respublika.lt

Daugiabučių gyventojai raginami valyti laiptines

(0)
Publikuota: 2020 kovo 25 11:30:39, Dalia BYČIENĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Laiptines patariama vėdinti net kas valandą. Taip pat reikia drėgnomis šluostėmis šluostyti palanges. Eltos nuotr.

Daugiabučiuose gyvenantys žmonės bijo užsikrėsti „korona“. Potencialiai pavojingi asmenys yra priversti saviizoliuotis, bet gyventojai pastebi, kad tie asmenys, kurie turėtų net savo buto durų nepraverti, vis tiek išeina į lauką, vedžioja šuniukus, išneša šiukšles. Vadinasi, jie vaikšto tais pačiais laiptais, liečia tas pačias durų rankenas, spaudo lifto mygtukus. Gyventojai sako, kad gyvendami bendroje laiptinėje jaučiasi nesaugūs.

 

Tikėtis, kad kas nors ateis ir laiptinę dezinfekuos, nuvalys rankenas, maža vilties. Tai gali atlikti šios veiklos licencijas turinčios įmonės. Maža vilties, kad gyventojai patys tokias įmones samdytųsi. Tuo labiau kad praėjus kitam, užsikrėtusiam, asmeniui, dezinfekciją teks kartoti. Reta savivaldybė šiuo metu kreipia dėmesį į tokius dalykus, kaip laiptinių valymas. Bet tuo gali pasirūpinti patys gyventojai ir taip šiek tiek sumažinti riziką, teigia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai.

Švara ir grynas oras


Pasak ULAC dezinfektologo Jono Antanavičiaus, valymas yra priemonė, kuri bent kiek sunaikina mikroorganizmus. Valymas visada turi didelę reikšmę. Laiptines rekomenduojama plauti įprastu būdu, naudojant įprastus ploviklius. Juose yra dezinfekuojančių priedų. Būtina valyti turėklus, nes tai dažnai liečiamas paviršius (nesvarbu, yra laiptinėje sergančių užkrečiama liga ar ne). Turėklus rekomenduojama valyti bent kartą per dieną drėgno šluostymo būdu naudojant įprastus ploviklius. Tokiu pačiu būdu rekomenduojama valyti ir liftus. Gydytojas primena, kad valyti laiptines sausu būdu, kitaip sakant, jas šluoti, yra nesaugu. Tokiu būdu yra pakeliamos dulkės bei mikroorganizmai (ligų sukėlėjai: virusai, bakterijos ir kt.) ir juos gali įkvėpti žmogus.

Svarbu šluostyti rankenas, telefonspynes. Tam tinka visos valymo priemonės. Rekomenduojama telefonspynes dezinfekuoti bent kartą per dieną šluostymo būdu naudojant dezinfekcinius tirpalus (70 proc. alkoholinius dezinfekantus).

ULAC specialistas J.Antanavičius atkreipia dėmesį, kad siaučiant pavojingam virusui labai svarbu laiptinių vėdinimas. Mažiausiai 2-3 kartus per dieną reikėtų daryti skersvėjus. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) uždaras bendro naudojimo patalpas, laiptines pataria vėdinti net kas valandą. Taip pat reikia drėgnomis šluostėmis, sudrėkintomis bent įprastais valikliais, šluostyti palanges.

Daugiabučių namų gyventojai skundžiasi, kad tie, kurie suprasdami laiptinių vėdinimo reikšmę, praveria duris, langus, sulaukia kitų, ypač vyresnių, menkiau sanitariją išmanančių, gyventojų pasipiktinimo. Esą visi moka už šildymą, o kažkas šilumą išgarina į lauką. Anot gydytojo, tokiems asmenims reikėtų aiškinti, kad šiuo metu tai yra viena iš priemonių saugotis nuo ligų.

„Jei jūsų laiptinėje gyvena sergantis ar įtariamas sergąs užkrečiamąja liga, rekomenduojama laiptinę ir turėklus dezinfekuoti alkoholiniu dezinfekantu, kurio koncentracija ne mažesnė kaip 70 proc., arba buitiniu balikliu, kuriame chloro koncentracija yra 0,5 proc.“ - pataria ULAC dezinfektologas Jonas Antanavičius.

Tiesia pagalbos ranką


Gerą žinią pranešė bendrovė „Mano BŪSTAS“, paskelbusi, kad bendradarbiaudama su Sveikatos apsaugos ministerija neatlygintinai atliks pilną antivirusinę dezinfekciją daugiabučių namų laiptinėse, kurių gyventojams nustatyta koronaviruso infekcija.

Pirmuoju etapu bendrovė neatlygintinai dezinfekuos kelis šimtus sveikatai pavojingų laiptinių. Tam įmonė skirs 50 tūkst. eurų. Šios lėšos bus naudojamos iš ICOR įmonių grupės įsteigtos paramos iniciatyvos „Mums svarbu!“.

Kompleksinė pavojingų laiptinių dezinfekcija bus atliekama šios srities profesionalų, naudojančių specialius kostiumus ir įrangą. Vienos laiptinės pilnai dezinfekcijai prireiks nuo 3 iki 9 litrų dezinfekcinio skysčio, o pati procedūra truks apie 30-40 minučių. Taikant pilną dezinfekciją bus nuodugniai išpurkštos bendrojo naudojimo patalpos.

„Mano Būstas“ daugiabučių namų administravimo paslaugas teikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Palangoje, Neringoje, Šiauliuose, Radviliškyje, Alytuje, Šilutėje, Šilalėje, Panevėžyje, Šakiuose, Pasvalyje, Pabėgiuose, Tauragėje, Biržuose ir Birštone.

Informacija

Sveikatos apsaugos ministerija paaiškino, kaip izoliacijoje esančiam žmogui atsikratyti buitinėmisių šiukšlių.

Taigi, šiukšles jis turi kaupti kaip įprasta namuose, tačiau pakuoti papildomai į skysčius nepraleidžiantį maišą. Pilną maišelį pastatyti prie savo durų, iš lauko pusės.

Savivaldybės paskirtas žmogus, kuriam pavestas maisto ir kitų būtinųjų priemonių pristatymas izoliuotam asmeniui, išneš maišą su atliekomis į bendrą buitinių atliekų konteinerį. Jis privalo mūvėti vienkartines pirštines, o išmetęs atliekas pirštines nusiimti, išmesti į konteinerį ir dezinfekuoti rankas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate JAV sprendimą laikinai sustabdyti ginklų tiekimą Ukrainai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+15 +26 C

+14 +21 C

+13 +20 C

+17 +28 C

+19 +26 C

+17 +22 C

0-6 m/s

0-4 m/s

0-7 m/s