respublika.lt

Dėl per pandemiją pradingusių 20 vagonų – tai vogė ar nevogė?

(67)
Publikuota: 2022 rugsėjo 23 15:02:00, Vytas VARUNGIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.

Nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl įtartos medicininių apsaugos priemonių vagystės už arti milijono eurų per COVID-19 pandemiją. Paaiškėjo, kad nebuvo vedama detali ir tiksli Lietuvos medikams nupirktų medicininių kaukių, chalatų, pirštinių ir kitų priemonių apskaita nei pristatant į sandėlius, nei paskirstant įstaigoms. Tai visi galai į vandenį?

 

Įtarė didelę vagystę

Vilniaus apygardos prokuratūra paskelbė sprendimą dėl pernai skandalingai nuskambėjusios istorijos - nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl įtartos didelio kiekio medicininių apsaugos priemonių vagystės. Konstatuota, kad nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

Kaip žinoma, į Generalinę prokuratūrą pernai balandį kreipėsi Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Ekstremalių sveikatai situacijų centru (ESSC), prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimos žalos valstybei. Pareiškime buvo nurodyta, kad prasidėjus karantinui dėl COVID-19 ligos 2020 m. kovą buvo sudaryta sutartis su Kinijos įmone dėl medicininių asmeninių apsaugos priemonių įsigijimo už daugiau kaip 24,6 mln. eurų. 2020 m. kovo-rugpjūčio mėn. į Lietuvą atgabentos priemonės buvo paskirstomos sveikatos priežiūros įstaigoms pagal jų nurodytus poreikius. ESSC, 2021 m. įvertinęs iš tiekėjo gautų ir paskirstytų prekių dokumentaciją, pastebėjo, kad galimai trūksta beveik 850 tūkst. apsauginių akinių, medicininių kepurių ir kaukių, vienkartinių chalatų ir pirštinių, kurių bendra vertė galėjo viršyti 900 tūkst. eurų.

Trimitavo apie korupciją

Kaip anuomet nurodė SAM, priemonių pristatymą į Lietuvą visų rūšių transportu organizavo Susisiekimo ministerija. Operacijų vadovo sprendimu, jai buvo pavesta pagal pateiktus sąrašus paskirstyti apsaugos priemones gydymo ir kitoms įstaigoms, kurios buvo įpareigotos pateikti ESSC priėmimo-perdavimo aktus apie gautas ir suskaičiuotas prekes.

Gavus šiuos aktus buvo pastebėtas ženklus prekių kiekio neatitikimas sutartyje su tiekėju ir sąskaitose nurodytu prekių kiekiu. Kai teigė SAM, nustatyti faktiškai gautų prekių kiekio ESSC neturėjo galimybės, nes prekės buvo atgabentos, saugomos ir skirstomos iš bendrovės „Lietuvos paštas" Logistikos centro. ESSC buvo pristatyti tik prekių likučiai.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys spaudos konferencijoje tuomet teigė, kad „jei įsivaizduotume, kalba eina apie 20 traukinio vagonų". Tiek anot jo, apsaugos priemonių nepasiekė mūsų medikų.

Ministras apgailestavo, kad pagal sociologinių tyrimų duomenis sveikatos apsaugos sistema vis dar yra viena iš labiausiai korupcijos paveiktų viešojo sektoriaus sričių: „Teisėsaugos institucijų atliekamų tyrimų mastas indikuoja, jog sveikatos apsaugos sistema nėra atspari korupcijos atžvilgiu. Nors tiriamų veiksmų pobūdis ir įžūlumas liūdina, tačiau suteikia dar daugiau motyvacijos skirti jėgas kovai su šia mūsų sistemos yda."

Visų dėžių netikrino

Kaip nurodė prokuratūra, ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad pagal dokumentus į Lietuvą buvo pristatytos ir muitinėje deklaruotos visos sutartyje numatytos prekės - nustatyti tik nežymūs neatitikimai. Išanalizavus ir įvertinus ESSC, Susisiekimo ministerijos, Muitinės departamento, Krašto apsaugos ministerijos, bendrovės „Lietuvos paštas", logistikos įmonės, kuri buvo atsakinga už gautų prekių paskirstymą medicinos įstaigoms, asmens sveikatos priežiūros įstaigų pateiktus dokumentus ir duomenis apie gautus ir fiksuotus medicininių apsaugos priemonių kiekius, atgabentus iš Kinijos, konstatuota, kad šios priemonės buvo apskaitytos pagal du mato vienetus - dėžių kiekį ir bendrą krovinio masę kilogramais.

Skaičiuojant dėžėse esančių prekių kiekį vienetais buvo pasirenkamos atsitiktinės dėžės, o šiose dėžėse buvęs kiekis buvo standartiškai pritaikomas likusiosioms.

Prokurorė pažymėjo, kad dėžėse buvęs medicininių apsaugos priemonių kiekis tiksliai vienetais nebuvo nei apskaitytas dokumentuose, nei realiai apskaičiuotas jas gaunant, tad jo nustatyti faktiškai nėra galimybės. Neturint tikslios informacijos apie realiai gautų prekių vienetų kiekį, nėra galimybės nustatyti ir tikslaus medicininių apsaugos priemonių vienetų kiekio trūkumo, jeigu toks iš esmės buvo.

Neturi objektyvių duomenų

Gautos prekės iš dėžių buvo išskirstomos vienetais ir vėl pakuojamos į dėžes pagal medicinos įstaigų nurodytus poreikius ir pristatomos gavėjams. Pristatyti reikalingas prekes medicinos įstaigoms buvo naudojamasi ne tik logistikos įmonės, bet ir Krašto apsaugos ministerijos paslaugomis. Dalis medicinos įstaigų neperskaičiavo gautų priemonių, tad nustatyti tikruosius gautų prekių skaičius nėra galimybių.

Nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą nurodoma, jog gauti duomenys leidžia daryti pagrįstą išvadą, kad nebuvo vedama detali ir tiksli gautų medicininių priemonių apskaita nei šias pristatant į sandėlius, nei paskirstant sveikatos priežiūros įstaigoms, todėl ESSC pareiškime įvardyti prekių trūkumai negali būti pagrįsti objektyviais duomenimis.

Kaip tikina prokuratūra, ikiteisminio tyrimo metu buvo atlikti visi būtini procesiniai veiksmai, imtasi visų galimų priemonių surinkti tyrimui reikšmingus duomenis bei ištirti ESSC pareiškime nurodytas aplinkybes, tačiau objektyvių duomenų, kurie leistų neginčijamai pagrįsti, kad galėjo būti padaryta nusikalstama veika, nebuvo gauta.

Įžvelgia politinį piarą

Seimo narys, tuometinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga „Vakaro žinioms" pastebėjo, kad ši istorija taip ir turėjo baigtis: „Tie žmonės, kurie kreipėsi į prokuratūrą, tokią išvadą galėjo pasidaryti ir patys. Tai buvo politinio piaro veiksmas - išpūstas pasakojimas apie vagonus ir panašiai net nepasigilinus, kaip viskas buvo. Manau, kad apskaita buvo. Bet prisiminkime, kokie didžiuliai buvo priemonių kiekiai, kaip jos keliavo. Be to, jeigu būtų ardytos visos dėžės ir skaičiuota, tai kada priemonės būtų pasiekusios įstaigas?"

Jis neatmeta galimybės, kad dalis priemonių galėjo būti nusuktos į šoną. Tačiau eksministrui artimesnė prielaida, kad galbūt dalis priekių dalis galėjo nepasiekti Lietuvos: „Su Kinija esame susipykę ir nebegalime gauti kai kurių atsakymų. Visko galėjo būti, bet kam daryti superkriminalą?"

Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Tomas Bagdonas „Vakaro žinioms" tegalėjo komentuoti tik tai, kad SAM gavo pranešimą apie tyrimo nutraukimą: „Kadangi jo apimtis didelė, tikimės kitą savaitę detaliai susipažinti su pateiktais argumentais ir pateikti vertinimą."

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
26
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (67)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar šią vasarą turite planų vykti į Lietuvos pajūrį poilsiauti?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +20 C

+15 +25 C

+13 +18 C

+22 +29 C

+17 +35 C

+16 +23 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s