Prasidėjus brandos egzaminų sesijai policijos pareigūnai keliauja į interneto erdvę - metas sekti prekybą brandos egzaminų užduotimis. Nors už ją numatyta baudžiamoji atsakomybė, užsidirbti iš prekybos užduotimis norinčiųjų ir šįmet netrūksta.
Abiturientų brandos egzaminų sesija jau prasidėjusi - gegužės 5 dieną moksleiviai laikė pirmąjį - prancūzų kalbos - egzaminą. Paskutinis pagrindinės sesijos valstybinis brandos egzaminas - fizikos - vyks birželio 18 dieną.
Kai 2006 metais dėl nutekintų egzamino užduočių teko atsistatydinti Nacionalinio egzaminų centro vadovui, susigriebta griežtinti egzaminų užduočių saugojimo tvarką. Brandos egzaminų medžiaga buvo prilyginta valstybės paslapčiai, už kurios paviešinimą numatyta baudžiamoji atsakomybė.
„Vakaro žinios“ pasidomėjo, ką apie galimybę nusipirkti brandos egzaminų užduotis girdėję šiųmečiai abiturientai ir kokios šįmet galimybės jas sužinoti.
„Facebook“ tinkle mačiau skelbimą, kad galima nusipirkti lietuvių kalbos temas, - prisipažino vienos Kauno mokyklos abiturientė Vaida. - Kažkas iš draugų tokiu pranešimu pasidalijo, bet ar tikrai tas įmanoma, nežinau.”
Paskambinome pagal skelbimą „Ruošiu valstybiniam egzaminui taip, kaip reikia“. Jaunuolis nustebo, kodėl „motina“ - ne „dukra“ skambina, kelissyk perklausė, kokioje mokykloje ji mokosi, kokia klasės auklėtojos pavardė. Patvirtinęs, kad matematikos egzamino užduotys - jo rankose, kainos nesakė - praneš per susitikimą. Pažadėjo informuoti, kur ir kada laukti, bet dingo kaip į vandenį. Išsigando?
„Dar prieš brandos egzaminų sesiją Policijos departamento Kriminalinės policijos biure imtasi priemonių užkirsti kelią galimam užduočių pardavinėjimui internete”, - tvirtino Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis. Jis pridūrė, kad galimybė įsigyti valstybinių egzaminų užduotis yra mažai tikėtina, nes kai jos buvo prilygintos valstybės paslapčiai, labai sugriežtėjo kontrolė. „Bet sukčiai, be abejo, gali bandyti abiturientus apgauti, siūlydami netikras egzaminų užduotis“, - įspėjo jis.
Egzaminams besirengiančius abiturientus piktina ir tai, kad internete siūloma pirkti miniatiūrinio dydžio belaides ausines su mikrofonu, kad, kaip rašoma skelbime, būtų lengviau išlaikyti valstybinius egzaminus. Tai yra sukčiauti. Prie tokios įrangos prekeivių pareigūnai prikibti negali, tačiau egzaminuotojai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kokiomis priemonėmis moksleiviai egzamine naudojasi.Saulius ZYBARTAS - Nacionalinio egzaminų centro direktorius:
Valstybinių brandos egzaminų turinys sudaro valstybės ir tarnybos paslaptį, todėl yra administruojamas griežtai vadovaujantis atitinkamo įstatymo nuostatomis. Nacionalinis egzaminų centras jau keletą metų sėkmingai bendradarbiauja su policijos departamentu, kuris egzaminų sesijoje skiria daugiau dėmesio šiems klausimams.
Egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkose numatytos priemonės, skirtos užtikrinti sąžiningą egzaminų laikymą: į egzaminų vietas užduotys patenka prieš pat egzaminą, specialūs vienkartiniai vokai atplėšiami abiturientų akivaizdoje patikrinus, ar jie nepažeisti, užduotys iš egzamino patalpos negali būti išneštos iki egzamino pabaigos ir t. t.
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"