respublika.lt

Bus stiprinama prevencinė socialinė pagalba žmogui, šeimai, bendruomenei

(7)
2021 lapkričio 10 15:37:07
LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Komunikacijos skyrius

Šiuo metu socialinės paslaugos teikiamos siekiant padėti išspręsti konkrečias, jau kilusias žmogaus ar šeimos socialines problemas, o dėmesio prevencijai beveik neskiriama. Socialinių paslaugų įstatymo pataisomis bus įtvirtinta nauja socialinių paslaugų rūšis - prevencinės socialinės paslaugos, padėsiančios suteikti žmonėms kokybišką kompleksinę pagalbą arčiausiai namų. Taip pat bus sudarytos sąlygos socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugų tęstinumui, vienodam šių paslaugų kokybės standartų taikymui bei jų teikimui. Stiprinant visų teikiamų socialinių paslaugų kokybę, bus keliama ir socialinių paslaugų srities darbuotojų profesinė kompetencija.

×
nuotr. 1 nuotr.
Šeima. Asociatyvi pixabay nuotr.

 

Vyriausybė pritarė šioms Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtoms Socialinių paslaugų įstatymo pataisoms.

„Pandemija ypatingai išryškino socialinių paslaugų poreikį: ir senjorams, ir vienišiems asmenims, ir šeimoms su vaikais. Siūlome pokyčius socialinių paslaugų srityje, nes matome būtinybę gerinti socialinių paslaugų kokybę, daugiau dėmesio skirti prevencijai, kad žmonės sulauktų pagalbos anksčiau, nei jų problemos įsisenėja ir tampa sunkiai įveikiamos. Socialinį darbą dirbančiųjų atsidavimas, motyvacija ir profesinės kompetencijos užtikrina kokybiškesnę pagalbą kiekvienam, kuriam jos prireikia", - sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

PREVENCINĖS SOCIALINĖS PASLAUGOS

KAIP YRA DABAR. Šiuo metu Socialinių paslaugų įstatyme nustatytos dvi socialinių paslaugų rūšys: bendrosios ir specialiosios socialinės paslaugos. Socialinės paslaugos teikiamos jau kilusioms žmonių, šeimų socialinėms problemoms spręsti, - nėra galimybės paslaugas gauti prevenciškai. Šiuo metu socialinių paslaugų teikimas sunkumus patiriantiems žmonėms, šeimoms reikalauja daugiau investicijų, nei jų reikalautų dirbant prevenciškai - tiek laiko, tiek žmogiškųjų išteklių, siekiant atkurti žmonių, šeimų savarankiškumą ir gebėjimus spręsti iškylančias problemas.

KAIP BUS SPRENDŽIAMA. Siūloma įtvirtinti naują socialinių paslaugų rūšį - prevencines socialines paslaugas. Jos galės būti teikiamos ir tada, kai asmuo ar šeima dar neturi socialinių problemų ar nėra atsiradę veiksnių ir aplinkybių, dėl kurių patiriama ar yra pavojus patirti socialinę atskirtį. Siekiama padėti išvengti socialinės rizikos atsiradimo ir socialinių problemų ateityje.

Prevencines socialines paslaugas nemokamai galės gauti visi asmenys ir šeimos. Svarbu, kad prevenciniais tikslais teikiamas kompleksines paslaugas šeimai asmenys ar šeimos gautų kuo arčiau gyvenamosios vietos. Numatoma, kad šios paslaugos bus organizuojamos, o, esant poreikiui, ir teikiamos per bendruomeninius šeimos namus, paslaugų koordinavimą organizuojant vieno langelio principu. Kiekviena savivaldybė turės užtikrinti, kad jos teritorijoje veiktų bent vieni bendruomeniniai šeimos namai ir prevencinės kompleksinės paslaugos šeimai būtų prieinamos visiems, kuriems jų reikia.

Kompleksinių paslaugų šeimai kokybę padės užtikrinti metodinę pagalbą teiksiantis metodinis kompleksinių paslaugų šeimai centras. Jame bus teikiama metodinė pagalba dėl kompleksinių paslaugų šeimai organizavimo ar teikimo, jų kokybės gerinimo bei dalinamasi gerąja patirtimi, teikiant šias paslaugas.

SOCIALINĖ REABILITACIJA NEĮGALIESIEMS BENDRUOMENĖJE

KAIP YRA DABAR. Šiuo metu nėra vienodų socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugų kokybės standartų, dėl šių paslaugų finansavimo konkurso būdu yra neužtikrinamas tęstinis šias paslaugas teikiančių įstaigų finansavimas, todėl neužtikrinamas paslaugų prieinamumas, finansinis tvarumas ir kokybė.

KAIP BUS SPRENDŽIAMA. Siūloma socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugas priskirti socialinės priežiūros paslaugoms. Taip bus užtikrinta šių paslaugų kokybė, atitiktis bendriems socialinės priežiūros paslaugų teikimo reikalavimams. O taip pat šias paslaugas galės teikti nauji paslaugų teikėjai. Jiems prisijungus, didės socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugų prieinamumas, kokybė, finansinis užtikrintumas.

SOCIALINIŲ PASLAUGŲ SRITIES DARBUOTOJŲ PROFESINĖ KOMPETENCIJA

KAIP YRA DABAR. Socialinis darbas kaip profesinė veikla susiduria su iššūkiais - nuolat stebimas socialinių darbuotojų trūkumas, o tai tiesiogiai susiję su socialinių paslaugų prieinamumu bei kokybe. Socialinių paslaugų srities darbuotojų specifinių kompetencijų trūkumas lemia netolygią teikiamų socialinių paslaugų kokybę, socialinių paslaugų trūkumą, darbuotojų „perdegimą".

KAIP BUS SPRENDŽIAMA. Vienas iš būdų spręsti išvardintas problemas - stiprinti socialinių paslaugų srities darbuotojų profesines kompetencijas dalyvaujant mokymuose, supervizijoje. Kompetencijos tobulinimas bus įskaitomas į darbuotojo darbo laiką, mokant darbo užmokestį. Reguliariai profesinę kompetenciją siūloma tobulinti visiems socialinių paslaugų srities darbuotojams. Taip pat bus sukurtas socialinių paslaugų srities darbuotojų reguliacijos mechanizmas. Tai padės užtikrinti socialinio darbo, kaip profesinės veiklos, vidinį suderinamumą, reguliarų, tikslingą, socialinių paslaugų srities darbuotojų poreikius atliepiantį profesinės kompetencijos tobulinimą, profesinio elgesio standartų laikymąsi. Taip pat bus patikslinti reikalavimai individualios priežiūros darbuotojui - socialinio darbuotojo padėjėjui ir lankomosios priežiūros darbuotojui.

Jeigu Socialinių paslaugų įstatymo pataisoms pritars Seimas, siūlomi pakeitimai įsigalios nuo kitų metų liepos 1 d.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (7)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • RINKIMAI: Europos Parlamentas išrinko konservatorę įstatymų leidėją Robertą Metsolą naująja pirmininke.
  • DRAUSTINIAI: Aplinkos ministerijos duomenimis, daugiausia mūsų šalyje yra genetinių (112), telmologinių (52), kraštovaizdžio (45), geomorfologinių (40), botaninių (35), hidrografinių (34), botaninių-zoologinių (31) draustinių.
  • ĮGALIOJIMAI: Seimas antradienį po svarstymo pritarė ekstremaliosios situacijos metu pratęsti kariams pasienyje suteiktų įgaliojimų trukmę dar trims mėnesiams.
  • NEBEATITINKA: Vyriausioji prezidento patarėja ekonominiais ir socialinės politikos klausimais Irena Segalovičienė teigia, kad galimybių pasas nebeatitinka omikrono atmainos sukurtų realijų, todėl privalo būti peržiūrėtas.
  • UOSTAI: Pernai Lenkijos jūrų uostuose krovos apimtis išaugo 9% ir pasiekė 113,1 mln. tonų kiekį.
  • BVP: Baltarusija per praėjusius metus sukūrė palyginamosiomis kainomis 2,3% didesnį nei užpernai bendrąjį vidaus produktą.
  • KROVINIAI: Rygos uostas pranešė per praėjusius metus perkrovęs 21,499 mln. tonų krovinių – tai 9,3% mažiau nei 2020 m.
  • MAŽĖJIMAS: Kinijos populiacija sensta – darbingo amžiaus žmonių, kuriems nuo 16 iki 59 metų, per dešimtmetį sumažėjo daugiau nei 7 proc. punktais – nuo 70% iki 62,5%.
  • AUGIMAS: Praėjusią savaitę elektros kainos Baltijos šalyse didėjo, labiausiai elektra brango Lietuvoje – 20 proc., iki 172,38 Eur/MWh.
  • DRAUDIMAS: Pirmoji pasaulio teniso raketė Novakas Džokovičius po jo vizos atšaukimo negalės atvykti į Australiją trejus metus, patvirtino šios šalies federalinė vyriausybė.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar vykstate į Lenkiją apsipirkti arba užsipilti degalų dėl ten esančių mažesnių kainų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių šiemet įvykusių įvykių galėtumėte įvardinti kaip „Metų įvykį“?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +3 C

-5 +4 C

 

0 +3 C

-3 +2 C

0 +4 C

 

-2 0 C

0-8 m/s

0-10 m/s

 

0-10 m/s

       
X