respublika.lt

Darbuotojus ginantys įstatymai apeinami

(0)
Publikuota: 2020 lapkričio 29 06:25:16, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė sako, kad vienam prieš darbdavį kovoti sunku, bet susivienijus tikrai galima laimėti. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Seime svarstomas teisės aktų paketas, kuriam įsigaliojus biudžetininkams didėtų algos už viršvalandžius bei darbą poilsio dienomis. Tačiau profsąjungiečių tokios iniciatyvos nedžiugina. Anot jų, jau ir dabar yra teisės aktai, šiuo atžvilgiu ginantys dirbančiuosius, tačiau jie apeinami. Ir, beje, tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuose.

 


Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė „Vakaro žinioms" sako žinanti, kokias pataisas Seimui pateikė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Tačiau, nors jos ir palankios dirbantiesiems (tiesa, tik viešajame sektoriuje), pataria iš anksto nedžiūgauti.

„Daugiausiai nusiskundimų yra būtent dėl darbo bei poilsio laiko režimo pažeidimų. Pasitaiko nemažai atvejų, kai už viršvalandžius ir darbą šventinėmis dienomis nėra mokama. Ir nepasakyčiau, kad tai - tik privataus sektoriaus problema. Su tuo susiduria ir dirbantys viešajame sektoriuje. O mes atstovaujame dirbantiems abiejuose sektoriuose", - atskleidė I.Ruginienė.

Pasak pašnekovės, ypač pandeminiu laikotarpiu kai kurių sričių darbuotojai dažnai dirba viršvalandžius, tačiau ne visuomet už tai gauna papildomą atlygį. Kaip tokiu atveju apsiginti?

„Skųstis visada galima į Darbo ginčų komisiją. Jei darbovietėje yra profesinė sąjunga, tie dalykai dažnai išsprendžiami. Jei profesinės sąjungos nėra, yra Valstybinė darbo inspekcija, kuri gali panaikinti neteisėtus veiksmus.

Deja, Lietuvoje darbuotojai yra įbauginti, ypač regionuose, kur yra vienas ar du dideli darbdaviai, žmonės verčiau linkę taikstytis ir nepasisakyti esminiais klausimais, nes bijo prarasti darbą. Kai yra profesinė sąjunga, kovoti yra lengviau ir elgiamasi drąsiau, nes darbdaviui reikalavimai pateikiami kolektyviškai. Derėtis vienam su darbdaviu dažniausiai pritrūksta ne tik drąsos, bet ir įgūdžių", - paaiškino I.Ruginienė.

Profsąjungietės teigimu, dažnai teisybės ieškantys darbuotojai paprasčiausiai būna atleidžiami iš darbo, nors įstatymai juos turėtų ginti.

„Meluočiau, jei pasakyčiau, kad viskas yra tvarkoje, viens-du ir gali save apsiginti. Įrodinėjimo, kad ant tavęs darbdavys „užsisėdo", kad nemoka už viršvalandžius ar darbą poilsio dienomis, našta užkrauta darbuotojams ir yra gana didelė. Vienam kolektyve yra sunku, todėl vienintelis šansas - reikšti grupinius ieškinius. Jei kreipsiesi į Darbo ginčų komisiją, o esi dirbantis žmogus, tam reikės daug laiko ir bus sunku suderinti su darbu. Be to, darbuotojas turi suprasti: jei kreipsis į komisiją, turės įrodyti, kad darbdavys su juo elgiasi neteisėtai. O įrodyti, kad pažeidžiamas darbo ir poilsio režimas, yra sudėtinga. Mat labai svarbu turėti pasirašytus grafikus, kuriais būtų galima įrodyti, kad buvo dirbami viršvalandžiai. Tačiau ne visi darbuotojai drįsta reikalauti, kad darbdavys tuos grafikus iš anksto pasirašytų. Kai kai nedrįsta, vėliau ką nors įrodyti būna beveik neįmanoma", - reziumavo I.Ruginienė.

Faktai:

- Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo nustatyti, kad biudžetininkams už darbą, kai yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų, būtų mokamas ne padidintas darbo užmokestis, o priemoka. Nes biudžetinės įstaigos darbuotojui, kuriam nustatytas maksimalus pareiginės algos koeficientas, padidinti algą jau nebūtų galima.

- Siūloma numatyti konkrečius dydžius už darbą poilsio dieną, švenčių dieną, naktį ir viršvalandžius, nes dabar galiojanti nuostata nukreipia į Darbo kodeksą, o jis reglamentuoja tik minimalias šių dydžių ribas.

- Už darbą poilsio dieną, kuri nenustatyta pagal darbo grafiką, švenčių dieną būtų mokamas dvigubas darbuotojo darbo užmokestis. Už darbą naktį ir viršvalandinį darbą būtų mokamas pusantro darbuotojo darbo užmokesčio dydžio užmokestis, už viršvalandinį darbą švenčių dieną - dviejų su puse užmokesčio dydžių užmokestis.

- Darbo kodekse numatyta, kad už juridinio asmens vadovaujančių darbuotojų darbą poilsio dieną, švenčių dieną, naktį ir viršvalandžius mokama kaip už darbą įprastiniu darbo laiko režimu, tačiau ministerija siūlo, kad jiems būtų mokama kaip ir nevadovaujantiems darbuotojams.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s