti iš šios šalies.

Atsakydama į skaitytojo pastabas dėl antikūnų testo, ministerija pabrėžė, kad tokių išimčių netaiko ir kitos ES šalys: „Rinkoje yra labai daug antikūnų tyrimų, kurių kokybė skirtinga. Ypač sunku prognozuoti ir pasitikėti trečiosiose šalyse naudojamų antikūnų testų kokybe. Taip pat visuotinis antikūnų testų pripažinimas ir išimčių pritaikymas keliaujantiems skatintų keliautojų srautus, o šiuo metu yra rekomenduojama susilaikyti nuo nebūtinų kelionių."

Įvertinus ministerijos požiūrį į „keliautojų srautus", galima daryti prielaidą, kad Lietuvos turizmo sektorius beveik yra pasmerktas.

O štai kodėl netiko skaitytojos turėta pažyma apie persirgtą ligą, taip ir nebuvo paaiškinta, nors SAM nurodė, kad išimtys gali būti taikomos.

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (5)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar kitąmet reikėtų didinti minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+7 +16 C

 

+6 +13 C

+19 +26 C

+10 +17 C

 

+10 +17 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos