Neištirtos vakcinos nuo kiaulių gripo kratosi net patys Lietuvos medikai. Valdžios atstovai ramina: jei žmonės bus suluošinti, farmacininkai nebegamins vakcinos. Tačiau eksperimentuoti su piliečiais jie pasiryžę iki galo.
Skiepytis nebesiruošia
Europa masiškai atsikrato iki galo neištirtų kiaulių gripo vakcinų, kaimynai lenkai ir latviai džiaugiasi nenusipirkę nė vienos jų dozės. Europos taryba jau pradėjo tyrimą dėl farmacininkų galbūt tyčia sukeltos epidemijos. Tik Lietuvos valdžia džiaugiasi: iš Olandijos nupirkta 27 000 dozių vakcinos. Jos jau plūsta į Lietuvos ligonines - jau išdalytos Vilniaus, Kauno, vakar - ir Panevėžio ligoninėms. Tačiau tiek medikai, tiek vakcinas ligoninėms dalijantys visuomenės sveikatos centrų (VSC) atstovai masiškai atsisako dalyvauti eksperimente. Mat vakcina jau suluošino šimtus europiečių.
Panevėžio VSC Užkrečiamųjų ligų skyriaus vedėjas Rimgaudas Markelis neabejoja, kad didelė dalis vakcinos Panevėžyje liks nepanaudota.
“Gausime 1800 vakcinų, skiepytis dar anksčiau užsirašė 646 medikai, bet girdžiu, kad jau atsisako. Sveikatos sistemos “korifėjai” aiškina: bus masinis sirgimas, šimtai mirs. Bet buvo išpūstas burbulas. Nuo tuberkuliozės kur kas daugiau miršta. Tai ir mūsų viceministras Skikas spaudė ministrą prie sienos: kur vakcina? Pripirko. Bet dabar nebėra kam skiepytis”, - atskleidė jis.
Skaičiai įspūdingi. Pavyzdžiui, Kauno Šančių poliklinikoje skiepysis 14 iš 120 medikų. Šiaulių apskrities ligoninėje skiepytis iki šiol panoro vos 100 darbuotojų iš 800.
O Šiaulių Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre - net 2 iš 172! “Entuziazmo jokio. Iš visų darbuotojų esu užsirašęs tik aš ir epidemiologė. Esame gavę 160 dozių”, - atskleidė įstaigos vadovas Pranas Andriuškevičius ir patikino, kad medikai įvertino skiepų riziką atsižvelgdami į autoritetingų Europos medikų paskelbtus faktus.
Tačiau sveikatos viceministras Artūras Skikas ramino: už šalutinį vakcinos poveikį atsakys farmacininkai. Kaip - nežinia.
Mirsi - pats kaltas
“Mes paliekam žmonėms galimybę pasirinkti. Praeis viena grupė, kita, trečia - nenorės, dar kitai siūlysim. Turim tą padaryt žmonėms”, - apie ministerijos misiją kalbėjo A.Skikas.
A.Skikas nematė problemos, kad nepatikrintos vakcinos nepirko nei lenkai, nei latviai, o Lietuva įsigijo už milijoną litų.
“Lenkų yra 45 milijonai, tai įsivaizduokit, kiek jiems reikėtų pinigų nupirkti vakcinoms. Tai gal šitas motyvas nulėmė. Latviai nepirko greičiausiai irgi dėl ekonominių sumetimų”, - tikino
A.Skikas.
Nors ministerija atsisako paviešinti vakcinos pirkimo sutarties turinį prisidengdama konfidencialumu, A.Skikas tikino, kad farmacininkai prisiima atsakomybę. Kokią - nepaaiškino.
“Šalutinis poveikis toks pat kaip ir skiepijantis nuo sezoninio gripo. Todėl manoma, kad vakcina yra saugi. Gal šį, gal vasario mėnesį bus paskelbti tyrimų rezultatai. O jei atsitiktų, kad dėl vakcinos ištiktų mirtis ar panašiai, būtų didelės sankcijos gamintojui. Kadangi taip nėra, reikia manyti, kad gamintojas prisiima atsakomybę”, - svarstė jis.Atsakomybės nebus
Dangutė MIKUTIENĖ - Seimo narė:
Pasitvirtino prognozės. Gydytojai nenori skiepytis šita vakcina. Europos Taryboje bus svarstomas Volfgango Vodargo raportas: buvo sukelta nepagrįsta panika. Apie šalutinį poveikį paskelbta tik bendrai - alerginės reakcijos. Bet aš žinau, kad Švedijoje kas savaitę buvo po 50 veido paralyžiaus atvejų. Jei mūsų ministerija tyli, vadinasi, ji yra susaistyta kokiais nors ryšiais su farmacininkais. O kai sukeliama nepagrįsta panika, įsivaizduokite, kokie yra pinigai: buvo skelbta, kad farmacininkų pelnas - 7 milijardai eurų. Niekas neprisiima atsakomybės, jei viskas sutartyje konfidencialu - skiepijamas žmogus turi žinoti viską. Sumokėjome milijoną. Ministerija sako, kad dabar registruos visus šalutinio poveikio atvejus ir teiks gamintojui. Taigi valstybė sumokėjo dar ir už farmacininkų klinikinius tyrimus.
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"