respublika.lt

Degalinių tinklo „Jozita“ direktorius: Tegul valdžia dar orą apmokestina!

(332)
Publikuota: 2024 sausio 06 13:37:55, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Lietuviškas degalinių tinklas „Jozita“ nusprendė savo pirkėjus informuoti, kam dėkoti už rekordiškai pabrangusias dujas. Redakcijos archyvo nuotr.

Šiemet suskystintas dujas balione įsigiję gyventojai jau išvyniojo naujametinę valdžios dovanėlę - susipažino su nauju suskystintų naftos dujų mokesčiu. Iki tol akcizas buvo nulinis, o nuo sausio 1-osios siekia 304,10 Eur tonai. Lietuviškas degalinių tinklas „Jozita" nusprendė savo pirkėjus informuoti, kam dėkoti už rekordiškai pabrangusias dujas. Kiekvienas degalinės pirkėjas mato, kiek sumoka akcizo - ant čekio nurodyta, kad tai būtent konservatorių įvestas mokestis.

 

Pakvietė pasekti pavyzdžiu ir kitus

Čekiu iš šios degalinės socialiniame tinkle pasidalijo Seimo narys Remigijus Žemaitaitis. „Pagaliau vienas verslininkas prabudo ir pasiuntė Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus velniop", - rašė Seimo narys.

Ant čekio matyti, kad degalinės pirkėjas įsigijo du 21 kg dujų balionus, kurie jam kainavo 36 eurus, tačiau dar 16 eurų žmogus turėjo sumokėti papildomai dėl naujo akcizo. „Tėvynės sąjungos-konservatorių įvestas akcizas dujoms buičiai - 8 Eur už 21 kg", - rašoma ant kasos čekio.

„Tik drąsi visuomenė šios vyriausybės niekšus gali viešinti. Pagarba Šilalės įmonei „Jozita", kuri nepabijojo ir viešai parodė tikruosius Lietuvos naikintojus! Kviečiu visus vienytis ir kas turime galimybę viešinti tuos veikėjus, kurie per tuos tris metus Lietuvą nori paversti plyne. Noriu tikėti, kad atsiras daugiau verslininkų, ūkininkų, kurie atvers akis jiems", pasidalinęs šiuo čekiu rašė R.Žemaitaitis.

Šis įrašas sulaukė didžiulio internautų susidomėjimo. Per kelias valandas juo pasidalijo tūkstančiai žmonių. Daugybė internautų sveikino tokį drąsų verslo žingsnį. Žmonės stebėjosi, kodėl rekordinis akcizas pritaikytas būtent buičiai naudojamoms dujoms.

Pamatę tokį čekį kai kurie internautai komentavo, ar tik ši įmonė nesulauks valdžios keršto ir patikrinimų. Kai kas siūlė taip pat viešinti ir kitus mokesčius. Kiti dalijosi pastebėjimais, kaip nuo Naujųjų metų kilo ir kiti mokesčiai: brango žvejo bilietas, kelių vinjetės, PVM tarifas maitinimo įstaigoms ir kt.

Visgi, toks degalinės tinklo vadovybės poelgis neliko nepastebėtas. Konservatoriai jau svarsto, ar čekis neturi būti išnagrinėtas Vyriausiosios rinkimų komisijos kaip neigiama politinė reklama. Situacija jau domisi ir Valstybinė mokesčių inspekcija.

Apkaltino remiant Kremlių

Socialiniame tinkle sureagavo net pats įstatymo pataisas dėl rekordiškai didinamo akcizo pasiūlęs aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Jis degalinių tinklą apkaltino ginant Kremliaus eksportą. „Nuo karo pradžios suskystintų naftos dujų importas iš Rusijos augo 700 proc. Ta pati „Jozita" nesikuklina pripažinti, kad perka dujas iš ten. O čia, matai, Vyriausybė ėmė jiems dar trukdyti. SND (Suskystintos naftos dujos) yra ES nesankcionuota prekė, todėl cisternomis vis intensyviau importuojamos. (...) Todėl ir buvo imtasi tokio griežto akcizo pakėlimo SND, apmokestinant Kremliaus eksportą. Ir tai labai teisingas sprendimas", - rašė S.Gentvilas.

Toks ministro įrašas sulaukė didžiulio internautų pasipiktinimo. Komentaruose žmonės klausė ministro, kodėl už nesankcionuotų prekių importą turi mokėti Lietuvos vartotojai, ir ar nieko tokio, kad tokį tarifą sugalvojusi valstybė pasiima savo dalį iš, kaip ministras sako, Kremliaus eksporto.

„Vakaro žinios" jau rašė, kad Lenkijoje šildymo ir buitiniams tikslams naudojamoms SND taikomas 13 Eur tonai akcizas, Airijoje - 60 Eur, Slovėnijoje - 73 Eur, o daugelyje šalių tokio akcizo visai nėra. Lietuvoje - 304 Eur tonai.

- Žmonės, pamatę čekį internete, nepatikėjo, jog jis tikras. Kaip jums kilo mintis parašyti, jog akcizas įvestas konservatorių valdžios? - „Vakaro žinios" paklausė lietuviško degalinių tinklo „Jozita" direktoriaus Jono Jokubauskio.

- Tai tikrų tikriausias čekis. Galite nuvykti į bet kurią mūsų degalinę ir, jei nusipirkus dujų balioną gausite kitokį čekį, man praneškite. Dabar nereikia pardavėjoms aiškintis, kodėl tas balionas tiek pabrango, nes pažiūri į čekį ir viskas aišku. Dalis žmonių net nežino, kad toks mokestis atsirado. Dabar galės pasiskaityti. Galėtų ir kiti pardavėjai taip daryti. Tegul žmogus mato, kokia yra prekės savikaina, kiek yra akcizas, koks PVM.

Juk šitas akcizas yra ne kas kita kaip neturtingiausių žmonių diskriminacija. Tai labiausiai palies paprastą kaimo žmogų. Daugiausiai balionus naudoja tie, kurie negali būti prijungti prie dujų vamzdžio, neturi kito pasirinkimo. Man ir pačiam namo šildymas per sezoną pabrangs 1000 eurų.

Dėl šio akcizo dar rugpjūčio viduryje išsiuntėme raštus į prezidentūrą, Vyriausybę, Seimo nariams ir visiems šventiesiems mūsų išrinktiesiems. Negavome jokio atsakymo. Rašėme, kad tai blogas sprendimas, kurį reikia atšaukti. Nėra pasaulyje niekur tokio didelio šitų dujų akcizo kaip pas mus.

- Ką tai reiškia?

- Kad mes išsirenkame ne tuos žmones. Man gaila prezidento ir Seimo pirmininkės bei premjerės. Kad jie nei kiek negalvoja apie blogiausiai gyvenančių žmonių gyvenimą ir jų likimus.

Kaip taip galima daryti? Jeigu krosnį kūreni kietu kuru, akcizas 60 eurų tūkstančiui litrų, o jeigu būtų tonai, būtų dar mažiau. Bet jeigu dujomis kūreni - 304,10 Eur tonai. Kokia tai yra nelygybė! Jeigu taip būtų visiems, aš nieko nesakyčiau. Visi turime būti lygūs prieš įstatymą. Negali būti vieni „mandresni", kiti durnesni.

- Dalis verslo taip pat naudoja dujų balionus, tad pakilus akcizui, gali brangti ir jų produkcija.

- Jeigu skerdykla dėl akcizo papildomai turės sumokėti 150 tūkst. eurų, jie tuos pinigus padalins pabrangindami mėsos produktus. Ir mes pirksime mėsytę brangėliau. Jeigu pieninė naudoja tik SND, brangs ir pieno produktai.

Bet verslas yra verslas. Labiausiai gaila paprastų žmonių. Kuo žmogus kaltas, kad gimė Šilalėje ar kad šildosi dujomis. Juk tai daugiausiai žmonės, kurie neturi kito pasirinkimo. Kaip gi žmogus valgyti pasidarys, kuo pasišildys namus? Nori nenori, žmogus naudos tiek, kiek jam reikia ir mokės daugiau.

- Ar nebijote, kad sulauksite keršto už kritiką valdžiai? Gali greitai prasidėti įvairūs tikrinimai, spaudimas.

- Aš visada dirbu sąžiningai. O jau pirkėjas pats sprendžia, pas mane pirkti ar ne. Dirbu nuo 1982 m. ir tarnauju žmonėms. Mane per visą tą laiką yra tiek tikrinę... Nebijau nei vandens, nei ugnies. Bet gaila, kad taip neatsakingai elgiamasi su Lietuvos žmonėmis. Ir kad tokius žmones mes išsirenkame, kurių net kritikuoti negalima. Jie „patys geriausi ir protingiausi".

Tegul uždeda mokesčius viskam: kad ir orui. Smetonos laikais buvo obelų mokestis - už obelį 5 litai, tad žmonės buvo priversti obelis išpjauti. Tad visko galima prigalvoti.

Daromos visos įmanomos klaidos: nėra meilės gyvenimui, meilės darbui, žmogui meilės nebėra. Šuniui meilės yra daugiau, o žmogui nebėra meilės.

- Jūsų degalinių tinkle kurį laiką buvo galima atsiskaityti tik grynaisiais. Dėl bankų mokesčio?

- Taip, buvo tarpas, kai neaptarnavome kortelių. Buvau ant čekio parašęs, kiek bankas pasiima mokesčio, atsiskaitant kortele. Tuojau pat susilaukiau Lietuvos banko sprendimo, kad negaliu taip rašyti. Pasirodo, negaliu išskirti banko mokesčio ir negaliu parodyti klientui, kiek bankas iš jo gauna pinigų. Dabar šiek tiek ta kaina sumažėjo, bet tuomet už vieną litrą kuro bankas paimdavo 1 centą, kai aš tiek pat „užsidėdavau." Jis net didesnę dalį paimdavo!

Bet Lietuvoje užsienio kapitalui dirbti sudaromos visos sąlygos. Valdžia jiems pataikauja, o savi nerūpi. Taip ir gyvename. Tauta nyksta. Matome, koks valdymas, jeigu iš 3,5 mln. beliko 2 mln. gyventojų.

- Kyla kainos, valdžia įveda naujus mokesčius. Kiek žmonės kentės?

- Kas beeis į mitingus ar protestus: jaunimas emigravęs, čia likome tik senių kompanija. Valdžiai labai patogu. Kaip gi besiginčysi. Nuims pensiją ir pasibaigs. Juk taip jau yra buvę. Ko galime tikėtis, kai valdžios keičiasi kas ketverius metus? Jeigu susituokusios šeimos, vos pagimdžiusios, skirtųsi ir kito ieškotų - kaip vaiką užaugintų?

- Ko palinkėtumėte Lietuvos žmonėms Naujųjų metų proga?

- Santarvės, kad nesirgtų ir darbuotųsi daugiau.

- O šiai valdžiai?

- Nieko jai nelinkėsiu, tik kad kuo greičiau būtų išrinkta kita.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
762
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (332)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ką darytumėte, jei Lietuvą pultų agresoriai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar mokate rusų kalbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +24 C

+14 +21 C

+14 +21 C

+20 +29 C

+18 +25 C

+20 +25 C

0-9 m/s

0-5 m/s

0-4 m/s