respublika.lt

Brangi elektra vienus kandžioja, kitus glosto

(2)
2022 rugsėjo 18 12:00:00
Danas NAGELĖ

Dar 2020 m. pradžioje STT gavo prašymą ištirti su buvusiu susisiekimo ministru, dabartiniu „Litgrid" vadovu Roku Masiuliu susijusių asmenų karjerą. STT net gavo schemą, akivaizdžiai parodančią, kad grupė asmenų paskui R.Masiulį „keliavo" iš vienos jo valdomos įmonės ar institucijos į kitą ir susiformavo tam tikra kasta. Bet jokios reakcijos nebuvo. Dabar paaiškėjo dar vienas iškalbingas faktas - „Nord Pool" biržoje aukštas pareigas užima R.Masiulio sutuoktinė Lina Masiulienė. O „Litgrid" yra ne tik biržos akcininkė, bet ir dėl biržos nustatytų elektros kainų skirtumo tarp Švedijos bei Lietuvos gauna dešimtis milijonų vadinamų perkrovos pajamų.

×
nuotr. 3 nuotr.
Rokas Masiulis yra gavęs ir valstybės apdovanojimą iš prezidentės Dalios Grybauskaitės rankų. Stasio Žumbio nuotr.

 

Šeimyninė ranga

„Lina Masiulienė. Viena energetikos išteklių biržos „BaltPool" kūrėjų, Šiaurės šalių elektros energijos biržos „Nord Pool" biuro Vilniuje vadovė. Ir jos šaunusis sutuoktinis - kadaise buvęs AB „Klaipėdos nafta" generalinis direktorius Rokas Masiulis. Dabar šaunaus sutuoktinio Roko, vadovaujančio AB „Litgrid", tiekiama elektra iš „Nord Pool" atneša jo nuostolingai firmai papildomų „perkrovos pajamų" - 128 mln. Eur per pusmetį. Sumokame mes visi. Ir čia jokių viešųjų ir privačių interesų konfliktų, viskas Lietuvai, viskas jos piliečių gerovei, ar ne?", - tokį įrašą savo feisbuko paskyroje patalpino žinomas publicistas Algimantas Rusteika.

Ir tai - visiška tiesa. R.Masiulis viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje pateikia tokius duomenis apie sutuoktinę: „Darbovietė - NORD POOL AS, ryšio pradžios data - 2018-11-01, pareigų pobūdis - juridinio asmens darbuotojas, pareigos - naujų rinkų paieškos vadovas".

„Du artimi šeimos asmenys dirba struktūrose, kuri viena kitą „papildo". Juridiškai ir morališkai gal tai nėra pažeidimas, bet, kaip yra sakiusi Rasa Juknevičienė, minčių kyla visokių. Nenorėjau to iškelti kaip didžiulės blogybės, bet pagalvokime: vyras su žmona vakarais tikrai pasišneka. Tu, Rokai, tikrai negali sakyti, kad nieko nežinojai. Nueik į virtuvę ir pakalbėk su žmona. Bet kokie pasiteisinimai apie tai, kad kažkas kažko nežinojo apie kainas, įvairius pirkimus ir t.t., neįtikina. Manau, kad Rokas, kaip „Litgrid" vadovas, nelabai ir supyksta, iš Linos sužinojęs, kad kils elektros kainos", - „Vakaro žinioms" sakė A.Rusteika.

Nauda - 64 mln. eurų per pusmetį

Lietuvos įmonė „Litgrid", kaip ir kitų „Nord Pool" biržai priklausančių šalių elektros sistemų operatoriai, yra biržos akcininkė. Negana to, „Litgrid" buvo nurodžiusi, kad vien per pirmąjį 2022 metų pusmetį surinko 64,4 mln. Eur perkrovų pajamų. Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius anksčiau buvo nurodęs net dvigubai didesnius skaičius - 128 mln. Eur pajamas.

„Patiksliname, jog 2022 m. pirmąjį pusmetį buvo surinkti 128 mln. Eur perkrovų pajamų dėl kainų skirtumo tarp Lietuvos-Švedijos kainų zonų. Kaip ir minėta anksčiau, perkrovų pajamos yra padalijamos per pusę abiejų šalių perdavimo sistemų operatoriams: 64 mln. eurų Lietuvos perdavimo sistemos operatoriui AB „Litgrid", 64 mln. eurų Švedijos perdavimo sistemos operatoriui „Svenska kraftnät", - vėliau aiškino VERT. Kitaip tariant, aukštos elektros kainos ir ypač jų skirtumai skirtingose prekybos zonose yra itin naudingi Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriui „Litgrid", nes dėl to ji gauna dešimtis milijonų eurų. Didelė kaina naudinga ir visai „Ignitis grupei", kuri vien per pirmąjį pusmetį susižėrė per 100 mln. Eur pelną. Tai tikrai turėtų paglostyti širdis ir šios vadinamosios valstybės įmonės privatiems akcininkams - 2020 m. pavasarį Sauliaus Skvernelio Vyriausybė leido beveik 27 proc. akcijų privatizuoti.

Ištisas klanas

Tai, kad R.Masiulis tarsi magnetas prie savęs traukia giminaičius, draugus, bendražygius, žinoma jau seniai. „Valstiečių" lyderis Ramūnas Karbauskis 2020-ųjų pradžioje, padedamas kolegų Seimo narių, netgi buvo sudaręs schemą, atskleidusią, kad grupė susijusių asmenų „keliavo" paskui R.Masiulį į valstybės valdomas įmones. Todėl kreipėsi į STT, kad ši išsiaiškintų, ar jų karjera buvo skaidri ir nesukūrė prielaidų korupcijai atsirasti.

„Grupė įvairiais ryšiais tarpusavyje susijusių asmenų tiesiog keliauja paskui R.Masiulį - jam dirbant „Klaipėdos naftoje" įsidarbina šioje bendrovėje. Paskui, jam tapus energetikos ministru, kraustosi į energetikos srities sektoriuje dirbančias valstybines įmones, o jam einant susisiekimo ministro pareigas - dar kartą pajuda link Susisiekimo ministerijai pavaldžių įmonių. Žmonės keliauja per įstaigas, tampa įstaigų vadovais, projektų vykdytojais, net konkursai nevykdomi. Nepotizmas pasireiškia per naudą, kurią gauna žmonės dirbdami, siedami savo veiklą ir tiesiogiai keliaudami kartu su susisiekimo ministru, energetikos ministru, „Klaipėdos naftos" vadovu - aš šneku visą laiką apie R.Masiulį", - 2020-aisiais skelbė R.Karbauskis.

Užvakar „Vakaro žinios" R.Karbauskio pasiteiravo, ar „valstiečiai" gavo kokį nors atsakymą iš STT ir ar jo nestebina naujai paaiškėję faktai apie R.Masiulį bei jo sutuoktinę.

„Neatsimenu, ar gavome atsakymą iš STT. Jei buvo atsakymas, tai tik toks, kad ji nemato problemų. Jei nebuvo - vis tiek tą patį reiškia, nes nebuvo imtasi jokių veiksmų, nepotizmo apraiškos nesudomino. O dėl R.Masiulio ir jo žmonos... Niekam ne paslaptis, kad energetikos sektoriuje (ir ne tik) veikia saujelė žmonių, susijusių partiškumu, draugystės, giminystės ryšiais. Neįžvelgiu ypatingo skirtumo, ar tai partiečiai, ar vyras su žmona. Bet manęs tai visiškai nebestebina. Nes jei ne žmona, tai draugas užimtų jos vietą, ne draugas - tai partietis ar dar kažkas. Visa sistema veikia taip, kad visi yra susiję tam tikrais interesais. Todėl mes, „valstiečiai", teiksime pataisas, jog rinka būtų decentralizuota, demonopolizuota. Tada ir tas nepotizmas, tas klanas nebeturėtų tiek galių veikti savų interesų naudai", - teigė R.Karbauskis.

Siūlo išeitį

Anot jo, šiuo metu visa energetikos sistema yra pastatyta ant vienos įmonės - „Ignitis grupės": su ja susiję asmenys ir sprendžia, kaip turi vystytis visas ūkis.

„Jei vystytumėte vėjo jėgainių parką ir reikėtų paskolos, žinote, ką banke jums pasakytų? Kad reikia ilgalaikės sutarties, kurią bankas priimtų kaip garantą. O kur dėl ilgalaikės sutarties kreiptumėtės? Į vienintelę lietuvišką įmonę, kuri gali suteikti tokį garantą, nes jokių alternatyvų nėra. Ir todėl „Ignitis grupė" pusvelčiui superka visų parkų vystomą elektrą ir brangiai pardavinėja rinkoje.

O mes sakome, kad reikia leisti savivaldybėms turėti įmones, kurios galėtų tiesiogiai pirkti elektrą iš gamintojų ir ja aprūpinti visą savivaldybę, o ateityje galbūt net ir visus gyventojus. Tą įgyvendinus visokie masiuliai nebeturėtų galimybės pasiglemžti visą sistemos kontrolę ir uždirbti nieko neveikdami.

Šiandien reikia priimti įstatymus ir keisti visą sistemą. Bet ne taip, kaip iki šiol, kai rinkoje atsiranda įmonės, kurios net elektros generacijos neturi, kaip „Perlas energija". Kurios perka rinkoje ir perpardavinėja. Nes kai kainos pakyla, tokios įmonės savo įsipareigojimų vykdyti nebegali. Savivaldybių įmonės turėtų turėti teisę sudaryti sutartis su jėgainių parkais, o valstybė vietoj „Ignitis grupės" bankams suteiktų garantiją, kad tokie parkai yra saugūs. Kaip ir savivaldybės, nes jos juk negali bankrutuoti. Aišku, iškart kainos nekristų, nes parkai atsirastų tik po metų-dvejų. Bet jiems atsiradus, kainos kristų ir nebe masiuliai ar jų žmonos visa tai reguliuotų", - „valstiečių" planus atskleidė R.Karbauskis.

Gudri schema

Pasak jo, kai buvo nuspręsta privatizuoti dalį „Ignitis grupės" akcijų, valstybė prarado galimybę jos pelno sąskaita mažinti tarifus gyventojams.

„Tačiau galime nacionalizuoti tas akcijas, ir nemanau, kad tai sulauktų pasipriešinimo, nes grupelei žmonių, kurie valdo energetikos sistemą, net nebūtina būti akcininkais. Kam jiems akcijos, jei ir be jų valdo visus procesus? Toks Dainius Kreivys gali per savo mamą ar dar kažką įkurti įmonę, laimėti konkursą, „Ignitis grupė" jai gali suteikti ilgalaikę sutartį dėl daug didesnių elektros pirkimo kainų nei kitiems žaidėjams, ir niekas apie tai nesužinotų. Nes tai - komercinė paslaptis. Taip yra dėl to, kad rinkoje veikia monopolistas, kuris gali diktuoti sąlygas, nes neturi konkurencijos. Jei rinka būtų decentralizuota, jūs nebeklaustumėte manęs, ar gerai, kad Masiulio žmona dirba tokioje vietoje. Nes į tai būtų nusispjauti", - konstatavo R.Karbauskis.

Beje, politikas tvirtino nieko apie planus privatizuoti „Ignitis grupės" akcijas nežinojęs, ir sako, kad S.Skvernelis veikė partijai už nugaros.

„Mūsų frakcijoje nebuvo nė vieno Seimo nario, nedirbusio Vyriausybėje ir žinojusio apie tokius planus. Nes būtume sakę, kad tai - nesąmonė. Saulius (Skvernelis, - aut. past.) mums nieko nesakė. Apie tai, kad „Ignitis grupė" yra iš dalies privati, sužinojau maždaug prieš savaitę iš vienos laidos", - tikino „valstiečių" lyderis.

„Ignitis grupei" - gerai kaip yra

Beje, įvairūs specialistai ir dalis politikų siūlo Lietuvai paprasčiausiai pasitraukti iš „Nord Pool" biržos ir elektrą pirkti sudarant tiesioginius kontraktus su gamintojais. Tačiau, savaime aišku, tam prieštarauja „Ignitis grupė". Jos vadovas Darius Maikštėnas „Žinių radijui" teigė, kad iš biržos nėra taip lengva pasitraukti, nes esą tik 30 proc. reikiamos elektros patys pasigaminame, likusią - importuojame.

Tiesa, jis taip ir neatsakė, kodėl negalima būtų pirkti tiesiai iš tiekėjų, tik kalba, kad ir į kitą biržą pereiti nebūtų lengva. Bet suteikė viltį: esą biržoje dalyvaujančių kitų šalių elektros sistemų operatoriai, kurie, kaip ir „Litgrid", yra ir biržos akcininkai, jau reikalauja kainų skaičiavimo metodiką pritaikyti prie realybės. Nes esą algoritmai puikiai veikė taikos sąlygomis, o dabar visiškai išsikraipė. Ir pridūrė, kad skandinavų, turinčių didžiausią įtaką „Nord Pool" biržoje", „ramybė bus išjudinta".

Komentuoja buvęs vidaus reikalų ministras Gintaras FURMANAVIČIUS:

Energetikos ministro Dainiaus Kreivio žmona skiriama ambasadore Italijoje. Jūs pabandykite įsivaizduoti tokį dalyką praėjusioje Vyriausybėje. Iškart konservatoriai būtų išpūtę skandalą. Prisiminkime buvusio susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus „skandalą" dėl kotleto. Koks triukšmas buvo sukeltas! Pamenate, kai S.Skvernelio žmona buvo įdarbinta „Orlen", kokios bangos kilo? O kodėl dabar tyla dėl D.Kreivio žmonos? Kas galėtų paneigti, kad tai su religine bendruomene „Opus dei", kurios centras yra Romoje, nėra susiję?

Dėl J.Narkevičiaus buvo sukeltas skandalas netgi dėl to, kad buvo įdarbinta dalis lenkiškai kalbančių žmonių. O dabar R.Masiulis dirba bendrovėje, besipelnančioje dėl biržos, kurioje aukštas pareigas užima jo žmona, nustatytų taisyklių. Ir - nieko. Nieko dėl kainų mažinimo ir nedaroma dėl to, kad ir „Litgrid" gerai, ir valstybės biudžetas gauna daugiau pajamų".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
132
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (2)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PASLAUGA: Kėdainių rajono taryba pritarė siūlymui nuo kitų metų sausio 1 dienos pensijos sulaukusius asmenis ir neįgalius keleivius vežioti nemokamai.
  • MOKYKLA: Patvirtintos atnaujintos bendrosios programos, kurios mokyklose bus pradėtos diegti nuo 2023 mokslo metų, pranešė Nacionalinė švietimo agentūra.
  • APSKUNDĖ: Už piktnaudžiavimą nuteistas Seimo narys Petras Gražulis ir jo advokatas Rolandas Tilindis Lietuvos Aukščiausiajam Teismui apskundė nuosprendį.
  • DUOMENIS: Registrų centras, gavęs informacijos apie galimai neteisėtą duomenų disponavimą, penktadienį kreipėsi į teisėsaugą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo - centrą pasiekė informacija apie galimai neteisėtą disponavimą kelerių metų senumo žemės sklypų kadastro duomenimis, tam tikra informacija apie nuosavybės teises.
  • PAJAMOS: Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad Europos Sąjungos energetikos ministrų tarybos posėdis Lietuvai buvo sėkmingas, kadangi jame buvo pritarta išlygai, pagal kurią pigiai elektrą gaminančios šalys turės pasidalinti viršplaninėmis pajamomis su ją perkančiomis valstybėmis.
  • BAUDA: Kauno apygardos teismas dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną nuteisė Latvijos pilietį ir skyrė jam 7 tūkst. eurų baudą, pranešė prokuratūra.
  • PILIETYBĖ: Seime svarstomas siūlymas, kad siekiant įteisinti dvigubą pilietybę iš Konstitucijos būtų išbraukti jos ribojimai ir perkelti į atskirą konstitucinį įstatymą.
  • ELEKTRA: Seimas atmetė parlamentaro Petro Gražulio pateiktas Elektros energetikos įstatymo pataisas, siūlančias numatyti kompensacijas įmonėms dėl padidėjusių elektros kainų.
  • LAISVĖ: Seimo Laisvės premijų komisija kviečia visuomenines organizacijas ir asociacijas, kūrybines sąjungas, bendruomenes, akademinę bendruomenę, valstybės ir savivaldybių institucijas, visus piliečius iki 2022m. spalio 31d. teikti prašymus su siūlomais pretendentais 2022 metų Laisvės premijai gauti.
  • PIENAS: Lietuvoje energijos kainoms pasiekus vienas didžiausių Europoje, pieno pramonei konkuruoti eksporto rinkose tampa labai sudėtinga, teigia sektoriaus atstovai: šių metų pirmąjį pusmetį lietuviškų pieno produktų į ne Europos Sąjungos šalis eksportuota jau 27,7 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu – 34 tūkst. tonų.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Lietuvai reikalinga Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +9 C

+3 +10 C

 

+7 +13 C

+9 +15 C

+8 +14 C

 

+10 +12 C

0-4 m/s

0-6 m/s

 

0-6 m/s