Paaiškėjo skandalingas faktas - kadangi Lietuvoje yra nustatytos kvotos įsivežti darbuotojus iš trečiųjų šalių, mūsų darbdaviai visiškai legaliai jų įsiveža iš Lenkijos įdarbinimo biurų. Tačiau per Lenkiją įdarbinti užsieniečiai iš trečiųjų šalių visus mokesčius moka jai, o ne Lietuvai. Parlamentaras, ekspremjeras Algirdas Butkevičius socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės pasiteiravo, ar ji žino tokią skandalingą informaciją. Pasirodo, žino, bet jai tai nekliūva.
„Ar jums žinoma tokia informacija (ją gavau iš Suvalkijos transportininkų, statybininkų), kad Lenkija iš trečiųjų šalių įveža darbo jėgą ir paskui kaip įdarbinimo biurai Lietuvai siūlo dirbti nuomos sutarčių pagrindu? Ir tikrai tokių darbuotojų jau yra nemažai. Už juos yra mokami ir socialinio draudimo mokesčiai, ir gyventojų pajamų mokesčiai Lenkijai, bet ne Lietuvai. Ar jums žinoma tokia informacija ir ar ruošiatės imtis kokių nors veiksmų? Net ir iš Baltarusijos įdarbina Lenkija tokius žmones", - per Seime vykusią Vyriausybės valandą A.Butkevičius pasiteiravo M.Navickienės.
Ministrės ši skandalinga informacija visai nenustebino, tačiau į tai ji žiūri atsainiai.
„Čia nesibaigianti diskusija apie darbuotojus iš trečiųjų šalių dėl laikino įmonių įdarbinimo. Šita schema žinoma, tačiau, man atrodo, mes turime nenukrypti nuo pagrindinio savo tikslo balansuoti darbo rinkos situaciją. Dabar mes turime nustatytas kvotas, jos dar nėra išnaudotos darbuotojams, galintiems atvykti ir užimti tas pozicijas tiek statybų sektoriuje, tiek transporto sektoriuje. Jeigu tos kvotos būtų išnaudotos, tai ieškotume sprendimų. Bet šiuo atveju turime tikrai daug žmonių, kurie ieškosi darbo. Turime ieškoti balanso, kad būtų užtikrintas užimtumas ir tiems žmonėms, kurie šiandien Lietuvoje neturi darbo - kad galėtų šiuose sektoriuose dirbti. Ir, kai yra poreikis, reikia užtikrinti galimybę atsivežti papildomų darbuotojų", - filosofavo M.Navickienė, kuriai visiškai neužkliuvo, kad tokiu būdu Lietuvoje įdarbinti užsieniečiai mokesčius moka Lenkijai.
A.Butkevičius „Vakaro žinioms" sakė, kad tiek jį, tiek daugelį Lietuvos verslininkų stebina toks Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei visos Vyriausybės aplaidumas.
„Schema tokia: Lietuvos darbdaviai sudaro sutartį su užsienio įdarbinimo įmone, o tada ši trečiųjų šalių darbuotojus išnuomoja lyg kokius įrenginius. Ir visi mokesčiai keliauja Lenkijai. Galvojau, kad ministrė šitos situacijos nežino, nes naujas žmogus, gal nespėjo susipažinti. Pasirodo, žino, bet viskas jai atrodo normalu", - stebėjosi ekspremjeras.
Kodėl mūsų darbdaviai tiesiai neįsiveža darbuotojų iš trečiųjų šalių? Juk tada ir jiems nereikėtų mokėti įdarbinimo agentūroms už tarpininkavimą, ir mokesčiai liktų Lietuvoje. Pasirodo, įvestos kvotos to neleidžia daryti.
„Užimtumo tarnyba darbdaviams siunčia visiškai nekvalifikuotus, neapmokytus Lietuvos bedarbius. Kaip tokius priimsi? Kitą kartą būsiu netaktiškas ir ministrės paklausiu: gal ir jūs į savo komandą įdarbinkite žmones, atsiųstus Užimtumo tarnybos, kurie neturi nei žinių, nei patirties. Bet ministrė kažkodėl tokių neima. Todėl pagal statistiką turime savų bedarbių, kurie galėtų dirbti. Tačiau darbdaviams tokių nereikia ir jie suinteresuoti vežtis iš užsienio. Tiesiogiai negali, nes kvotos draudžia. O Lenkija įsileidžia juos. Kai darbuotojai atvyksta į Lenkiją, jau ima galioti ES teisė. Iš Lenkijos Lietuvoje įdarbinamiems žmonėms mūsų kvotos negalioja", - gudrią schemą atskleidė A.Butkevičius.
Anot jo, naujausia tendencija yra ta, kad Lenkija masiškai pas save įsileidžia tadžikus ir kirgizus ir paskui pernuomoja mums.
„Iki karo Rusijoje dirbo apie 5 mln. tadžikų ir kirgizų, nes su jais būdavo atsiskaitoma užsienio valiuta ir mokėdavo daugiau nei šie uždirbtų namie. Dabar, kai Rusijoje nebegalima įsigyti nei dolerių, nei eurų, tadžikai ir kirgizai ėmė grįžti namo, nes rusiški rubliai niekam nereikalingi. O ką daro mūsų transportininkai? Tie Kirgizijoje ar Tadžikijoje užklausia agentūrų, kiek turi žmonių, kurie galėtų dirbti vairuotojais. Tada susitaria, kad šie atvažiuotų į Lenkiją ir iš jos pernuomoja. Mūsiškiams irgi nauda, nes kirgizai dirba už daug mažesnę algą nei lietuviai", - dėstė A.Butkevičius.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė sako, kad tokia schema egzistuoja seniai, apie ją visi žino.
„Svarbiausia turėtų būti, kad mūsų darbuotojai turėtų darbo, kad algos augtų, kad darbuotojai iš trečiųjų šalių turėtų tokias pat sąlygas kaip mūsiškiai. Tačiau leidžiama jiems mokėti mažesnes algas, todėl dempinguojamos ir mūsų darbuotojų algos", - konstatavo I.Ruginienė.