respublika.lt

„Auksiniai“ medeliainuotraukos (7)

2019 rugsėjo mėn. 24 d. 11:19:38
Rūta Jankuvienė, „Šiaulių kraštas“

Šiauliuose masinis senųjų medžių keitimo vajus bus „auksinis“. Vienos senosios liepos pjovimas kainuos net iki 243 eurų, o naujo medelio sodinimas – iki 1 600 eurų. „Visiškas nonsensas, kad tiek gali kainuoti medelio sodinimas„, – sako iniciatyvinės grupės „Išsaugokime Šiaulių medžius“ vadovas Alfredas Daulius.

×
nuotr. 3 nuotr.
Til­žės gat­vė­je pa­so­din­tos ma­ža­la­pės lie­pos kai­na­vo iki 400 eu­rų, o jų so­di­ni­mas – ant­ra tiek. Giedriaus Baranausko nuotr.

 

Auksinis pinigų „įsisavinimas“

A. Daulius su „Šiaulių kraštu“ pasidalijo sulaukęs Centrinės projektų valdymo agentūros (CVPA) rašto apie lėšas, skiriamas medžiams kirsti ir sodinti Šiaulių centrinėje dalyje. Iš viso numatoma iškirsti per 300 brandžių medžių, sodinti naujų – apie 500.

„Pagaliau, pasimatė, kiek pinigų tam skiriama pagal gatvių rekonstrukcijų projektus“, – sakė A. Daulius.

CPVA pateikė informaciją, kiek kainuos želdinių sutvarkymas miesto centro gatvėse pagal šiuos projektus: Vilniaus gatvės bulvaro nuo Tilžės iki Draugystės ir bulvaro prieigose esančios Vasario 16-osios gatvės, Povilo Višinskio gatvės ir Aušros alėjos nuo Varpo iki Žemaitės gatvės.

A. Daulius savo akimis negalėjo patikėti, kai iš CPVA pateiktų sumų suskaičiavo, kiek kainuos vieno senojo medžio pjovimas ir naujo medelio sodinimas.

„Paėmiau Povilo Višinskio gatvės atkarpą tarp Vytauto ir Stoties gatvių, nes tik čia nurodoma sodinimo kaina bendra su sodinukais. Taigi, galima paskaičiuoti, kiek ruošiamasi mokėti rangovams“, – sako ir pasidalija skaičiais.

Pagal CPVA informaciją šioje P. Višinskio gatvės atkarpoje numatyta iškirsti 41 medį ir 6 krūmus, kirtimo darbų vertė – 11 448,03 Eur. Naujai sodinamų medžių ir krūmų bus 101-as, jų sodinimo darbų vertė kartu su dekoratyviniais želdiniais – 162 506, 03 Eur.

„Nukerta 41 medį plius 6 krūmus – iš viso 47 vienetus. Darbų vertė – 11 448,03 euro, tad vieno vieneto kirtimas kainuos 243,58 euro, – suskaičiuoja A. Daulius. – Toliau – atsodinimas. Atsodinama 101 vienetas. Darbų vertė – 162 506, 03 euro. Taigi, vieno medelio pasodinimas – 1 608,97 eurai.“

Vilniaus gatvės bulvaro ir Vasario 16-osios gatvių želdinių sodinimo sumos nepateiktos atskirai. Nurodoma bendra suma – 350 756 eurų (su PVM), kuri numatyta pagal rangos sutartį su UAB „Infes“ veiklų sąrašo eilutėje „Želdynų ir medžių sodinimas“.

Vilniaus gatvės bulvare numatoma kirsti 109 medžius, naujai pasodinti – 178 medžius, o Vasario 16-osios gatvės dalyje iš viso numatoma kirsti 52 medžius, naujai pasodinti – 107 medžius.

Kiek čia kainuos vieno medžio kirtimas, neaišku. Bet galima suskaičiuoti, kad vieno naujo medelio sodinimas bulvare ir Vasario 16-osios gatvėje atsieis 1 230 eurų.

Miesto vicemeras Domas Griškevičius neseniai yra viešai garsinęs tris kartus mažesnes sumas. Tada teigė, jog Vilniaus gatvės bulvare naujų medžių sodinimas kainuos apie 100 tūkstančių eurų: po 300–400 eurų už naują medelį. Garsino ir senųjų liepų šalinimo kainą – po 53–68 eurus.

Aušros alėjoje 90 medžių ir 22 krūmų kirtimas kainuos 9 665 eurų (vieno vieneto kaina – 86 eurai), o sodinimas, gerbūvio atkūrimas, įrengimas – 44 328 eurai. Kiek čia bus sodinama medelių, CPVA rašte nenurodoma. Pristatant projektą viešai buvo skelbta, kad sodins 70 medžių ir 350 krūmų. Vieneto vidutinė kaina būtų 105,5 euro.

„Štai tokia yra „nuoga tiesa“, gauta iš oficialių šaltinių“, – pabrėžia A. Daulius.

„Joks ūkininkas nesupras, kaip mūsų platumose medžio pjovimas gali kainuoti per du šimtus eurų, o sodinimas – per tūkstantį eurų? – piktinasi jis. – Paskelbiau tą žinią feisbuke, 300 pasidalijimų sulaukiau, bet iš Savivaldybės – visiška tyla. Abu vicemerai – Domas Griškevičius, Egidijus Elijošius – paprastai aktyviai diskutuoja. Kodėl dabar tyli?“

Kaunas, Vilnius sodino pigiau

A. Daulius pastebi, jog kaip ant mielių kyla pinigų „įsisavinimas“ per medžių pjūtį.

Štai, prieš dvejus metus, 2017 metais, Kauno miesto savivaldybė viešai skelbė, jog konkurso būdu nupirko 700 naujų įvairių medelių už 414 tūkstančių eurų. Brangiausiai – po 201,97 euro – kainavo "Rancho" veislės mažalapės liepos. Jos buvo pirktos 7 metrų aukščio ir 25–30 centimetrų apimties metro aukštyje. Ir ne tūkstantį eurų Kaunas klojo už medelio sodinimą, o tik 97,8 euro.

Būtent 25–30 cm apimties parametro mažalapes liepas numatoma sodinti ir Šiaulių Vilniaus gatvės bulvare.

Kauniečiai dar garsino, jog tuo metu Vilniaus mieste panašus naujas medis kainavo 393 eurus (į šią sumą buvo įskaičiuotas ir medžio pasodinimas).

Mažalapės liepos brangsta, bet tūkstančių vis tiek nekainuoja. Pagal didžiųjų tiekėjų skelbimus internete galima rasti, jog, pavyzdžiui, mažalapės liepos (20–25 cm apimties) kainuoja nuo 257 eurų iki 462 eurų (su PVM).

Kol kas 1 000 eurų nekainavo

Šiauliuose Tilžės ir Varpo gatvėse šiais metais pasodinti nauji medeliai atrodo varganai. Ypač Varpo gatvėje.

Šių gatvių rekonstrukcijos autorius architektas Vytenis Rudokas „Šiaulių kraštą“ tikino, jog medeliai atsigaus, nes vienas kitas nuvytusiais lapais jau leidžia atžalas. Kiek medeliai kainavo?

„Mūsų medeliai pasodinti 18–20 cm apimties, kainavo po 200–400 eurų, bet antra tiek kainuoja medelio sodinimo darbai, – tvirtino architektas. – Reikia duobę kasti, gruntą ne bet kokį parengti, medelį įtvirtinti, priveržti, laistymo sistemą įrengti. Jeigu medeliai neatsigaus, rangovas turės persodinti.“

Išgirdęs, kad Vilniaus gatvės bulvare ir P. Višinskio gatvėje medelių sodinimas kainuos per 1 200 eurų, svarstė: „Bulvare sodins 35 cm apimties medelius, tokie, žinoma, brangiau kainuos.“

Aušros alėjos rekonstrukcijos želdinių dalį projektavęs landšafto architektas Karolis Grušas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog medelio sodinimo kaina priklauso ne tik nuo sodinuko veislės, amžiaus, bet ir nuo sodinimo būdo.

„Aušros alėjoje brangiau kainuos medeliai, sodinami prie gatvės, nei daugybė dekoratyvinių krūmų, kuriuos sodiname į žemę, – sakė K. Grušas. – Medeliams reikia įrengti visą infrastruktūrą, o ypač brangiai kainuoja grotelės šaknims uždengti. Grotelės, kurias mes dedame, vieno kvadratinio metro dydžio, kainuoja 400 eurų, o pusantro metro – jau 700 eurų.“

Jo nuomone, Vilniaus gatvės bulvare medelio sodinimas su visa įranga, ypač jeigu dės didesnes groteles, gali kainuoti iki 1 200 eurų.

Kainos „ne nuo lubų“

Šiaulių miesto vicemeras Domas Griškevičius „Šiaulių kraštui“ komentavo, jog nereikia kainomis baisėtis.

„Jeigu A. Daulius bando sakyti, jog čia kažkokia aukso kaina ir aukso kasykla, tai visai ne taip yra,– tikino vicemeras. – Tai – ne medelio kaina, o visų darbų, susijusių su želdinių sutvarkymu kaina.“

Kodėl pats garsino, kad bulvare medžių sodinimas kainuos tik apie 100 tūkstančių eurų?

Dar sykį pasitikslinęs su Savivaldybės Projektų valdymo skyriumi ir išsiaiškinęs, jog 350 tūkstančių eurų suma yra bendra visam projektui, o jis išskaidytas į penkis etapus (tarp jų yra ir amfiteatro, ir Vasario 16-osios gatvės želdynai).

„Į tą sumą įeina ir medžių šalinimas, ir medžių sodinimas, ir eilė paruošiamųjų darbų, dangos ardymas, duobės paruošimas, uždengimas, plius dar gėlynų įrengimas – pasižiūrėjau, net devynios pozicijos yra pagal "Infes" veiklų sąrašą, – vardijo vicemeras. – Bet esminis dalykas yra bendra projekto vertė, kuri sudaro 5,9 milijono eurų. Rangovas, jeigu nori gali pasodinti "auksinį" medį – kad ir už miljoną eurų, bet mes daugiau jam nemokėsime.“

„Manau, kad rangovas šiandien nė neatsakys, kiek jis mokės už medelį, – dar pasvarstė D. Griškevičius. – Kas žino, kaip keisis rinkos kainos per dvejus metus?“

„O dėl P. Višinskio gatvės – tai dar nė rangos konkursas nėra įvykęs, – pabrėžė vicemeras. – Tik konkursas atsakys, kiek kainuos želdiniai: gal rangovas paskaičiuos, jog tik 50 tūkstančių, o gal – 200 tūkstančių?“

Bet patikino, jog projektuotojai ne „nuo lubų“ sumas į projektus įrašo: „Pagal „Sistelos“ statybos darbų kainynus ir normatyvus.“

Kita vertus, manąs, jog per rekonstrukciją ne pigiau kainuotų seno medžio išsaugojimas: „Tektų atlikti daug brangaus rankinio darbo saugant medžio šaknis, ir vis tiek nebūtų garantijos, kad medis išliks.“

Skaičiai ir sumos

Vilniaus gatvės bulvare ir Vasario 16-osios gatvėje želdynų ir medžių sodinimui numatyta 350 756 eurų (su PVM). Vieneto sodinimas atsieis 1 230 eurų.

Iš viso sodinami 285 nauji medžiai, iš jų Vilniaus gatvėje – 178, Vasario 16-osios – 107.

P. Višinskio g. atkarpoje tarp Vytauto g. ir Vilniaus g. iškirs 49 medžius, darbų vertė – 11 532 eurai. Vieneto kirtimo kaina – 235 eurai.

Čia naujai sodinamų medžių ir krūmų bus 68 vienetai, sodinimo darbų vertė – 23 252 eurai, vieneto vidutinė kaina – 341 euras.

P. Višinskio g. atkarpoje tarp Stoties g. ir Vytauto g. iškirs 41 medį ir 6 krūmus, darbų vertė – 11 448 eurai, vieneto kirtimo kaina – 243 eurai.

Čia naujai sodinamų medžių ir krūmų – 101 vienetas, sodinimo darbų vertė kartu su dekoratyviniais želdiniais – 162 506 eurai. Vieneto vidutinė kaina – 1608 eurai.

Aušros alėjoje iškirs 90 medžių ir 22 krūmus, darbų vertė – 9 665 eurai, vieneto kirtimo kaina – 86 eurai.

Naujai sodinama 70 medžių ir 350 krūmų, sodinimo darbų vertė 44 328 eurai, vieneto vidutinė kaina – 105 eurai.

Pagal Centrinės projektų valdymo agentūros duomenis

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (7)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ATLEIS: „Air France“ vadovybė paskelbė ketinanti dėl koronaviruso krizės iki 2022 m. pabaigos atleisti 7 580 darbuotojų.
  • MAŽĖJA: Estijoje gyvena mažiau kaip 70 tūkst. žmonių, neturinčių pilietybės; tai – trečdaliu mažiau negu prieš 10 metų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar Valstybės dieną kartu su visais giedate himną?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau lankėtės Lietuvos pajūryje?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +14 C

+15 +17 C

 

+16 +17 C

 +22 +24 C

+23 +25 C

 

+24 +26 C

0-2 m/s

0-4 m/s

 

0-5 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1286 PLN - 4.4740
RUB - 79.4434 CHF - 1.0648
GBP - 0.9023 NOK - 10.6873

Nuorodos