respublika.lt

Bankams teks atskleisti ir savo lovos reikalus

2022 lapkričio 09 04:05:00
Danas NAGELĖ

Seimas praėjusį ketvirtadienį priėmė vieną skandalingiausių per pastaruosius kelerius metus įstatymų, kuris, jei nevetuos prezidentas, įsigalios jau gruodžio 1 d. Jam įsigaliojus bankai ir kiti mokėjimo paslaugų tiekėjai galės rinkti ir saugoti duomenis apie piliečių religines, politines ir filosofines pažiūras, duomenis apie lytinį gyvenimą, seksualinę orientaciją ir panašiai.

×
nuotr. 4 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

 

Prašo vetuoti

Mokėjimų įstatymo pakeitimo įstatymas iš pirmo žvilgsnio atrodo visiškai nepavojingas, nes leidžia mokėjimo paslaugų teikėjams tvarkyti asmens duomenis, „įskaitant specialių kategorijų asmens duomenis, kaip jie apibrėžti 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo".

Tačiau ši iš pirmo žvilgsnio nekalta nuostata užkliuvo Lietuvos šeimų sąjūdžiui, kuris šalies prezidento Gitano Nausėdos reikalauja įstatymą vetuoti ir ragina jį arba penktadalį Seimo narių kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl šio įstatymo atitikimo Konstitucijai.

„Ši informacija absoliučiai nėra reikalinga bankų veiklai, šiuos duomenis draudžia rinkti ES Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas. Tokios įstatymo nuostatos prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 22 straipsnyje nustatytai piliečių teisei į privatų gyvenimą", - rašoma Lietuvos šeimų sąjūdžio kreipimesi.

Lįs net į miegamuosius

Kas iš tikrųjų slypi po naujuoju įstatymu? Tą įstatymo priėmimo metu viešai įvardino socialdemokratas Gintautas Paluckas.

„Atrodo, tokia paprasta įstatymo pataisa iš principo labai stipriai pažeidžia asmens teisę į privatumą ir sudaro finansų įstaigoms ir bankams galimybę neterminuotą laikotarpį iš esmės saugoti itin specifinius duomenis apie savo klientus. Aš išvardinsiu, kas tai yra, kolegos, kad jūs šiek tiek irgi suprastumėte. Tai yra duomenys, atskleidžiantys rasinę, etninę kilmę, politines pažiūras, religinius ar filosofinius įsitikinimus, narystę profsąjungose, taip pat genetiniai duomenys, biometriniai duomenys, kai jie tvarkomi konkrečiai nustatant asmens tapatybę, sveikatos duomenys arba duomenys apie fizinio asmens lytinį gyvenimą ir lytinę orientaciją.

Aš niekaip nesuprantu, kodėl bankui reikėtų lįsti į mano miegamąjį ir aiškintis, ką aš ten darau, su kuo aš ten darau? Kodėl reikėtų aiškintis ir rinkti informaciją apie įvairias politines pažiūras? Ar bus atsisakoma teikti man paslaugas dėl to, jeigu aš būsiu dešinysis ar kairysis? Iš principo šia įstatymo nuostata tos pataisos stipriai išplečia bankų teises nesant poreikio", - įspėjo G.Paluckas, tačiau dauguma kolegų jo įspėjimą ignoravo. Už įstatymą balsavo net 75 Seimo nariai, prieš buvo 10 ir 33 susilaikė. Beje, tokia nuostata priimta, nes esą tai padės kovoti su pinigų plovimu ir sukčiavimu pervedant pinigus. Tačiau kaip su pinigų plovimu susijęs, pavyzdžiui, lytinis gyvenimas? Galbūt seimūnai mano, kad jei seksu žmogus užsiima tik kartą per savaitę, jau yra pavojingas, o jei dažniau - nebeturi laiko plauti pinigus?

Nustebino net Lietuvos banką

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pranešėju šiam klausimui paskirtas komiteto vicepirmininkas Algirdas Butkevičius „Vakaro žinioms" tvirtino, esą parlamentarai priėmė įstatymą visiškai neįsigilinę į jo esmę. Jis ir pats balsavo „už", nes esą nežinojo, kokių nesąmonių ten prirašyta.

„Buvo pasakyta, kad tai - europinis projektas. Jei ateina dokumentas su ES ženkliuku, jį reikia perkelti į Lietuvos teisę. Tačiau priėmus įstatymą, aš išgirdau, kas po juo slypi. Todėl praėjusį penktadienį su Lietuvos banko valdybos pirmininku Gediminu Šimkumi gerdami kavą gal valandą apie tai diskutavome. Jis irgi buvo labai nustebęs. O prieš tai niekas į tai neatkreipė dėmesio, net komitetas. Tuo pačiu ir aš. Dabar, manau, reikės grįžti prie gilesnės analizės.

Bet jei tai tikrai yra ES dokumento nuostatos, o ne nacionaliniu lygiu įrašyta, tai nieko nebepakeisi", - svarstė A.Butkevičius.

Blokavo seimūno kortelę

Jis pateikė asmeninį pavyzdį, kaip bankai jau ir dabar piktnaudžiauja Seimo suteiktomis perteklinėmis teisėmis.

„Neseniai pamačiau, kad užblokuota mano „Luminor" banko kortelė. Kreipiausi į banką, tai pasakė, kad neužpildžiau anketos, kurią buvo atsiuntę. Sakau, kad buvau užpildęs. Tai nusistebėjo, kad nežinau tvarkos, jog politikai kas 10 ar 12 mėnesių vėl tą anketą turi atnaujinti. Sako, kad politikams yra sustiprinta kontrolė. Nuėjau į vietą ir užpildžiau. Klausimai nėra sudėtingi: ar priklausai kokiai nors partijai ir panašiai. Užpildžiau ir kortelę atblokavo", - pasakojo parlamentaras.

Paklaustas, kaip naujoji tvarka veiks, politikas spėliojo, kad nuo gruodžio tikriausiai visi bankų klientai gaus anketas, kuriose turės nurodyti savo filosofines pažiūras, lytinį gyvenimą ir panašiai. Jei nenurodys - užblokuos kortelę. Kuo tai susiję su pinigų plovimu, A.Butkevičius patarė Briuselio paklausti.

„Briuselyje yra toks subiurokratėjimas, jog priimdami tokius absurdus nori parodyti, kad kažką vis dar dirba ir taip pateisinti, kad gauna didžiules algas. Tačiau jau nuo vasario kalba, kaip suvaldyti energetikos krizę. Bet tik kalba. Prisimenu, kai buvau premjeru, turėjau reikalų su Briuselio biurokratais dėl Lazdynų baseino finansavimo. Viskas užtruko 7 mėnesius. Dviejų mėnesių jiems reikia susipažinti su medžiaga, mėnesio - paruošti tam tikrus dokumentus... Ir jei tu pas juos nevažinėtum, tai truktų metų metus. Jiems labai patinka toks darbas", - reziumavo A.Butkevičius.

Tyliai prastūmė

Viena iš balsavusių prieš Mokėjimų įstatymo pakeitimą Lietuvos regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė „Vakaro žinioms" sakė, kad Mokėjimų įstatymo pataisos prastumtos labai tyliai, tikinant, kad jos reikalingos kovojant su šešėline ekonomika.

„Tačiau ką bendro turi kova su nusikalstamumu ir banko teisė žinoti žmogaus religinius įsitikinimus, seksualinę orientaciją? Dar gal suprasčiau, kad įrašyta genetika - gal bankas pagal tai spręs, ar žmogus pajėgus susimokėti. Bet kiti dalykai logiškai nepaaiškinami.

Neįsivaizduoju, kaip susieti religinius įsitikinimus ir pinigų plovimą. Tai gal dabar bankas nuspręs, kad jei esi ateistas, esi patikimesnis klientas? Ar gal patikimesnis su netradicine seksualine orientacija? Dabar bankai galės reikalauti nurodyti netgi seksualinių partnerių skaičių", - stebėjosi A.Širinskienė.

Vienintelė viltis

Ji akcentavo, kad įstatyme tarsi tyčia nauji reikalavimai net neįrašyti, duodama tik nuoroda į europinį 2016 m. reglamentą, kuriame, be kita ko, nurodyta, jog informaciją apie filosofines pažiūras, lytinį gyvenimą ir pan. kaip tik draudžiama rinkti, išskyrus 11 išlygų. Viena jų Seimas ir pasinaudojo. Pasak A.Širinskienės, kadangi net reglamente nurodyta, jog, išskyrus išimtis, tokią informaciją draudžiama rinkti, akivaizdu, kad net ES suvokia, jog tokie duomenys yra itin jautrūs. Bankas galės rinkti net duomenis apie rasinę kilmę. Politikei tai skamba rasistiškai, nes suponuoja nuomonę, kad bankai klientus vertins pagal rasę.

„Kiekvieni iš minėtų duomenų paėmus atskirai ar visi kartu gali sukelti sunkios diskriminacijos pagrindus. Suprantu, kai apie seksualinę orientaciją ar partnerių skaičių klausia ginekologas, bet nesuprasiu, kai ims klausinėti bankininkas. Ir iš viso nesuprantu, kaip viskas veiks praktiškai. Dar įdomiau, kaip duomenys bus kaupiami ir saugojami. Manau, yra pavojinga leisti kokiai nors institucijai, ypač privačiai, kaupti tokius ypatingus duomenis. Juo labiau, dėl neaiškių tikslų. Lieka viltis, kad įstatymą vetuos prezidentas", - vylėsi A.Širinskienė.

Komentuoja Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas BUDNIKAS:

„Lietuvos šeimų sąjūdį visiškai palaikome, mes, žmogaus teisių gynėjai, irgi ruošiame dokumentą. Nes tai - akivaizdūs žmogaus teisių pažeidimai. Jūs, beje, sutiksite „savo noru" atskleisti jautrią informaciją, nes kitaip negausite banko kortelės. O kadangi jūs sutiksite, bankas tokia informacija disponuos laisvai. Galės, pavyzdžiui, atiduoti politinėms partijoms, kurios prieš rinkimus konkuruoja tarpusavyje. Nes netgi politines pažiūras turėsite deklaruoti, todėl partijos galės prognozuoti, kaip jūs balsuosite ir t.t. Šie duomenys reikalingi ne bankams, o sistemai, bankai tėra tarpininkai. Sistemai reikalinga žinoti, kas per žmogus esate, ko iš jūsų tikėtis, ar sutinkate su viskuo, kas mums kišama - Stambulo konvencijomis ir t.t. Matysis, ar esate šalininkas, ar priešininkas. Tai naudinga ir, pavyzdžiui, parenkant darbuotoją į valstybės tarnybą. Tam tikrų pažiūrų žmonės bus kviečiami į darbą, tam tikrų - niekur nepriimami", - vardino V.Budnikas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
146
F
  • SKULPTŪRA: Lapkričio 27 dieną, artėjant 65-osioms brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metinėms, Merkinėje buvo atidengta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „Vanagas su vanagėliu“ ir atidarytas Lietuvos partizanų vado vardu pavadintas skverelis.
  • TVARKA: VRM keičia užsieniečių įsileidimo tvarką, siekdama, kad į šalį neatvyktų Lietuvai priešiškų užsienio valstybių piliečiai, galintys kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai - tikimasi, kad tai padės apsisaugoti nuo savo biografijos detales slepiančių rusų.
  • TEISĖJA: Po dešimties metų teisėjos darbą paliekanti Vilniaus miesto apylinkės teismo apylinkės teismo teisėja Ramunė Makelienė sako „labai pavargusi ir perdegusi“ nuo įtempto darbo ir jo krūvio - ji papildė sąrašą teisėjų, paliekančių ir kritikuojančių teismų sistemą dėl sunkių darbo sąlygų.
  • LĖŠOS: Išnaudoję šiems metams komandiruotėms skirtas lėšas parlamentarai į jas vyks kitų metų sąskaita - Seimo kanceliarijos duomenimis, iki lapkričio 8-osios komandiruotėms išleisti 458 tūkst. 898 eurai.
  • ORIGINALAS: Istorinėje Prezidentūroje Kaune sekmadienį baigiamas eksponuoti iš Vokietijos atvežtas Vasario 16-osios Akto originalas.
  • AKCIJOS: Vakarų sankcijų suvaržytos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ trąšas iki šių metų vasario Klaipėdos uoste krovusio Birių krovinių terminalo (BKT) didžiausias akcininkas Igoris Udovickis neatskleidžia, ar iš „Belaruskalij“ įsigijo 30 proc. jo valdomų BKT akcijų ir taip tapo vieninteliu įmonės savininku.
  • EGLUTĖS: Parduotuvėse, įskaitant ir elektronines, jau porą savaičių vyksta aktyvi prekyba dirbtinėmis kalėdinėmis eglutėmis - nors šį sezoną eglutės šiek tiek pabrango, jų pardavimai ne tik nemažėja, bet ir auga.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 0 C

-3 +1 C

 

-2 0 C

-2 +1 C

-1 +1 C

 

-2 +1 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s