Planuojantys teikti paraiškas daugiabučio renovacijai turės daugiau laiko. Aplinkos ministro įsakymu pratęsiamas terminas iki šių metų gruodžio 31 d. Toks sprendimas buvo priimtas atsižvelgus į didelį daugiabučių gyventojų susidomėjimą ir ilgesnius sprendimų priėmimo terminus karantino metu.
„Šiuo metu esame gavę jau daugiau kaip 100 paraiškų. Įvertinę karantino keliamus sunkumus, matome, kad daugiabučių gyventojams reikia daugiau laiko susirinkimams, aptarimams, sprendimų priėmimui, todėl kvietimo terminas buvo pratęstas iki šių metų pabaigos", - teigia Būsto energijos taupymo agentūros direktorius Valius Serbenta.
Prailgo pirmieji renovacijos žingsniai
Nors daugeliui valstybės paramos sąlygos ir energinio efektyvumo didinimo priemonės gerai pažįstamos, tačiau sprendimo priėmimo procedūros karantino laikotarpiu pasikeitė. Daugiabučių namų būstų savininkai susitikti ir priimti sprendimų tiesiogiai negali, todėl balsavimas vyksta raštu, o susirinkimai vaizdo skambučių metu.
Tačiau toks bendravimo ir sprendimų priėmimo būdas nėra priimtinas visiems daugiabučių gyventojams. Didelė dalis administratorių, kurie atstovauja būstų savininkų interesams, laukia karantino pabaigos ir galimybės organizuoti gyvus susirinkimus, kad į juos visavertiškai galėtų įsitraukti visi.
Suteikiama valstybės finansinė parama
Pagal kvietime numatytas sąlygas, valstybės parama skiriama visoms daugiabučio namo renovacijos projekto parengimo, administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidoms padengti ir kompensuoti 30 proc. investicijų, tenkančių energiją taupančių priemonių įgyvendinimui. Į standartinį renovacijos priemonių paketą, kuriam suteikiama parama, įeina langų ir durų pakeitimas, sienų, stogo bei rūsio lubų apšiltinimas, balkono įstiklinimas bei šildymo sistemos atnaujinimas.
Būsto energijos taupymo agentūra primena, kad paraiškas dėl valstybės paramos modernizacijai gali teikti savivaldybės, daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai bei savivaldybės paskirti energinio efektyvumo didinimo programos administratoriai.
Dėl renovacijos dvejoti neturėtų ir sunkiau besiverčiantys asmenys. Papildomai teikiama 100 proc. parama mažas pajamas turintiems gyventojams, padengiant visas jiems tenkančias išlaidas, susijusias su namo modernizacijos projekto įgyvendinimu.
Skatinama įsidiegti atsinaujinančius energijos šaltinius
Šiuo metu daugiabučių gyventojai skatinami ne tik atsinaujinti, bet ir įsidiegti „žaliosios" energijos šaltinius, kurie sudaro daugiau galimybių namui būti nepriklausomam nuo išorinių energijos tiekėjų ir energiją šilumai bei karštam vandeniui gamintis patiems. Tokiems projektams ir priemonėms (saulės jėgainės, saulės kolektoriams, šilumos siurbliams ir kt.) gali būti skiriama papildoma 30 proc. parama iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos.
Kvietime nustatytas reikalavimas - didesniuose kaip 1500 kv. m ploto daugiabučiuose, esant techninėms galimybėms, įrengti saulės jėgaines, gaminančias elektrą namo bendrojo naudojimo reikmėms. Saulės jėgainės yra efektyvus ir patogus būdas taupyti išlaidas elektrai: per 7 metus jėgainės įrengimo kaštai pasidengia, o toliau elektrą gyventojai gauna beveik nemokamai.
Mažosios renovacijos suteikiamos galimybės
Nuo balandžio 23 d. galima teikti paraiškas ir mažajai renovacijai - daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui bei įrenginių, skirtų karštam vandeniui ruošti iš atsinaujinančių energijos išteklių, diegimui. Pasinaudojus programos parama, galima gauti 30 proc. kompensaciją.
Paraiškos teikiamos Būsto energijos taupymo agentūrai (paraiškos priimamos visuose
BETA regioniniuose padaliniuose) tiesiogiai arba naudojantis pašto ir pasiuntinių teikiamomis paslaugomis.
Šiuo metu yra įgyvendinama apie 600 daugiabučių atnaujinimo projektų, dar apie 800 projektų yra skirtingose projektų parengimo stadijose. Šiemet atnaujinta 110 daugiabučių. Gauti konsultaciją būsto atnaujinimo klausimais galima paskambinus nemokama telefono linija 8 800 200 12.