respublika.lt

Banguojantys prezidento G.Nausėdos norai (49)

2021 rugsėjo 05 17:00:00
Olava STRIKULIENĖ

„Respublikos" savaitės akiratyje - šalies prezidentas Gitanas Nausėda. Jau siūlantis paskiepyti nuo COVID-19 infekcijos ne 70 proc., bet 90 proc. gyventojų. Gal prezidentas pasakė ne tai, ką norėjo pasakyti? Gal žmonės išgirdo ne tai, ko prezidentas tikėjosi? Gal kalbant išsprūdo ne tai, kas turėjo išsprūsti?

×
nuotr. 1 nuotr.
Nors skiepytis prezidentas Gitanas Nausėda ragino ir asmeniniu pavyzdžiu, iki šiol visiškai vakcinuota kiek daugiau nei pusė visų šalies gyventojų. Eltos nuotr.


Bet išsprūdo. G.Nausėdai praėjusį pirmadienį lankantis Pabradės poligone. Čia G.Nausėda pasakė, kad, mokslininkų nuomone, pasiskiepijimo lygis turi sudaryti ne mažiau 90 proc. „Delta" sąlygomis 90 proc. yra tikslinis orientyras. Ir išsprūdo tas 90 proc.! Ir nudundėjo! Per poligoną, per Pabradę, per Lietuvą. Ir išgirdome tai, ką išgirdome. Ne tai, ką G.Nausėda, matyt, norėjo pasakyti - kad derėtų paskiepyti 90 proc. suaugusiųjų ir vaikų nuo 12 metų, bet ką viešai pasakė. O pasakė nesąmonę. Iš viešos prezidento kalbos visiems atrodo, jog Lietuvai, kad pasiektų pasiskiepijimo 90 proc., teks skiepyti ir vaikus.

Prasti konsultantai?

Bent taip bylotų statistika. Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje šiuo metu gyvena 2 783 513 nuolatinių gyventojų. Iš jų - 1 500 857 žmonės, praėjusio trečiadienio duomenimis, buvo visiškai paskiepyti. Ir tai sudarė 53 proc. visų gyventojų. Pabrėžiu - visų. Ir vaikų taip pat. To paties Statistikos departamento duomenimis, pernai Lietuvoje gyveno 346 452 vaikai, jaunesni nei 12-os metų. Tad norint, paskiepyti 90 proc. gyventojų, tektų skiepyti ir mažiausius? Pagailint tik kūdikių? Nemanau, kad prezidentą konsultavę mokslininkai iš tikrųjų pasakė tokį absurdą. Nes jei tokio lygio konsultantai konsultuoja prezidentą ir kitais klausimais, G.Nausėda gali netyčia paskelbti Gvinėjai karą. Arba vasarą imti švęsti Užgavėnes.

Banguojantis

Kiekvienas Lietuvos prezidentas buvo vis kitoks. Pvz., D.Grybauskaitė visada jautėsi teisi. Net ir tada, kai teisi nebūdavo. O dabartinis prezidentas - banguojantis. Ne veltui per pandemiją arba laikinai dingsta, arba sugrįžęs po pradingimo kažką itin griežto pasako. Suformuluoja galingą uždavinį. Pvz., 70 proc. paskiepytųjų iki liepos 6-osios. Vėliau iki liepos vidurio, vėliau - iki liepos pabaigos. Tad vienu atveju tiktų jo pirmtakės posakis - „nustokite krūpčioti". O kitu atveju - nustokite skelbti tezes, stovėdamas ant šarvuočio. Tai jau darė Leninas. Bet G.Nausėda vis vien tęstų bangavimą. Su krūpčiojimų ir griežtų pareikalavimų frazėmis. Jau girdėjome, kad vakcinavimas vyksta per lėtai. Rugpjūtį išgirdome, kad „Vyriausybės pasirinkta skiepijimo nuo COVID-19 taktika yra pernelyg forsuota ir priešinanti gyventojus". O dabar ką? Dar labiau teks forsuoti, griebtis „botago"? Kad 90 proc. rekordą pasiektume? Premjerė Ingrida Šimonytė tokį prezidento siekį pakomentavo pabrėžtinai santūriai sakydama, jog pati nenorėtų kelti tokių tikslų, kurių vėliau negalėtų pasiekti.

Vokietijoje A.Dulkio nėra...

Negi pagal pasiskiepijimo rodiklius labai atsiliekame pasaulyje? Toli gražu. Vokietijoje, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, visiškai paskiepyta 60,6 proc. gyventojų, Belgijoje - 70,3 proc., Danijoje - 70,8 proc. Pasiekti 90 proc. lygį, atrodo, niekas nesikėsina. Išskyrus mūsiškę S.Daukanto aikštę.

Na, o kaip žmogų priversi, jei jis nenori? Vokietijoje nėra sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, bet dalis vokiečių vis vien skiepytis nenori. Rengia pasipriešinimo mitingus. Matyt, ir ten, perfrazuojant G.Nausėdą, „naudojamos atšipusios priemonės, sukami tie patys filmukai, kurių niekas nebežiūri".

Priežastis ta, kad Lietuvoje nėra charizmatiško autoriteto, kuris be jokio „botago", be jokių grasinimų, galimybių pasų ir persekiojimų įtikintų žmones skiepytis. Nėra tokio charizmatiško žmogaus - ir visi tai žino. Nei G.Nausėda, nei A.Dulkys, nei Ingrida Šimonytė, nei Seimo opozicijoje lūkuriuojantys nėra tiek charizmatiški, kad nuvestų klusnią visuomenę bet kur. Užhipnotizuotų kaip magai. Lietuvoje dar niekada nebuvo tokio katastrofiško dvasinių autoritetų stygiaus. Juk žmonės masiškai eina tik paskui DVASINIUS autoritetus. Didžius poetus. Didžius aktorius. Didžius kankinius. O mes dabar turime tik didžius turčius ir didžiai susireikšminusius. Turime socialinių tinklų „influencerių". Reklamuojančių batus, kosmetiką, tatuiruotes. Turime Lietuvoje renkamų turtingiausių, įtakingiausių asmenų sąrašus. Bet ar bent vienam šio sąrašo asmeniui pavyktų taip paveikti savo gerbėjus, kad žiūrovai, telpantys į Kauno „Žalgirio" areną, jau kitą dieną po jų dievuko paraginimo dumtų vakcinuotis? Kai kurie, apimti ekstazės, net trečią ar šeštą kartą. Ne, tokių charizmatiškų asmenų mes neturime.

O kodėl jie turėtų duoti savo petį?

Ir ką tokiu atveju daryti? Nekelti sau ir visuomenei neįveikiamų uždavinių. Nes politikai, keldami visuomenei neįveikiamas užduotis, kalbėdami apie nerealius 90 proc., tik patys apsijuokia. Patys sukuria sąlygas, kad žmonės jų neklausytų. Nes dabar dar kalba apie 90 proc., o rytoj gal sugalvos, kad visiems reikia šokti baletą.

Visuomenė yra tokia, kokia yra. Visame pasaulyje dalis žmonių vakcinuotis nenori. O dalis veržte veržiasi skiepytis net be eilės. Kiekvienas politikas nori sukonstruoti visuomenę pagal savo atvaizdą. Pagal savo matymą ir supratimą. Bet tas slidus daiktas, vadinamas visuomene, vis ima ir išslysta iš politikų „radarų". Gyvena savo gyvenimus. Nebūtinai klusnius ir pagarbius. Jei žmogus pats pasirenka, ką imti į žmonas ar vyrus, vesdamas neklausia vienmandatėje išrinkto seimūno patarimo, tai pats ir nuspręs - reikia ar nereikia skiepytis. Nes žmonės įtarūs. Jie mato, kiek pasaulyje pridaroma kvailysčių. Kiek žmonių žūsta per tūkstančius kartų politikų daromą kvailystę - karus. Kiek dėl jų nužudyta karių, civilių. Tad kodėl žmonės, politikų žudomi dėl karų, turėtų tikėti, kad nebus nužudyti dėl skiepų? Petys už laisvę? O gal žmogus niekada nejautė savo valstybės draugiško peties? Pats ant savo pečių neša savo likimą. Bankrutavus vienai įmonėlei, pats įsidarbindavo kitoje. Iki kito bankroto. Valdžią matė tik per televizorių. Europos Sąjungos paramą matė tik iš mėlyno stendo prie seniūnijos. Iš stendo sužinojo, jog kartu kuriame Lietuvos ateitį. Dar žino, kad yra Užimtumo tarnyba, kuri užtikrina darbą ir algą savo tarnybos etatams. Na, dar žino, kad jau per senas važiuoti į Norvegiją ar dirbti betonuotoju Lietuvos statybose. Tai kurių galų jis dar turi duoti petį už laisvę? Nelįsk, A.Dulky su G.Nausėda, prie mano peties!

Štai ir atsakymas, kodėl dalis visuomenės atsisako vakcinuotis. Ne iš baimės. Veikiau iš pykčio. Kad valdžia per daugiau nei 30 metų tik dabar jį prisiminė. Ir dar moralizuoja, kad kitais rūpintųsi.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (49)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PATAISOS: Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė skubos tvarka teikiamoms Elektros energetikos, Gamtinių dujų ir Energijos išteklių rinkos įstatymų pataisoms, tai leis VERT paskirstyti išaugusią elektros kainą vartotojams iki 2027 m. pabaigos, ją pakeliant tik iki 20 proc.
  • PABRANGO: Naftos kaina pabrango iki 85 USD, o iki metų pabaigos gali pasiekti ir 100 USD ribą.
  • LEIDIMAS: Penktadienį Italijoje įsigalioja naujos kovos su COVID-19 priemonės – nuo šiol kiekvienas darbuotojas privalo turėti vadinamąjį „žaliąjį leidimą“, rodantį, kad asmuo yra pilnai paskiepytas, pasveikęs arba jo COVID-19 testas yra neigiamas.
  • PREKĖS: „Baltosios bangos“ – skaidraus verslo iniciatyvos šį pavasarį atlikto tyrimo duomenimis, beveik 20 proc. apklaustų gyventojų nurodė, kad pandeminiu metu jiems dažniau nei įprasta teko pirkti prekių nelegaliai.
  • TESTAI: Prancūzijoje dėl koronaviruso norintys pasitikrinti nepasiskiepiję žmonės nuo penktadienio turės mokėti už testus savo pačių lėšomis, nebent jie negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių.
  • RINKIMAI: Jungtinių Tautų (JT) Generalinėje Asamblėjoje vykusiuose rinkimuose Lietuva išrinkta į JT Žmogaus teisių tarybą 2022-2024 metų laikotarpiui.
  • NAUJIENA: Europos vaistų agentūra (EVA) pradėjo naujo vaisto nuo koronaviruso vertinimo procesą.
  • BAUDA: Televizijos ir interneto paslaugų teikėjui „Cgates“ skirta 215.000 Eur bauda.
  • SANDORIAI: Per tris šių metų ketvirčius valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti valstybės įmonė Turto bankas sudarė 411 sandorių už 44,38 mln. eurų.
  • AKCIZAS: Ingrida Šimonytė sako, kad Lietuvoje taikomas akcizas dyzelinui yra ženkliai mažesnis nei benzinui, be to, vienas mažiausių Europos Sąjungoje, o tai esą skatina gyventojus pirkti taršius automobilius.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar mažo kiekio narkotinių medž. dekriminalizavimas yra žingsnis iki narkotinių medž. legalizavimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Planuojama įvesti iš darbuotojų lėšų apmokamą testavimą. Kaip planuojate elgtis?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+5 +11 C

+2 +9 C

 

+1 +4 C

+8 +12 C

+5 +10 C

 

+4 +8 C

0-8 m/s

0-5 m/s

 

0-3 m/s