respublika.lt

Byla, grasinanti žodžio laisvei

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 spalio 14 12:00:08, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 8 nuotr.
Byla, grasinanti žodžio laisvei. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Buvęs parlamentaras, sąjūdietis, rašytojas, psichologas Vytautas Čepas priverstas minti teismų slenksčius. Į teismą jį padavė verslininkas Gediminas Jacka, kurį V.Čepas paminėjo ir esą taip atskleidė jo asmeninę informaciją savo dokumentiniame romane „Siena". Romane kalbama apie tai, kad iki gyvos galvos dėl teisėsaugos aplaidumo ar net tyčinių veiksmų galimai visai nekaltai pasodinti trys vyrai. Anot rašytojo, jei verslininkas bylą laimės, bus sukurtas pavojingas precedentas - ir žurnalistus į teismą galės paduoti bei reikalauti pinigų žmonės, paminėti jų straipsniuose.

 

Pagrindinį įrodymą ignoravo

Pernai pasirodžiusi „Siena" sulaukė milžiniško populiarumo - daugumoje knygynų jos nebelikę, bibliotekose irgi sunku ją gauti, mat dauguma egzempliorių pasiskolinti kitų skaitytojų. Knyga yra išskirtinė - nors joje, kaip ir kiekviename romane, neapsieita ir be autoriaus vaizduotės, viskas paremta tikrais įvykiais, yra nuorodos į tikrus dokumentus, knygoje šmėžuoja tikrų žinomų žmonių pavardės. Tačiau būtent dėl šito romano V.Čepui dabar tenka bylinėtis teisme. Rašytojas „Vakaro žinioms" pirmiausiai papasakojo apie knygos atsiradimo istoriją, tikslus, turinį.

V.Čepas „Sienos" bendraautoriumi vadina Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarą Egidijų Bičkauską, kuris yra ir vienas pagrindinių romano herojų.

„Būtent Egidijus papasakojo apie tris vyrus, sėdinčius kalėjime iki gyvos galvos, deramai neištyrus bylos, ir paklausė, ar nesutikčiau apie tai parašyti knygos. Kadangi Egidijus buvo vieno iš nuteistųjų advokatas, surinko ir atsiuntė bylos medžiagą. Ilgai negalvojęs susigundžiau. Visa istorija prasidėjo nuo garsiosios Palangos Kurhauzo bylos. Ta byla rutuliojosi, kol išlindo trys žmogžudystės - dvi Šiauliuose ir viena Kaune. Operatyvininkai atrado liudininką - labai šnekų vyruką, kuris už išprievartavimą kalėjime sėdėjo 11 metų. Kalėjime labai lengva žmogų paveikti - tai picą atveža, tai nusiprausti duoda. Prikalbino, sakė, vis tiek sėdi, kas, kad dar vieną nusikaltimą prisiimsi. Tiesa, vyrukas po to atsisakė parodymų, prisipažinimo nužudžius, bet teisėsauga tą atsisakymą nuslėpė. Pirmos žmogžudystės - verslininko žmonos - vietoje palikta daugybė įkalčių: DNR pėdsakai po nužudytosios nagais, pėdsakai, nuorūkos, pirštų atspaudai.

Pasirodo, kad nė vieno iš trijų nuteistųjų ten nebuvo. Advokatas E.Bičkauskas nepatingėjo pasiknaisioti po bylą ir atrado šiuos faktus. Pateikė juos teismui. Tačiau prokuroras pareiškė, kad genetiniai tyrimai nieko nereiškia, sakė, kad veikiausiai nužudytosios panagėse jos draugės, su kuria susitiko išvakarėse, DNR - gal apdraskė besisveikindama. Vadinasi, reikėjo paimti tos draugės DNR. Bet nepaėmė. Aukščiausiasis Teismas apie DNR ekspertizę iš viso nė neužsiminė, nors užsienyje šiuo pagrindiniu įrodymu išteisinta daugybė žmonių, mat įrodyta, kad jie nusikaltimo nepadarė", - pasakojo V.Čepas.

Munduras - svarbiau

Deja, pasak jo, Lietuvoje šis pagrindinis įrodymas buvo ignoruotas.

„Taip, visi tie trys vyrai nėra angeliukai, jų gyvenimo būdas buvo nusikaltimai, todėl pasėdėti reikėjo. Bet ne šitiek. Be to, jei sėdi nekalti, vadinasi, tikras ar tikri nusikaltėliai vaikšto laisvėje. Tačiau teisėsaugininkams nebebuvo kur dėtis, mat Aukščiausiasis Teismas būtų turėjęs grąžinti bylą, kuri ir taip tirta 13 metų, iš naujo. Nuspręsta geriau ginti mundurą - ai, vis tiek banditai esate, tad pasėdėkite: ir visuomenėje bus ramiau, ir mūsų prestižas bus išlaikytas", - baisėjosi rašytojas.

Niekam nerūpi

V.Čepo teigimu, byla taip užsitęsė, mat keliskart ją teko pradėti nagrinėti iš naujo naujoms teisėjų kolegijoms. Bylą nagrinėjęs Vilniaus apygardos teismo teisėjas Zenonas Birštonas buvo nušalintas po to, kai darbo metu buvo pastebėtas išgėręs, Lietuvos apeliacinio teismo kolegijos pirmininkas Ryšardas Skirtunas sulaikytas paėmęs 30 tūkst. litų kyšį, valstybinį kaltinimą palaikęs prokuroras Aleksandras Kazakovas buvo nušalintas paaiškėjus, kad jis bendravo su vienu iš byloje figūravusių asmenų.

„E.Bičkauskas bazėje pasižiūrėjo, kieno tie rasti pirštų atspaudai, tačiau nieko nerado. Matyt, žmogžudystes įvykdė latviai, tuo metu siautėję Lietuvoje. Bet niekam tai nebeįdomu, nes byla atseit ištirta. Mes su E.Bičkausku rašėme ir prokurorui, ir prezidentui, ir Aukščiausiojo Teismo pirmininkui, ir Seimui, atkreipdami dėmesį į tai, kas darosi. Visi formaliai atrašė, kad nieko nebegali pakeisti", - stebėjosi V.Čepas.

Siena tarp teisės ir žmonių

„Knyga norėjau parodyti mūsų teisinės sistemos supuvimą, kad tarp teisės ir žmonių pastatyta siena. Į tokią mėsmalę kiekvienas gali pakliūti", - akcentavo autorius.

Ši byla visą laiką buvo vadinama „Jackos byla" - buvusio Kurhauzo bendraturčio pajūrio verslininko Gedimino Jackos vardu, nors vėliau pasirodė, kad šis niekuo dėtas ir byloje figūruoja nepagrįstai.

„Keliose knygos vietose paminėjau jo pavardę, tai jis padavė mane į teismą, tad tenka važinėti į Vilnių. Mane teisia už asmens duomenų paviešinimą. Į teismą padavė ir leidyklą „Tyto alba". Prašo iš leidyklos ir manęs priteisti po 3 tūkst. eurų, padengti bylinėjimosi išlaidas, išimti knygą iš apyvartos ir pasidalinti honoraru. Sako, kad aš atskleidžiau, jog jis serga sunkia liga, nors apie tai šimtus kartų buvo skelbta. Jis ir pats man apie ligą pasakojo, kai pasakiau, kad rašysiu knygą. Sako, atskleidžiau jo gyvenamąją vietą, nes užsiminiau apie jo butą Melnragėje. Bet nepaminėjau net gatvės. Advokatė klausia, ar gavau jo leidimą rašyti. Neatsimenu. Tačiau juk su juo šnekėjau, kalbėjau, kad noriu knygą parašyti, sakiau: jūs keliolika metų buvote tampomas, atkentėjote. Jis man viską ir papasakojo", - sakė rašytojas.

Pavojingas precedentas

V.Čepui teko šnekėtis su Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininku Dainiumi Radzevičiumi.

„Tas sakė: jei tave nuteis, tai visiems žurnalistams bus „šakės". Sako, kad kiekvienas, radęs savo pavardę straipsnyje, kreipsis į teismą ir reikalaus pinigų. Teismas klausė, kodėl minėjau pavardes, o ne inicialus. Tačiau juk tai - dokumentinis romanas", - akcentavo V.Čepas.

Buvęs parlamentaras sakė ilgai nesupratęs, kodėl niekas nesivargina atkreipti dėmesio į tai, kad trys vyrai galbūt nekaltai įkalinti.

„Paskui supratau, kad yra klanas. Negi generalinis prokuroras ims tirti savo sistemą? Arba negi Aukščiausiojo Teismo pirmininkas savus skandins?" - retoriškai klausė rašytojas.

Net ir nuteistieji iki gyvos galvos turi teisę atsėdėję 20 metų kreiptis su prašymu būti paleisti anksčiau laiko, jei per visą įkalinimo laikotarpį elgėsi gerai, grąžino skolas, prisipažino nusikaltę - esą tai reiškia atgailą.

„Vieno nuteistųjų - Audriaus Skėrio - klausiau, ar prisipažins. Tai tas ir sako, kad nieko kito neliks - vis dar bent 10-20 metų pagyvens laisvėje. Kiti du sakė, kad neprisipažins, nes nieko nepadarė. Klausiau jų, kur buvo protas, kai anksčiau prisipažino. Atsakė: kai sėdi kalėjime, tai dėl tenykščių sąlygų patį velnią į vestuves pasikviesi", - pasakojo V.Čepas.

Varnas varnui akies nekerta

Knygos autorius sako: jei pralaimės bylą, jam bus „šakės".

„3 tūkst. eurų gal dar ir sukrapštyčiau. Tačiau jei reikės 10 tūkst. eurų (mat G.Jacka pasisamdęs du gerus advokatus, todėl teisinės išlaidos bus milžiniškos), reikės kažką parduoti, nes gyvenu tik iš pensijos. Net neturiu pinigų advokatui nusisamdyti. Sako, kad honoraru pasidalinčiau. Tačiau kai pasakiau, kad už visų metų darbą tegavau 842 eurus, visų veidai teisme ištįso. Pasakiau Jackai: tu, Gediminai, iš honoraro nepralobsi. Tačiau labiausiai gaila laiko, nes tenka iš Klaipėdos į Vilnių dėl teismo važinėti", - neslėpė rašytojas.

Per kelis knygos „Siena" pristatymus pernai salės buvo sausakimšos, juose dalyvavo buvę ministrai, Seimo nariai, prokurorai, teisėjai ir t.t.

„Galvojau, kad kils sujudimas, byla dėl trijų nuteistųjų bus vėl išjudinta, kai tokie žmonės dalyvavo. Bet - nieko, varnas varnui akies nekerta. Ir G.Jacką pakviečiau į pristatymą. Galvojau, kad padėkos, nes aš jį knygoje kankiniu padariau. Aišku, negalėjau pripaišyti angelo sparnų, tačiau daug ką nutylėjau. Ir še tau - padavė į teismą", - nusivylimo neslėpė V.Čepas.


Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s