respublika.lt

Atostogauti pigiai ar patogiai?

Publikuota: 2023 birželio 01 14:52:00, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 1 nuotr.
Pastebima, jog lietuviai mėgsta komfortą, tad atostogoms dabar linkę išleisti daugiau pinigų, nei anksčiau. EPA-Eltos nuotr.

Pagaliau - vasara ir tradicinis atostogų sezonas. Todėl „Vakaro žinios" pasidomėjo, kokiomis nuotaikomis jį pasitinka Lietuvos turizmo sektoriai ir kam šiais metais reikėtų nusiteikti planuojantiems per atostogas pakeisti aplinką.

 

Mūsų pajūris

Lietuvos pajūris įtemptai ruošiasi didžiajam sezono startui, tačiau laisvų vietų pailsėti prie Baltijos jūros vasarą tikrai dar yra.

Pavyzdžiui, Palangoje mažiausia rasta kaina sezono metu - 12-15 Eur/para už 500-700 metrų nuo jūros esančiuose svečių namuose. Už 550 Eur parai galima išsinuomoti didelę sodybą su visa poilsiui ar šventėms būtina įranga, tačiau ji nuo Palangos nutolusi per 24 km.

Brangiausiai šio metu atsieitų vietų rezervacija rugpjūčio mėnesiui.

Šventojoje, kur dar apstu senųjų tarybinių laikų poilsinių, apsistoti mediniuose nameliuose be jokių patogumų galima nuo 4,5-7,5 eurų už parą. Bene vienintelis jų privalumas tame, kad jie įsikūrę netoli jūros.

Gerokai daugiau prabangos galima rasti per 200 metrų nuo jūros esančiuose mobiliuose nameliuose, para kuriuose kainuoja 4 eurus ir trumpiausias nuomos laikas sezono metu yra dvi paros.

Pasirengus sezono metu už parą palikti beveik 600 eurų, galima apsistoti per 50 metrų nuo jūros esančiuose naujos statybos apartamentuose, kuriuose bus ir nemokami rankšluosčiai, ir nemoka rūbų džiovyklė. Sprendžiant iš užimtumo kalendoriaus, sau tai galinčių leisti poilsiautojų netrūksta, nes apartamentuose laisvų vietų gerokai mažiau negu aukščiau minėtuose nameliuose.

O kas pas kaimynus?

Lietuviai dažnai sako, jog atostogauti Latvijos kurortuose ir pigiau, ir patogiau. Pažiūrėkime, ką siūlo jie.

Kainos Latvijoje, priklausomai nuo pasirinktos poilsiavietės vietos ir tipo, svyruoja nuo 7 iki 300 eurų už parą. Visgi, kadangi Latvijos pajūris yra ženkliai didesnis negu Lietuvos ir ten palankiau žiūrima į turizmo sektorių, net nuo 7 Eur parai kainuojantis kempingas yra įsikūręs per 50 metrų nuo jūros. Aišku, išskirtinės prabangos jame tikėtis neverta, tačiau jame yra Wi-Fi, bendri dušai ir tualetai, bendros virtuvės ir visa kita, ko reikia neįnoringam poilsiautojui.

Išsinuomojus namelį už 300 Eur jame bus visi patogumai, pradedant terasa, patalyne, rankšluosčiais ir baigiant skalbimo mašina bei vieta automobiliui.

Tiesa, reikia nepamiršti atkreipti dėmesį į nuomos terminus - jeigu kempinge galima apsistoti parai, tai prabangesnį namelį teks išsinuomoti trims dienoms arba savaitei. Taip pat kai kurios poilsinės taiko skirtingas kainas sezono ir ne sezono metu, tačiau daugumos kainodara yra vienoda visą vasarą.

Skrendam į užsienį

„Novaturo" komunikacijos vadovė Miglė Bielinytė, vertindama bendras tendencijas teigė, kad žmonės linkę keliauti. O populiariausia kryptimi tradiciškai išlieka Turkija.

„Pagrindinė priežastis yra kainos ir kokybės santykis. Tačiau naujesne tendencija, dėl ko ji išlieka populiari, galima vadinti ir tai, jog vis labiau griūna mitas apie Turkiją kaip tą kryptį, kur atostogas būtina leisti prie baseino. Čia atvyksta labai skirtingų poreikių keliautojai - nuo šeimų, kurios renkasi kokybiškus viešbučius ir poilsį be rūpesčių iki darbostogų, jaunimo išleistuvių šventimo, vandens sportų mėgėjų ir kitų.

Tai kryptis, kurioje galima susiplanuoti labai įvairų poilsį, be to, ji puikiai tinka pažinimui, naujoms kultūrinėms patirtims, aktyviam laisvalaikiui, - pokyčius vardino „Novaturo" atstovė. - Lietuviai atostogoms dažnai renkasi ir Graikijos salas, Bulgariją, itin didelį augimą matome į Juodkalniją bei Tunisą."

M.Bielinytė taip pat patikslino, kad keliautojai tolimesnėmis kryptimis domisi ne tik žiemos sezonu, bet ir šiltuoju.

„Čia verta paminėti Balį, į kurį nuo šių metų siūlome keliauti ir vasarą. Pastebime, kad ne visi tai žino, bet būtent gegužės - rugsėjo mėnesiai yra geriausias metas vykti į Balį, kai šilta ir saulėta, bet to saloje ir paplūdimiuose būna mažiau žmonių.

Tiems, kurie negali išvykti ilgesnių atostogų, tačiau labai nori keliauti puiki išeitis - savaitgalio pažintinės kelionės lėktuvu. Populiariausios išlieka savaitgalio kelionės į Romą bei Paryžių, be to, šią vasarą galima iš arčiau susipažinti ir su kitais miestais. Pažintinių kelionių maršrutai siūlo savaitgalio skrydžius į Barseloną, Prancūzijos Rivjeros sostinę Nicą, Marselį ir kitus miestus", - toliau pasakojo ji.

Kalbėdama apie keliautojų įpročius, komunikacijos vadovė jiems priskyrė tendenciją iš anksto planuoti atostogas.

„Tai yra pavasario ir vasaros kelionėmis nemaža dalis lietuvių pasirūpina jau rudenį ar žiemą. Lygiai taip pat būtent pavasarį ir vasarą keliautojai planuojasi kitos žiemos keliones. Tokiu būdu planuojant keliones galima rinktis iš plačiausio pasiūlymų asortimento bei gauti geriausius kainos pasiūlymus."

Šiuo metu kelionę į Turkijos keturių žvaigždučių viešbutį savaitei su „viskas įskaičiuota" sistema galima rasti už 325-335 eurus žmogui, skrendant dviese. Analogiškos kelionės į Graikiją kaina prasideda nuo 445 eurų žmogui, poilsio Tunise - nuo 385 eurų žmogui.

Pramogų kainos Turkijoje taip pat nesikandžioja. Pasivažinėti keturračiu galima nuo 25 eurus, panardyti nuo 35 eurų, iškyla piratų laivu atsieis 20 eurus, kelionė į pasirinktą kanjoną 30-35 eurai.

Grįžo į įprastas vėžes

Kaimo turizmo asociacijos prezidentė Agnė Vaitkuvienė konstatavo, kad šis sektorius grįžta į ikipandeminį lygį.

„2022 m. sezonas buvo ypač geras, nes atšaukus pandeminius suvaržymus žmonės skubėjo realizuoti ankstesnių metų planus - kas tuokėsi, kas organizavo darbo kolektyvų išvykas, kas tiesiog naudojosi vėl atsiradusia bendro poilsio ir veiklos galimybe. Ypač daug klientų sulaukė tos sodybos, kurios organizavo tokius renginius.

Taip pat praėjusiais metais grįžo ramaus poilsio mėgėjai, - pakomentavo asociacijos vadovė. - Šiais metais tokio bumo nebėra ir situacija grįžta į tą, kuri buvo iki pandemijos. Tai yra, jeigu pandemijos metu niekas neskubėjo su išankstinėmis rezervacijomis ir viską palikdavo paskutinei minutei, tai dabar žmonės sodybas liepos-rugpjūčio mėnesiams užsisako dar pavasarį."

Pasidomėjus apie kainas, ji nurodė, kad joms daugiausia įtakos turėjo bendri veiksniai.

„Kadangi brango elektra ir augo darbo užmokestis, atitinkamai turėjo reaguoti ir kaimo turizmo sodybos. Bandėme išvesti vidurkį ir nustatėme, kad populiariausios sodybos savo paslaugas pabrangino 10-20 proc. Kita vertus, dalis toliau regionuose esančių ar mažiau paslaugų siūlančių sodybų kainų nekėlė (paros kaina sodybose svyruoja nuo 50 iki 2000 eurų, lovos kainos prasideda nuo 5 eurų - aut. past.). Bet kokiu atveju, šiandieninėmis sąlygomis toks poilsis yra labai pigus", - patikino A.Vaitkuvienė.

Užklausus apie perspektyvas, prezidentė prognozavo, kad metai turėtų būti geri.

„Kaimo turizmo sektorius labiausiai orientuotas į savaitgalius. Liepos-rugpjūčio mėnesiams turime ir dviejų savaičių užsakymus - matyt, žmonės nusprendė atostogas praleisti Lietuvoje, bet pagrindiniai srautai išlieka savaitgaliais. Be to, skirtingai nuo ankstesnių metų, sodybos siūlo vis daugiau pramogų ir vis mažiau yra priklausomos nuo oro sąlygų, kas garantuoja nuolatinius klientų srautus.

Tiesa, po pandemijos atsidarė gerokai daugiau sodybų, tad konkurencija bus didesnė, bet bendros tendencijos rodo, kad pamėgę aktyvų poilsį ar pavargę nuo miesto triukšmo žmonės vis dažniau traukia į gamtą, todėl klientų turėtų užtekti visiems", - apibendrino A.Vaitkuvienė.

Bulgarija pakeitė įvažiavimo tvarką

Bulgarijos valdžia pakeitė atvykimo į šalį tvarką daugkartines Šengeno vizas turintiems turistams - dabar norėdami įvažiuoti į respubliką, jie prieš tai privalės apsilankyti kurioje nors kitoje Šengenui priklausančioje valstybėje. Tokią informaciją paskelbė „Dyržaven vestnik".

Tokios pat taisyklės galios ir turintiems Rumunijos bei Kipro vizas: šių vizų savininkai į Bulgariją galės atvykti tik apsilankę vizą išdavusioje valstybėje. Bulgarija nepriklauso Šengeno zonai, tačiau įsileidžia keliautojus su Šengeno, Rumunijos ir Kipro vizomis.

Pigiausias Europos miestas

Pačiu pigiausiu 2023 metų vasaros atostogų miestu pripažinta Portugalijos sostinė Lisabona, teigia britų portalas „Express".

Leidinio prašymu specialistai išanalizavo keliautojų išlaidas Europos miestuose ir nustatė pigiausią vasaros atostogų variantą. Ekspertai vertino dviejų parų nakvynės ir vakarienės dviem kainas bei išlaidas viešajam transportui ir muziejų lankymui.

Lisabonoje šios išlaidos siekė apie 260 eurų. Beveik tiek pat turistai išleidžia Vilniuje. Toliau reitinge rikiuojasi Atėnai, Krokuva, Ryga, Zagrebas ir Budapeštas. Dviejų dienų poilsis šiuose miestuose keliautojams kainuos apie 265-400 eurų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
12
F

Dienos klausimas

Ar palaikote sprendimą drausti kailinių žvėrelių fermas Lietuvoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kam labiausiai reikia kelti atlyginimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +16 C

+7 +13 C

 

+7 +12 C

+14 +19 C

+15 +19 C

 

+18 +20 C

0-6 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s