respublika.lt

Ateina visuotinės kontrolės laikai?

(0)
Publikuota: 2020 rugpjūčio 05 11:35:21, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 7 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) planai gyventojus „apdalinti“ stebėsenos ir kontrolės programėle bei pradėti registruoti renginių lankytojus išgąsdino žmones, kad dabar jie jau bus sekami. Visgi ramina tai, kad programėlė nebus privaloma. Kol kas?



Programėlės gali tekti palaukti

NVSC dar liepos viduryje su įmone „Dizaino kryptis“ pasirašė 18 997 eurų vertės sutartį dėl specialios programėlės kūrimo. Minėta „stebėsenos ir kontrolės informacinės sistemos programėlė“ turėtų būti skirta išaiškinti ir informuoti sąlytį su viruso nešiotoju turėjusius jos naudotojus. Taip esą bus kontroliuojamas užkrečiamų ir galinčių kelti grėsmę ligų plitimas.

Programėlė turėtų kaupti informaciją apie naudotojo buvimą. Taip pat joje numatoma funkcija leisti naudotojui paskelbti, kad „jis buvo patvirtintas kaip viruso nešiotojas, užtikrinti statistinės informacijos rinkimą apie programėlės pranešimus apie sąlytį su viruso nešiotoju turėjusius programėlės vartotojus ir t.t.“ Esmė, kad NVSC bei programėlės naudotojai žinotų, jei turėjo kontaktą su užsikrėtusiuoju „koronavirusu“ ar kita infekcija.

Nors pagal sutartį programėlė turėtų būti sukurta iki rugpjūčio vidurio, šiuo metu, pasak NVSC atstovų, ji dar kuriama, derinamas jos paleidimas, planuojamas veikimo testavimas. Žadama, kad bus atlikti ir kiti formalumai - poveikio duomenų apsaugai vertinimas ir saugumo auditas. Už sukauptų duomenų apsaugą atsakingu paskirtas NVSC ir programėlės diegėjas.

Nors kalbama apie visuomenės saugumą, žadama, kad programėlės diegimas bus visiškai savanoriškas, o duomenys - apsaugoti.

„Gyventojai patys apsispręs, ar nori ją turėti savo telefone. Nusprendę galės nemokamai parsisiųsti ją iš elektroninių programėlių parduotuvių. Nebus kontroliuojama, ar žmonės ją parsisiuntė, o bus siūloma parsisiųsti, paaiškinant, kodėl tai naudinga.

Programėlėje asmens duomenys bus saugomi užšifruoti. Naudotojams, su kuriais užsikrėtęs asmuo turėjo epidemiologinį sąlytį (artimą kontaktą), jo asmens tapatybė nebus atskleista“, - teigiama gautame atsakyme.

Kas registruos renginių lankytojus?

Tiesa, programėlė gali būti ne vienintelė kontrolės priemonė. Pirmadienį NVSC vadovė Rolanda Lingienė sakė, kad dar praėjusią savaitę Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) buvo aptarta galimybė reikalauti registruoti renginių dalyvius. Termino, kiek būtų saugomi tokie duomenys, ji nepatikslino, bet teigė, jog tokie veiksmai epidemiologams konstatavus infekciją, leistų greičiau susekti sąlytį su infekuotuoju turėjusius asmenis. Tačiau kol kas tai tik R.Lingienės pasiūlymas SAM vadovui Aurelijui Verygai.

Nors Lietuvos piliečių stebėjimo klausimas ir buvo aptariamas kartu su SAM, ministerijos žmonės apie programėlę kalbėti nenori.

 

Sprendimo pagrįstumas kelia abejonių

Pasak Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininko Vytauto Budniko, asmenų duomenys ir taip plačiai renkami, tad labiau dėmesį reikėtų kreipti į jų panaudojimo ir apsaugos problemas.

„Jeigu duomenys būtų renkami tam, kad būtų užtikrintas visuomenės saugumas, o renkanti institucija garantuotų jų konfidencialumą, tame nieko blogo nebūtų. Deja, nesenas įvykis, kai policija, ieškodama užsikrėtusio asmens, paviešino apie jį visą informaciją, atskleidė, jog šioje srityje ne viskas gerai“, - sakė asociacijos pirmininkas.

Taip pat, V.Budniko teigimu, nereikia būti naiviems ir tikėti, jog visi sukaupti asmenų duomenys yra absoliučiai saugūs. Dar labiau problemą gilina tai, kad jais bando manipuliuoti ne tik užsienio šalys.

„Programišiai įsilaužia į bankus ir didžiules korporacijas, tad tikrai galėtų įsilaužti ir į tokią sistemą kaip e.sveikata. Labai tikėtina, kad ten laikoma informacija šiandien disponuoja ne tik mūsų institucijos, bet ir užsienio šalių spec. tarnybos. Su užsieniu viskas aišku, tad klausimas - kaip tokie duomenys naudojami Lietuvoje?

Jei jie bus naudojami tik koronaviruso plitimui suvaldyti, tuomet gerai. Bet jei juos bus bandoma naudoti kitokiais tikslais - manipuliacijoms, rinkiminėms kampanijos, siekiant asmeninės naudos ir t.t., ar jie bus nesaugūs, tai pažeis visų mūsų teises. Tuomet duomenų rinkimas taps neteisėtu“, - situaciją apibendrino V.Budnikas.

Advokatas Saulius Žentelis planus rinkti informaciją apie privačius asmenis įvertinto gerokai radikaliau.

„Dėl prevencinių koronaviruso priemonių yra specialistų išvados. Jos skirtingos, bet įsiklausyti reikėtų, o mūsų institucijos, panašu, toliau eksperimentuoja - tiksliai nežinome, ką darome, bet manome, kad tai gali duoti naudos. Negalima šiaip imti ir apriboti asmens teises ar taikytis į jo privatumą.

Nors, kita vertus, kadangi Lietuvoje jos nėra tokia vertybė, kaip bandoma deklaruoti, tai ir analogiški sprendimai tampa įprasta praktika“, - sakė S.Žentelis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s